Alassio,  Liguria,  PODRÓŻE,  Włochy

Alassio- miasto zakochanych

Historia Alassio

Znajduje się na Riwierze Ponente między Capo Mele i Capo Santa Croce. To mała miejscowość turystyczna a mały port rybacki Luca Ferrari jest szczególnie popularny wśród odwiedzających.

Alassio swoją historią sięga X-XI wieku . Na początku tylko kilka rodzin  osiedliło się w pobliżu małego kościoła Sant’Anna ai Monti. Potem miasteczko  należało do klasztoru benedyktynów. Było  szanowanym miastem portowym ,miało wiele statków oraz prowadziło  intensywny handel z Francją, Hiszpanią, Portugalią, Holandią, Sycylią i Sardynią.

Pod koniec XIX wieku doceniono w Allasio i okolicach walory turystyczne .Podobnie jak na sasiednich wybrzeżach zaczął się boom turytyczny na początku Alassio było odwiedzane przez angielską kolonię na czele której stał Hanbury. Przyczynił on się w decydujący sposób do rozwoju Alassio, m.in. poprzez sadzenie ogrodów na wzgórzach i budowę kilku typowo angielskich budynków. Angielski „zdobywca” sir Thomas Hanbury był jednym z pierwszych, którzy kupili ziemię Alassino.

Gdy y małej wioski rybackiej zaczęło powstawać turystycne miasteczko ,zbudowano kolej i wiele budynków w angieskim stylu między innymi  Ville della Pergola. Obok willi znajduje się ogród botaniczny  zbudowane pod koniec XIX wieku z pięknym widokiem na morze.

Park Villa della Pergola w Alassio

Odnajdziemy tu wiele wspaniałych roślin od róż ,lili wodnych i lotosów czy hibiskusów po kaktusy ,mirty i palmy y całego świata ( od Wysp Kanaryjskich po Chile, od Japonii po Amerykę Środkową).


Bilet jednorazowy:  12,00 euro

Bilet ulgowy:  10,00 euro

Bilet dla dzieci w wieku od 6 do 14 lat:  6,00 euro

Dzieci :0-6 lat:  bezpłatny


Otwarte: 9.30 – 11.30 – 15.00 – 17.00

Wizyta trwa około 90 minut .


Adres: Via Privata Montagu, 9, 17021 Alassio 


Centralny punkt Allasio

Imponujący budynek znajduje się zaraz obok Muretto. Obok ratusza znaajduje się park miejski z upamętniającymi pomnikami ofiary wojny.

Ratusz Palazzo del Comune

 


Muretto di Allasio- „Mały Mur Alassio” 

We wczesnych latach pięćdziesiątych Alassio było stolicą międzynarodowego highlife. Do Alassio  zaczęla zjeżdżać cała śmietanka towarzyska,znani aktorzy,artyści czy pisarze. Wszyscy spotykali się w Caffè Roma rodziny Berrino. To właśnie w tych latach z inicjatywy Mario Berrino powstał „Mały Mur Alassio”.Uwielbiał on pokazywać albumy ze zdjęciami znanych ludzi swoim klientom .Gdy odwiedził jego knajpkę sam Ernest Hemingway narodził się pomysl w jego głowie.

Pierwszy kafelek został zainstalowany w 1951 roku właśnie przez pisarza Ernesta Hemingwaya. Inne malowane kafelki zostały przekazane m.in. przez Quartetto Cetra (włoski kwartet jazzowy) i Cosimo Di Ceglie(włoski gitarzysta jazzowy).

Dziś na ścianie można znaleźć około 550 płytek znanych osobistości. Między innymi :

 • Alberto Tomby – włoskiego narciarza alpejskiego, pięciokrotnego medalisty olimpijskiego, czterokrotnego medalisty mistrzostw świata oraz zdobywcy Pucharu Świata.
 • Roberto Bettega – włoski piłkarz, zawodnik Juventusu
 • Wanda Osiris- włoska aktorka i piosenkarka, królowa elegancji i savoir-faire.
 • Maria Teresa Ruta – włoska showgirl i prezenterka telewizyjna.
 • Jeana Cocteau – wpis MENTON,  MUSEUM JEAN COCTEAU


Miasto zakochanych 

Alassio świętuje Świętego Walentego konkursem na najlepszy list miłosny. Oczywiście pomysłodawcą był Mario Berrino . Młodzi ludzie spotykali się w słynnej „ Caffè Roma ” naprzeciwko Muretto i zakochiwali się. Wymyślono czerwoną skrzynkę na listy miłosne i utworzono konkurs dla wszystkich tych, którzy chcieli taki list napisać. Listy napływające z całej Europy są oceniane przez wybitne jury, które nagradza 20 najlepszych listów.

Cafe Roma znajduje się na wprost Muretto di Allasio. Imponująca kamienica przyciąga wzrok.

Adres: Corso Dante Alighieri, 312, 17021 Alassio 

Isola GALLINARA lub inaczej Isola d’Albenga jest prywatną wyspą u wybryeży Albengi.Jest schronieniem dla mewy srebrzystej i jedną z największych kolonii tego ptaka na Morzu Śródziemnym.

Warte odwiedzenia:

 • Molo di Alassio – Pontile Bestoso
 • Molo del Porto di Alassio
 • Plaża Luca Ferrari oraz dodatkowo piaszczysta 3-kilometrową plaża
 • Muretto of Alassio
 • Kościół św. Ambrożego
 • Kościół Santa Croce został zbudowany w XI wieku przez mnichów benedyktyńskich
 • Ruiny Saraceńskiej wieży
 • Stara kapliczka nad morzem La Cappelletta -niedaleko mola
 • Torrione della Coscia- znana również jako Wieża Ud, pochodzi z XVI wieku
 • Galeria sztuki Carlo Levi


Kuchnia Alassio

Oprócz dań kuchni liguryjskiej Alassio znane jest z kilku kulinarnych specjałów:

Ventre di tonno – danie,zupa z żołądka tuńczyka
Baci – czekoladowa pralina
Biscetta – prawdziwy włoski stek
Risiny – wysokokaloryczny budyń


Źródło: Wikipedia ,Oficjalna strona Alassio

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!