Hessen,  Kassel,  Niemcy,  Park Karlsaue i Oranżeria,  PODRÓŻE

Park Karlsaue – Oranżeria

W samym centrum miasta odnajdziemy piękny barkowy park o powierzchni 1,50 km 2 przyciąga mieszkańców Kassel i wszystkich odwiedzających miasto. Wspaniałe miejsce na spacery,spotkania ze znajomymi , jazdę na rowerze czy na rolkach. Spotykają się tam wszyscy począwszy od rodzin z dziećmi ,po młodzież i starszych mieszkańców.Park wraz raz pięknym pałacem Oranżerii stanowi kolejną piękną wizytówkę miasta.

Oranżeria została zbudowana w latach 1703-1710 dla landgrafa Karola i jego małżonki Marii Amalii.

Imponujący budynek w ślicznej żółtej kolorystyce  ma długość prawie 140 metrów. Obecnie w oranżerii znajduje się Gabinet Astronomiczno-Fizyczny z najważniejszym na świecie zbiorem naukowych przyrządów pomiarowych i zegarów, a także największe Planetarium w Hesji. Znajduję się tu również restauracja Schloss Orangerie .

Cały kompleks Oranżeria wraz z budynkiem Zachodnim i Marmorbad( Marmurowa łazienka ) tworzy niesamowity klimat dla całego otaczającego go parku.


Marmorbad (Marmurowa łazienka ), budynek  został zbudowany w latach 1722-1728 za Landgrafa Karla. Budynek z późnego baroku sprawował funkcję reprezentacyjną .Wewnątrz znajduje się marmurowy basen kąpielowy oraz  wspaniały wystrój wnętrz z marmurowymi rzeźbami naturalnej wielkości i płaskorzeźbami .

Czynne tylko w – sobotę i niedzielę od 10-17


Park Karlsaue

Park zachęca wręcz do spacerów i wypoczynku ,a to wszystko w samym centrum miasta zaraz obok centrum .Jednak nie odczujemy tego ,będąc np.na zakupach w samym centrum miasta wystarczy ,że przejdziemy przez Friedrichsplatz a znajdziemy się zaraz w parku Karlsaue . Totalna zmiana klimatu i otoczenia ,ze zgiełku w centrum miasta do pięknego parku w którym można się spokojnie przejść.Oczywiście w weekendy spędza tam czas większość mieszkańców tak samo jak w BERGPARK WILHELMSHÖHE ,jednak większość spacerowiczów zbiera się przy Oranżerii ,gdyż nie wszystkim chce się  chodzić  dalej w głąb do parku.


Rzymskie posągi

Przed Oranżerią znajduje się bardzo duży teren zieleni na którym mieszkańcy spędzają czas piknikując lub grając np.w bule .Odbywają sie tu również  imprezy organizowane przez miasto.W tym pięknym historycznym parku na początku był stworzony barokowy ogród z basenami wodnymi i kanałami w kształcie wachlarza. Dopiero pod koniec XVIII wieku Karlsaue zostało przebudowane na ogród krajobrazowy. Barokowe kształty zostały zachowane ,na uwagę zasługują też figury rzymskich  bogów otaczające alejkę znajdująca się na wprost zamku wokół placu w kształcie dużego koła .

Znajdują się tu posągi mitologiczne :


W parku odnajdziemy ślad planety Wenus (Planetenwanderweg) : Venus)niedaleko Oranżerii . W innych zakątkach parku odnajdziemy jeszcze inne ślady szlaku planet :Ziemi i Jupitera,


Kierując się od Oranżerii przejdźmy się po całym parku , czeka nas spora wędrówka bo teren jest ogromny .Przejdźcie się na sam koniec parku gdzie znajduje się sztuczna wyspa kwiatowa “Siebenbergen”. Wyspa powstała w 1710 roku, wiek później ( od 1820 roku) została przeprojektowana w piękny rajski zakątek. Znajduję się tu piękny ogród botaniczny, w którym znajdują się wiele roślin egzotycznych .Dzięki ówczesnemu dyrektorowi ogrodów dworskich Wilhelmowi Hentze powstał piękny ogród w którym obecnie znajdziemy około 100 różnych gatunków roślin z całego świata.


Możemy również skorzystać z paru restauracji znajdujących się przy Auedamm lub z basenu Auebad lub po prostu przespacerować się przy samej Fuldzie.Natomiast po drugiej stronie Fuldy możemy spędzić czas piknikując lub spacerując nad Bugasee ( Jezioro Buga) .Znajduje się tam wiele miejsc parkingowych . Niedaleko znajduje się Messe Kassel messe ( centrum targowo-wystawiennicze).


Informacje praktyczne – Oranżeria

Czynne:

Dostępne przez cały rok

wtorek-niedziela i święta ( od 10 -17)

Dorosły -3 Euro ( bilet ulgowy -2 Euro)

Dzieci i młodzież ( do 18 roku życia)- bezpłatnie


Adres:

Orangerie
An der Karlsaue 20 a
34121 KasselŹródło:
Wikipedia oraz strona mhk , documenta Stadt
Oficjalna strona mhk (Museumslandschaft Hessen Kassel)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!