Genewa,  PODRÓŻE,  Szwajcaria

Genewa

Genewa jest jednym z najbogatszych miast na świecie. Pięknie położona nad Jeziorem Genewskim u podnóża Alp.

Spędziliśmy bardzo miły wieczór w Genewie . Dotarliśmy do centrum tramwajem .Przystanek  znajdował  się bardzo blisko naszego  hotelu. Koszt biletu to 3,00 Franki ,a my mieliśmy Euro . Udało mi się jednak kupić jakoś bilety w automacie na przystanku. Od Gaillard do centrum Genewy jest od 10-12 przystanków . Na początku je liczyłam ale się pomyliłam ,więc szacunkowo około 12 przystanków (bardzo krótkich).


Fontanna Jet d’Eau

Fontanna znajduje się przy  brzegu Jeziora Genewskiego. Strumień wody osiąga wysokość aż 140 metrów z prędkością 200 km . Jest symbolem miasta i bardzo ciekawą atrakcją dla turystów. Wieczorem podświetlona wygląda jeszcze bardziej niesamowicie.

Fontanna Jet d’Eau-Genewa
Jezioro Genewskie-Fontanna Jet d’Eau-Genewa


Genewa jest jednym z najbardziej kosmopolitycznych miast na świecie, większość mieszkańców ma  zagraniczny paszport. To tu znajdziemy najwięcej organizacji międzynarodowych.

Swoją siedzibę ma tutaj  Organizacja Narodów Zjednoczonych, oraz znajdują się  centrale takie jak – Światowa  Organizacja Zdrowia i Czerwonego Krzyża, Światowa Organizacja Handlu i  Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża. To tylko jedne z najważniejszych ,a znajduje się tu prawie 250  organizacji międzynarodowych .


Pomnik  prezydenta Gustave Ador

Gustave Ador szwajcarski polityk i zwolennik liberalizmu.

W latach 1889–1917 był członkiem Rady narodowej, następnie w 1917 roku został członkiem  Rady Związkowej. Gustave Ador pełnił  funkcję prezesa Międzynarodowego Czerwonego Krzyża dwa razy .Pierwszy raz w latach  1910–17,i ponownie od 1920 do 1928 roku  .Został  również  ministrem Departamentu Spraw Wewnętrznych.

W  1919 roku został Prezydentem .a w latach 1920–24 reprezentował ten kraj w Lidze Narodów.

Pomnik  prezydenta Gustave Ador-Genewa


 

Zachód słońca nad Jeziorem Genewskim


Ciekawa historia Patka

Genewa jak wiadomo jest to siedziba producentów luksusowych zegarków jak Rolex i Patek Philippe.

Znajduje się tu też otwarte w 2001 roku Muzeum Patka Philippe’a. Bardzo ciekawa historia wiąże się z tym muzeum ,są tam zgromadzone ogromne zbiory . Antoni Patek znalazł się w Szwajcarii w 1834 roku .Pochodził z Lubelszczyzny ,wstąpił do pułku strzelców konnych i walczył w Powstaniu Listopadowym .Odznaczono go nawet Złotym Krzyżem Virtuti Militari. Wyemigrował do Szwajcarii ,gdzie właśnie w Genewie poznał innego rodaka Franciszka Czapka.Postanowili założyć  spółkę produkującą zegarki. Oboje już wczesnej mieli doświadczenie związane z zegarmistrzostwem. Stali się najlepsi w tym fachu i tworzyli zegarki najwyższej jakości. Bardzo ciekawa historia naszych emigrantów. Losy ich jednak się rozeszły i Patek stworzył później nową spółkę z zegarmistrzem Adrienem Philippe’em.


Palexpo Geneve

Centrum kongresowe w Genewie. Jest gospodarzem wielu imprez sportowych i kongresowych. W Palexpo odbywają się przez cały rok wystawy, kongresy, pokazy i konkursy .

Katedra Saint-Pierre

Przespacerowaliśmy się głownie przy Jeziorze  Genewskim przy  fontannie Jet d’Eau. Dalej udaliśmy się do Katedry św. Piotra (Cathédrale Saint-Pierre). Budowla katedry w stylu romańskim rozpoczęła się już w 1160 roku. Jednak po 100 latach trwania budowy ukończono ja w stylu gotyckim. Wnętrze katedry jest bardzo surowe .

Wiktoria nie chciała wejść na górę , więc udałam tam się tylko z Anią. Im wyżej się wspinałyśmy tym ciaśniej było  na schodach .Ludzie schodzili z góry ,inni chcieli wejść do góry . W samej katedrze nie było takiego tłoku . Miało się jednak wrażenia wchodząc po schodach ,że wszyscy chcieli tam wchodzić w jednym momencie . Panowała niemiłosierna duchota . Dopiero jak już udało nam  się  dotrzeć z Anią na górę , to okazało się ,że działa tam system świateł . Zielone -możemy iść , a czerwone -oczywiście czekamy jak inni przejdą . Dopiero na górze zobaczyłam te światła .Na dole nie zwróciłam na to uwagi ,czyli okazało się ,że to ja prawdopodobnie szłam na czerwonym .Szkoda ,że Pan sprzedający bilety nie poinformował o tym .

Bilet około 5 Euro dla dorosłego ,dla dziecka 2 Euro.

Katedry św. Piotra (Cathédrale Saint-Pierre)

Widok z Katedry

Z północnej wieży tej trzynawowej bazyliki roztacza się niepowtarzalny widok na całe miasto i jezioro. Jednak całkowicie na górę nie dotarłyśmy , było zbyt duszno i ciasno . Trochę trudno było mi zrobić dobre zdjęcie telefonem .

Przy wspinaniu się na górę można zobaczyć sam strop katedry .

 

Kaplica  Rohana

Henri de Rohan był  francuskim wojskowym i pisarzem. Został pochowany w Katedrze Saint Pierre. Zginął podczas bitwy pod Rheinfelden podczas wojny trzydziestoletniej.


Źródło:
Wikipedia oraz oficjalna strona Genewa

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!