Bad Wildungen,  Hessen,  Niemcy,  PODRÓŻE,  Polowanie na czarownice

Bad Wildungen i polowanie na czarownice

W tym małym uroczym  miasteczku znajdziemy wiele zabytków i wspaniałej architektury oraz zabudowań z muru pruskiego.Bad Wildungen znajduje w pięknej zalesionej okolicy na skraju przyrody Kellerwald-Edersee. W tym miasteczku znajdziesz i tajemnicze historie, zamki ,pałace ,ciekawe historie o hrabiach , hrabiankach i księżniczkach a nawet o polowaniu na czarownice w Bad Wildungen.

Pierwszym miejscem które warte jest zwiedzenia jest na pewno barokowy  ZAMEK FRIEDRICHSTEIN ze wspaniałą historią zamku.Znajduje się tu również Lapidarium -wystawa skalna w podziemiach zamku Schloss Friedrichstein.

W miasteczku  znajduje się największy park zdrojowy w Europie, oraz źródła lecznicze i uzdrowiska.


Wieża Czerwony Kogut (der Rote Hahn)

Kiedyś do miasta prowadziły trzy bramy miejskie Brunnentor (do 1822), Wegaer Tor (do 1824) i Lindentor (do 1843).Mur był wzmocniony trzema basztami ,została tylko jedna i jest to Czerwony Kogut.Wieża powstała około 1300 roku. Oczywiście jest  odrestaurowana,idealnie zachowana.


Waisenhof

Był to sierociniec ufundowany przez  Juliane Elisabeth von Waldeck, zwaną „hrabiną Cuylenburg”.Budynek powstał w latach 1695–1702 i jest drugim najstarszym sierocińcem  w Niemczech i  służył do 1830 roku. Otwarcie sierocińca  nastąpiło w 1704 roku.W połowie XIX wieku był własnością prywatną przez ponad 20 lat ,potem było tu przez parę lat  przedszkole ,aż w końcu na przełomie wieków (od 1890 do 1911 roku )część budynku służyła jako synagoga.

 


Rynek

Ratusz na rogu Brunnenstrasse i Lindenstrasse stanowi centrum starego miasta Bad Wildungen  a sama uliczka Brunnenstrasse to serce miasta.

Wokół wiele bardzo starych zabytkowych budynków z muru pruskiego . Za ratuszem znajduje się bardzo interesujący zabytkowy kościół.

W 1551 roku wzniesiono budynek mieszkalny po prawej z muru pruskiego.W 1630 r. Hrabina Elisabeth von Waldeck zleciła wybudowanie w tym domu „Löwenapotheke”
Brunnenstrasse to serce starego


Zabytkowy kościół

Zaraz za Ratuszem znajduje się gotycki kościół a jego wieża jest widoczna już z daleka ,najlepszy widok jest jednak z tarasu ZAMEKU FRIEDRICHSTEIN 
Kościół  powstał w latach 1330-1494. Iglica  po kilku uderzeniach piorunów  musiała zostać wymieniona w 1809 roku. Na pewno warto zajrzeć do wnętrza kościoła.Najcenniejszym elementem wyposażenia kościoła jest skrzydlaty ołtarz Konrada von Soest sprzed 1403 roku, znany jako  Ołtarz Wildungera (Wildunger Altar).
Przedstawia 13 scen z życia Chrystusa, z których cztery dotyczą dzieciństwa Jezusa, cztery – pasji i cztery – wydarzeń po Wielkanocy. Środkowa część przedstawia  sceną ukrzyżowania oraz cztery male malowidła wokół.Ma aż sześć metrów szerokości.

Polowania na czarownice 

Na kościele znajdziemy tablice upamiętniająca ofiary polowania na czarownice.Na przełomie XV i XVI wieku ,przez ponad 100 lat ofiarami procesów padło aż 78 istnień ludzkich.

Wszystkie procesy kończyły się wyrokiem,jednak niektórym udało się uniknąć egzekucji.Pierwszy proces odbył się w 1532 roku przeciwko Gertraudzie Muck. Do największych prześladowań i polowań na czarownice doszło za panowania hrabiego Christiana von Waldeck. Tylko przez trzy lata ofiarami padło aż 29 kobiet( 1629-1632)

Były jednak też wyjątki i niektórym udało sie przeżyć .Tak było w przypadku w 1630 roku z Marią Rörig . Kobieta była torturowana przez kilka miesięcy .Mimo ,że pochodziła z bardzo zamożnej i szanowanej rodziny w mieście . Nic nie wskazywało na jej uwolnienie . Nie mogli jej nawet uwolnić bracia prawnicy . Zresztą  w tym czasie wielu członków rodziny Rörig oskarżanych było bezpodstawnie .Po kilkumiesięcznych torturach ,nie wyrzekła się Boga, hrabia musiał ją uwolnić.

Prawdopodobnie było to wszystko spowodowane ludzką zawiścią i zazdrością sąsiedzką . Gdyż pomówienia i oskarżenia tej rodziny były notoryczne.Wielu członków rodziny straciło życie. Również siostry Marii zostały oskarżone ,jedna z nich nie dożyła procesu bo zmarła.Druga siostra została uwolniona a trzecia uciekła .

Hrabia Filip VII kontynuował dalej dzieło hrabiego Christiana von Waldeck i polowania trwały dalej w drugiej połowie XVI wieku dalej na czarownice .Tym samym doszło do następnych ofiar ( 38 biednych kobiet ).

Jakieś fatum wisiało chyba nad rodziną Rörig , tym razem oskarżono jej córkę Susanne Weber.Została ona oskarżona przez osoby ,które zostały wcześniej stracone . nie miała jak się bronić . Oskarżono ją zdrady małżeńskie ,co mogło by być normalne w ich rozumowaniu . Jej mąż był od niej starszy o prawie 50 lat . Miał on 90 lat.

Na ścianie kościoła znajduje sie tablica upamiętniająca ofiary polowania na czarownice.

Zarzuty były wprost niesamowite,że dała sąsiadce zatrute mleko oraz o śmierć służącej i wykradanie mięsa. Niestety na owe czasy to były bardzo poważne zarzuty .Nawet jej mąż nic jej nie pomógł , wręcz zaszkodził przychodząc od sądu ,żeby sąd przyspieszył proces ,bo nie stać go już było na opłaty.Tak bardzo została torturowana ,że przyznała się do wszystkiego co chcieli czyli do paktu z diabłem. Została ścięta i spalona.

Druga córka Marii ,szanowana żona chirurga została skazana za rzekome czary ,tyle tylko ,że prawdopodobnie była to zemsta żony burmistrza .Obie kobiety wcześniej się pokłóciły.Zmarła w okrutnych męczarniach.

Również jeden ze szwagrów Marii ,przyznał się do czarów i przemian w wilka.W takich męczarniach można było się przyznać do wszystkiego.

Kiedyś miejscem skazania wielu czarownic w Wildungen była lipa sądowa, został jednak ścięta w Lindentor w 1857 roku. Natomiast w Ratuszu w mieście było specjalnie urządzone pomieszczenie z niezbędnymi przyborami i instrumentami do tortur.


Znajduje się tutaj grób hrabiego Samuela von Waldecka (1528-1570) oraz  hrabiego Josiasa II von Waldeck (1636-1669) .

Galeria


Pałac

Dawny Hotel Fürstenhof, zbudowany został w 1902 roku. Źródła uzdrowiskowe rozsławiły miasteczko na początku XX wieku wśród innych europejskich miast.Wtedy też  powstał symbol miasta ,wspaniały secesyjny pałac Fürstenhof ,który w latach świetności był luksusowym hotelem. Oczywiście tak samo jak do innych miast europejskich chętnie zatrzymywała się arystokracja z całej Europy i przedstawiciele rosyjskiej szlachty.Ten piękny hotel zamieniono sprzedano i obecnie jest kliniką sieci szpitali Asklepios.

Secesyjny pałac Fürstenhof


Ciekawostki:

  • Pałac Friedrichstein jest miejscem międzynarodowego festiwalu muzyki folkowej i światowej „Folk im Kurpark” (koniec lipca)
  • oraz kultowego wydarzenia „Rock im Schloss” (połowa sierpnia).
  • Na początku września na promenadzie Brunnenallee odbywa się tradycyjny festiwal miejski z paradą kwiatów, na przemian dwa lata z Festiwalem Samby, jednym z największych tego typu wydarzeń w Niemczech.

Źródło:
Wikipedia oraz strona mhk , documenta Stadt, Stadt,Regiowiki
Oficjalna strona mhk (Museumslandschaft Hessen Kassel)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!