Hann. Münden,  Niedersachsen,  Niemcy

Hann Münden-miasto wśród trzech rzek

Historycznie po miasteczku

Miasteczko Hann. Münden położone w ukrokliwym miejscu między trzema rzekami Fulda ,Werra i Wezera. Położone 20 km od KASSEL i 23 od GÖTTINGEN. Historia miasta sięga już XII wieku ,znajdziemmy tu pozostałości murów fortyfikacji miejskiej z kilkoma basztami. Na pierwszą z nich Wieżę Gradową natrafiamy zaraz po wjeździe mostem Pionierbrücke. Wieża była używana do produkcji śrutu ołowianego. Kawałek dalej znajduje się kolejna wieża -Ceglana wieża brama.Po drugiej stronie ulicy znajduje się zabytkowy budynek produkcyjny firmy Haendler & Natermann. Firma pochodzi z 1825 roku i pierwotnie sprzedawano towary  takie jak kawa, cukier i herbata, a także produkty wydobywcze, takie jak metale z gór Harz.

Most Pionierbrücke ma długość około 200 metrów i to już czwarta konstrukcja w tym miejscu. Piewszy był w 1882 roku. Widok na Wieże Tillyschanze.


Rotunda

Rotunda powstała na początku XVI wieku i służyła do ochrony bramy miejskiej. W XVIII wikeu rozebrano bramę miejską jednak rotundę zachowano  i wykorzystywano ją mędzy innymi  jako magazyn browaru i szopę na karawany.


Zamek książęcy w Hann. Münden

Był on rezydencją i siedziba administracyjna rodu Guelphów ( Gwelfów),a został ukończony jako gotycki budynek w 1501 roku przez księcia Eryka I z Lüneburg-Braunschweig. Księżna Elżbieta Braunschweig-Calenberg-Göttingen spędziła dużą część swojego życia w zamku Guelph w Münden.

Pałac Gwelfów to imponująca pozostałość po wcześniejszych rezydencjach, Dziś mieści się tutaj archiwum miejskie, biblioteka i sąd.

Herb Hann. Münden

Wał na zamku Guelph w Münden
Kamienny most łukowy o długości 105 metrów nad Werrą, który prawdopodobnie został zbudowany około 1250 roku i po raz pierwszy wzmiankowany w 1329 roku.

Welfenschloss
Schlossplatz 10
34346 Hann. Münden


Stare miasto Hann. Münden

To kolejne miasto z szachucową zabudową i atmosferycznymi alejkami. Piękne średniowieczne miasto zostało założone w latach 1155–1183, szybko osiągnęło dobrobyt i bogactwo dzięki „prawu zszywki” nadanemu przez księcia Ottona I brunszwickiego w 1247 roku. Odnajdziemy tu ogromne bogactwo form i stylów szachulcowych, wspaiałe zabytkowe budynki z napisami, wykuszami, zabytkowymi drzwiami i portalami. Münden to dziś miasto z muru pruskiego o europejskiej renomie.

 

Znajdziemy tu kilka knajpek i lodzarni ,midzy innmi w Eiscafe Boutique del Gelato zjemy napwdę pyszne lody.

Adres: Lange Str. 80, 34346 Hann. Münden


Zabytkowy ratusz Hann Münden

W Ratusz w Münden to zabytkowy budynek w mieście Hann. Münden pochodzi z XIV wieku. Został oczywiście przebudowany na początku XVII wieku z fasadą w stylu wezerskiego renesansu. Ratusz z bardzo kolorową i ozdobną fasadą reprezentuje potęgę i bogactwo ówczesnego miasta. Faktycznie maowidąa są bardzo przedziwne ,na uwagę zasługuje napewno główne wejście z kolumnami i dziwnymi lwami. Szczerze powiem można mieć trochę mieszane odczucia ,jednym styl ten się podoba a innym nie. Jednak renesans wezerski, zwany także północnoniemieckim jest charakterystycznym dla północno-zachodnich Niemiec, głównie w dolinie rzeki Wezera. Renesans wezerski łączy w sobie elementy renesansu włoskiego i zachodnioeuropejskiego,  Dziś w ratuszu mieści się Urząd Stanu Cywilnego oraz informacja turystyczna.

Na szczycie ratusza w Münden, rozbrzmiewa trzy razy dziennie dzwonek z pieśnią o doktorze Eisenbarta z innymi postaciami  przedstawia zabieg jak doktor wyrywa ząb (tego akurat chirurg nie robił ).

 

Adres:

Weserrenaissance Rathaus
Lotzestraße 2
34346 Hann. Münden


Kościół św. Błażeja

Znajduje się oczywiście pośrodku zabytkowego starego miasta. Sklepienie żebrowe przyciąga wzrok zaraz po samym wejściu .Znajdziemy tam zabytkową chrzcielnicę z brązu z 1392 roku, średniowieczny ołtarz skrzydłowy, fresk z 1519 roku oraz nagrobek księcia Wilhelma Młodszego.

Zabytkowa chrzcielnica z brązu z 1392 roku,

St. Blasius-Kirche
Ziegelstraße 16
34346 Hann. Münden


Historia chirurga okulisty Eisenbarth

Znajdziemy tu pomnik bawarskiego chirurga Johanna Andreasa Eisenbarth ,był on okulistą specjalistą w leczeniu zaćmy , ale nie tylko. Leczył również złamania kości. W owych czasach wiedzę o chirurgi przekazywali cyrulicy. Dziadek i ojciec “doktora Eisenbacha” również byli chirurgami. Co dziwniejsze i wręcz niesamowite był uznawany za wielkiego specjalistę i uznanego chirurga mimo, że nie miał on do tego żadnych uprawnień medycznych. Do tego wszytkiego sam produkował swoje leki i maści w domowym zaciszu które sprzedawał ludziom.  Wynalazł narzędzia chirurgiczne (m.in. igłę do zaćmy i hak do polipów).

Podróżował więc na przełomie XVII i XVIII po całych niemczech wraz z wielką świtą artystów różnej maści. Podczas ich występów w niemieckich miasteczkach “Doktor” zajmował się leczeniem na co miał przyzwolenie samej niemickiej rodziny królewskiej. Był mianowany przez samego Fryderyka Wilhelma I  nadwornym okulistą.

Johann Andreas Eisenbarth-pomnik

Po przeprowadzce z Bambergu do Altenburga otworzył własną praktykę na rynku w Altenburgu. Z wielkim powodzeniem leczył ludzi i był uznawany za wielkiego specjalistę. Jego przywileje była nieograniczone i zostały rozszerzone poza obszar dzisiejszych niemieckich krajów związkowych Saksonii i Turyngii. Mógł podróżować do Polski, Holandii, Francji i Włoch. Odbywał praktyki w Berlinie, Stargardzie i Szczecinie. Jednak już po roku 1725 zaczęło się pojawiać w jego sztuce coraz więcej błędów “lekarskich”. Trafił w końcu do GÖTTINGEN a potem do Münden gdzie w gospodzie wynajął pokój z synem i nawet przyjął kilkoro pacjentów.Sam podupadał już bardzo poważnie na zdrowiu i zmarł kilka dni po swoim przybyciu do gospody. Został pochowany w starym kościele w Hann. Münden. Znajdziemy tam tablicę upamiętniającą jego śmierć.

W centrum historycznym miasteczka znajduje się na jednam z budynów drewniana rzeźba “doktora Eisenbarth”. W tym miejscu stał budynek rozebrany w 1895 roku.


Wieża Tillyschanze 

Tillyschanze to popularny punkt widokowy z 25-metrową wieżą widokową i leśną restauracją. Rozpościera się stamtąd wspaniały widok na stare miasto. Wieża widokowa została zbudowana w latach 1881-1885. Nazwa pochodzi od oblężenia i szturmu miasta Münden podczas wojny 30-letniej i nawiązuje do wodza austriackiego Johana von Tilly. W 1631 roku wojska Tilly’ego zdobyły i złupiły Magdeburg gdzie gwałcono i dokonano  masakry ludności cywilnej wyznania protestanckiego. Po tej rzezi Tilly zyskał przydomek rzeźnika Magdeburga.

Czynne: od 11-18 (oprócz wtorków)

Strona: https://tillyschanze.de/

Adres: Waldgaststätte Tillyschanze GmbH
Bierweg 1
34346 Hann. Münden

Znajdziemy tu również bardzo starą kamienną rzeźbę lwa na starym filarze nieistniejącego już mostu przy drewnianym moście zwanym Mühlenbrücke. Lew z mostu to historyczna rzeźba i wiąże się z nim wiele miejskich legend.


Galeria starego miasta Hann. Münden


Źródło: Wikipedia , Miasto Hann Münden, Stadt,Regiówiki

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!