Hobby i pasje,  Świąteczne tradycje

Słynne Jarmarki Bożonarodzeniowe w Niemczech

Słynne Jarmarki Bożonarodzeniowe

Jarmarki przyciągają co roku miliony turystów. Zazwyczaj Jarmarki Bożonarodzeniowe (słynne niemieckie Weihnachtsmärkty) znajdują się na najbardziej popularnych miejscach spotkań mieszkańców czyli głównie na starówkach i centralnych placach miasta. Kolorowe stragany przyciągają nas jak magnes do migoczących światełek i błyszczących bombek które również i tutaj możemy zakupić.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Kassel

Króluje głównie rękodzieło lokalnych artystów którzy poświęcili wiele czasu aby wykonać swoje ozdoby , latarenki ,świece a nawet drewniane zabawki i śnieżne kule. A wszystk0 to w otoczeniu lokalnych wyrobów i specjałów kulinarnych których na jarmarku nie może zabraknąć oraz  stoisk ze słodkościami , sercami z piernika i waflami ,ciasteczkami różnego rodzaju ,słodkimi jabłkami w lukrze ,świątecznymi lizakami oraz słodką ,kolorową klejącą się watą cukrową która cofnie nas do czasu dzieciństwa. Taka atmosfera ciepła i radości udziela się każdemu kto trafi na taki jarmark ku radości sprzedającym . Nie może  również zabraknąć wspaniałego trunku czyli rozgrzewającego grzańca ,ciepłych kiełbasek (Bratwurst) i kiełbaski curry.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Kassel

Popularne jarmarki w Niemczech 

Jarmarki bożonarodzeniowe sięgają czasów późnośredniowiecznych jarmarków ,wtedy niekiedy tylko jednodniowych  jarmarków. Dawały one wtedy mieszkańcom możliwość zaopatrzenia się w mięso i zapasy zimowe. Dopiero później zezwolono drobnym rzemieślnikom, wytwórcom zabawek i cukiernikom  czy spredawcom pieczonych kasztanów i orzechów na sprzedaż swoich wyrobów na straganach przed Bożym Narodzeniem. Pod koniec XIII wieku ( w 1296 roku) kupcy wiedeńscy otrzymali od księcia Albrechta I austriackiego przywilej organizowania „grudniowego targu” dla zapewnienia żywności dla mieszkańców.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Kassel

Poniżej przedstawiam najpopularniejsze jarmarki,niektóre mają bardzo bogatą długowieczną historię. Niektóre jarmarki nazywane są najstarszymi jarmarkami w Niemczech. Nieważne jednak który jest najstarszy bo wszystkie są piękne i olśniewające.

1.Dresden Weihnachtsmarkt (Saksonia)

Jarmark nazywany jest najstarszym w Niemczech. Po raz pierwszy odbył się w 1434 roku. Drezdeński Striezelmarkt to jeden z najstarszych i najbardziej znanych jarmarków bożonarodzeniowych na świecie. Odbywa się w Adwent od 1434 roku, głównie na Altmarkt w Dreźnie i przyciąga około 2 miliony odwiedzających rocznie. Swoją nazwę wziął od słynnej drezdeńskiej strucli bożonarodzeniowej. DawniejDrezdeński Striezelmarkt trwał tylko jeden dzień. W 1434 roku elektor Fryderyk II i jego brat książę Zygmunt zatwierdzili wolny rynek na Altmarkt „w przeddzień Wigilii”.

2. NÜRNBERGER CHRISTKINDLESMARKT (Bayern)

Od 1628 roku jeden z najbardziej znanych na świecie . Najstarszym dowodem na ten temat jest skrzynka wykonana z drewna iglastego. Na dole znajduje się napis: „Regina Susanna Harßdörfferin z dziewicy Susanna Eleonora Erbsin (lub Elbsin) wysłana do Kindles-Marck w 1628 roku”. Pudełko jest obecnie w posiadaniu Germańskiego Muzeum Narodowego w Norymberdze. Jarmark ropoczyna się Christkind  anioł w złotej sukni symbolizuje Dzieciątko Jezus .Jest to młoda kobieta ubrana w biel i złoto, z kręconymi blond włosami. Kiedyś była to aktorka a obecnie Christkind  jest wybierana co dwa lata wśród miejscowych dziewcząt w wieku od 16 do 19 lat.

3.Hamburg Weihnachtsmarkt,

Mieszkańcy Hamburga i nie tylko  uwielbiają ten rynek: co roku jarmark ma prawie trzy miliony odwiedzających.W Hamburgu organizowanych jest kika większych i mniejszych  jarmarków między innymi :Weihnachtsmarkt Jungfernstieg, Weihnachtsmarkt St. Petri, Weihnachtsmarkt Gerhart-Hauptmann-Platz, Weihnachtsmarkt Spitalerstrasse, Weihnachtsmarkt Gänsemarkt, Weihnachtsmarkt Santa Pauli, Weihnachtsmarkt HafenCity.

4. Köln Weihnachtsmarkt (Nadrenia Północna-Westfalia)

Istnieje od 1692 roku. Spośród jarmarków bożonarodzeniowych w Kolonii największy jest jarmark bożonarodzeniowy w katedrze w Kolonii, z około pięcioma milionami odwiedzających. Rozciąga się przez Domplatte na Roncalliplatz i mieści 160 pawilonów sprzedażowych.

Home

 

5.Stuttgart Weihnachtsmarkt (Baden-Württemberg)

Jego tradycja trwa od ponad 300 lat .Jarmark bożonarodzeniowy w Stuttgarcie to nie tylko jeden z najpiękniejszych i największych, ale także jeden z najstarszych jarmarków bożonarodzeniowych w całej Europie. Pierwsza wzmianka o nim pojawiła się w dokumencie z 1692 roku. Jednak jego korzenie sięgają podobno jeszcze dalej: oficjalny przywilej targowy znany jest z roku 1507 roku w którym książę Ulrich von Württemberg opuścił miasto Stuttgart, aby pobierać opłaty straganowe na corocznych targach.

6. Monachium Weihnachtsmarkt (Bayern)

Monachium Jarmark Bożonarodzeniowy na Marienplatz.
Tradycyjny jarmark, którego korzenie sięgają XIV wieku, uważany jest za oryginalny wśród monachijskich jarmarków bożonarodzeniowych. Na romantycznym tle neogotyckiego ratusza na Marienplatz urzeka starym bawarskim urokiem i zaprasza do siebie. Jarmark Bożonarodzeniowy odbył się w Monachium po raz pierwszy już w 1310 roku.

7.Frankfurt Weihnachtsmarkt (Hessen)

Jarmark bożonarodzeniowy we Frankfurcie jest jednym z najważniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Niemczech ze względu na liczbę odwiedzających i wielkość.Pięknie udekorowane stragany tworzą niepowtarzalny świąteczny klimat na ulicach Römerberg, Liebfrauenberg i Liebfrauenstrasse, Paulsplatz, Fahrtor i Mainkai. Pierwsze wzmianki o jarmarku bożonarodzeniowym we Frankfurcie pochodzą z 1393 roku. Składa się z ponad 200 stoisk.

8.Leipzig Weihnachtsmarkt (Sachsen)

Jego historia sięga 1458 roku. Obok monachijskiego jarmarku bożonarodzeniowego (1310), Bautzen Wenzelsmarkt (1384), frankfurckiego jarmarku bożonarodzeniowego (1393) i Dresden Striezelmarkt (1434), jest to jeden z najstarszych jarmarków bożonarodzeniowych w Niemczech.

9.Erfrut Weihnachtsmarkt (Thüringen)

Jarmark bożonarodzeniowy w Erfurcie odbywa się co roku podczas Adwentu w stolicy Turyngii, Erfurcie i jest jednym z największych jarmarków bożonarodzeniowych w Niemczech. Szczególnie popularne są turyńskie specjały, takie jak kiełbasa z Turyngii i Erfurt Schittchen. Erfurt Schittchen został po raz pierwszy wymieniony w 1329 roku i jest jednym z najstarszych bożonarodzeniowych stollen w Niemczech.

Stollen to ciasto w kształcie chleba wykonane z ciężkiego ciasta drożdżowego. Cennymi składnikami są tłuste i suszone owoce (rodzynki sułtanki) lub inne nadzienia, takie jak marcepan czy mak.

Foto – https://nebenan.thueringen-entdecken.de/w/weihnachten-stollen

9.Dortmund Weihnachtsmarkt(Nadrenia Północna-Westfalia)

Na jarmarku bożonarodzeniowy w Dortmundzie znajdziemy aż 300 straganaów. Jarmark bożonarodzeniowy odbył się po raz pierwszy w XIX wieku, prawdopodobnie w 1878 roku przed Reinoldikirche. Na środku Hansaplatz stoi ogromna 45-metrowa choinka specjalnie wykonana z 1700 jodeł przymocowanaych do specjalnej stalowej ramy.

Home

10. Augsburg Weihnachtsmarkt (Bayern)

Jarmark jest organizowany od ponad 500 lat. Ma równie bogatą tradycję i ciekawą historię. W 1538 roku rada zabroniła malowania pierników. Na próżno jednak gdył jak wynika z opisu około 1600 roku. W dniu niewinnych dzieci (28 grudnia) młodzi czeladnicy wędrowali z rózgami i bili nimi dziewice jak to wtedy nazywano „za pierniki”.Miało im to przynieść szczęście .Kawalerowie oczekiwali na piernika w prezencie.

 11.Berlin Weihnachtsmarkt Berlin

Jarmarki bożonarodzeniowe odbywają się w Berlinie od początku XVI wieku. Trudno wskazaćten jeden najpięniejszy jarmark gdyż odbywa się tu ich każdego roku kilkadziesiąt i  odbywają się we wszystkich dzielnicach Berlina. Jest ich podobno aż 80 w całym mieście .Początki targów można doszukiwać się w 1530 roku w starym Berlinie. Najpiękniejsze jarmarki  Charlottenburg, Lichtenberg(Targ świateł w ratuszu przed ratuszem Lichtenberg),Spandau, Alexanderplatz. 

Warto poznać również piękne jarmarki w Austrii w Wiedniu – Wiedeń Jarmark Bożonarodzeniowyod 1294 roku Innsbruck -Jarmark Bożonarodzeniowy czy Salzburg -Jarmark Bożonarodzeniowy oraz w Szwajcarii i oczywiście nasze Polskie jarmarki w Krakowie, Katowicach,Poznaniu ,Gdańsku czy w Warszawie.


Märchenweihnachtsmarkt Kassel

Jarmark Bożonarodzeniowy (Weihnachtsmarkt)


Warto odwiedzić:

Käthe Wohlfahrt Rothenburg ob der Tauber

Rothenburg ob der Tauber jest to miasto na Bawarii gdzie jest wioska bożonarodzeniowa na rynku romantycznego miasta. Oferuje największy na świecie wybór tradycyjnych niemieckich ozdób choinkowych i wiele indywidualnych pomysłów na prezent. I to przez cały rok!

Na powierzchni sprzedażowej około 1000 metrów kwadratowych odnajdziemy wszystkie możliwe ozdoby świąteczne: piramidy, dziadki do orzechów, drewniane ozdoby ,bombki  świąteczne obrusy itp. W Kassel można było zobaczyć tylko namiastkę tych pięknych ozdób.

Weihnachtsdorf Rothenburg ob der Tauber

Czynne: w Rothenburg ob der Tauber:

Niedziela -zamknięte

Poniedziałek-sobota od 10-17

Adres:

Herrngasse 1
91541 Rothenburg ob der Tauber


Bombkowe królestwo Lauscha

W małym miasteczku Lauscha na Turyngii gdzie zaczęto produkować piękne bombki. Początki ich produkcji datuje się na rok 1847 . Pierwsze bombki zostały wykonane właśnie w tym miasteczku przez Hansa Greinera jednak już o wiele wcześniej bo jużw XVI wieku. Podobno nie było go stać na ozdoby choinkowe z cukierków i orzechów i zrobił sobie szklane bombki. Był on niemieckim przedsiębiorcą i szklarzem jednak za czym do tego doszło musiał przebyć długą drogę. Poślubił córkę jednego z najbogatszych rolników we wsi ,potem wraz z przyjacielem szklarzem założyli małą wiejską hutę szkła .

Dmuchanie szkła lampowego zostało wprowadzone dopiero w połowie XVIII wieku. Czysta woda górska, jako woda pitna i źródło energii, była podstawowym warunkiem przy produkcji szkła. Dziś Lauscha ma ponad 160-letnią tradycję i słusznie nazywana jest kolebką tego rzemiosła. Na przełomie wieków XIX i XX  amerykańska firma Woolworth zamówiła 200 000 sztuk błyszczących skarbów dla swojej odnoszącej już sukcesy sieci domów towarowych w USA.Były to bardzo eleganckie bombki ręcznie malowane. Natomaist obecnie to Polska to potentat w produkcji ręcznie robionych bombek.Prawie cała produkcja trafia na eksport, głównie do USA, Kanady , Japonii, Rosji czy Wielkiej Brytanii i wielu innych europejskich miast .

W Lauscha znajduje się Muzeum sztuki szkła które warto odwiedzić.

Adres:

Museum für Glaskunst
Straße des Friedens 46
98724 Lauscha

W sklepie Krebs Glas Lauscha Krebs Glas Lauscha można znaleść ozdoby choinkowe  w Lauscha / Ernstthal w sklepie fabrycznym na 350m² z ponad 5000 różnymi kulkami i kształtami. Największy wybór ozdób choinkowych w Turyngii!

AdresAm Park 1, 98724 Lauscha

Link do salonu :Lauscha Showroom

Bombki można również zamówić online : Wszystkie bombki :Kliknij tutaj

Bajkowe bombki  Tutaj


Przeczytaj:

Muzeum GRIMMWELT – Kassel https://podroztysiacamil.com/2020/05/muzeum-grimmwelt-kassel.html

Zbiór bajek Braci Grimm https://podroztysiacamil.com/2020/08/zbior-bajek-braci-grimm.html


 Inne świąteczne wpisy:

1.Magia Świąt Bożego Narodzenia

https://podroztysiacamil.com/2021/12/magia-swiat-okres-swiat-bozego-narodzenia-piekne-bajki-braci-grimm.html

2.Magia Świąt Bożego Narodzenia- bajkowo i filmowo

https://podroztysiacamil.com/2021/12/magia-swiat-bozego-narodzenia-bajkowo-i-filmowo.html

3. Jarmark bożonarodzeniowy (Weihnachtsmarkt)

https://podroztysiacamil.com/2021/11/jarmark-bozonarodzeniowy-weihnachtsmarkt.html

4.Pochodzenie Choinki Bożonarodzeniowej

https://podroztysiacamil.com/2020/12/pochodzenie-choinki-bozonarodzeniowej.html


źródło: Wikipedia

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!