Hessen,  Homberg,  Niemcy,  PODRÓŻE

Ruiny Hohenburg i legenda o Białej Damie

Ruiny Hohenburg

Na wysokości 376 metrów n.p.m. znajdują się ruiny zamku Hohenburg. Z wieży zamkowej roztacza się wspaniały widok na całą okolicę i miasto u podnórza wzgórza. Dawny zamek Homberg został zbudowany prawdopodobnie przed 1190 rokiem przez członków rodziny von Homberg. Była to oficjalna siedziba administracji landgrafów. Dokładnie nie wiadomo przez kogo i kiedy wzniesiono zamek. Zamek powstał na ważnym szlaku handlowym Frankfurt-Leipzig. 

Podczas wojny trzydziestoletniej doszło do kapitulacji zamku i miasta z powodu niewystarczającego zaopatrzenia w wodę mieszkańców zamku. Zamek został  splądrowany i mocno zniszczony a potem na przestrzeni wieków popadał w ruinę.


Wieża zamkowa

Ogromna wieża zamkowa ma średnicę 11 metrów i wysokości 14 metrów.Niestety wieża nie jest częścią inwentarza historycznego. Została zbudowana jako wieża widokowa w stylu starej twierdzy przez zamkową społeczność  latach sześdziesiątych XX wieku.


Tajemnica zamkowej studni

W Hohenburg znajduje się jedna z czterech najgłębszych studni w Niemczech o głębokości 150 metrów . W latach 1605-1613 Landgraf Moritz kazał wybudować ponownie odsłoniętą studnię zamkową za 25 000 guldenów .

Ze studnią związana  jest legenda o białej kobiecie. W 1636 roku miasto Homberg zostało zajęte przez wojska cesarskie. Oblężenie zamku zostało skutecznie odparte jednak doszło do kapitulacji zamku i miasta z powodu niewystarczającego zaopatrzenia w wodę mieszkańców zamku.

Do szybu studni zamkowej wpadła kobieta, a na zamku przebywało wówczas około 3 tys. uciekinierów. Woda nie mogła już być używana i garnizon zamkowy musiał się poddać z powodu niewystarczającego zaopatrzenia w wodę. Studnia zamkowa została ostatecznie zasypana w 1657 roku. Została odsłonięta dopiero w 2001 roku po czterech latach prac  a koszt prac to podobno nawet około 200 000 Euro.


Wzgórze zamkowe

Na rozległym terenie znajdowało się podzamcze , most zwodzony nad fosą i bastiony zewnętrzne i wieże.

Zamek posiadał także okrągły donżon(wieża) palatium z salą rycerską, studnię ze studnią zamkową głęboką na 150 m (czwarta najgłębszą studnią zamkowa w Niemczech), stajnię, kwaterę wojskową, strzelnicę, arsenał, strzelnicę , dom komendanta i klatkę schodowa. Mur zamkowy miał 1,5 metra grubości.

Ciekawostka o najgłębszej studni w Niemczech.

Najgłębsza studnia o głębokości 176 metów na terenie dawnego zamku cesarskiego Kyffhausen niedaleko miasta Bad Frankenhausen w Kyffhäuserkreis w Turyngii. Zamek jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Niemczech, szczególnie znanym z legendy o Barbarossie. Fryderyk I, zwany Barbarossa (po włosku „czerwona broda”).Książę Szwabii, król rzymsko-niemiecki od 1152 do 1190 i cesarz cesarstwa rzymsko-niemieckiego .


Legenda o Białej Damie

Z Hohenburg jest związana ciekawa legenda (ze strony miasta Homberg).

Miasto Homberg było kiedyś mocno oblężone, a wśród mieszkańców byli nawet niektórzy, którzy podjęli wroga. Strażnik wieży na Schlossberg był również jednym ze zdrajców.
To właśnie ze swojego mieszkania mógł najlepiej obserwować ruchy oblegających, miał zawsze informować miasto o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Ale w nocy, kiedy zgodnie z ustaleniami miała nastąpić walka na murach Hombergu i wszystko było na to przygotowane. Przekupiony dozorca wieży przestał trąbić i miasto byłoby stracone, gdyby nie pokojówka, która chciała obudzić obywateli ze snu.

Mogła zatrąbić tylko w róg stróża z jednej strony wieży zamkowej, ponieważ pozostałe trzy strony były zablokowane przez strażnika wieży. Pokojówka chciała udaremnić jego złe zamiary,ten wrzucił kobietę do głębokiego na dwadzieścia cztery sążni zamkowej studni. Wrogowie musieli odejść, nie osiągając niczego.

Od tego czasu biała kobieta pojawiała się na zamku co siedem lat, a do dziś stróżowi wieży wolno wywoływać godzinę tylko na trzech stronach. Gdyby odważył się dmuchnąć również na czwartej stronie, biała kobieta skręciłaby mu szyję.

Źródło: „Sagen aus Hessen”, pod redakcją Ulfa Diederichsa i Christy Hinze, Rowohlt 1995.

Wspaniały widok rozpościera się na parą kilometów.


Ciekawostka:

Ciekawy artykuł z cyfrową trójwymiarową rekonstrukcją kompleksu zamkowego w Homberg.

Interesujący projekt odbudowy zamku


Źródło:
Wikipedia oraz strona mhk , Stadt,Regiówiki,strona Homberg

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!