Piemont,  PODRÓŻE,  Turyn,  Włochy

Turyn -15 Niesamowitch atrakcji perły Piemontu

Pierwsza stolica Włoch

Miasto urzekło mnie i zachwyciło od pierwszego momentu. Ta piękna historyczna część Włoch bardzo cząsto jest omijana przez rzesze turystów jadących najczęściej na południe Włoch. My również pędząc na południe najczęściej zatrzymywaliśmy się w MEDIOLANIE i za każdym razem nie było nam z Turynem po drodze. Jednak przy okazji kolejnego wyjazdu postanowiliśmy najpierw pojechać do Turynu, niesamowitego miasta nad rzeką Pad. Miasta będącego perłą tego regionu i stolicą prowincji Piemont. Miasta  ociekającego historią i ze wspaniałą architekturą.

I to był strzał w dziesiątkę. Na początku jednak zaczeliśmy zwiedzanie od stadionu i muzeum Juventus F.C., dopiero później nadszedł czas na zwiedzanie tego magicznego miasta które cały czas traktowałam po macoszemu myśląc tylko o fabryce Fiata, stadionie Juventusu i Całunie turyńskim. Patronem miasta jest św. Jan Chrzciciel a jego święto obchodzone jest 24 czerwca. Turyn – perła Piemontu i miasto sztuki i kultury.

Piazetta Reale i widok na MUZEA KRÓLEWSKIE

Piazza San Carlo- Turyn

Tak najczęściej postrzegany jest Turyn co jest bardzo błędnym myśleniem. Ta niesamowita stolica Piemiontu leżąca u podnóża Północno- Zachodnich Alp oferuje nam niesamowite zabytki, pałace ,muzea, galerie sztuki i kościoły. Niesamowite ogromne place po których można spacerować bez końca słuchając ulicznych grajków zachwycając się architekturą miasta które w epoce Baroku stanowiło siedzibę dynastii sabaudzkiej. Turyn był niegdyś stolicą Królestwa Sardynii, potem przekształconej w pierwszą stolicę Królestwa Włoch.


Zwiedzanie Turynu

Turyn oferuje nam bardzo wiele atrakcji i niestety jeden dzień nie wystarczy na zwiedzenie wszystkiego. Turyn jest trzecim, po Mediolanie i Rzymie, włoskim ośrodkiem gospodarczo-kulturalnym. Odkryjemy tu najbardziej charakterystyczne miejsca włoskiego renesansu. Spacer śladami Cavoura, Garibaldiego, Vittorio Emanuele II i innych wielkich postaci, które uczyniły z miasta pierwszą stolicę Włoch. Poznamy tu fascynującą historię pierwszej stolicy Włoch. Możemy podziwiać symbole sztuki renesansu w mieście i oczywiście zobaczyć najważniejsze zabytki, pałace i kościoły włoskiego renesansu takie jak Piazza Castello, Palazzo Reale, Palazzo Madama, fascynujący Piazza i Palazzo Carignano, Palazzo Cavour i wiele innych niesamowitych budowli.

Kościół San Lorenzo w Turynie

15 Niesamowitch atrakcji Turynu

1. Muzea Królewskie

Pałac Królewski (Palazzo Reale) jest to jedna z najbardziej znanych rezydencji  która powstał w XVII wieku jako pałac dynastii sabudzkiej na miejscu gdzie kiedyś stał pałac biskupi.

Obecnie znajduje tu się kilka muzeów. Wspaniały pałac z widokiem na Piazza Castello, Pałac Królewski, Galerię Savoy, Królewską Zbrojownię, Bibliotekę Królewską i Muzeum Archeologiczne oraz Kaplicę Całunu.

Biblioteka Królewska w Turynie jest jedną z najważniejszych instytucji kulturalnych miasta i zawiera ponad 200 000 woluminów, starożytne mapy, ryciny i rysunki, takie jak słynny „Autoportret” Leonarda da Vinci.

Zajrzyj tutaj: Muzea Królewskie

Adres: Piazzetta Reale, 1, 10122 Turyn (TO)


2. Katedra turyńska

Katedra Św. Jana Chrzciciela w Turynie znajduje się tutaj Kaplica Świętego Całunu powstała w XV wieku. Kaplica została zbudowana w latach 1667–1690 pomiędzy Pałacem Królewskim a Katedrą turyńską. W kaplicy przechowywany jest Całun Turyński, w który według tradycji, po zdjęciu z krzyża owinięto ciało Chrystusa.

DZWONNICA znajduje się na trasie zwiedzania Muzeum Diecezjalnego obok Katedry turyńskiej. Została zbudowana w drugiej połowie XV wieku aby towarzyszyć istniejącemu wówczas kompleksowi biskupim. Dzięki podziemnej galerii łączącej Wieżę z Dolnym Kościołem Duomo możliwe jest wejście do niej i dotarcie do ponad 43-metrowej dzwonnicy. Można stamtąd podziwiać wyjątkową panoramę: miasto Turyn widziane z góry, otoczone Alpami.

Adres: P.za S. Giovanni, 10122 Torino TO, Włochy


3.Pałac Madama

W Palazzo Madama mieści się Muzeum Sztuki Antycznej założone w 1934 roku. Obejrzymy tam słynną kolekcję malarstwa z okresu średniowiecza,renesansu i baroku na czterech kondygnacjach. Tylnia część pałacu dalej wygląda jak XV wieczny zamek.

Czynne : od poniedziałku do niedzieli od 10 do 18
Wtorek nieczynne
Kasa zamykana godzinę wcześniej

Fasada frontowa Pałacu Madama

Zajrzyj tutaj: Pałac Madama

Adres: Piazza Castello, 10, 10121 Turyn (TO)


4.Muzeum Egipskie

To jedyne muzeum poza Muzeum Kairskim poświęcone wyłącznie sztuce i kulturze egipskiej.

Tu kupisz bilet Online:

Biglietteria ufficiale

Zajrzyj tutaj: Muzeum Egipskie

Adres: Via Accademia delle Scienze, 6, 10123 Turyn (TO)


5. Muzeum Sztuki Orientalnej (Muzeum Tao)

Mieści się w budynku Palazzo Mazzonis. Galeria prezentuje Sztukę z Azji Południowej i Południowo-Wschodniej, najważniejszą włoską kolekcję chińskiej sztuki pogrzebowej od neolitu do okresu Tang (X wne), sztukę religijną i świecką z Japonii, sztuka z Himalajów i mniejsza, ale niezwykła kolekcja sztuki islamskiej.Na parterze znajdują się dwa przepiękne i dość wyjątkowe Ogrody Japońskie oraz miejsce na wystawy czasowe.

Zajrzyj tutaj: Muzeum Sztuki Orientalnej

Adres: Via San Domenico, 9-11 – Palazzo Mazzonis, 10122 Turyn (TO)


6.MUSEO NAZIONALE DEL CINEMA

Muzeum Kina Narodowego- jedno z najważniejszych na świecie ze względu na bogactwo dziedzictwa, Muzeum wznosi się na kilku poziomach. Znajduje się tam również winda panoramiczna.

Zajrzyj tutaj: Muzeum Kina Narodowego

Adres :Via Montebello, 20, 10124 Turyn (TO)


7. Muzeum Gam Torino

Było pierwszym muzeum we Włoszech, które promowało publiczną kolekcję sztuki współczesnej. Wystawione są obrazy i rzeźby z XIX wieku. GAM oferuje bogaty zestaw wydarzeń: od wielkich wystaw artystów włoskich i międzynarodowych po najnowsze badania poświęcone młodym ludziom.

Zajrzyj tutaj: Muzeum Gam Torino
Adres: Via Magenta, 31, 10128 Turyn (TO)

8.Piazza San Carlo

Plac św. Karola to jeden z najważniejszych placów w Turynie tak samo jak Piazza Castello  i ma prawie 170 metrów długości. Znajdziemy tam dwa wspaniałe bliźniacze barokowe kościoły Chiesa di San Carlo Borromeo z 1619 roku po lewej i Santa Cristina po prawej 1639 rok. Spacer tym placem tak samo jak wieloma innymi w Turynie to sama przyjemność.  Wokół placu jest barokowa zabudowa z XVII wieku. Odbywają się tu koncerty i inne wydarzenia.
Na środku placu pomnik Pomnik Emanuele Filiberto di Savoia. Na placu tym 21 września 1864roku miała tu miejsce Masakra turyńska w 1864 roku. Członkowie włoskiej armii królewskiej na grupach demonstrantów cywilnych. Doszło wtedy do protestów gdyż chciano przenieść stolicę do Florencji.

9. Muzeum Dekoracyjne 

Jest zbudowany na wzór domu-muzeum, w szeregu bogato wyposażonych pomieszczeń: meble, dywany, gobeliny, obrazy i przedmioty pochodzenia włoskiego i francuskiego zaaranżowane są w taki sposób, aby odtworzyć atmosferę XVIII wieku. Znajdziemy tu trzy tysiące dzieł sztuki.

Zajrzyj tutaj:

Benvenuti

Adres: Via Po, 55, 10124 Turyn (TO)


10. Zabytkowe place

Plac Carlo Emanuele II to kolejny z placów centrum sabaudzkiego miasta (Piazza Carlina ).Plac ten powstał już w XVII wieku ,odbywały się tu owego czasu targi wina oraz handel produktami jak drewno i wągiel. Potem plac zmienił nazwę na  Place de la Liberté i odbywały się tutaj egzejkucje gdzie ścinano głowy gilotyną. Odbyło się tu prawie 500 egzekucji w okresie napoleońskim. Potem plac powrócił do swojej pierwotnej nazwy i wieszania wrogów państwa w tym miejscu .

Znajduje się tutak prawosławny kościół z 1730 roku oraz posąg upamiętniający Hrabiego Cavour gdzie wiele jego działań i posunięć polityczych doprowadziły do powstania Włoch.

Piazza Giambattista Bodoni to kolejny z wielu zabytkowych placów w Turynie.Konserwatorium Giuseppe Verdiego to neobarokowy budynek Konserwatorium muzycznego znajduje się na zabytkowym placu Piazza Giambattista Bodoni.


11. Muzeum Juventusu

Muzeum opowiada historię zarówno drużyny Juventusu, jak i futbolu miejskiego i narodowego jakie miały miejsce na świecie od końca XIX wieku, opowiada także historię Turynu i Włoch. Muzeum Juventusu zajmuje powierzchnię 1500 metrów kwadratowych.

Zajrzyj tutaj: w opracowaniu

Adres: Strada Altessano, 148, 10151 Turyn (TO)


12. Pinacoteca Agnelli

Pinacoteca Giovanni e Marella Agnelli znajduje się w starj fabryce Fiata ( 6 km od centrumTurynu ). Jest to galeria sztuki w której na stałe mieści arcydzieła z prywatnej kolekcji Giovanniego i Marelli Agnelli. 

Marella Agnelli była włoską szlachcianką i kolekcjonerką sztuki oraz żoną prezesa Fiata Gianniego Agnelli. Znajdują się tam niezwykłe arcydzieła od XVIII wieku do połowy XX wieku. Obrazy Matisse’a, Balli, Severiniego, Modiglianiego i wielu innych mistrzów jak 
Picasso i Maneta.

Znajduje się 6 km (ok. 20 minut jazdy samochodem bez korków) od centrum Turynu.

Zajrzyj tutaj: Pinacoteca Agnelli

Adres: Via Nizza, 230 wewn. 103, 10126 Turyn (TO)


13.WILLA DELLA REGINA

Niedaleko od centrum Turynu wśród winorośli  i eleganckich ogrodów znajduje się XVII wieczna Villa della Regina i Castello del Valentino które były ulubionymi rezydencjami księżnych i królowych.

Znajduje się 5 km (ok. 15 minut jazdy samochodem bez korków) od centrum Turynu.

Bilet normalny: 7 Euro ( Willa +park)

Bilet ulgowy: 2 Euro

Otwarte od wtorku do niedzieli od 10-18  (poniedziałki nieczynne)

Adres: Strada Comunale Santa Margherita, 79, 10131 Turyn (TO)


Atrakcje poza miastem

Warto również zwiedzić inne atrakcje poza miastem , oddalone jednak od samego centrum Turynu. Wejdź na wzgórze w Turynie z barokową Bazyliką Superga. Bazylika jest miejscem pochówku członków dynastii sabaudzkiej. Zamek Rivoli (Włoszech Muzeum Sztuki Współczesnej), Pałac Venaria(rezydencja Królewskiego Domu Sabaudzkiego) czy Rezydencję Królewską – PALAZZINA DI CACCIA DI STUPINIGI.

14. Bazylika Superga

Nad miastem na wzgórzu stoi barokowa Bazylika Supergra.  Została zbudowana w latach 1717-1731 jako dziękczynienie Matce Boskiej za odniesione zwycięstwo króla Wiktora Amadeusza II nad wojskiem hiszpańskim i francuskim w 1700 roku. W krypcie kościoła znajdują się grobowce członków dynastii Savoy, które można zwiedzać.

Znajduje się 11 km (ok. 30 minut jazdy samochodem bez korków) od centrum Turynu.

Zajrzyj tutaj: Bazylika Superga

Adres: Bazylika Strada di Superga, 75, 10132 Turyn (TO)


15.Castello di Rivoli

Mieści się tutaj  Włoszech Muzeum Sztuki Współczesnej, przedstawia stałą kolekcję  oraz czasowe wystawy historyczne i architektoniczne. Nie został ukończony i w XIII wieku był w posiadaniu Sabaudii i był pierwszym dworem Księstwa Sabaudzkiego.

Znajduje się 20 km (30 minut jazdy samochodem bez korków) od centrum Turynu.

Zajrzyj tutaj: Castello di Rivoli

Adres: Piazzale Mafalda di Savoia, 10098 Rivoli TO, Włochy


16. Pałac Venaria  LA VENARIA REALE

To kolejna rezydencja Królewskiego Domu Sabaudzkiego która została  zbudowana w połowie XVI wieku jako domek myśliwski dla Karola Emanuela II. Piękna architektura i barokowe wnętrza i wspaniałe ogrody obejmujące obszar 50 hektarów.

Pałac znajduje się 16 kmod centrum Turynu (25 minut jazdy samochodem bez korków).

Zajrzyj tutaj: LA VENARIA REALE

Adres: Piazza della Repubblica, 4, 10078 Venaria Reale (TO)


17. DOMEK MYŚLIWSKI STUPINIGI- Pałac

Dodatkowo warto zajrzeć  do Rezydencji Królewskiej w podmiejskiej dzielnicy Nichelino gdzie znajduje się rezydencja myśliwskiej Palazzina di Caccia di Stupinigi wybudowanej głównie w stylu rokoko dla królów z dynastii sabaudzkiej na początku XVIII wieku. Możemy tam również podziwiać sztukę zdobniczą w pałacowym Muzeum Sztuki i Mebli.

Rezydencja Królewska – PALAZZINA DI CACCIA DI STUPINIGI znajduje się 10 km od centrum Turynu (25 minut samochodem jeśli nie ma korków  co zdarza się bardzo rzadko).

Zajrzyj tutaj: DOMEK MYŚLIWSKI STUPINIGI- Pałac

Adres: Piazza Principe Amedeo, 7, 10042 Nichelino (TO)


Źródło: Wikipedia ,Oficjalna strona Turynu

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!