Hessen,  Kassel,  Martinkirsche,  Niemcy,  PODRÓŻE

Zabytkowe centrum- Martinskirsche

Kościół Św. Marcina

Uwielbiam zwiedzać stare zabytkowe kościoły ,klasztory i katedry.Jednym za takich ciekawych kościołów Kassel jest ewangelicki kościół w samym centrum miasta ,zaraz niedaleko WIEŻY DRUSELTURM

Nie spodziewałam się ,że samym centrum Kassel znajdę tak pełen bogatej historii zabytkowy kościół. Parokrotnie miałam go zwiedzić i ciągle coś stawało na drodze .W końcu jednak gdy poznałam jego historię to czuję niedosyt.

Ten wspaniały gotycki budynek powstał jeszcze przed 1364 rokiem,konsekrowany dopiero w 1462 roku. Jest to największy kościół w Kassel ,a poświęcono go Matce Bożej, św.Marcinowi i św.Elżbiecie.Został on zbombardowany w 1943 roku ,jednak udało się odbudować.

Chowano tu heskich Landgrafów .Wcześniej chowani byli w kościele św. Elżbiety w Marburgu ,jednak po reformacji w Hesji landgraf Filip I wyznaczył kościół św. Marcina na miejsce pochówku dla władców Hesji.

Po przebudowie kościoła wnętrze jest bardzo proste. Natomiast  więcej się dzieje na murach zewnętrznych kościoła wraz z olbrzymimi witrażowymi oknami.W wieży wiszą dwa olbrzymie dzwony.

Z tyłu kościoła znajduje się ozdobny witraż z herbami

Książęce grobowce

Chowano tu Landgrafów już od  czasów średniowiecza. Od 1637 roku byli tam pochowani wszyscy Landgraves Hessen-Kassel oraz członkowie ich rodzin .Wewnątrz w chórze kanoników oraz kilku ważnych dla miasta mieszkańców.

Znalazło tu miejsce spoczynku około 35 członków Domu Książęcego . Po śmierci Wilhelma V zbudowano jeszcze jedną królewską kryptę. W czasie II wojny światowej niektóre trumny z krypty padły ofiarą złodziei metalu. Jednak najwięcej strat doszło przez samo miasto gdy to w 1953 roku postanowiono oczyścić kryptę koparką.

W jednym z grobowców z prawie czterdziestu trumien ocalało tylko sześć i to we fragmentach ,a wiele kości utracono.Krypta została zamurowana ,natomiast druga Krypta Książęca jest udostępniana dla zwiedzających po wcześniejszym umówieniu się z przewodnikiem.

Ocalały sarkofagi Landgrafa  Karola (1654-1730, budowniczy Karlskirche, Herkulesa i oranżerii), jego żony Marii Amelii i czwórki ich dzieci nie zostały całkowicie zniszczone.

Wejścia do kościoła strzegą kamienne lwy trzymający w łapach Herb Kassel. Przetrwały one wojnę,gdyż były przechowywane w innym miejscu.


Epitafium

Natomiast wewnątrz znajduje się marmurowo-alabastrowe szerokie na 5,5 metra i 12 metrów wysokości Epitafium Landgrafa Filipa Wielkodusznego i jego pierwszej żony Christiny von Sachsen.

W 1526 roku landgraf Filip Wielkoduszny (1504-1567), jeden z głównych bohaterów historii reformacji w Niemczech, wprowadził do swojego Landgrawiatu Wyznanie Ewangelickie.

Epitafium Landgrafa Filipa Wielkodusznego i jego pierwszej żony Christiny von Sachsen/Internet

Krystyna była córką księcia Saksonii Jerzego Brodatego i Barbary Jagiellonki (tym samym była wnuczką króla Polski Kazimierza IV Jagiellończyka


Tablica upamiętniająca Landgrafa Filipa pomiędzy dwoma kamiennymi obrazami przedstawiającymi Marburg i Kassel.


Jan Sebastian Bach

Najważniejszym wydarzeniem muzycznym w historii kościoła św.Marcina była wizyta Johanna Sebastiana Bacha we wrześniu 1732 roku . Został on zaproszony przez radę miejską wraz z żoną  Anną Magdaleną Było to 28 września 1732 roku ,grał podobno dorycką Toccatę i fugę d-moll. Do Kassel przybył w celu dokonania ekspertyzy organów.


Przy bocznym wejściu również stoją kamienne lwy strzegące trzymając w łapach Herb Kassel /Hessen. Wejście to bardzo duże masywne metalowe drzwi ozdobione postaciami wiernych

 

Boczne wejście kościoła św. Marcina

Natomiast kawałek dalej za tym ozdobnym wejściem znajdziemy tablicę upamiętniającą wszystkich pochowanych Landgrafów Hessen oraz członków ich rodzin ( nie są wyszczególnione wszystkie nazwiska)

  • Filip I -zwany Wielkodusznym z rodu Hesji (ur. Marburgu- zm.w Kassel), był landgrafem landgrafu Hesji w latach 1509/1518 do 1567 roku.Jeden najważniejszych książąt i przywódców politycznych epoki reformacji i renesansu w Świętym Cesarstwie Rzymskim. W Marburgu znajduje się Uniwersytet jego imienia założony w 1527 roku (Philipps University w Marburgu).
  • jego żona Christina von Sachsen (1505 – 1549 roku w Kassel) była księżniczką Saksonii
  • Wilhelm IV z Hesji-Kassel- zwany Mądrym  z rodu Hesji był pierwszym landgrafem Hesji do Kassel.Wilhelm był mecenasem nauk przyrodniczych i szanowanym astronomem.
  • Sabine von Württemberg (1549 -1581 roku) była księżniczką Wirtembergii i po małżeństwie pierwszym landgrafem Hesji-Kassel.
  • Moritz von Hessen-Kassel- zwany „uczonym” ( 1572 -1632 ) z rodu Hesji był rządzącym landgrafem Hessen-Kassel od 1592 do 1627 roku oraz jego druga żona Juliane von Nassau-Dillenburg (mieli aż 14 dzieci)

  • Wilhelm V von Hessen-Kassel- zwany stałym ( 1602 -1637 ) z rodu Hesji, syn Landgrafa Moritz von Hessen-Kassel, był w latach 1627-1637 Landgraf Hesji-Kassel i jego żona Amalie Elisabeth von Hanau-Münzenberg
  • Wilhelm VI. von Hessen-Kassel i żona Hedwig Sophie von Brandenburg
  • Wilhelm VII. von Hessen-Kassel -niestety zmarł przedwcześnie i jego narzeczona wyszła za jego brata, swojego następcę
  • Karl von Hessen (1654 -1730 ) był jednym z najważniejszych książąt baroku. Podczas  panowania w latach 1677-1730 władca zdołał nadać Landgraf Hessen-Kassel szanowaną pozycję w Świętym Cesarstwie Rzymskim.Jego żona Amalia von Kurland  -mieli 14 dzieci
  • Wilhelm VIII z Hessen-Kassel (1682 -1760 )wraz z żoną Dorothea Wilhelmine von Sachsen-Zeitz

Tablica upamiętnia wszystkich Landgrafów pochowanych w latach 1535-1782 wraz z wieloma krewnymi.


Całkiem z tyłu kościoła znajdują się kolejne Epitafium

 


Otwarte:
codziennie od 9:00 do 17:00

Adres :
Martinskirche
Martinsplatz
34117 Kassel


Źródło:
Wikipedia oraz strona mhk , documenta Stadt
Oficjalna strona mhk (Museumslandschaft Hessen Kassel)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!