Hessen,  Niemcy,  PODRÓŻE,  Zamek Sababurg

Sababurg i Zamek Śpiącej Królewny

Zamek “Śpiącej Królewny”

I ponownie zamek związany z Bajkowym Szlakiem bajek BRACI GRIMM. Niestety  poparł w ruinę, zamek znajduje się na zalesionym niewielkim  wzgórzu (315 m n.p.m.) w legendarnym Reinhardswald a władze od 2018 roku pomału rekonstrują ten piękny zamek.W weekendy i święta  można zwiedzać tylko zewnętrzną część zamku ,a hotel i restauracja są również na razie nieczynne.

Sababurg (dawniej  Zappenburg,Zapfenburg) a teraz popularnie zwany Zamkiem Śpiącej Królewny po baśni braci Grimm. Sababurg znajduje się w północnej Hesji niedaleko KASSEL oraz jest również częścią dzielnicy Beberbeck w Hofgeismar. Sababurg wraz TRENDELBURGIEM i Krukenburgiem jest jednym z trzech najsłynniejszych zamków w regionie Reinhardswald.

Budowę Sababurga rozpoczęto w 1334 roku na zlecenie arcybiskupa Moguncji i nazwę “Zappaborgck”.W następnych latach zamek służył ochronie pielgrzymów. Po wielu sporach zamek w 1462 roku przeszedł we władanie Hesji i w XV wieku Landgraf Wilhelm I zlecił rozbudowę i przekształcono go w domek myśliwski. Nazwa „Sababurg” pochodzi z XVI wieku.

W czasie trwania wojny trzydziestoletniej (1618-1648) zamek został zajęty przez wojska katolickie. Został  zniszczony i zamek popadł w ruinę. Wtedy też po długim opuszczeniu zarósł  wysokim żywopłotem cierniowym co stało się tłem dla bajki o Śpiącej Królewnie.

Przy zamku znajduje się mały ale zadbany ogród różany który  wraz z zamnkiem posłóżył Braciom Grimm jako wzór do bajki Śpiąca królewna. Jest to prawdopodobnie najsłynniejsza bajka braci Grimm. Zostało przepowiedziana złe życzenie przez złą wróżkę, że w swoje 15. urodziny wbije się we wrzeciono i zapadnie w śmiertelny sen. I tak się stało, dopóki nie przyszedł jej książę i obudził ją pocałunek.


Legenda o siostrach

Zamek Trendelburg nosi imię baśniowej olbrzymki „Trenduli”, którą według legendy uderzył piorun na otwartym polu po tym, jak mocno uderzyła swoje siostry Sabę (z siedzibą w Sababurgu) i Bramę (z Bramburga). Legenda opowiada o trzech siostrach, które wszystkie pochodziły z pobliskiego Krukenburga swojego ojca, olbrzyma Kruko.

Ogólnie jednak mówi się, że olbrzym z Krukenburga miał sześć córek, z których wszystkie później mieszkały we własnych zamkach w Reinhardswald, Bramwald i nad Wezerą: córkami olbrzymów były Drenta i jej siostry Trendula (na Trendelburgu), Saba (na Sababurg), Brama (na Bramburg), Lippolda (na Lippoldsberg) i Giesela (na zamku Gieselwerder). (źródło Wikipedia),Regiówki

Spacerując wokół zamku natrafiamy na dziko rosnące poziomki.

Niestey wnętrze jest niedostępne ,całość jest odkryta , brak komnat.Udało się jednak zajżeć przez jedno z odkrytych okien przez które możemy zobaczyć ogromny kominek.

Wszystkie są zabite deskami żeby nikt nie wchodził na teren zamku. Zachowały się fosy, wschodnia klatka schodowa oraz fragmenty murów pierścieniowych z basztami flankowymi. Mury pałacu oczyszczono z roślinności i naprawiono wieżę schodową.


Zoo w Sababurgu

W 1571 roku Landgraf Wilhelm IV założył jednen z pierwszych parków zwierząt w Europie który obecnie nosi nazwę Sababurg Zoo o powierzchni ok.130 ha. Mury zoo zostały zbudowane z kamieni pochodzących z zamku Schöneberg, który został rozebrany pod koniec XVI wieku.

Park Przyrody Reinhardswald z najstarszym zoo w Niemczech, które zachowało się na swoim pierwotnym terenie do dziś. Znajduje się u podnóża zamku  Śpiącej Królewny. Został przebudowany na życzenie landgrafa Fryderyka II na wzór barokowy.

Zoo Sababurg

Otwarte cały rok: najdłużej od kwietnia do września od 10-19,zimą do 16.

Dorosły.9 Euro

Dieci:od 4 do 15 lat -5.50 Euro


Puszcza Sababurga

Puszcza Sababurska graniczy bezpośrednio  „ZOO Sababurg”, jest dawnym lasem chatowym. Od 1907 roku jest rezerwatem przyrody z „dębami w wieku od 800 do 1000 lat oraz metrowej paproci” .


Źródło:
Wikipedia oraz strona mhk , Sababurg, Stadt,Regiówiki

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!