Homberg( Efze) -“Braciszek i Siostrzyczka”
Spis treści
Homberg (Efze)
Jest to jedno z nieodkrytych miasteczek w północnej Hesji w rejencji KASSEL siedziba powiatu Schwalm-Eder, nad rzeką Efze. Miasto z muru pruskiego Homberg (Efze) zostało założone przez landgrafów Hesji i Turyngii .Po raz pierwszy Homberg został udokumentowany jako miasto w 1231 roku. Nazwa pochodzi od Hohenburg, zamku nad Homberg.
Centrum gdzie najbardziej tętni życie jest oczywiście rynek, nad którym góruje Kościół Mariacki. Niegdyś otoczony był cmentarzem miejskim. Homberg(Efze) jest jednym z nielicznych miast, które do dziś w dużej mierze zachowało swoje średniowieczne centrum z licznymi zabytkowymi budynkami.
Ratusz został zbudowany około 1440 roku. Został jednak zniszczony w czasie wojny trzydziestoletniej w 1636 roku. Budowę rozpoczęto w 1704 roku na fundamentach wcześniejszego budynku z XV wieku.
Artykuł: Ruiny Hohenburg i legenda o Białej Damie(na końcu wpisu)
Stare miasto otoczone jest murem miejskim o długości około 1800 metrów. Do miasta prowadziły trzy bramy z których do dzisiaj stoi jedna z bram oraz dwie z siedmiu obronnych wież. Stanowiły one od XIII wieku część pierścienia murów obwarowań, a wieża “Prochowa”niedaleko “Nowej Bramy “wcześniej pełniła również funkcję wieży więziennej. Natomiast na podstawie innej wieży zbudowano Świątynię Dörnberg. W 1809 roku budynek służył jako punkt spotkań spiskowców przeciwko Jerome Bonaparte wokół Wilhelma von Dörnberga.
Dopiero pod koniec XIX wieku zaczęto zasiedlać tereny poza murami miejskimi.
“Braciszek i Siostrzyczka”
Przez Homberg przebiega Niemiecki Szlak Bajek. A mowa tu oczywiście o bajkach BRACIA GRIMM. Homberg reprezentuje bajka”Braciszek i Siostrzyczka” ,w centrum znajduje się pomnik przedstawiający bajkowe rodzeństwo.
Bajka “Braciszek i siostrzyczka”(Brüderchen und Schwesterchen) – baśń braci Grimm opublikowana w roku 1812 w ich zbiorze Baśni (tom 1, nr 11).
- Braciszek i siostrzyczka – niemiecki film z 2008 roku Najpiękniejsze baśnie braci Grimm
Kościół reformacyjny
Kościół św. Marii jednym z najważniejszych zabytków architektury gotyckiej w północnej Hesji, nazywany jest Heskim Kościołem Reformacyjnym. Jest to jeden z najważniejszych zabytków Homberga. To tutaj w 1526 roku odbył się synod Homberga. Protestancki kościół jest jednym z najpiękniejszych gotyckich zabytków architektury północnej Hesji. Budowę rozpoczęto około 1340 roku. Tablica przy portalu głównym nawiązuje do początku budowy wieży w 1374 roku, a kolejna tablica upamiętnia wydarzenie synodalne. Wewnątrze kościoła nie jest jednak tak interesującyjak wygląd zewnętrzny.
Pod kościelnym placem znajdują się średniowieczne pomieszczenia. Niegdyś służyły głównie rzeźnikom i piekarzom jako sale sprzedaży.
Koło kościoła stoi lipa licząca sobie prawie ponad 730 lat. Drzewo nad rynkiem wraz z kościołem i budynkami z muru pruskiego tworzy malowniczy klimat. Miejscowy poeta Heinrich Ruppel zadedykował lipie wiersz “Die Kirchhofslinde” w Hombergu .
Wnętrze Kościoła Reformacyjnego
Zabytkowa starówka
Znajduje się tu wiele zabytkowych budynków z muru pruskiego . Oczywiście w wielu niemieckich miasteczkach odnajdziemy takie budynki i każdy z nich ma ukrytą historię. Między innymi 300-letnia apteka „Löwen-Apotheke” i zaraz druga tak samo zabytkowa apteka anioła „Engelapotheke“.Druga apteka jest największym na rynku domem wybudowanym w 1668 roku. Mieści się w nim „Dom Reformacji” i „Muzeum Hohenburg”.
Po drugiej stronie placu znajduje się „Löwenhaus” został zbudowany w 1617 roku przez rodzinę Ellenberger. Godny uwagi jest bogato zdobiony szachulcowy i renesansowy portal. Nazwa domu nawiązuje do „Löwen-Apotheke”, który znajdował się w tym domu od 1664 do 1721 roku.
W mieście stoi nawet najstarszy zajazd gościnny z 1480 roku !
Niedaleko od rynku znajduje się “Nowa Brama”, jedyna brama miejska która przetrwała do dziś. W 1536 roku Landgraf Filip włączył pierwotnie samodzielną dzielnicę „Wolności”.Obok Ratusza znajdziemy Dom weselny”Hochzeitshaus” zbudowany w 1552 roku. Po pożarze w starym ratuszu, wykorzystywany jako tzw. nowy ratusz. Później był budynkiem plebanii, szkoły a obecnie muzeum lokalne w Hombergu.
Na rynku natkniemy się na pomnik Landgrafa Filipa Wielkodusznego, który w 1526 roku zwołał w kościele Mariackim Synod Homberga, a następnie wprowadził reformację w Hesji. Pomnik z brązu jest dziełem Ewalda Rumpfa.
Przed dawnym starostwem powiatowym znajduje się studnia z XVI wieku, odkryta w 2005 roku. Na skraju fontanny siedzi rzeźba sprzedawczyni mioteł- rzeźba Ewalda Rumpfa.
Stary cmentarz w parku miejskim
Miejsce pochówku od 1580 roku. Dzisiejszy park początkowo służył jako miejsce pochówku komorników i urzędników landgrafa, Dziś jest parkiem z zabytkowymi pomnikami nagrobnymi osobistości Homberga m.in. ministra Juliusa Rhode, nagrobek Marianne Freiin vom Stein oraz innych osób, które odegrały ważną rolę w przygotowaniach do buntu w Dörnberg pod wodzą Wilhelma von Dörnberga przeciwko Jérôme’owi Bonaparte w 1809 roku.
Co roku odbywa się tutaj bardzo popularny obecnie festiwal wina.
Artykuł o Zamku Hohenburg:
źródło: miasto Homberg, MKH Kassel ,Wikipedia