Francja,  Lazurowe Wybrzeże,  PODRÓŻE,  Saint-Raphaël

Saint-Raphaël

Saint Raphaël jest  bardzo popularnym kurortem na Lazurowym Wybrzeżu. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1065 roku. Miasteczko znajduje sie na samym końcu Zatoki FREJUS(Forum Julii).Nazwa miejscowości pochodzi od romańskiego kościoła (wcześniej pod wezwaniem Archanioła Raphaëla) ,obecnie pod wezwaniem św.Piotra.

Bazylikę Notre-Dame de la Victoire widać już z daleka. Została zbudowana w 1887 roku w stylu neobizantyjskim. Szkoda jednak że zasłaniają ją inne budynki , które w ogóle nie pasują do otoczenia Bazyliki. Wokół samej Bazyliki również ciasne uliczki. Bardzo ciężko jest się ustawić żeby zrobić dobre zdjęcie całej Bazyliki. A szkoda bo prezentuje się bardzo okazale z zewnątrz .

Widok na Bazylikę Notre-Dame de la Victoire .


Vieux-Port de Saint-Raphaël

Wszystkie wydarzenia w Saint Raphaël skupiają się przy samej przystani jachtowej i Starego Miasta. Miasto graniczy z FREJUS, jednak granica pomiędzy tymi dwoma miastami zaciera się . Idąc wybrzeżem od strony Frejus trudno się zorientować kiedy zaczyna się Saint Raphaël .Prawdopodobnie stoi gdzieś jakiś znak ,ale niestety nie zwróciłam na to uwagi .

W okolicy portu liczne kawiarenki ,sklepy i butiki .Wszystkie imprezy odbywają się w okolicy portu.

Vieux-Port de Saint-Raphaël


Bazylika Notre-Dame de la Victoire

Bazylika swoją nazwą nawiązuje do zwycięstwa Chrześcijaństwa nad Turkami pod Lepanto w 1571 roku.Bazylika w większości jest zbudowana z czerwonego piaskowca z Esterel oraz z białego wapienia.

Bazylika Notre-Dame de la Victoire

Ku pamięci poległych w wojnie 1914-1918


Sławni ludzie w Saint-Raphaël

  • Podobno sam Napoleon Bonaparte wracając do Francji jako bohater zatrzymała się w Saint-Raphaël ,gdzie zarządził parę zmian związanych z rozbudową i infrastrukturą portu w miasteczku. Niestety 15 lat  po wielkim powrocie trafił znowu do Saint-Raphaël jako upadły cesarz w drodze na Elbę.
  • Alphonse Karr- powieściopisarz i dziennikarz opublikował wiele  artykułów propagujących miejscowość.Dzięki temu miasto stało się sławne i przyjeżdżali tu tu pisarze i poeci jak Alexandre Dumas czy Victor Hugo),artyści Pablo PICASSO i JEAN COCTEAU
  • Jean-Louis HAMON– francuski malarz

“Robin Hood” z Prowansji

Historia Gesparda de Besse to bardzo ciekawa historia tego regionu.Chłopak urodził się w biednej chłopskiej rodzinie.Ojciec jego zmarł gdy był jeszcze niemowlakiem .Stał on na czele grupy przestępczej i przestrzegał swojego kodeksu honorowego . A głosił on ,że mogą grabić tylko bogatych,lichwiarzy i poborców podatkowych oraz nie krzywdzić tylko nastraszyć .Łup zdobyty z grabieży miał być dzielony po połowie na grabieżców i na ludzi najbiedniejszych.

Niestety został w końcu zatrzymany i osadzony w więzieniu a następnie biedaka skazano na powolną śmierć  w wieku 24 lat. Przywiązano go do koła gdzie połamano mu nogi i czekano na jego śmierć aby go w końcu ściąć.

Krąży legenda o nieodkrytym skarbie Gesparda de Besse ukrytym na równinie Cuges-les-Pins (rejon pomiędzy MARSYLIĄ a Tulonem ).Wielu od tego czasu próbuje swoich sił w odnalezieniu tego ukrytego skarbu.


Źródło:
Wikipedia oraz oficjalna strona Saint Raphaël

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!