Lazurowe Wybrzeże,  Monaco,  PODRÓŻE,  Port Herkulesa

Monaco – La Condamine – Port Herkulesa

La Condamine – Port  Herkulesa w Monaco

Nie ma możliwości żebyśmy przeszli  koło Portu Herkulesa obojętnie,z każdej strony czy to od  KASYNA “MONTE CARLO”czy od strony Zamku Księcia Monaco –PALAIS DU PRINCE,rozpościera sie wspaniała panorama na port. Przy samym porcie możemy przespacerować się bulwarem przy porcie lub nabrzeżem i długim molem .Cumują tu wspaniałe jachty i łodzie. Port funkcjonował już w starożytności i  wtedy już przyjmował statki o dużym zanurzeniu ,może więc przyjmować  też i większe jednostki. Jego głębokość wynosi od siedmiu do aż 40 metrów .

Port w obecnej postaci powstał w latach 20 XX wieku i był potem jeszcze wielokrotnie modernizowany i może pomieścić aż do 700 łodzi.

Port Herkulesa od strony Auditorium Rainiera III
Widok z tarasów na Monte Carlo
Port Herkulesa

Pomnik „W Williams” Williama Grovera Williamsa znajduje przy torze Circuit de Monaco gdzie odbywają  się wyścigi  samochodowe Formuły 1.Był kierowcą Bugatti w latach 20 XX wieku.W czasie II wojny światowej był agentem SOE , brytyjskiej tajnej  agencji rządowej .Celem organizacji było szpiegowanie ,sabotaże i prowadzenie rozpoznawania terenu w okupowanej Europie. W 1929 roku jako pierwszy zdobył 1 miejsce  w I Grand Prix de Monaco.

Williams został aresztowany przez Gestapo w Paryżu i stracony w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen w 1943 roku.

Pomnik „W Williams” Williama Grovera Williamsa. Zdobywcy 1 miejsca w I Grand Prix de Monaco.

La Condamine

Najbliższe otoczenie Portu Herkulesa to Osiedle La Condamine. La Condamine to jedna z dzielnic Monako na którą składają się z osiedli La Condamine, Monte Carlo ,DZIELNICA FONTVIEILLE i STARE MIASTO (MONACO-VILLE) 

Ulica  przy porcie jest starem wyścigu F1 Monaco. Wyścig Formuły 1 rozpoczyna i kończy się właśnie w  dzielnicy La Condamine  na bulwarze Alberta I.

Widok na La Condamine
Deptak w porcie Herkulesa
Deptak w porcie Herkulesa

Pomnika Juana Manuela Fangio –  wygrał 13 Grand Prix de Monaco i Grand Prix Europe 22 Maj 1955 roku. Argentyński kierowca Formuły 1 oraz pięciokrotny Mistrz Świata. Został wybrany w 2013 roku najlepszym kierowcą wszech czasów.

Pomnika Juana Manuela Fangio-Statue de Juan Manuel Fangio

Na szczególną uwagę zasługują tutaj odnowione zabytkowe kamienice oraz nowoczesne  budynki . To właśnie tutaj jest najwięcej knajpek i restauracji.Spacer wąskimi uliczkami pomiędzy kamieniczkami na pewno nie jest czasem straconym . Uliczki mają swój niepowtarzalny urok .


Kaplica Sainte-Dévote w Monako

Święta Dewota jest patronką Księstwa Monaco. Urodziła sie około 283 r.n.e. w Marianie na Korsyce. Wiodła pobożne cnotliwe i proste życie w służbie u senatora Eutychiusa.

Nie chciała wyrzec się Boga i zginęła śmiercią męczeńską około 303 r.n.e. w okresie prześladowań chrześcijan. Poddano ją okrutnym torturom gdy prefekt rzymski Barbarus przybył na wyspę i zażądał od senatora wydania jej, gdyż nie czciła rzymskich bogów. Senator odmówił i sam został otruty a Dewotę porwano,uwięziono i torturowano. Zginęła przez ukamienowanie a jej ciało miało zostać spalone aby nie rozpowszechniać kultu męczennicy. Jednak w  nocy jej ciało zostało wykradzione przez korsykańskich chrześcijan i miało być przewiezione do Afryki .Sztorm jednak zmienił ich plany ,według głoszonej legendy nad łodzią pojawiła się gołębica która wskazała im kierunek rejsu. Tak dopłynęli do brzegu w dolinie Les Gaumates -obecnej dzielnicy Condamine w Monte Carlo.Tam pochowano ciało Świętej Dewoty w grocie a w późniejszym czasie postawiono kaplicę na jej cześć.

Co roku odbywa się coroczne wydarzenie ku czci Świętej Dewoty. W dniach 26-27 stycznia obchodzona jest ta uroczystość. Wieczorem 26 stycznia odbywa się uroczyste spalenie łodzi rybackiej na placu przed kościołem św. Dewoty w obecności księcia Monako i jego rodziny oraz zwierzchników kościoła.Rano odbywa się Msza w Kaplicy Świętej Dewoty a wieczorem odbywa się procesja .W porcie wypuszczana jest gołębica ,a książę Albert wraz z żoną Charlene podpalają łódź .

Kaplica znajduje się na 1 Ruelle Sainte-Dévote, 98000 Monaco

Otwarta codziennie od 10:00 do 12:00  i 16:00 do 18:00

Reszta informacji na stronie: https://diocese.mc/fr/paroisse/Sainte-D%C3%A9vote

Kaplica Sainte-Dévote w Monako

Widok na Port Herkulesa z Ogrodu Egzotycznego
Wspaniała panorama na port z La Turbie

 

  • W budynkach naprzeciwko  pomostu w porcie znajduje się  sklep spożywczy Casino . Możemy się  tam zaopatrzyć w niedrogie produkty do jedzenia , przekąski czy napoje . Obok znajduje się pizzeria , gdzie już dwa razy na szybko kupowaliśmy pizzę i była bardzo smaczna . Koszt olbrzymiej pizzy 15 euro i cała rodzina najedzona .

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!