Gertrude von Hanau,  Hessen,  Kassel,  Niemcy,  PODRÓŻE

Historia Gertrudenstift

“Gertrudenstift”

Dom spokojnej starości w którym obecnie pracuję ma również bogatą historię . Znajduje się on za zachodnim krańcu miasta BAUNATAL Großerritte na skraju lasa przy ulicy Prinzenstrasse i ulicy Vor der Burg. Darczyńcą i  założycielką była GERTRUDE VON HANAU

Budowę rozpoczął w 1866 roku Książę Heinrich von Hanau, syn  Fryderyka Wilhelma I z Hessen-Kassel i Gertrudy von Hanau .Chciał mieć w tym miejscu lożę myśliwską ,cos w rodzaju domku myśliwskiego. Budowa  została jednak ukończona w 1877 roku jednak już  jako dom dla osób starszych  i szpital. Budynek był  używany aż do jego rozbiórki w 1972 r. Powstał w tym miejscu nowy dom , który został jednak rozebrany w 2003 roku ,następnie powstał budynek w obecnym stanie w latach 2006-2008.

Budynek Jagschlösschen Großenritte-Dom myśliwski 1910 rok  Archiv der Stadt Baunatal / Internet

GERTRUDE VON HANAU 

Historia Gertrudy zainteresowała mnie do tego stopnia ,że postanowiłam o niej napisać .Wiedziałam że ostatni elektor Hesji – Fryderyk Wilhelm związał się z kobietą nie pochodzącą z rodziny książęcej , nie była ani hrabiną ani baronową .

Była zwykłą kobietą ,wtedy jeszcze do tego mężatką pruskiego  porucznika z dwójką dzieci. Jednak bardziej jej historią zainteresowałam się po rozpoczęciu pracy w Domu diakonów w którym mieści się właśnie dom spokojnej starości .Po rozpoczęciu pracy przy samym wejściu zainteresowało mnie zdjęcie dostojnej damy ,a obok pismo w którym Gertrude von Hanau ofiarowuje pierwotny budynek wraz z ziemią dla domu diakonów Hesji.

 

Wcześniejszy budynek Gertrudenstift

Obecnie


Tajemniczy obraz

Historia obrazu zainteresowała mnie na tyle ,że chciałam o nim wspomnieć .Zastanawiałam się co to za obraz, oczywiście kopia ale mimo wszystko ładny. Bardzo mi się spodobał a jednocześnie zainteresował. Obrazy były dwa ale ten rzucał mi się zawsze w oczy gdy szłam korytarzem. Czy był to obraz którejś ze starszych pań która dawno odeszła czy może ma jakiś związek z tym domem  a może nawet z samą Gertrudą.

Na obrazie namalowano piękną i młodą dziewczynę zaczytaną w jakiejś powieści .Do obrazu przyczepiona informacja “Louise v. Lebrun 1755-1842” . Czy tak nazywała się dziewczyna na obrazie i to jest jej portret ? Zainteresowała mnie ta niby nic nieznaczna historia .

Czytająca młoda dziewczyna  

Oryginalny obraz znajduje się Narodowej Galerii Sztuki (National Gallery of Art)w Waszyngtonie .Obraz wyszedł spod pędzla Jeana-Honoré Fragonarda około  1776 roku. Prawdopodobnie został namalowany w 1769 roku (Dar pani Mellon Bruce ku pamięci jej ojca, Andrew W. Mellona).

Przedstawia on nieznaną dziewczynę z profilu w pięknej żółtej sukni. Obraz znalazł się w galerii dzięki wielkiej filantropce Pani Mellon Bruce ,która przekazała środki pieniężne galerii aby upamiętnić śmierć swojego ojca Andrew W. Mellona. Pani Mellon znana była ze swojej filantropi ,była założycielką Fundacji Avalon. Ojciec jej zaś był wielkim biznesmenem, kolekcjonerem sztuki i również filantropem oraz politykiem .Był przez 11 lat Sekretarzem Skarbu Stanów Zjednoczonych.To on przewodniczył w takcie boomu lat 20 XX wieku oraz krachu na Wall Street w 1929 roku.

Kopia obrazu Jeana-Honoré Fragonarda – Czytająca młoda dziewczyna

Kto by pomyślał ,że szukając informacji na temat tego obrazu natrafię na takie ciekawe informacje. Niby sprawa się wyjaśniła oryginał jest w Waszyngtonie ,a jakaś pewnie tysięczna kopia znajduje się w Baunatal w domu opieki. Niestety nie dla mnie ,dalej była niewyjaśniona sprawa -co znaczył podpis pod obrazem .

Oryginalny obraz jak już wspomniałam namalował Jeana-Honoré Fragonard w XVIII wieku. Fragonard urodził się w GRASSE  w 1732 roku we Francji. Przy okazji polecam wpis PERFUMERIA MOLINARD FRAGONARD GALIMARD w Grasse.

Smukła nieznana i tajemnicza młoda dziewczyna zaczytana w książce .Poniżej oryginalny obraz który znajduje się w Waszyngtonie w National Gallery of Art

Oryginalny obraz JEAN HONORÉ FRAGONARD Czytająca młoda dziewczyna , ok. 1769

Co znaczy więc tabliczka przyczepiona do kopii obrazu Fragonarda “Louise v. Lebrun 1755-1842”.


Élisabeth-Louise Vigée Le Brun

To najsłynniejsza malarka w XVIII wiecznej Francji , malowała nawet samą Królową Francji -Marię Antoninę. Urodzona właśnie w 1755 roku a zmarła w 1842 roku.Te same daty co na kopii obrazu który znalazłam . Czy ktoś pomyślał ,że obraz jest dziełem właśnie Élisabeth-Louise Vigée Le Brun a nie Fragonarda. Prawdopodobnie dlatego została przyczepiona taka tabliczka do kopii obrazu.

Fragonard urodzil się w 1732 roku w Grasse, obraz z dziewczyną w żółtej sukience powstał podobno około 1776 roku. Fragonard od około 1769 roku namalował grupę dzieł znanych jako fantazyjne postacie. Między innymi właśnie obraz “Młoda dziewczyna czytająca”.Natrafiłam na dwie daty powstania obrazu jedną z nich jest data 1769 rok .Według jednego z artykułu National Gallery of Art

Natomiast Élisabeth-Louise Vigée Le Brun urodziła się w 1755 roku w Paryżu. Gdy powstał obraz Fragonard miał wtedy prawdopodobnie 44 lata ,jeśli przyjąć datę powstania obrazu w 1776 roku. Wtedy LeBrun miała 21 lat ,czyli tak jak najprawdopodobniej dziewczyna z obrazu. Czy namalował Louise v. Lebrun ?

Wyszła za mąż właśnie w wieku 21 lat w 1776 roku  poślubiła Jeana-Baptiste Pierre’a Le Bruna, handlarza dziełami sztuki i byłego ucznia François Bouchera i Jean-Honoré Fragonarda.

Jej mąż był ównież  jej agentem – ​​i podobnie jak jej ojczym, trzymał jej pieniądze.Kto więc jest na obrazie – wymyślona postać ? Czy może malarka Louise v. Lebrun ? A może córka Fragonarda -Rosalie ,która była jego ulubioną modelką.


KoncertGerard ter Borch 

Drugi obraz zatytułowany Koncert (1655) oczywiście jest kopią .Tak naprawdę ten holenderski malarz Gerard ter Borch  stworzył trzy obrazy o tym tytule ale każdy w innym roku .Jeden znajduje się w Stanach Zjednoczonych ,drugi w Paryżu a trzeci ten z roku 1655 znajduje się w Berlinie w Galeria Malarstwa w Berlinie(Gemäldegalerie).

Kopia obrazu Gerarda ter Borch – Koncert 1655

Galeria

Wspaniały widok z góry na wschody i zachody słońca


Ciekawostki:

  • Élisabeth-Louise Vigée Le Brun namalowała również obraz Stanisław August Poniatowski, król Polski znajdujący się w zbiorach Wersalu.
  • Ponad 30 dzieł malarskich wykonała w Polsce. W Polsce znajduje się osiem jej obrazów w różnych kolekcjach, np. w zamku w Łańcucie.
  • wiele jej obrzów znajdziemy w Muzeum Narodowym w Warszawie -między innymi

Portret Anieli z Radziwiłłów Czartoryskiej (1802),

Helena z Przeździeckich Radziwiłłowa (1753-1821),

Portret Heleny Apolonii z Massalskich Potockiej (1808)

  • Pelagia z Potockich Sapieżyna (1794)na Zamku Krślewskim w Warszawie
  • Portret Teresy Czartoryskiej (1785-1868) w Tarnowie
  • Pod namalowanym portretem odkryto przy prześwietleniu obrazu w 1985 roku. Odkryto wtedy, że obraz został namalowany prawdopodobnie na portrecie jakiegoś mężczyzny.

Ciekawy artykuł:

Młoda dziewczyna czytająca: ujawniono ukryty portret


Źródło:
Wikipedia oraz strona mhk , documenta Stadt, Stadt,Regiowiki

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!