Finale Ligure,  Liguria,  PODRÓŻE,  Włochy

Finale Ligure

Historyczne miasteczko

Finale Ligure znajduje sią tylko 25 km od Savony . Za skałą Caprazoppa stromej wapiennej skały zaczyna się  kraina, gdzie odnajdziemy czerwony kolor skał które powstały na dnie morza około 30 mln lat temu. Nazwa miasta pochodzi z czasów starożytnych. Miasto podzielone jest na trzy dzielnice.
Finale Marina (Finalmarina) to główna nadmorska część miasta,najczęściej odwiedzana przez turystów .Tętniąca  życiem od południa do późnej nocy. Życie koncentruje się na Piazza Vittorio Emanuele II i Piazza di Spagna.
Dalej na wschód rozciąga się starsza część miasta Finale Pia i tu głównie wypoczywają Włosi. W sezonie miasto budzi się do życia dopiero około 22.00.Jest to takie tradycyjne stare centrum miasta z opactwem benedyktynów. Trzecia dzielnica Finalborgo jest położona dalej w głąb lądu, otoczona wysokimi murami średniowiecznego miasta zbudowanego na zbiegu dwóch strumieni. Odnajdziemy tam piękne historyczne centrum Finalborgo .
Widok z Castelfranco -Finale Ligure

Terytorium otaczające Finale jest znane jako „Il Finale” składające się z wapiennych płaskowyżów i kanionów i  pozostałości z czasów rzymskich i średniowiecznych. Wzłuż Finale Ligure ciągnie się długa aleja spacerowa/deptak otoczony wieloma palmami oraz piaszczsta czysta plaża.


Hiszpańska forteca Castelfranco

Była to twierdza Genueńczyków zbudowana 26 metrów n.p.m. zbudowana na wzgórzu Gottaro. Początki fortecy sięgają XIVwieku i na przstrzeni wieków przeszła przez sereg zniszczeń ,przebudowań i rozbudowań. Forteca na początku XVI wieku została przekazana w ręce Hiszpanii a oni stworzyli z Castelfranco swój przyczółek systemu obronnego. Zbudowali w latach 1652-1645 potężny pas fortów i bastionów (noszący nazwy Annunziata, S. Antonio, della Concezione, della Mezzaluna).Wszystkie zniszczone. Castelfranco odparło nawet atak czternastu angielskich statków w XVIII wieku.

Znajduje się tu restauracja i hotelik z pięcioma pokojami rozmieszczonymi w starożytnych kwaterach żołnierskich na prawdziwie bajkowy pobyt. Połączenia strego i nowego ,ciekawy klimat i połączenie przeszłości i wspaniałe widoki.

↓Restauracja i hotel ↓

Cerimonie ed Eventi privati

Forteca (za czasów Królestwa Sardynii) służyła jako więzienie a potem szpital. Twierdza została przekształcona w więzienie i podczas I wojny światowej gościła w niej więźniów austro-węgierskich, z których większość zmarła podczas epidemii hiszpańskiej grypy w latach 1918-1919 roku.

W czasie naszego pobytu w Finale forteca była akurat w części remontowana , nie przeszkadzało to jednak w jej zwiedzaniu .Poniżej w nietypowych pokojach wyglądających jak pomieszczenia więzienne znajdują się klimatyczne pomieszczenia hotelowe.

W twierdzy Castelfranco mieści się obecnie Centro di Documentazione Multimediale Storico Territoriale (Centrum Multimedialnej Dokumentacji Historycznej Terytorialnej) z  dydaktycznymi i multimedialnymi stanowiskami pracy z reprodukcją map historycznych, ze starożytnymi fotografiami i pocztówkami z końca XIX wieku .

Adres: Via Generale Enrico Caviglia, 17024 Finale Ligure SV, Włochy


Restauracja La Fortezza z pięknym widokiem na Zatokę Liguryjską

Link do strony↓

Main Home


Capo Caprazoppa

Przylądek Caprazoppa, który stromo opada do morza.  Jest to mały skalisty występ na końcu pięknej, piaszczystej plaży. Na czubku przylądka wznosi się wieża na tle morza.  Wieża strażnicza została zbudowana w okresie hiszpańskim .Wieża o dwóch kondygnacjach z podwyższonymi budkami strażniczymi powstała w 1608 roku i miała kontrolowała wybrzeże Liguryjskie od Capo Mele do Capo Noli.

Widok na Capo Caprazoppa

Udajemy się na Via C.Colombo przechodzimy przez boczną bramę w stronę starego centrum miasta.


San Giovanni Battista

Bazylika S. Giovanni Battista (1619–1675, fasada N. Barelli, 1762) jest jednym z najważniejszych przykładów baroku liguryjskiego.Bazylika. Jednym z najpiękniejszych i  najbardziej prestiżowych budynków z XVII wieku w zachodniej Ligurii. Jego wspaniła barokowa i  majestatyczna fasada dominuje nad ciekawymi budynkami wokół.

Na placyku przed kościołem znajduje się stare historyczne budynki.

 


Łuk triumfalny 

Na ryneczku znajdziemy chwilę oddechu w jednej z kilku kawiarenek i restauracji. Znajduje sią tam wspaniały Łuk Małgorzaty Hiszpańskiej.

Łuk Triumfalny został wzniesiony w 1666 roku który przypomina przejście z Finalmariny infantki Małgorzaty Teresy z Hiszpanii .Miała wtedy piętnaście lat , była córką króla Filipa IV z Hiszpanii i jego drugiej  żony Marianny Ausriackiej. Z powodów politycznych została żoną swojego wuja cesarza austriackiego Leopolda I Habsburga. To właśnie tutaj 20 sierpnia 1666 roku trafiła Malgorzata Teresa z Hiszpanii gdzie odpoczywała w Pałacu Gubernatora Hiszpanii, w Finalborgo (późniejszy dwór)

Możemy skorzystać z przewodnika po historycznym centrum Finalmariny.

Godzina: 16.00 Spotkanie z przewodnikiem przy Łuku Małgorzaty Hiszpańskiej.

wtorek 21 września 2021
wtorek 28 września 2021
wtorek 5 października 2021

Więcej na stronie Funale Ligurie o rezerwacjach.

Adres:  Piazza Vittorio Emanuele II

 Piazza Vittorio Emanuele II

Łuk poświęcony Dzieciątku Małgorzaty Hiszpańskiej został zbudowany między majem a sierpniem 1666 roku, aby uczcić przybycie córki króla Hiszpanii Filipa IV, która miała dotrzeć do Wiednia, aby poślubić Leopolda I Austriaka i zostać cesarzową.Znajduje się tutaj wiele restauracyjek i kawiarenek.

Na jednym z zabytkowych budynków znajduje się stary zegar słoneczny

Szerokim deptakiem możemy się przespacerpwać na całej dlugości Finale Marina gdzie rozciąga się 3-kilometrowa piaszczysta plaża.


Klif Colombara

Deptakiem dojdziemy do klifu. Możemy przedostać się na drugą stronę przejściem chodnikiem przez tunel .Znajdziemy tam dużą plażę oraz  jedną mniejszą znajdującą się przy ogromnej grocie . Posiagłość na klifie jest własnością prywatną.

Wielkie sprzątanie plaż na Ligurii po powodzi w 2020 roku.

Przy rondzie na wysokości plaży (Bagni Finalpia) znajdziemy stare ,puste grobowce rodzinne.


Opactwo Benedyktynów 

Opactwo Finalpia zostało założone przez mnichów oliwtanów (tzw. białych benedyktynów) pod koniec XV wieku. Od momentu przybycia mnisi poświęcili się duchowej pomocy parafianom i pielgrzymom, którzy zawsze przybywali do anektowanego Sanktuarium Madonna di Pia. Pomimo XIX-wiecznych ucisków i wynikających z nich trudności, klasztor zdołał zachować swoją tożsamość.

Produkują tam różnego rodzaju miody (akacjowy, pomarańczowy, kasztanowy, eukaliptusowy, słonecznikowy, lawendowy, rododendronowy, sullowy, mniszkowy).

Pasieka Benedyktyńska nie ogranicza się tylko do produkcji miodu, ale  również do pyłków, mleczka pszczelego czy kremów (estetyczne i lecznicze).

Adres: Via Santuario, 59, 17024 Finale Ligure SV, Włochy

Opactwo Benedyktynów – Santa Maria di Finalpia


Ciekawostki:

  • W dystrykcie Finalpia znajduje się stare Opactwo Santa Maria, które zostało założone przez mnichów z oliwek w 1400 roku i istnieje jako opactwo benedyktyńskie Kongregacji Subiaco od 1905 roku.
  • Wycieczka z przewodnikiem po Finalborgo i historycznym centrum Finalborgo, Bazylika S. Biagio i monumentalny kompleks Santa Caterina
  • TRASA PANORAMICZNA NA CAPRAZOPPA
  • Średniowieczny szlak: kościoły i zamki w Perti-Archeotrekking

Inne ciekawe miejsca do zobaczenia:

  • Grotta delle Arene Candide http://www.museoarcheofinale.it/
  • Castel Ganove -dawna siedziba markizów Del Caretto
  • Castel San GiovanniXVII-wieczny hiszpański fort tuż nad starym, otoczonym murami miastem.
  • Muzeum Archeologiczne

Muzem Archeologiczne -Finale Ligure

Adres: Chiostri di Santa Caterina, 17024 Finale Ligure SV, Włochy

  • Basilica di San Biagio

Źródło: Wikipedia ,Oficjalna strona Liguria, FinaleLigure

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!