Hessen,  Homberg,  Niemcy,  PODRÓŻE

Homberg( Efze) -“Braciszek i Siostrzyczka”

Homberg (Efze) 

Jest to jedno z nieodkrytych miasteczek w północnej Hesji w rejencji KASSEL siedziba powiatu Schwalm-Eder, nad rzeką Efze. Miasto z muru pruskiego Homberg (Efze) zostało założone przez landgrafów Hesji i Turyngii .Po raz pierwszy Homberg został udokumentowany jako miasto w 1231 roku. Nazwa pochodzi od Hohenburg, zamku nad Homberg.

Centrum gdzie najbardziej tętni życie jest oczywiście rynek, nad którym góruje Kościół Mariacki. Niegdyś otoczony był cmentarzem miejskim. Homberg(Efze) jest jednym z nielicznych miast, które do dziś w dużej mierze zachowało swoje średniowieczne centrum z licznymi zabytkowymi budynkami.

Ratusz został zbudowany około 1440 roku. Został  jednak zniszczony w czasie wojny trzydziestoletniej w 1636 roku. Budowę rozpoczęto w 1704 roku na fundamentach wcześniejszego budynku z XV wieku.

Artykuł: Ruiny Hohenburg i legenda o Białej Damie(na końcu wpisu)

Stare miasto otoczone jest murem miejskim o długości około 1800 metrów. Do miasta prowadziły trzy bramy z których do dzisiaj stoi jedna z bram oraz dwie z siedmiu obronnych wież. Stanowiły one od XIII wieku część pierścienia murów obwarowań, a wieża “Prochowa”niedaleko “Nowej Bramy “wcześniej pełniła również funkcję wieży więziennej. Natomiast na podstawie innej wieży zbudowano Świątynię Dörnberg. W 1809 roku budynek służył jako punkt spotkań spiskowców przeciwko Jerome Bonaparte wokół Wilhelma von Dörnberga.

Dopiero pod koniec XIX wieku zaczęto zasiedlać tereny poza murami miejskimi.


“Braciszek i Siostrzyczka”

Przez Homberg przebiega Niemiecki Szlak Bajek. A mowa tu oczywiście o bajkach BRACIA GRIMM. Homberg reprezentuje bajka”Braciszek i Siostrzyczka” ,w centrum znajduje się pomnik przedstawiający bajkowe rodzeństwo.

Bajka “Braciszek i siostrzyczka”(Brüderchen und Schwesterchen) – baśń  braci Grimm opublikowana w roku 1812 w ich zbiorze Baśni (tom 1, nr 11).

Pewnego dnia dwoje rodzeństwa – brat i siostra, postawiło uciec z domu od złej macochy, która okrutnie ich traktowała. Kiedy wędrowali przez las, brat poczuł pragnienie i chciał się napić wody ze źródła. Nie wiedział, że macocha, która była czarownicą, szła potajemnie za nimi i zaczarowała wszystkie źródła w lesie. Jednak siostra usłyszała, jak źródła szemrzą, że kto się z nich napije, stanie się zwierzęciem. ( fragment bajki)

Kościół reformacyjny

Kościół św. Marii jednym z najważniejszych zabytków architektury gotyckiej w północnej Hesji, nazywany jest Heskim Kościołem Reformacyjnym. Jest to jeden z najważniejszych zabytków Homberga. To tutaj w 1526 roku odbył się synod Homberga. Protestancki kościół jest jednym z najpiękniejszych gotyckich zabytków architektury północnej Hesji. Budowę rozpoczęto około 1340 roku. Tablica przy portalu głównym nawiązuje do początku budowy wieży w 1374 roku, a kolejna tablica upamiętnia wydarzenie synodalne. Wewnątrze kościoła nie jest jednak tak interesującyjak wygląd zewnętrzny.

Pod kościelnym placem znajdują się średniowieczne pomieszczenia. Niegdyś służyły głównie rzeźnikom i piekarzom jako sale sprzedaży.

Koło kościoła stoi lipa licząca sobie prawie ponad 730 lat. Drzewo nad rynkiem wraz z kościołem  i budynkami z muru pruskiego tworzy malowniczy klimat. Miejscowy poeta Heinrich Ruppel zadedykował lipie wiersz “Die Kirchhofslinde” w Hombergu .

Wnętrze Kościoła Reformacyjnego


Zabytkowa starówka

Znajduje się tu wiele zabytkowych budynków z muru pruskiego . Oczywiście w wielu niemieckich miasteczkach odnajdziemy takie budynki i  każdy z nich ma ukrytą historię. Między innymi 300-letnia apteka „Löwen-Apotheke” i zaraz druga tak samo zabytkowa apteka anioła „Engelapotheke“.Druga apteka  jest  największym na rynku domem  wybudowanym w 1668 roku. Mieści się w nim „Dom Reformacji” i „Muzeum Hohenburg”.

Po drugiej stronie placu znajduje się „Löwenhaus” został zbudowany w 1617 roku przez rodzinę Ellenberger. Godny uwagi jest bogato zdobiony szachulcowy i renesansowy portal. Nazwa domu nawiązuje do „Löwen-Apotheke”, który znajdował się w tym domu od 1664 do 1721 roku.

W mieście stoi nawet najstarszy zajazd gościnny z 1480 roku !

Niedaleko od rynku znajduje się “Nowa Brama”, jedyna brama miejska która przetrwała do dziś. W 1536 roku Landgraf Filip włączył pierwotnie samodzielną dzielnicę „Wolności”.Obok Ratusza znajdziemy Dom weselny”Hochzeitshaus” zbudowany w 1552 roku. Po pożarze w starym ratuszu, wykorzystywany jako tzw. nowy ratusz. Później był budynkiem  plebanii, szkoły a obecnie muzeum lokalne w Hombergu.

“Lwia Apteka” różowy budynek na wprost to stara 300-letnia apteka. Typowy „dom z pięcioma oknami” z okresu hugenotów. Apteka mieści się w tym domu od 1721 roku.

Na rynku natkniemy się na pomnik Landgrafa Filipa Wielkodusznego, który w 1526 roku zwołał w kościele Mariackim Synod Homberga, a następnie wprowadził reformację w Hesji. Pomnik z brązu jest dziełem Ewalda Rumpfa.

Gasthaus “Krone” to jeden z najstarszych zajazdów w Hesji. Imponujący dom z muru pruskiego pochodzi z 1480 roku i dlatego jest jednym z najstarszych do dziś stojących domów w Hombergu. Podczas wojny trzydziestoletniej był pod szczególną ochroną i dlatego został oszczędzony.
„Biały Dwór” na wprost – szachulcowy dom został zbudowany przez rodzinę biskupów kupców wełny, którzy tymczasowo pozostawili go karmelitom. Jest to jeden z budynków, który przetrwał wojnę trzydziestoletnią.

Przed dawnym starostwem powiatowym znajduje się studnia z XVI wieku, odkryta w 2005 roku. Na skraju fontanny siedzi rzeźba sprzedawczyni mioteł- rzeźba  Ewalda Rumpfa.

Podczas renowacji ulicy odkryto i zrekonstruowanohistoryczny historyczny wodociąg oraz starą fontannę ze zdjęcia powyżej.
Przedziwny krzywy hotel i restauracja w starym budynku Stadt Cassel


Stary cmentarz w parku miejskim

Miejsce pochówku od 1580 roku. Dzisiejszy park początkowo służył jako miejsce pochówku komorników i urzędników landgrafa, Dziś jest parkiem z zabytkowymi pomnikami nagrobnymi osobistości Homberga m.in. ministra Juliusa Rhode, nagrobek Marianne Freiin vom  Stein oraz innych osób, które odegrały ważną rolę w przygotowaniach do buntu w Dörnberg pod wodzą Wilhelma von Dörnberga przeciwko Jérôme’owi Bonaparte w 1809 roku.

Co roku odbywa się tutaj bardzo popularny obecnie festiwal wina.

Artykuł o Zamku Hohenburg:

Ruiny Hohenburg i legenda o Białej Damie


źródło: miasto Homberg, MKH Kassel ,Wikipedia

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!