Chorzów,  PODRÓŻE,  Polska,  Śląsk

Chorzów- Królewska Huta

Królewska Huta

Już dawno powinnam napisać o mieście w którym się urodziłam i mieszkałam jakiś czas jako mały osesek w jednej ze starej dzielnicy  zwanej Starym  Chorzowem a dokładniej w Maciejkowicach do nich wtedy należących (obecnie Siemianowice Śląskie). O Maciejkowicach po raz pierwszy wspomniano w dokumentach w XV wieku, w tym czasie wieś zamieszkiwało jedynie trzech chłopów.

Na ulicy Wolności w Chorzowie mieszała moja ciotka a ja  mialam nawet praktyki w sklepie odzieżowym. Te czasy wspominam bardzo miło chociaż Chorzów kojarzył mi się zawsze jako szare i smutne miasto. Zresztą podobne odczucia zawsze miałam z Katowicami i Bytomiem. Na przestrzeni lat wszystkie te miasta bardzo się zmieniły na lepsze. Przeprowadzono wiele inwestycji i modernizacji ,powstało wiele nowych budynków a część starych odnowiono. Jednak w dalszym ciągu jest to kropla w morzu potrzeb miasta.


Zabytkowa poczta w Chorzowie

Jedno co się nie zmieniło to historia miasta, która jest bardzo bogata w wielkie wydarzenia. Do 1922 roku miasto było znane jako Königshütte (z niemieckiego). W latach 1922–1934 Chorzów był znany jako Królewska Huta ,a w latach 1939–1945 ponownie Königshütte.

Historia miasta sięga XI/XII wieku. W 1799 roku powstała Königshütte ( Huta „Królewska”, późniejsza Huta Kościuszko ) która była jedną z najstarszych polskich hut żelaza. W 1892 roku wybudowano neogotycki budynek poczty oraz Hotel „Graf Reden” w 1901 roku, obecnie jest tam Teatr Rozrywki. Hotel był kiedyś najlepszym hotelem na Śląsku , w 1900 roku był bardzo nowoczesny i eksluzywny ,miał nawet centralne ogrzewanie.

Prze budynkiem poczty znajduje się pomnik legendarnego piłkarza Gerarda Cieślika.

Stara skrzynka pocztowa z niemieckim napisem

Ulica Wolności w Chorzowie

W tym czysie powstania Königshütte ulica Wolności była jedną z najbardziej reprezentacyjną i  najbogatszą ulicą miasta na której wybudowano liczne kamienice mieszczańskie. Dawniej ulica nazywała się Cesarska (Kaiserstraße) do 1922 roku ,w czasie II wojny światowej Adolf-Hitler-Straße (‘ul. Adolfa Hitlera’).

W 1877 roku przybył  do miasta  dr Wilhelm Wagner z Hesji, lekarza zasłużony dla miasta Królewska Huta. Studiował w MARBURGU.Zrezygnował z kariery naukowej i poświęcił swoje życie pomocy ludziom.Wraz z żoną został pochowany na cmentarzu ewangelickim w Chorzowie. Niestety jego syn Gerhard był naczelnym lekarzem III Rzeszy ,zmarł jednak przed II wojną światową.


Architektura

Znajdziemy tu wiele zabytkowych kamienic z wieloma detalami architektonicznymi ,wspaniałymi ozdobnymi drzwiami i oknami czy ozdobnymi balkonami. Zdobienia roślinne ,zdobione głowy nad bramami. Wystarczy przejść się tylko ulicą Wolności czy Sobieskiego. Odnajdziemy wspaniałe wykusze i wieżyczki oraz zdobienia i ornamenty.

W Królewskiej Hucie urodził się niemiecki rzeźbiarz określany mianem „rzeźbiarza brązu i żelaza” Theodor Kalide.jego rzeźby znajdziemy w Chorzowie np. na placu Matejki Chłopiec z łabędziem ,Lew śpiący w Bytomiu na rynku.

Kamienica przy ul.Wolności 3 w Chorzowie


Atrakcje parku śląskiego

Największą atrakcją jest ogromy teren parku śląskiego w którym znajduje się Wesołe Miasteczko , Śląski Ogród Zoologiczny, Planetarium Śląskie – które jest najstarszym oraz największym obserwatorium w Polsce. Oczywiście nie zapominajmy o Stadionie Śląskim czy Muzeum Górnośląskim- Park Etnograficzny w Chorzowie niedaleko stadionu. Długi czas była nieczynna Kolejka linowa “Elka” ,po modernizacji udostępniona jest ponownie. Sam park jest ogromy i możemy spacerować alejkami ,warto zajrzeć co Rosarium czy do Hali wystawowej Kapelusz.


Historyczny Ratusz

Stary ratusz znajduję się w jednej z dzielic Chorzowa to gratka dla fanów urbeksów. Dawniej były to Hajduki Wielkie ,ale od 1 kwietnia 1939 roku na mocy ustawy Sejmu Śląskiego stały się częścią Chorzowa(Chorzów Batory). Przy ul. Ratuszowej 3 w Chorzo,wie Batorym znajduje się stary neobarokowy gmach Ratusza w byłych Hajdukach Wielkich .

Został wzniesiony w latach 1909-1911 jako siedziba naczelnika gminy Bismarckhütte.Budynek bardzo niszczał przez lata ,ostatnio jednak został odnowiony dach aby jeszcze uratować ten zabytkowy budynek. Niemniej budynek wymaga wielu prac a czy zostaną zrealizowane to trudno oceniać.

Ratusz dawnej gminy Hajduki Wielkie

 

 


Industriada -Szlak Zabytków Techniki

Industriada – coroczne święto i główne wydarzenie promujące Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Pomysł został zaczerpnięty od niemieckiego wydarzenia z Zagłębia Ruhry „ExtraSchicht”

Strona główna


Schron bojowy

Schron bojowy znajduje się przy ul. Katowickiej 168 w Chorzowie, wchodził w skład punktu oporu/ sektora „Łagiewniki”, wybudowanego w latach 1936-38 roku. Jego zadaniem była ochrona Chorzowa oraz powstrzymanie ewentualnego natarcia z niemieckiego Bytomia.

Zwiedzanie:
Sezon: maj-październik, schron otwarty w każdą drugą sobotę miesiąca w godz. 10-15


Źródło: Wikipedia , Miasto Chorzów, Historia miasta

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!