Hobby i pasje,  Świąteczne tradycje

Magia Świąt Bożego Narodzenia

Historie adwentowe i świąteczne

Wiele historii Adwentu opowiada o zimie i o  historii Świętego Mikołaja i jego pomocników oraz o  bożonarodzeniowej historii Marii i Józefa  i Dzieciątka Jezus. Prócz bajek bożonarodzeniowych historie bożonarodzeniowe zawierają odrobinę rzeczywistości i przekazują wydarzenia, które rzeczywiście zostały przeżyte, w połączeniu z artystyczną wolnością autora. Na pewno wszystkim znane są piękne bajki Braci Grimm czy Andersena.Okres Adwetu i Świąt Bożego Narodzenia sprzyja przypomnieniu o tych pięknych bajkach .Wiele z bajek nawiązuje do zimowej aury i nastraja w okresie przedświątecznym do czytania bajek.

Dawniej kultywowano trochę już zapomnianą tradycję. Była to Szara godzina. Gdy zapadał zmierzch po skończonych pracach w gospodarstwie,domownicy zasiadali przy piecu i słuchali dawnych opowieści,bajek i wspominień i śpiewali pieśni.


Adwent i jego symbole

Adwent przygotowuje nas do Święt Bożego Narodzenia, jest okres przypominający oczekiwanie na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa  na adwent składają się cztery niedziele adwentowe. Czas ten upływa nam na przygotowaniach do świąt. Słowo adwent oznacya przyjście i pochodzi od łacińskiego “adventus”. Starożytni Rzymianie tym pojęciem określali oficjalny przyjazd cezara. Dla chrześcijan jest to radosny czas przygotowania na przyjście Pana, a więc przygotowanie do Bożego Narodzenia.


Symbole adwentu

  • Wieniec adwentowy

    jest jednym z najważniejszych symboli okresu adwentu. Na wieńcu umeszczamy cztery świece aby co niedzielę zapalać kolejną. Świeca symbolizuje I pokoj, II wiarę, III miłość, IV nadzieję. Wieniec adwentowy sięga korzeniami do Niemiec gdy to ewangelicki pastor i nauczyciel Johann Hinrich Wichern z Hamburga w 1833 roku stworzył przytułek dla sierot. Chciał tam stworzyć rodznną atmosferę  i wtedy w pierwszą niedzielę adwentową 1839 roku powstał wieniec adwentowy który stworzył wraz ze swoimi wychowankami .Na początku wieniec był ogromny o średnicy 2 metrów  z 24 -świecami które po kolei codziennie odpalano na wieńcu aż do Święt Bożego Narodzenia. Potem zmniejszono liczbę świec do czterech.. W latach 20 XX wieku zwyczaj przyjął się wśród katolików.

  • Lampion adwentowy

    Czyli lampka wykonanana w kształcie czworoboku ze ściankami przypominającymi gotyckie witraże z symbolami chrześcijańskimi. Symbolem adwentu są roraty, na które przygotowuje się lampiony. Napewno pamiętacie jeszcze jak je sami wykonywaliście w dzieciństwie. Niegdyś takie lampiony spełniały też funkcję użytkową oświetlając drogę.Lampiony mają ściany zazwyczaj zdobione witrażami, a w ich wnętrzu zostaje umieszczona świeca albo mała żarówka na baterie. Roraty są odprawiane w Polsce od XIII wieku.

Możemy sami wykonać lampion lub kupić w sklepie ,umieścić  w nim lampki i już lampion gotowy.

  • Kalendarz adwentowy

Służy do odliczania dni od pierwszego dnia adwentu lub 1 grudnia do Wigilii Bożego Narodzenia. Pomysł powstał w XIX wieku. Tradycyjnie kalendarz adwentowy składa się z okienek otwieranych w kolejnych codziennie po jednym aż do Wigili. W środku ukrywają się słodycze i  obrazki  związane ze Świętami Bożego Narodzenia.

Kalenarz adwentowy przedstawiający w każdym okienku bajki Braci Grimm w Kassel

  • Ozdoby świąteczne

Okres adwentowy to także czas, kiedy przygotowuje się ozdoby bożonarodzeniowe. Wiele ozdób możemy wykonać sami często małym nakładem pracy zamiast kupować co roku nowe. Nie wyrzucaj starych lub trochę zniszczonych ozdób , wstążeczek , szyszek itp. Zachowaj je jeśli masz miejsce w piwnicy ,opisz i schowaj .Po pierwsze moda na ozdoby świąteczne potrafi się powtarzać tak samo jak moda odzieżowa. Po drugie coś co wydaje sią na początku niepotrzebne (mowa o przedmiotach nieuszkodzonych) może okazać się jak najbardziej przydatne. Podobnie jak z ze świątecznymi czy urodzinowymi torebkami ,po co kupować ciągle nowe jeśli można wykorzystać stare (nie zniszczonych tylko praktycznie często raz użytych).

W dawnych czasach ozdoby były głównie wykonywane z papieru, bibuły, darów natury,słodyczy i owoców . Naturalne ozdoby często są lepsze niż te sztuczne z marketów. Chociaż ciężko się niekidy oprzeć od zakupu kolejnej pięknej ozdoby .Wiem co mówię bo sama mam często z tym problem. Najlepiej kupować na spokonie bez pośpiechu. Jeśli w naszym koszyku znajdzie się zbyt wiele ozdób warto przemyśleć czy są nam napradę potrzebne .Najlepiej pochodzić jeszcze po sklepie za innymi sprawunkami ,wtedy często okazuje się ,że jakaś ozdoba czy bombki na które spojrzymy okazują się raczej niepotrzebne . Wtedy przypomnij sobie o kartonie w piwnicy ze schowanymi skarbami. Wykarz się kreatywnością i zrób coś sam , to sprawi ci satysfakcję.

  • Pierniczki świąteczne

Adwent to również czas pieczenia pierników. Korzenne ciasteczka dawniej zaczynano już przygotowywać cząsto pod koniec listopada, kiedy obchodzono katarzynki i andrzejki .

Katarzynki to również trochę zapomniany świąteczny zwyczaj obchodzony prze kawalerów. Zostało jednak wyparte przez Andrzejki. W wigilię św. Katarzyny Aleksandryjskiej w noc z 24na 25 listopada odbywają się wróżby młodych mężczyzn dotyczące ożenku i poszukiwania partnerki.

Pierniczki Katarzynki: Przepis na katarzynki


Święta Bożego Narodzenia

Jak sprawić, aby przygotowania mijały w dobrej atmosferze i jak zaangażować  do przygotowań całą rodzinę? Na początku gdy mamy małe dzieci możemy wspólnie z naszymi pociechami ubierać wspólnie choinkę codaje dzeiecio wiele radości. Potem niestety nie zawsze chcą pomagać i całe przygotowania ,strojenie i ubieranie choinki spada na nasze barki :).

Tradycja choinek narodziła się w Alzacji gdzie ozdabiano drzewka ozdobami z papieru oraz jabłkami. Wielkim zwolennikiem tego zwyczaju był Marcin Luter ,szybko stały się popularne w protestanckich Niemczech. Początkowo były wieszane pod sufitem, czubkiem do dołu.

Zwyczaj ubierania choinki rozpowszechniono późniiej w całej Europie Północnej i Środkowej a potem Południowej. W Polsce zwyczaj ubierania choinki powstał dzięki niemieckim protestantom na przełomie XVIII i XIX wieku .Zawieszano na niej ozdoby jak jabłka, orzechy, ciastka i pierniczki a potem cukierki. W późnieszym czasie ozdabiano choinkę ozdobami wykonanymi własnoręcznie i gwiazdą umieszczaną na czubku choinki .Gwiaza Betlejemska miała pomagać w powrotach do domu z dalekich stron. Inne ozdoby jak jabłka symbolizowały biblijny zakazany owoc, później umieszczano małe rajskie jabłuszka miały zapewnić miały zdrowie i urodę. Orzechy miały nieść dobrobyt i siłę.

 


Jarmark Bożonarodzeniowy (Weihnachtsmarkt)

Jarmark bożonarodzeniowy (Weihnachtsmarkt) KASSEL


Przeczytaj:

Muzeum GRIMMWELT – Kassel https://podroztysiacamil.com/2020/05/muzeum-grimmwelt-kassel.html

Zbiór bajek Braci Grimm https://podroztysiacamil.com/2020/08/zbior-bajek-braci-grimm.html

Pochodzenie Choinki Bożonarodzeniowej

https://podroztysiacamil.com/2020/12/pochodzenie-choinki-bozonarodzeniowej.html

Magia Świąt Bożego Narodzenia- bajkowo i filmowo

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!