Genua,  Liguria,  PODRÓŻE,  Włochy

Miasto Kolumba -Genua część 1-Zwiedzanie w 1 dzień

Stazione Genova Piazza Principe

Z DIANO MARINA do Genui (Genova Piazza Principe) dzieliło nas tylko  110 km i 1h30 minut . Pociąg drugą klasą to koszt 10,30 Euro za osobę zwykłym pociągiem to 1h42 minuty jazdy. Eurocity trochę szybciej bo 1h24 minuty ,mała różnica w czasie a cena za drugą klasę to 15,50 Euro. Nie chcieliśmy znowu pchać się do kolejnego dużego miasta samochodem. Jazda samochodem ma napewno swoje zalety ,ale też i minusy jeśli nie zna się miasta. Pociąg ma ten plus ,że nie musimy  martwić się parkingami czy korkami.

Spod samego dworca odjeżdza autobus na Cmentarz Staglieno w Genewie (Cimitero Monumentale di Staglieno).Możemy dostać się tam na trzy sposoby: pieszo przey miasto to 4,5 km( więc czeka nas godzinna wycieczka),taksówką jeśli nam zależy na czasie (koszt 13-16 Euro) i 10 minut jazdy ,lub najlepszym i najtańszym transportem -autobusem 2Euro za osobę( 20-25 minut).Bus lini numer 34 odjeżdża co 15 minut spod dworca w Genova Piazza Principe.

Tutaj: Rozkład jazdy


Krzysztof Kolumb- człowiek z Ligurii

Na Piazza Acquaverde się Monument Krzysztofa Kolumba. Dalej wybieramy się na poszukiwanie Domu Kolumba (Casa di Colombo). To Genua jest najprawdopodobniej miastem gdzie urodził się ten wieki włoski żeglarz i podróżnik w 1451 roku w domu przy Porta dell’Olivella. Chociaż niektórzy kronikarze twierdzą trochę inaczej wspominając grecką wyspę Chios jako miejsce jego narodzin. Rownież jego nazwisko jest podobno nieprawdziwe ,gdyż ukrywał się przed zamachowcami . Jednak jakby teraz nie było to jedno jest pewne -był wielkim odkrywcą i żeglarzem. Może jednak być tak jak piszą kronikarze o wyspie Chios ,która była w genueńskich rękach przez dwa wieki (1346–1566) i nazywano ją nawet „prawym okiem Genui”.

Jako pierwszy z Europejczyków – opłynął i opisał wiele rejonów Morza Karaibskiego,brzegi Ameryki Południowej czy Północnej (między innymi Jamajkę , Haiti, Gwadelupę)i wiele innych. W wielu państwach obu Ameryk i Hiszpanii jest obchodzone święto na cześć Kolumba upamiętnijące odkrycie Ameryki przez podróżnika (12 października 1492 roku).

Dzień 12 października to wielkie Święto Narodowe Hiszpanii -Dzień Kolumba i  i święto Madonny del Pilar patronki Hiszpanii.


Historyczne centrum Genui

O historycznym centrum w Genui zapraszam do wpisu:

Genua miastem Kolumba ? – Historycznie po Genui -zwiedzanie część 2

Jak zwiedzać miasto , nie ma na to dobrej recepty ,wielokrotnie próbowałam zwiedzać według porad innch blogowiczów , przy pomocy poradników i gotowych już planów . Jednak najlepszym sposobem jest zwiedzanie po swojemu .Na pewno przed wyjazdem trzeba trochę poczytać o mieście ,żeby chociaż trochę wiedzieć co i gdzie się znajduje.

Do Genui przyjechaliśmy z małej liguryjskiej miescowości Diano Marina. Od razu po wyjściu z dworca rozpoczynamy zwiedzanie od pierwszej zabytkowej ulicy Via Balbi niedlako dworca w Genui.


Via Balbi

Początek ulicy obejmuje siedem pałaców które należały do rodziny Balbi. Między innymi siedziba Uniwerytetu w Genui czy z kościołem San Girolamo e Francesco Saverio i kościołem karmelitów San Vittore i Carlo. Koniec ulicy liczył sobie aż osiem XVII-wiecnych klasztorów. Ta część miasta uległa przebudowie w XIX wieku i powstał tam dworzec kolejowy Genova Principe.

Na Via Balbi natrafimy na zabytkowe budynki , pałace i uniwersytet w Genui , Palazzo Reale, Palazzo Durazzo, Palazzo Balbi Senarega i wiele innych ciekawych zabudowań. W Genui natrafimy na wiele zabytków  Palazzi dei Rolli wpisanych do światowego dziedzictwa UNESCO. Architektura XVI i XVII wieku. Na Via Garibaldi odnajdziemy Palazzo Doria-Tursi lub Palazzo Niccolò Grimaldi z 1565 roku ,Palazzo Bianco ( Biały Pałac) czy Palazzo Rosso (Czerwony Pałac).To tylko niektóre perełki architektury w Genui które udało nam się podziwiać. Zaznaczam ,że jeśli ktoś chce dokładnie zwiedzić Genuę to napewno jeden dzień nie wystarczy.

Uniwersytet w Genueński został założony w 1481 roku i również znajduje się na liście zabytków -pałaców w Genui “ Le Strade Nuove i system pałaców Rolli”.Pałace z listy Rolli są położone przy ulicach Lomellini, Garibaldi i Balbi.

Uniwerytet w Genui
Via Balbi -Historyczna ulica

Port Antico

Bardzo szybko docieramy do portu i od razu trafiamy na Galeon Neptuna od którego zaczeliśmy zwiedzanie portu. Dawny port przemysłowy był długo oddzielony od starego miasta. Dopiero w 1992 roku został odnowiony  ,zmodernizowany i zrekonstruowany. W porcie możemy spędzić czas spacerując ,zwiedzając Muzeum czy  Statek Neptuna lub drugie największe akwarium w Europie- Acquario di Genova. W parku morskim znajduje się ponad 12 000 okazów 600 różnych gatunków zwierząt. Wspaniałym rozwiązaniem jest zobaczenie całej Genui z góry windy widokowej BIGO .


Palazzo San Giorgio

Pałac został zbudowany w 1260 roku przez polityka i admirała Guglielmo Boccanegra, wuja Simone Boccanegra pierwszego doży Genui.

Do budowy nowego budynku wykorzystano materiał z rozebranej wcześniej Ambasady Weneckiej w Konstantynopolu.W 1262 Guglielmo Boccanegra został zmuszony do emigracji,a pałac służył jako więzienie. Podobno najsłynniejszym więźniem był Marco Polo, który miał opowiadać swoje wspomnienia z podróży („Il Milione”) współwięźniowi Rustichello da Pisa między wrześniem 1298 a lipcem 1299 roku.Potem pałac był siedzibą  Banku San Giorgio(św.Jerzego).

Home page

Palazzo San Giorgio


Zwiedzanie miasta

Jeśli jesteśmy ograniczeni czasowo a chcemy szybciej zobaczyć jak najwięcej atrakcji to możemy skorzystać z kolekji lu autobusu wycieczkowego „HOP ON HOP OFF” – City Sightseeing Genua .

Tutaj -Zwiedzanie miasta Genua 

  • Wskakuj i wysiadaj tyle razy, ile chcesz!
  • Odkryj miasto z innego punktu widzenia!

Niestety jedzenie w porcie wyjątkowo nam nie smakowało.Restauracja Eataly Genova z której korzystaliśmy z pięknym widokiem na port nie miała wiele do zoferowania . Chcieliśmy zjeść coś niedużego ale smacznego i nie miały to być owoce morza jak zawsze. Postawiliśma na zwykłe ,szybkie i proste jedzenie – pieczone ziemniaczki w ziołach ,sałatkę i perś z kurczaka oraz dużego soczystego burgera a córki spagetti. Może nietypowy posiłek w porcie ,ale nie było specjalnego wyboru a inni zajadali głównie pizzę. Niestety sałatka nijaka ,pierś ; a la zelówka (twarda i wysuszona) ,a burger trociniasty i bez smaku .Byliśmy zaskoczenia takimi daniami w porcie. Koszt 52 Euro -szkoda ,lepiej zjeść na mieście smaczne specjały od  lokalnych ,małych sprzedawców takich jak :Focaccia – jest to drożdżowe ciasto podawane z różnymi dodatkami np: z serem. Farinata di Ceci- płaski placek z mąki z ciecierzycy, soli, wody i oliwy z Ligurii. Trenette al Pesto Genovese lub Frisco – smażony placek z warzywami lub jakiekolwiek owoce morza ,smaożone kalmary czy sardele.

Jedzenie u lokalnych sprzedawców


Galeon Neptun

Fajna rozrywka dla rodziny .Galeon o imponujących wymiarach znajduje sią obok Akwarium.

Galeon ma 1500 ton i długość: 65 metrów, szerokość ponad 16 metrów i głębokość: 2,2 metra. Osiąga prędkość: 5 węzłów (9,3 km / h, 5,8 mph).Statek jest w pełni sprawny. Możemy zobaczyć jak wygląda galeon wewnątrz. Żaglowiec został zbudowany jako replika galeonu na potrzeby francusko-tunezyjskiego  filmu Piraci z 1986 roku w reżyserii Romana Polańskiego. Gdy reżyser postanowił nakręcić film Piraci ,została zbudowana dokładna rekonstrukcja galeonu z XVII wieku.

Pomost

Cennik:

Dorosły-6 Euro

Dzieci -4 Euro

Galeon pod pokładem

Akwarium w Genui-obok galeonu znajduje się Akwarium


Bigo Genua

Punkt widokowy Bigo – winda widokowa, wznosząca się na 40 metrów w górę, znajdująca się przy porcie w Genui – Ascensore Panoramico Calata Cattaneo – Area Porto Antico. Wjazd na górę kosztuje 4 Euro dla dorosłych i 3 Euro dla dzieci.

Przeszklona winda wznosi się nad Genuą, zapewniając piękne widoki ,możemy podziwiać panoramę Geniu i doznać niesamowitych wrażeń. Winda kursuje codziennie, w miesiące wakacyjne nawet do 22.

 

Bigo – Ascensore Panoramico


Spacer w porcie

Jak zawsze w każdym porcie nie obejdzie sią bez podziwiania wielu wspaniałych łodzi i jachtów które są  wizytówką każdego portu. Akurat w trakcie naszego pobytu stał w porcie również Diabelski młyn .Koszt 8 Euro dla dorosłego. Nie jestem pewna czy znajduje się tam zawsze czy tylko w sezonie. To drugi fajny punkt widokowy na Genuę. Spacer w porcie sprawił nam przjemność ,oprócz nieszczęsnej restauracji .To tylko moja opinia ,mam nadzieję ,że inni mają inne doznania .


 

Znajdziemy tutaj nawet w małym parku  z palmami Pomnik Ghandiego.

Chiesa di San Marco al Molo


Źródło: Wikipedia ,Oficjalna strona Liguria, Genua

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!