Liguria,  Noli,  PODRÓŻE,  Włochy

Noli – starożytna republika morska-Miasteczko Krzysztofa Kolumba

Historyczne Noli

Gdy trafiliśmy do Noli nie słyszałam nigdy o tym miasteczku .Okazuje się jednak ,że te małe liguryjskie miasteczko było jednym ze średniowiecznych ośrodków o największym znaczeniu historycznym. Noli zostało założone w 1192 roku.Miasteczko zachowało swoją starożytną i historyczną zabudowę. Wąskie uliczki i zakamarki zachęcają aby tam zajrzeć. Po rozpadzie imperium karolińskiego  miasteczko Noli przeszło w ręce markizów Savona-Del  Carretto. Rodzina ta była panami Riwiery Liguryjskiej i Dolnego Piemontu.

To w Noli dzięki sprawności i umiejętności żeglarzy stworzono własną autonomiczną i wydajną flotę. Po GENUI i Savonie, Noli było wolną i niezależną gminą zarządzaną przez własnych konsulów.Wraz z narodzinami  Morskiej Republiki Noli sformułowano statuty które są do dziś jednymi z najstarszych przepisów miejskich w Ligurii.

W latach od 1193 do wojen napoleońskich w 1797 była samodzielnym państwem -miastem.Mimo ,że Noli nie było dużym miastem to było potęgą handlową mającą dobre stosunki z Genuą .Oni mieli ochronę Geniu a drudzy mogli tam ukrywać swoje statki.

Noli była niezależną Republiką Morską przez siedem wieków. Potęga Noli trwała do końca XIV wieku ,jednak od XV wieku Noli nie było już tak atrakcyjnym miejscem dla żeglarzy i ich coraz większych jednostek. Najazdy i ciągłe wojny z wrogimi miastami Finale i Savona i trudna sytuacja miasta związana z głodem i zarazami przyczyniły się do upadku Noli.


Wieża Ratusza

W centrum głównego placu stoi 33-metrowa wieża pochodząca z XIII wieku.Wieża została podzielona na kilka pomieszczeń, w najwyższym pomieszczeniu znajduje się dzwon, gotowy do ostrzegania  ludności o zbliżaniu się niebezpieczeństwa. Oprócz wieży  ratuszowej znajdziemy tu jeszcze trzy inne: Torre del Canto,Torre San Giovanni,Torre del Papone.

TORRE DEL COMUNE

Ratusz był  siedzibą konsulów i rządu Republiki Noli. Na fasadzie skierowanej w stronę nadmorskiej promenady znajduje się odrestaurowany zegar słoneczny oraz  cztery ostrołukowe okna wieloostrzowe, częściowo ślepe i odrestaurowane. We wnętrzu XVII-wiecznej Sali Rady zachowały się fragmenty fresków z późnego średniowiecza, pochodzące z Porta di San Giovanni.

Adres: Piazza Milite Ignoto, 17026 Noli 


Porta di Piazza

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od jednej z głównych bram prowadzących do średniowiecznego Noli. Jest to centralna brama muru miejskiego XII/XIII wieku. Nad bramą umieszczono herb Noli. Ten piękny frontowy  fresk  jest dziełem hiszpańskiego malarza Vincenzo Suareza i przedstawia dziewicę oraz świętych patronów Eugeniusza i Paragorio.


Zabytkowe uliczki Noli

Spacerując uliczką Krzysztofa Kolumba( Via Cristoforo Colombo) dojdziemy do Torre San Giovanni. Jest to wieża z XIII wieku o wysoka na  22 metry zbudowana na z miejscowego kamienia, zwieńczona gotyckimi łukami. Pod arkadą znajdują się oryginalne drewniane drzwi , jedno z najważniejszych zabytków widocznych w historycznym centrum.

Centralny plac zdobi herb Noli w otoczeniu herbów Wenecji ,Amalfi,Genui i Pizy.

Via Cristoforo Colombo


Loggia della Repubblica Nolese (Noli)

Pod ratuszem znajduje się Loggia z charakterystycznym brukiem wieku z przełomu XIV I XV wieku.

Starożytna loggia jest pełna śladów historycznych. Podstawę wieży zamykają oryginalne drewniane drzwi więzienne, a żelazny pierścień na szczycie sklepienia był używany do 1784 roku do wieszania więźniów na linie. Znajdziemy tam również na ścianie marmurowe tablice  przypominające fakty i osobistości związane z historią miasta. Znajdują się tutaj tablice upamiętniające :

  • dekret republikański z 1620 roku, który regulował wjazd obcokrajowców do miasta którzy byli zobowiązani do pozostawienia broni przed wjazdem i musieli udowodnić, że mają dość pieniędzy na życie podczas pobytu w mieście.

  • Tablica Antona da Noli- żeglarza, który odkrył archipelag Wysp Zielonego Przylądka i którego rodzina pochodziła z Noli
  • Dante Alighieri który wspomniał o Noli w 4 Canto czyśćcowym „Boskiej Komedii”

  • Tablica Krzysztofa Kolumba który wypłynął z Noli w swoją podróż do Flandrii

  • Giordano Bruno– włoski zakonnik, intelektualista i teoretyk kosmologiczny, który uczył gramatyki i nauk ścisłych dorosłych i dzieci w Noli w XVI wieku.
LOGGIA DELLA REPUBBLICA

Adres: Piazza Milite Ignoto


Konkatedra św. Piotra

Została wybudowana w XII wieku a  później przebudowana. Na uwagę zasługuje ołtarz z XVII wieku oraz katedra biskupia z XVIII wieku. Znajduje się tam XVII-wieczny ołtarz św. Eugeniusza, w którym umieszczono relikwie świętego. W skarbcu katedry znajduje się relikwiarz św. Eugeniusza datowany na 1430 , krzyż procesyjny ze srebra z 1417 roku oraz paliusz św. Eugeniusza z XV wieku.

Adres: Plac Katedralny

CONCATEDRALE DI SAN PIETRO

Adres:Piazza della Cattedrale, Noli 


Przechodząc tą bramą najszybciej dojdziemy do Torre del Papone. Wież została zbudowana pod koniec XIII wieku i ma około 20 metrów wysokości  i jest połączona z murem zamkowym.

 


WIEŻA QUATTRO CANTI (Torre del Canto)

Jest to najwyższa zachowana wieża w Noli o wysokości 38 metrów .Znajduje się na skrzyżowaniu dróg róg Piazzetta Morando i Cristoforo Colombo.

TORRE DEI QUATTRO CANTI

Adres: Piazzetta Morando angolo przez Cristoforo Colombo, 17026 Noli


ORATORIUM ŚW. ANNY

Ten barokowy budynek jest siedzibą Bractwa św. Anny.Na ścianach we wnętrzu Oratorium znajduje się sześć obrazów autorstwa Giuseppe Bozano. Powstało aby zastąpić poprzednie miejsce które był jednak zbyt małe.Znajdują się tu dwa krzyże procesyjne.

ORATORIUM SANT’ANNA

Adres: Piazza Ronco 1, Noli


WIEŻA SAN GIOVANNI

Wieża ma 22 metry wysokości zbudowana z miejscowego kamienia.Pod arkadą znajdują się oryginalne drewniane drzwi. Niegdyś nazywana także „Porta Ginta”.

LA PORTA DI SAN GIOVANNI

Adres: Via Cristoforo Colombo 101 Noli


Zamek Monte Ursino

Twierdza która powstała na wzgórzu około X wieku miała za zadanie chronić mieszkańców i ostrzegać ich przed zagrożeniem od strony morza czy lądu.

ZAMEK MONTE URSINO

Czynne : Piątek-Niedziela

9.00-12.00 i 15.00-19.00

Bilety: 2 Euro- ulgowy 1Euro


 Adres: Regione Zuglieno, 74, 17026 Noli 


Kościół św. Paragoriusza

Jest zabytkiem architektury romańskiej i od 1890 roku jest wpisany na listę włoskich zabytków państwowych. Kościół znajduje się poza średniowiecznymi murami miasteczka. Święty był ponoć żołnierzem służącym w Libii w III wieku naszej ery. Schronił się na Korsyce uciekając przed prześladowaniami i ochraniając biskupa.Odnaleziono go jednak i zamęczono.W niszach kościoła można zobaczyć piętnastowieczne freski, przedstawiające w centrum krucyfiks, po bokach świętych. Piotra i Pawła. Po prawej stronie ołtarza stoi tron biskupi z 1239 roku, z wyrytym herbem biskupa Noli, Paola Giustinianiego (biskup w latach 1459-1485).

CHIESA DI SAN PARAGORIO

Z prawej strony wejścia znajduje się grób Gandolfa de Gasco (1272) z gotycką inskrypcją. Natomiast obok kościoła znajdują się cztery wczesnochrześcijańskie sarkofagi (V/VII w.), odkryte podczas wykopalisk archeologicznych.

Adres: Via Collegio, 17026 Noli 


Kościół św. Franciszka

Kościół pochodzi z XIII-XIV wieku, został powiększony w 1600 roku. Znajduje się tam drewniany krucyfiks z XV wieku oraz obraz (poliptyk z predellą) przedstawiający Madonnę z Dzieciątkiem, Kalwarię i świętych z XV-XVI wieku. Dzieła są jednak przechowywane w seminarium biskupim w Savonie.


Gdzie zjeść

Spacer uliczkami w trakcie trwającej sjesty opustoszył miasteczko .Poniżej kilka ciekawych miejsc gdzie można dobrze zjeść.


1.RISTORANTE IL VESCOVADO

  • Włoska, Owoce morza, Śródziemnomorska, Europejska, Liguryjska, Północnowłoska

Piazzale Rosselli 13, 17026 Noli 

https://ricchebuonochef.it/


2. MALAFEMMINA DA FERDI

  • Włoska, Owoce morza, Śródziemnomorska, Liguryjska, Północnowłoska

Piazza Giuseppe Garibaldi 4, 17026 Noli 

https://www.facebook.com/malafemminadaferdi/


3.DAL PUCCI

Via Cristoforo Colombo 81, 17026 Noli


4.PARADISO DI MANU

Regione Chiariventi 35, 17026 Noli 

http://www.paradisodimanu.it


5.PONTE ANTICO

P.zza Roma, 1, 17026 Noli

Ponte Antico


6.BUCUN DU PREVE

  • Włoska, Owoce morza, Śródziemnomorska, Zupy, Liguryjska, Północnowłoska

Via Musso 16, 17026 Noli 


Galeria

Na wzgórzach Noli powstały trzy inne kościoły San Lazzaro , Santa Margherita i San Michele .Prawdopodobnie powstały gdy Saraceni napadali na mieszkańców w X wieku.

Zajrzyj do artykułu:

VARIGOTTI I GROTTA DEI FALSARI W NOLI

 


Źródło: Wikipedia ,Oficjalna strona Liguria,Italy

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!