Canet-en-Roussillon,  Francja,  Langwedocja-Roussillon,  Oksytania,  PODRÓŻE

Wioska rybacka w Canet-en-Roussillon

Staw Canet-Saint-Nazaire

Ogromny staw  Canet-Saint-Nazaire jest rezerwatem przyrody ,gdzie znajdziemy stanowiska ornitologiczne oraz odtworzoną zabytkową wioskę rybacką.Staw Canet ma ogromne znaczenie dla ptaków ze względu na swoje szczególne położenie migracji Afryka-Europa. Można odlaleść tu gatunki: pustułkę, krogulec, kanarek pospolity, pliszkę żółtą czy świergotek łąkowy . Staw jest miejscem zimowania wielu gatunków, takich jak łyska i flaming różowy.Pierwsze pisemne ślady mówiące o istnieniu tego zalewu pochodzą z 1265 roku, kiedy to niejaki Guillem pan Canet, sprzedał staw oraz wydał zgodę na połowy.

Staw Canet en Roussillon jest zaliczany do ekologicznej sieci europejskich obszarów Natura 2000, których celem jest zachowanie siedlisk przyrodniczych, siedlisk gatunków oraz ochrona obszarów dziko żyjących ptaków.

Widok od strony Kampingu Mar Estang
Widok od strony Kampingu Mar Estang
Widok od strony wioski rybackiej

Wioska rybacka

Chaty rybaków widoczne są już z ulicy. Drewniane chatki ,kryte strzechą zostały odrestaurowane w 1993 roku tradyycyjnami materiałami. Odtwożono tam dziesięć starych rybackich chat aby poznać jak kiedyś wyglądała taka chata,jak rybacy przygotowywali się do połowów.Chaty  są izolowane przed deszczem i wiatrem. Chaty te nie są już wykorzystywane jako mieszkanie dla rybaków, lecz jako miejsce przechowywania sieci i sprzętu rybackiego, w tym tradycyjnej sieci rybackiej.

Wewnątrz chat znajdują się podobno trzy izby oddzielone trzcinowymi ścianami oraz z boku szopa, w której przechowywany jest sprzęt wędkarski. Teren jest otwarty dla wszystkich ale każdy przestrzega zasad aby nic nie zniszczyć. Chaty nie są jednak zbyt duże ,są zamknięte i można do nich zajrzeć. Żywotność chaty waha się od 18 do 25 lat.

Jest to teren chroniony . Znajduje się tu obserwatorium ornitologiczne ,idealne miejsce badaczy zwyczajów ptaków ich tras przelotów czy zakładania gniazd. Jest to wyjątkowe miejsce do takich obserwacji gdyż odnotowanao tam ponad 246 gatunków i prawie 200 gatunkami ptaków wędrownych. Ptaki tam gniazdują od połowy lutego do połowy sierpnia w okresie lęgowym. Ptaki wędrowne zatrzymują się w tym rejonie  a zimą zostają ptaki zimujące, takie jak czapla biała i zimorodek.

 

Prawa do połowów zostały ustanowione już od 1265 roku. Połowów dokonują tam profesjonalni rybacy .Staw jesst idealnym miejscem do rozmnażania się ryb, skorupiaków i mięczaków. Wiele gatunków rozmnaża się tutaj szybciej niż w środowisku morskim: węgorz, wilk, sola, krewetka szara.

Tablice pamięci tam znajdujące się upamiętniają poległych tam lotników w 1917 roku którzy spadli do morza

Przeczytaj również:

Canet-en-Roussillon-wypoczynkowy kurort

 


Źródło: Wikipedia ,Oficjalna strona Canet-en-Roussillon

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!