Andora,  Laigueglia,  Liguria,  PODRÓŻE,  Włochy

Laigueglia i Andora -miasteczka przy Capo Mele

Historia miasteczka

Między Andorą a Alassio trafimy do małej spokojnej i uroczej miejscowości Laigueglia. Podobno dziwna nazwa miasta wywodzi się od Akwilii od orła, który był znakiem rzymskich legionów, które przekroczyły Via Iulia Augusta z widokiem na Laigueglię. Akwila pochodzi też od łacińskiego imienia męskiego, wywodzącego się od Aquila, co oznacza “orzeł”.

Pierwsze wzmianki o miasteczku pochodzą  z XII wieku, wtedy to stało się częścią republiki genueńskiej. Mieszkańcami byli głównie rybacy którzy przyczynili się do lokalnej kolekcji koralowców wydłż cypla Capo Meila. Wioska w czasie swojego wielkiego rozkwitu była notorycznie napadana  przez piratów dlatego wybudowano baszty mające chronić miasteczko.

Miastem partnerskim Laigueglii jest Höhr-Grenzhausen − miasto w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat.Miasto jest znane jako centrum przemysłu ceramicznego.

Miasteczko napadane przez Saracenów było palone i okradane z towarów. Jednym  z nich był Khayr al-Dīn Barbarossa zwany jako Barbadossa osmański korsarz i admirał. Barbadossa upodobał sobie wybrzeże Morza Śródziemnego a w szczególności rejon DIANO MARINA  na Ligurii. Jego natępcą został niejaki Dragut -korsarz osmański. Walczyli oni latami w bitwach morskich z armiami hiszpańskimi i genueńskimi. Dlatego też miasteczko wraz z innymi miejscowościami zaczęło budować baszty. Z trzech pozostała tylko jedna.Ta mała wioska w czasch swojej świetności przymowała ponad 100 staków miesięcznie gdzie transportowano  oliwą z oliwek, zbóża i wina,

Niestety w takich małych miejscowościach znajdziemy wiele domów i lokali na sprzedaż.

Kolorowa wioska rybacka i lądowanie Saracenów

Liczne pastelowe budynki i ogromne wieże kościoła Św. Mateusza (San Matteo) kształtują obraz tego uroczego miasteczka .Te małe miasteczko jest często omijane przez turystów a warto tam zajrzeć chociaż na chwilę.

Latem odbywa się tam  inscenizacja spektaklu historycznego „lo Sbarco Dei Saraceni” czyli „Lądowanie Saracenów”.
Każdego roku w lipcu lub sierpniu w Laigueglii odtwarzane jest lądowanie Saracenów (lo Sbarco Dei Saraceni) w 1546 roku ,gdy to znany pirat Dragut splądrował miasto i mocno je zniszczył.

Piazza Libertà


Molo di Laigueglia

Rozpościera się z niego piękny widok na miasteczko z barokowym kościółem San Mateo z XVIII wieku, w tle bastion i kolorowe budynki.


Kolorowe uliczki zachęcają do spceru po nich. Jako ciekawostkę dodam ,że kręcono tutaj ujęcia plenerowe do filmu “Atramentowe serce”, pierwszej części trylogii fantastycznej na podstawie książki przygodowej  niemieckiej pisarki Corneli Funke . Pisarka nazywana jest niemiecką “Rowling. Niemieckim miastem partnerskim Laigueglia jest Höhr-Grenzhausen.


Focacceria del bastione


Bastion Obronny

XVI-wieczna wieża znana również jako „Bastione di Levante” lub „del Cavallo” jest jedyną z trzech wież zbudowanych w celu obrony miasta w 1500 roku. Ocalały bastion, który znajduje się tuż przy plaży, służył nie tylko jako posterunek obronny, ale także jako więzienie i lazaret dla marynarzy poddanych kwarantannie.

Pozostałe dwie wieże  „del Giunchetto” na cyplu Capo Mele  i „di Mezzo”, zostały zburzone przez rozkaz napoleoński.Pierwsza aby umożliwić przejście nowej drogi wzdłuż wybrzeża, a druga, aby zrobić miejsce dla Palazzo Rosso.


Trofeum Laigueglii

Zaraz niedaleko bastionu odnajdzemy ścianę rowerzystów. Jest to ściana upamiętniająca wyścigi kolarskie. Jest to międzynarodowy wyścig kolarstwa szosowego dla profesjonalistów, który odbywa się w lutym. Wyścigi rozpoczęły się już w 1964 roku. Od tego czasu corocznie uczestniczą w nim zawodowi kolarze. Trasa przecina długi odcinek Aurelii między Borghetto SS a IMPERIA z trudnymi podjazdami w głębi lądu przez około 180,00 km. Znajdują się tam nazwiska kolarzy z podpisami wszystkich zwycięzców.


Znajdziemy tu również naszego PolakaAdama Krajewskiego który wielokrotnie stawał na podium Mistrzostw Polski na torze i szosie.Został dostrzeżony przez Mario Leone z zawodowej włoskiej grupy Centro Convenienza Esse. Zginął w wypadku drogowym podczas treningu we Włoszech na drodze łączącej Molini di Prelà z Pantasiną, upadek na asfalcie i zderzenie z ciężarówką jadącą w przeciwnym kierunku nie dało mu żadnych szans. Miał być liderem tej grupy.

Artykuł https://www.tuttobiciweb.it/article/3088

Kościół Św. Mateusza(Chiesa di San Matteo)

Barokowy kościół San Mateo z XVIII wieku z dwiema uderzającymi kopułowymi dzwonnicami. Wnętrze kościoła zdobią obrazy z XV i XVI wieku. Powstał dzięki materiałom dostarczanym przez marynarzy i rybaków oraz góry złota oferowane przez wielu patronów.
Znajduje się tam Wniebowzięcie Bernardo Strozziego (XVII w.), Zesłanie Ducha Świętego w Castello Castellino (1645).
Obok znajduje się  Oratorium Santa Maria Maddalena.

Wewnątrz zachowały się, oprócz tabernakulum i marmurowej kropielnicy z XVI wieku, wspaniałe obrazy malarzy genueńskich z XVI i XVII wieku.


Galeria – Uliczki Laigueglii


Kuchnia Laigueglii

Charakteryzuje się potrawami rybnymi. Typowe dla regionu są:

 • frisciöi de gianchetti (placuszki z mąki i młodocianych);
 • smażone zerri i kałamarnica oraz zupa rybna z Zatoki Capo Mele.

Wśród deserów :

 • baci di Laigueglia na bazie czekolady;
 • chleb marynarski (inaczej zwany chlebem rybaka);
 • marunsìn-twarde ciasteczka z migdałami.

Słodycze z migdałów pokrytych lukrem o charakterystycznym kształcie kaczych i barweny, których oryginalną recepturę zachowało tylko kilka rodzin wywodzących się z tego miejsca. Znajdziemy również słodkie naleśniki z mąki i rodzynkami.


Andora

Pomiędzy Capo Mele na wschodzie i Capo Mimosa za zachodzie znajduje się miejsce na spokojny wypoczynek bez tloku. Okolica ta nazywana jest Riviera delle Palme (Riwiera Palmowa).Natomiast od CERVO do francuskiej granicy znajduje się Riviera dei Fiore (Riviera of Flowers).

W Andorze znajdziemy :

 • Castello di Andora na wzgórzu pozostałości zamku Clevesana ,który był niegdyś siedzibą gubernatora Genui.

Adres: Autostrada dei Fiori, 17051 Castello SV, Włochy

 • kaplica św. Mikołaja i ruiny kilku średniowiecznych domów.
 • Kościół św Jakuba i św Filipa
 • Ponte Romano- most na rzece Merula z 10 łukami nazywany jest mostem rzymskim, ale w rzeczywistości został zbudowany w średniowieczu  na miejscu wcześniej istniejącej starszej konstrukcji.

Adres: Via Argine Sinistro, 32, 17051 Andora SV, Włochy

 • W centrum Andory można zobaczyć bastion zbudowany w XI wieku jako obronę przed Saracenami; obecnie mieści się tam pizzeria.
 • Latarnia morska na Capo Mele

Capo Mele

Kierując się w stronę  Laigueglii mijamy latarnię morską na  Capo Mele. Latarnia znajduje się przy dawnej drodze krajowej  Via Aurelia na granicy gmin Andora i Laigueglia  w prowincji Savona na Ligurii.


Źródło: Wikipedia ,Oficjalna strona Laigueglia i Andora

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!