Hessen,  Kassel,  Muzeum Fridericianum,  Niemcy,  PODRÓŻE,  Zwehrenturm

Muzeum Fridericianum

Trochę historii

Te wspaniałe muzeum jest jednym z  pierwszych publicznych muzeów w Europie .Znajduje się tu galeria sztuki i siedziba Stowarzyszenia Artystycznego w Kassel. Muzeum Fridericianum było miejscem pracy BRACI GRIMM

Muzeum powstało w Kassel w 1779 roku. Gromadzono w nim na początku  wszystkie wartościowe ,artystyczne przedmioty zgromadzone przez Langrabiów z Hessen. W Kassel znajdziemy budynek bez problemu gdyż znajduje się w samym centrum miasta a przed nim znajduje się ogromny plac Friedrichsplatz między Starym Miastem(Altstadt) a Oberneustadt.

Pod nim znajduje się bardzo duży parking ,gdzie znajdziemy bez problemu miejsce parkingowe. Możemy albo wyjść zaraz przy OTTONEUMMuzeum historii naturalnej lub bliżej od strony PARK KARLSAUE I ORANŻERIA Proponowałabym jednak jak najbliżej Muzeum Fridericianum i Ottoneum

Przy budowie tego parkingu odkryto wiele wartościowych ,historycznych eksponatów o czym informują nas gabloty przy wchodzeniu podziemnym pasażem prowadzącym nas do Galerii.


Co 5 lat jest w Kassel  organizowane Documenta a muzeum jest wtedy miejscem wystawienniczym sztuki współczesnej. Ostatnie documenta 14 odbyło się 2017 roku ,gdzie dyrektorem artystycznym był nasz rodak wybitny kurator sztuki Adam Szymczyk . Każdy dokument to 100 dni ekspozycji – często nazywany jest „muzeum 100 dni”. Kolejne Documenta odbyło się ponowniew 2022 roku od 18 czerwca 2022 do 25 września.

Marmurowy posąg Landgrave Fryderyka II stworzony w latach 1781-1783.

Budynek muzeum powstał w miejscu gdzie rozebrano starą  fortyfikację miasta po wojnie siedmioletniej za panowania Langrafa Fryderyk II .Oczywiście budynek powstał  pod kierunkiem architekta Simona Louisa du Ry(o którym już parokrotnie wspominałam w innych wpisach)

Więcej o architekcie w artykule : PALAIS BELLEVUE,

Heraldyczne lwy z bramy królewskiej -Wappenlöwen vom Königstor

 

Siedziba Królestwa Westfaldii


Wieża Zwehrener- Zwehrenturm

Wieża z 1330 roku  jest jedyną zachowaną bramą miejska w Kassel zbudowaną w barokowym stylu.Było to główne wejście prowadzące do średniowiecznego Kassel  oraz brama prowadząca do Frankfurtu.

W wieży Langraf Karl kazał stworzyć obserwatorium .gdzie w obrotowej kopule umieszczono instrumenty astronomiczne. W dolnej zaś części wieży mieściło się dla przestępców z “lepszych klas”

W 1779 roku gdy budowano muzeum ,postanowiono połączyć wieżę z muzeum . Nie znając historii miasta nie jesteśmy w stanie stwierdzić że te obie budowle nie należały do siebie razem od początku.W każdym razie wspomniany już wcześniej architekt Simona Louisa du Ry kazał zlikwidować kopułę na wieży i zastąpiona ośmiokątną salą obserwatorium.

Zwehrenturm-Pierwotnie wieża miała dach w kształcie piramidy. Kamień herbowy na wieży pochodzi z 1554 roku.


Podziemia parkingu

Pod placem Friedrichsplatz  jest obecnie olbrzymi parking znajdziemy tablice upamiętniające miejsce, gdzie odnaleziono historyczne przedmioty w trakcie budowy tego parkingu.

W 2000 roku w wykopie na skraju Friedrichsplatz odnaleziono fragmenty dawnych fortyfikacji które zostały również odnalezione w wykopie podziemnego parkingu pod Friedrichsplatz.

Podobno była tu kiedyś legendarna ,najbardziej elegancka winiarnia i kawiarnia w okolicy. Każdego popołudnia w karczmie „Zur Tante” podawano nie tylko kawę i ciasto, ale także grano muzykę na żywo.

Natomiast gdy w 2000 roku wyburzano stary sklep owocowy na rogu Friedrichsplatz i Obere Karlsstraße odkryto początki domów przy Friedrichsplatz 7 i 8, piwnice z piaskowca ze sklepieniami i łukowatymi cegłami .

Dom Hugenotów -Hugenottenhaus

Historia domu hugenotów ↓

Geschichte des Hugenottenhaus

Friedrichsstraße 25, 34117 Kassel


Domy te zostały zbudowane przez hugenotów w 1720 roku,odnaleziono naczynia ,półmiski i szklanki.


Z tyłu budynku muzeum znajduje się dock 4 Halle Untere Karlsstraße 2, 34117 Kassel oraz  Kulturhaus Dock 4


Ciekawostki:

  • w 1988 roku galeria sztuki uzyskała międzynarodową renomę  na świecie
  • 9 września 1941 roku Muzeum Fridericianum zostało zbombardowane i doszczętnie spłonęło. Wiele książek, prawie 350 000 zostało spalonych lub poważnie uszkodzonych przez ogień i wodę. Budynek długo stał w ruinie
  • Plac spalania książek – w okresie nazistowskim w 1933 roku spalono na Friedrichsplatz książki autorów żydowskich, marksistowskich i pacyfistycznych.

Adres:

Friedrichspl. 18

34117 Kassel

Fridericianum


Cennik:

bilet dorosły -6 Euro/ ulgowy 4 Euro
środy – wstęp wolny
Wejście bezpłatne dla dzieci i młodzieży poniżej 18 lat

  • studenci ze specjalnymi biletami zwalniającymi z opłat oraz
  • normalna opłata bez specjalnego karnetu- studenci i stażyści 2 Euro

Czynne :

poniedziałek -nieczynne

wtorek – niedziela i święta 11:00 – 18:00
czwartek 11:00 – 20:00


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!