Dolcedo,  Liguria,  PODRÓŻE,  Włochy

Dolcedo- małe miasteczko w Alpach Liguryjskich

Historia Dolcedo

Dolcedo to bardzo małe miasteczko leżące w górach z zaledwie 1500 mieszkańcami .Najlepiej wyjechać z IMPERII z Porto Maurizio. Tam odnajdziesz autentyczny spokój małego włoskiego miasteczka. Czas się tam praktycznie zatrzymał ,tam możemy poczuć ducha dawnych czasów. Kręte ,wąskie alejki, arkady i malownicze zabytki. Dolcedo w dialekcie nazwa “Duseu”, w 1218 roku  wspomniano już o miasteczku jako “Villadolce”.Panuje tu specyficzny klimat ,miasteczko wydaje się trochę zaniedbane i opuszczone .Nie ma tam zbyt wielu turystów,na początku można odnieść wrażenie ,że jest się w opuszczonym miasteczku. Gdyby nie różne o dziwo niemieckie rejestracje na parkingu na Via Ciancergo w Dolcedo miało by się wręcz wrażenie bycia tam samemu. Udaliśmy się na zwiedzanie właśnie z tamtego miejsca.

Miasteczko znajduje się w środku jednego z największych obszarów uprawy oliwek w Ligurii, a dokładniej w dolinie Prino, nazwanej tak od rzeki Prino . To tylko 9 km na północ od Imperii (75 metrów n.p.m.). Taka mała wyspa w morzu drzew oliwnych.

Widok na Chiesetta di San Martino

Dolcedo traciło wielu mieszkańców do końca lat 60. XX wieku. Wiele domów opustoszało i w pewnym sensie straszyło odwiedzających turystów. Miasteczko zamieszują  również  Niemcy, Holendrzy i Anglicy. Przyjezdni odkryli i kupili stare ,zniszczone i opuszczone domy w Dolcedo i w okolicznych wioskach.

Mieszka tu sporo  niemieckich właścicieli ,nawet miasteczko nazywane jest Dolcedo Deutschedo od czasu gdy w latach 80 XX wieku stało się jednym z ulubionych miejsc emigracji.


Kościół San Martino

W centralnym punkcie miasta stoi ogromny kościół o imponujących rozmiarach jak twierdza.

Dolcedo to miejsce o bogatej i długiej historii. Około 1028 margrabi Olderico Manfredi II i jego żona Berta przenieśli się do „Castello” nad Dolcedo. Olderico Manfredi II był margrabią Turynu i Sousy. W latach 1021 i 1031 zyskał dalszą władzę i przejął w posiadanie obszar między Ventimiglią a Albengą. Również z Porto Maurizio w Imperii.  Z pomocą benidyktynów, promował rolnictwo  i sadził oliwki. Dolcedo było najpierw własnością Lordów Ivrea, a później należało do markiza Clavesana.

W 1233 roku  miasto zostało sprzedane Republice Genui za 250 lirów, co było wówczas bardzo dużą sumą. Dolcedo znajdowało się pod administracją genueńską do około 1650 roku.


Most Maltański

Ten starożytny most maltański (Ponte dei Cavalieri di Malta) jest niemal ikoną całego regionu Ligurii. Jest najstarszym mostem  zbudowanym w 1292 roku przez Zakon Świętego Jana i nie ma sobie równych pod względem wieku, szerokości i elegancji.Łączy dwie części miasteczka oddzielonego rzeką i jest popularnym motywem dla wielu malarzy i fotografów.


Kościół św.Tomasza 

Kościół „San Tommaso” jest jednym z najpiękniejszych zabytków w okolicy. Kościół pochodzi z czasów średniowiecza, został jednak przebudowany w XVIII wieku w stylu barokowym .Wnętrze robi wrażenie, mocny błękit i złoto to dominująca kolorystyka kościoła. Co roku każdego lata na dziedzińcu odbywają się koncerty muzyki klasywcznej.

Wewnątrz znajduje się dziewięć ołtarzy, niektóre wstawione do kaplic. W drugim ołtarzu prawej nawy zachowało się płótno między innymi autorstwa Gregorio De Ferrari z męczeńską śmiercią św. Piotra z Werony.

W kościele znajduje się również drewniana figura Madonny del Rosario oraz ołtarz główny z polichromowanego marmuru. XVIII-wieczne stalle są inkrustowane drewnem orzechowym w stylu piemonckim.


Centrum Dolcedo

Na północnym krańcu Piazza Doria znajduje się przestronna Loggia Suttu Munte, zbudowana w 1650 roku. Dziś w budynku powyżej znajduje się ratusz (palazzo comunale). W czasie okupacji przez Napoleona gmina otrzymała w 1810 roku tytuł miasta i tym samym uzyskała całkowitą samodzielność.


Oliwa z Dolcedo

Oliwa Taggiasca z Dolcedo to jeden z najlepszych i najdroższych olejów dla smakoszy.

Na wzgórzach z gajami oliwnymi w prowincji Imperia produkowana jest wysokiej jakości oliwa z oliwek extra virgin, tzw. oliwa z pierwszego tłoczenia na zimno.Produkcja oliwy ze znanych oliwek Taggiasca jest jedną z tradycji przekazywanych z ojca na syna. Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia ekstrahowana jest na zimno zaledwie kilka godzin po zbiorach i uszlachetnia kuchnię śródziemnomorską w szczególnie delikatny sposób. Oliwa z oliwek Taggiasca ma łagodny słodkawy smak przypominający migdały.

Frantoio Ghiglione

HOME

Frantoio Ghiglione w Dolcedo w Imperii.


Oratorio di San Lorenzo

Zbudowane w drugiej połowie XVII wieku z monumentalną fasadą. We wnętrzu znajduje się pojedyncza sala i drewniany chór bractwa o tej samej nazwie.Budynek czasami służył jako magazyn. Oprócz nabożeństw odbywają się tam niekiedy wystawy i koncerty.


Źródło: Wikipedia ,Oficjalna strona Liguria,Dolcedo,Imperia

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!