Bergpark Wilhelmshöhe,  Hessen,  Kassel,  Niemcy,  PODRÓŻE,  Wasserspiele im Bergpark Wilhelmshöhe

Wasserspiele w Bergpark Wilhelmshöhe

Gry wodne i fontanna w Bergpark Wilhelmshöhe

Piękny Park BERGPARK WILHELMSHÖHE wraz z Zamkiem Wilhelmshöhe ( SCHLOSS WILHELMSHÖHE )jest wpisany na listę  światowego dziedzictwa UNESCO od 2013 roku. Zachwyca od 300 lat kolejne pokolenia. Budowa powstała dzięki wybitnemu architektowi Carlowi Steinhöferowi, który  już  za życia był nazywany „wodnym bogiem Wilhelmshöhe”.

Co roku od 1 Maja do 3 Października w każdą środę, niedzielę i święta w parku odbywają się pokazy wodne trwające od 14,30 do 16,00. Półtoragodzinny pokaz spływającej z góry  kaskadami  wody rozpoczyna się poniżej HERKULES a kończy się około godziny 16.00  Wielką Fontanną koło Świątyni Jussowa ( Jussow-Tempel )  wystrzałem gejzera na wysokość około 50 metrów. W parku  zbierają się całe rodziny i znajomi oczekując na wspaniały unikalny spektakl .Fontanny działają od 300 lat i działają dzięki  prawom  fizyki bez użycia jakichkolwiek pomp.

W oczekiwaniu na pokaz .Widok na Herkulesa

SCHLOSS WILHELMSHÖHE został zbudowany w 1786 roku.

Plan pokazu wodospadu Steinhöfera:

  • 14.30 start poniżej Herkulesa/Wasserspiele am Herkules
  • 14.35 Kaskady
  • 15:05 Wodospad Steinhöfera
  • 15.20 Diabelski Most/Teufelsbrücke
  • 15.30 Akwedukt
  • 15,45-16,00 Duża fontanna

Pokaz podzielony jest na stacje ,każda z nich trwa około 10 minut po czym przechodzimy do następnej aż do fontanny na dole ,gdzie następuje zakończenie pokazu , Cała  trasa mierzy ponad 2 km

1,Wasserspiele am Herkules
2,Wodospad Steinhöfera
3,Diabelski Most
4 stacja: Kaskady( Aquädukt)

Widok z góry Akweduktu
5 .Duża fontanna

Link Wasserspiele: Fontanna


Wielcy architekci BERGPARK WILHELMSHÖHE

Heinrich Christopher Jussow  –  syn architekta i mistrza budowniczego . Rodzice od dziecka kładli nacisk na naukę, po ukończeniu 10 -letniej szkoły łacińskiej w Kassel rozpoczął naukę w Collegium Carolinum w Kassel gdzie zafascynował się profesorem matematyki Johannem Matthiasem Matsko ( matematyka i astronoma)  . Rodzice pomimo jego niechęci wysłali go do Marburga na studia prawnicze, które go kompletnie nie interesowały. Wrócił  po dwóch latach na uczelnię w Kassel. Mimo to rodzice dalej naciskali na niego i ponownie wyjechał na studia prawnicze ,ale tym razem do Göttingen. Gdy rodzice zachorowali i zmarli musiał się z czegoś utrzymać i poszedł na architekturę. Został asystentem na wydziale architektury u hrabiego ,gdzie uczył się od swojego przełożonego i nadwornego architekta Simona Louisa du Ry. W końcu został nauczycielem architektury w Kassel Art Academy.Po otrzymaniu stypendium od hrabiego wyjechał do Paryża a potem do Włoch gdzie studiował architekturę i sztukę  starożytną.Po powrocie  został mianowany architektem ogrodniczym hrabiego. Wybudował Zamek Löwenburg i inne piękne budowle np.: Świątynia Apollina  Apollo-Tempel(tzw. Świątynia Jussow)- na zdjęciu,Halle des Sokrates- Sala Sokratesa -na zdjeciu,Teufelsbrücke -Diabelski Most, Jussow-Kaskade, Marstall-Książęca stajnia (budynki dla koni, powozów,wozy itd.)

Grób honorowy Heinricha Christophera Jussowa
(Architekta Kassel-Bergpark Wilhelmshöhe)

Stadt Kassel: Plan_Lutherplatz_Info_aktuell

Jussow zmarł w wieku 71 lat po długiej chorobie 23 lipca 1825 r. Został pochowany po południowej stronie cmentarza staromiejskiego przed mauzoleum, które sam  zaprojektował dla żony elektora Wilhelma I, Wilhelmine Karoline z Danii ( zmarłej w 1820 roku).

Wilhelm I, elektor Hesji-Kassel 1 września 1764  poślubił księżniczkę  Wilhemine Karoline Duńską (1747–1820), córkę króla Danii i Norwegii Fryderyka V .Byli oni dziadkami Fryderyka Wilhelma I, elektora Hesji-Kassel 1802-1875  ( tu pochowanego) męża GERTRUDE VON HANAU
( Lehman po zmarłym mężu ) panieńskie (Falkenstein).

Friedrich Wilhelm I (urodzony 20 sierpnia 1802 r. W zamku Philippsruhe pod Hanau, † 6 stycznia 1875 r. W Pradze) był ostatnim elektorem i władcą Hesji-Kassel

Świątynia Apollina  Apollo-Tempel i

Daniele August Schwarzkopf 

był architektem pięknego parku BERGPARK WILHELMSHÖHE Został mianowany inspektorem ogrodniczym dla wszystkich ogrodów w Dolnym Księstwie Hesji. Był pierwszym Niemcem, który wyhodował różę. Perła Weissenstein – pierwsza znana dziś hodowla róż niemieckich  .Był synem architekta i ogrodnika ,spędził jakiś czas w Anglii  gdzie poznawał jak zajmować i opiekować się uprawą egzotycznych drzew .W owym czasie stało się bardzo  modne sadzenie takich drzew. Takiego człowieka właśnie potrzebował Landgrave Friedrich II z Kassel,który chciał takie egzotyczne drzewa posadzić w parkach. Dzięki architektowi  powstała również wyspa róż w parku . Pod koniec XVIII wieku była to jedna z największych kolekcji róż w Europie.

Hodowca róż Daniel August Schwarzkopf:

https://www.welt-der-rosen.de/zuechter/schwarzkopf.html

Carl Steinhöfer już  za życia był nazywany „wodnym bogiem Wilhelmshöhe”. Wybitny architekt zaprojektował Wasserfall im Bergpark Wilhelmshöhe piękny wodospad w BERGPARK WILHELMSHÖHE.  Chciał być pochowany u stóp wodospadu , jednak jego życzenie nie spełniło się całkowicie tak jak chciał. Nie został pochowany u dołu wodospadu, lecz  na małym 200-letnim cmentarzu Mulang          ( Friedhof am Mulang) na terenie parku. Został pochowany pod olbrzymim dębem w 1829 roku. Cmentarz istnieje od 1817 roku. Romantyczny Wodospad Steinhöfer z 1793 roku został nazwany na cześć „architekta” sztuki wodnej Karla Steinhöfera.

Wodospad -stacja numer 3


Wodospad Steinhöfera

W tym roku działanie wodospadu ma odbywać się tak jak przed pandemią. Od 1 Maja do 3 Października w każdą środę, niedziele i święta.  


Źródło:

Wikipedia ,strona mhk, documenta Stadt, Stadt,Regiowiki

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!