Hessen,  Kassel,  Niemcy,  PODRÓŻE,  Weinberg

Weinberg-Kassel

Weinberg Historia

Potężne mury oporowe ze świetnym punktem widokowym na miasto znajdują się na Frankfurter Straße -Weinberg. Łukowa konstrukcja zbocza została zbudowana na początku XX wieku wraz z budową Henschelvilli. Jest to historyczne miejsce i również symbol miasta. W średniowieczu uprawiano na górze winogrona. Miedzy XIII a XVIII wiekiem teren był wykorzystywany na różne sposoby , na początku były to uprawy winogron , piwnice skalne i ogródki piwne. Podobno znajdowała się tu kiedyś wioska o nazwie “Weingarten”.

W owych czasach znajdowały się tu winnice Landgrafów i Klasztoru Ahnaberg (klasztor w KASSELjuż nie istnieje) oraz innych mieszkańców.Jednak pod koniec XVI wieku zaprzestano upraw gdyż wojna trzydziestoletnia zniszczyła winorośle. Był tam również ogródek założony przez  Landgrave Philipa I w 1529 roku. Jednak w XVII wieku książęca winnica stała się miejscem na osadę Hugenotów od 1685 roku ,którzy przybyli na zaproszenie Landgrafa Karla.

Pod koniec XVIII wieku ziemie  książęce zostały sprzedane .  Nieruchomość została podzielona na działki. Nawet Simon Louis du Ry miał tutaj swój  ogród (okolica dzisiejszej Humboldtstrasse). Był on architektem odpowiedzialnym za przekształcenie miasta Kassel w nowoczesną stolicę.

Potężne mury oporowe ze świetnym punktem widokowym na miasto -Frankfurter Straße -Weinberg Rok 2020
Villa Henschel lata 20 XX wieku Źródlo zdjęcia : AK Kassel, Frankfurter Strasse, ściana oporowa z Villa Henschel (zdjęcie – pocztówka)  https://oldthing.de/Sieć 13 maja 2020
Okolica obecnie obok MUZEUM GRIMMWELT  gdzie stała kiedyś Villa Henschel
Widok z dachy GRIMMWELT

W XIX wieku była to majątek żony ostatniego elektora, księżniczki Hanau GERTRUDE VON HANAU

Obiekt był znany jako “Ogrody Hanau” ,później przeszedł w ręce miasta.W latach 1868-1870 zbudowano reprezentacyjną willę producentów (lokomotyw) Oscara i Sophie Henschel. Zaprojektowano wtedy imponujący ogród tarasowy. Zbudowano też „Frankfurter Tor” w 1873 roku kamienny most z  jednym dużym łukiem aby połączyć z Bellevue po drugiej stronie . Zostały  też zbudowane mury oporowe w 1903 roku aby całość wzmocnić.

Rok 2020
Zdjęcie  starej pocztówki  “Villa Henschel ” 1917 rok

Źródlo zdjęcia : AK Kassel, Villa Henschel i kort tenisowy (zdjęcie – pocztówka)  https://oldthing.de/Sieć 13 maja 2020


Balkon z widokiem na Kassel

Obok MUZEUM GRIMMWELT  znajduje się spory teren zielni gdzie możemy odpocząć  po zwiedzeniu muzeum( lub możemy udać się na dach muzeum gdzie widoki są jeszcze ciekawsze). Rozpościera się tu widok na Frankfurter Straße i okolice.

Widok na Frankfurter Straße i okolice.

Ernest Koch – pisarz

Koło muzeum odnajdziemy tablicę pamiątkową poświęconą pisarzowi urodzonemu w Hessen niedaleko Borken

Opisał on swój  najpiękniejszy punkt widokowy w mieście w swojej książce  „Prince Rosa Stramin” – wydanej w Kassel w 1834 roku . Między innymi napisał :

„… Piszę te wiersze w piękny wiosenny poranek, kiedy siedzę w Kassel na wzgórzu przed Frankfurter Tore w altanie publicznego ogrodu ….. Mam złoty, święty, śpiewający wiosenny poranek przede mną ….. W oddali woła prorocza kukułka, a przez góry słychać słabe i zmęczone strzały. Ciemna łąka leży po lewej stronie z wielkimi grupami drzew i bujnymi wierzchołkami drzew, a po prawej na tle fal leśnych i pełna miękkie pnie drzew zamku Wilhelmshöher, a dalej Löwenburg, na wpół ukryty i skromny, jak zwiędły kwiat miłosnej pamięci przyklejonej na piersi Wilhelmshöhe … “

Tablica pamiątkowa na cześć pisarza Ernesta Kocha

Przed rozpoczęciem budowy MUZEUM GRIMMWELT

Mieszkańcy oraz kierownictwo  szpitala mieli wątpliwości co do projektu powstania Muzem w tym miejscu. Chcieli zachować teren w postaci takiej jakiej był . Bali się ,że przez budowę ucierpi okolica i park. Jednak teraz widać ,że okolica więcej zyskała na budowie niż straciła.

Zdjęcie z artykułu HNA

https://www.hna.de/kassel/wirbel-weinberg-unterschriften-gegen-museumsneubauten-1490171.html

Źródlo zdjęcia :
Zdjęcie z artykułu HNA/15 listopad 2011/© Archiwum: Herzog / Flugschule Kassel / knabe  /Sieć 13 maja 2020


Zdjęcie z artykułu HNA

https://www.hna.de/kassel/stuetzmauer-braucht-halt-1387678.html

Źródlo zdjęcia :
Zdjęcie z artykułu HNA/5 wrzesień 2011/ © Herzog/Charterflug Kassel/Knabe /Sieć 13 maja 2020


Rodzina Henschel

Jak już wspomniałam w latach 1868-1870 rodzina producentów lokomotyw Henschel zbudowała  rezydencję z prywatnym ogrodem“Villa Henschel” . Dom syna Karla Henschel został wybudowany w 1902 roku i zburzony w 1932 roku . Dom wybudowano  blisko mostu na  Frankfurter Strasse. Reszta majątku uległa zniszczeniu podczas II wojny światowej .

Pozostały tylko ruiny ,które przejęło na własność miasto Kassel, które zadbało o ten piękny i malowniczy zakątek Kassel . Zostały posadzone winorośle i wiele innych ciekawych krzewów i kwiatów i owoców.


Muzeum Kultury Grobowej 

Villa und Haus Henschel -Kassel

Muzeum zostało zbudowane na terenie “Henschelvilla”( gdzie była stajnia i wozownia- “Stalazzo Prozzi” ). W 1902 roku syn Karl Henschel zbudował imponujaca willę „Haus Henschel”. Willa była  jeszcze bardziej okazała niż Villa rodziców Karla ,miał aż 24 pokoje wysokie na 4,5 metra. Została zburzona podczas kryzysu w 1932 roku . Są dwie wersje  zniszczenia tego okazałego domu. Pierwsza to wysokie koszty utrzymania i ogrzewania , bardziej opłacało się zburzyć budynek niż dalej być w jego posiadaniu. Druga wersja mówi o wysokim podatku od nieruchomości ,a  mowa tu o kwocie aż 33,000 marek niemieckich  oraz problemem w znalezieniu nowego właściciela domu. Był to jeden z najpiękniejszych budynków  w tamtym czasie , niestety miasto również nie chciało przejąć tego pięknego budynku.


Tarasy

W 1822 roku elektor Wilhelm II został poproszony przez burmistrza Kassel o możliwość stworzenia piwnicy piwnej w skale “Frankfurter Tor” .W winnicy wybudowano 3 ogródki  piwne z których można było podziwiać piękny krajobraz.  Było to bardzo popularne miejsce spotkań towarzyskich.

Tarasy w winnicach są otwarte codziennie od 1 kwietnia do 31 października w godzinach od 8:00 do 19:30.

Link do winnicy: Weinberg tarasy i bunkier


Bunkier

W XVIII wieku w  wapiennych skałach wybijano tunele aby przechowywać w nich piwo. Powstał labirynt zbudowany z  10 wejść i 9 tuneli . W czasie II wojny światowej labirynt ten posłużył jako schron przeciwlotniczy dla 10,000 ludzi w trakcie bombardowania Kassel dnia 22  października 1943 roku.

Raz w miesiącu są organizowane wycieczki z przewodnikiem po tunelach .Wycieczko organizowane są dzięki stowarzyszeniu straży pożarnej w Kassel. Najlepiej gdy są to wycieczki zorganizowane , powyżej 10 roku życia . Osoby bez lęku przed ciasnymi, niskimi i wąskimi pomieszczeniami. Trzeba zabrać kurtkę lub bluzę bo panuje tam niska temperatura 10-11 stopni . Wycieczka raczej na własne ryzyko.Bunkier Kassel


Henschelgewächshäuser Weinberg – Szklarnie Henschel Weinberg 

dawniej:

https://regiowiki.hna.de/Datei:Luftbild_villa_und_haus_henschel.jpg-Wikipedia/Internet 15.09.2020

i dzisiaj rok 2020


Źródło:

Wikipedia oraz strona mhk , documenta Stadt,Regiowiki
Oficjalna strona mhk (Museumslandschaft Hessen Kassel)  https://oldthing.de/

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!