Niemcy,  PODRÓŻE,  Saksonia,  Zamek Moritzburg

Moritzburg – letnia rezydencja króla Polski

Barokowy zamek Augusta II Mocnego

Ten piękny jak z bajki barokowy zamek na szucznej wyspie znajduje się miejscowości Moritzburg (Saksonia) tylko 13 km od Drezna. Miasteczko te znajduje się w malowniczym i chronionym miejscu Friedewald wśród stawów Moritzburg. Obszar ten obejmuje aż 22 stawy Moritzburg o powierzchni około 418 hektarów.

W latach 1697–1706 i 1709–1763 Moritzburg wraz z Elektoratem Saksonii  był połączony unią z Polską. Dopiero od 1871 Moritzburg znalazł się w granicach Niemiec.

Nazwa zamku pochodzi oczywiście od  saksońskiego księcia Moritza. Ogromne tereny lasów i jezior były ulubionym  terenem łowieckim elektorów i królów Saksonii. Dlatego książe Moritz zbudował tu najpierw zameczek myśliwski w latach 1542-1546. Odnajdziemy tu również polski akcent historyczny związany z królem Polski Augustem II Mocnym.

Letnia rezydencja króla Polski

Dzięki Augustowi II Mocnemu zamek został rozbudowany i przebudowany tak aby król mógł tutaj wypoczywać. Tutaj elektor chciał celebrować swoje wspaniałe uczty i polowania. Jego marzeniem było zbudowanie „Świątyni Diany” otoczonej wybiegami egzotycznych zwierząt z lwami, gepardami i żubrami. Częścią tego były również wystawne bankiety lub bitwy morskie organizowane na zamkowym stawie. Nad drzwiami do zamku znajdziemy Herb Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Herb Rzeczypospolitej Obojga Narodów

Ogrody Moritzburga

Ogromny park i ogrody w stylu francuskim znajdują się tuż za zamkiem, jednak przez śmierć Augusta Mocnego nigdy nie został ukończony. Jego prawnuk August III planował także monumentalną przebudowę, która jednak nigdy nie została zrealizowana. Potem wojna siedmioletnia uniemożliwiła dalsze modyfikacje. Dopiero w XIX wieku ogrody zamkowe przekształciły się w romantyczny park. Natomiast po II wojnie światowej park pozostał opuszczony i zapomniany a liczne świerki zostały wycięte.

Zamek z czterema wieżami otacza woda co potęguje jeszcze bardziej nasz zachwyt. Jak już wspomniałam po drugiej stronie zamku znajduje się ogromny park. Wokół zamku znajdują się alejki prowadzące do małych myśliwskich domków. Na balustradzie zamkowej odnadziemy rzeźby przedstawiające głównie ogromne wazony i figurki przsdstawiające  głównie dzieci. To ukazuje nam charakter Moritzburga jako zamku myśliwskiego i rekreacyjnego.

Rzeźby dzieci tzw. Putti nie cherubinki! Putti jest figurą w dziele sztuki ukazanym jako puszyste dziecko płci męskiej, zazwyczaj nagie i niekiedy ze skrzydłami. Figurki przedstawiają nam scenki powrotów z polowań ,wędkarstwo ,sokolnictwo czy polowanie na kaczki. W okresie baroku i renesansu bardzo popularne zdobienia ogrodów i parków. Na zamku Moritzburg znajduje się 110 zachowanych rzeźb,a 32 to prawdopodobnie oryginały z XVIII wieku.

Zamkowe skarby

Wnętrze zamku wyposażone ma bogaty wystroj barokowy z czasów Augusta Mocnego. Ściany pokryte są XVII-wieczną złoconą skórą a  umeblowania pokoi zostało poświęconych dworskim polowaniom. W licznych pomieszczeniach zobaczyć można oryginalnie zachowane skórzane tapety.

Sale muzealne są wypełnione wspaniałymi barokowymi meblami, obrazami dworu drezdeńskiego, porcelaną i obrazami na skórze. Znajduje się tu również historyczna kolekcja trofeów myśliwskich w tym najwięższe na świecie poroże jelenia czerwonego. W głównej jadalni znajduje się 70 poroży tych jeleni, z których niektóre liczą sobie od 250 do 400 lat. Jest to jedna z najważniejszych kolekcji tego typu w Europie.

Od 1933 roku zamek Moritzburg służył jako rezydencja księcia Wettynów Ernsta Heinricha z Saksonii do 1945 roku. Książę Ernst Heinrich z Saksonii był najmłodszym synem ostatniego króla Saksonii, Fryderyka Augusta III i jego żony arcyksiężnej Luizy z Austrii, księżniczki Toskanii.

Po wojnie rodzina Wettinów została wywłaszczona. Gdy w czasie wojny zbombardowano Drezno sporo skarbów Ernst Heinrich von Sachsen i jego synowie zakopali w pałacowym ogrodzie aż w 40 skrzyniach w lesie Königswald. Wiele cennych przedmiotów zostało wywiezionych przez wojska sowieckie ,gdyż znaleźli część tych skrzyń. Dopiero w 1996 roku znaleziono 3 skrzynie które uznawane są jako właśnie Skarb Wettinów. Moritzburg jest znanym miejscem spotkań miłośników saskiego baroku i porcelany miśnieńskiej.

W Moritzburgu w 1738 roku urodził się też Albert Sasko-Cieszyńskikrólewicz polski, książę cieszyński i saski. Syn polskiego króla Augusta III i Marii Józefy Habsburżanki.

Informacje praktyczne

Otwarte od poniedziałku do niedzieli -10-18

Bilet normalny: 10,00 Euro

Bilet ulgowy : 8,00 Euro

Godziny otwarcia i cennik

Inne ciekawe miejsca

  • Dom Marcoliniego z l. 1771-72 (barokowy)
  • Bażantowy zamek- Pałac powstał około 1770 roku w stylu późnorokokowym.
  • Latarnia Moritzburg- Jedyna latarnia morska w Saksonii
  • Ratusz
  • Neobarokowy kościół luterański

Dwa pocztowe słupy dystansowe z 1730 przyozdobione herbami Polski i Saksonii oraz monogramem króla Augusta II Mocnego
Neobarokowy kościół luterański

Źródło: Wikipedia ,Oficjalna strona Morotzburga

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!