Hessen,  Kassel

Historycznie po Kassel nad Fuldą

Miasto w centrum Niemiec

Kassel leży nad rzeką Fuldą i jest trzecim  co do wielkości miastem w Hessen po Frankfurcie nad Menem i Wiesbaden. Rzeka Fulda ma długość 220 km a jej źródłó znajdują w górach Rhön.Kassel znajduje się praktycznie w centralnym punkcie Niemiec ( 70 km od geograficznego punktu). Początki miasta sięgają do 913 roku. W połowie XII wieku powstał KLASZTOR AHNABERG. Dlaczego o tym wspominam ,otóż to tutaj została pochowana żona Kazimierza III Wielkigo  ostatniego monarchy z dynastii Piastów na tronie polskim. Mowa tu oczwywiście o krślowej Polski Adelajdzie Heskiej- córce   langrafa Hesji Henryka II Żelaznego.

Ciekawostka:

Królowa Adelajda Heska jest jedną z głównych postaci drugiego sezonu serialu Korona królów.

Königsplatz Kassel

Rathaus- zabytkowy urząd miasta

Ten okazały budynek ma ponad 100-letnią historię. Po obu stronach zewnętrznej klatki schodowej wzniesiono dwa pozłacane lwy heskie, a nad głównym portalem umieszczono herb miasta Kassel.

Przedsiębiorca z Kassel Sigmund Aschrott podarował 12-metrową fontannę zbudowaną w 1908 roku na dziedzińcu ratusza. To jemu miasto Kassel zawdzięcza swój rozwój urbanistyczny.W dniu w którym II wojna światowa rozpoczęła się wrześniowym atakiem na Polskę działacze narodowosocjalistyczni zburzyli Judenbrunnen ponieważ Zygmunt Aschrott był Żydem. W 1987 roku w tym samym miejscu wybudowano nową fontannę.

Herb miasta na ratuszu w Kassel Herb miasta Kassel przedstawia niebieską tarczę, oddzieloną od lewego górnego rogu do prawego dolnego srebrną poprzeczką. W polu nad paskiem jest sześć, w polu poniżej siedem liści koniczyny trójlistnej.

Podobno nie jest znane dokładnie znaczenie tego herbu. Pochodzi z XV wieku i zdobił stary ratusz na Altmarkt .Herb ma rzekomo przedstawiać rzekę Fuldę i chaty rybackie po obu stronach rzeki. Krążą również innego znaczenia tego herbu,jednka nie są one  udowodnione naukowo.

Zygmunt Aschrott był niemiecko-żydowskim biznesmenem, przemysłowcem, bankierem i przedsiębiorcą nieruchomości. Otworzył tak zwaną dzielnicę zachodnią w Kassel charakteryzująca się rozwojem stylu wilhelmińskiego,. Populare miejsce zamieszkania studentów i pracowników uczelni. Na Friedrich-Ebert-Straße biegnącej przez środek Vorderen West znajdują się Bebelplatz i ratusz w Kassel z parkami.  Na obszarze Bebelplatz znajdują się liczne budynki secesyjne, Heimatstil i historyzmu, które przetrwały II wojnę światową.


 Klasztor Braci-Alte Brüderkirche 

Kościół Starobraterski jest najstarszym zabytkiem architektury wysokiego gotyku i drugim najstarszym do dziś stojącym kościołem w mieście Kassel.Zakon karmelitów został podobno osiedlony w Kassel przez landgrafa Henryka I w 1262 roku. Budowę kościoła rozpoczęto prawdopodobnie już w 1294 roku. Podczas II wojny światowej kościół Braci został zniszczony w nocy z 22 na 23 października 1943 podczas ciężkiego nalotu bombowego na miasto. Ruiny odbudowano po wojnie. Przy starym kościele znajduje się zabytkowy kompleks budynków Renthof którego historia sięga XIII wieku. Łączy się z Kościołem Braci i są to pozostałości klasztoru karmelitów.


Fontanna Apolla

Fontanna Apollo znajduje się w Kassel Renthof w pobliżu Altmarkt. Uważana jest za najstarszą zachowaną fontannę w mieście północnej Hesji. Na całej fontannie znajdują się reprodukcje instrumentów muzycznych. Tu znajdowała się  szkoła dworska i akademia rycerska „Collegium Mauritianum” założoną w 1595 r. na terenie dzisiejszego Renthof.

Jest to także jedyny zachowany w Kassel zespół dworskiej architektury renesansowej.
Fontanna Apollo w Kassel

Markthalle

Budynek  został zbudowany na polecenie landgrafa Wilhelma IV w latach 1591-1593 w stylu wezerskiego renesansu. Służył do przewozu koni i powozów landgrafa. W budynku mieściła się również zbrojownia, biblioteka książęca, izba plastyczna, warsztat krawiecki i inne przebieralnie. W późnieszym czasie odbywał się tam tygodniowy targ od połowy lat 60. XX wieku. Wcześniej takie targi odbywały się w samym centrum KASSEL na Königsplatz.Było to miejsce tętniące życiem  .Teraz również jest to praktycznie jedno z głównych punktów spotkań.W czasie II wojny światowej stajnie spłonęły. Została ponownie odbudowana w latach 60 XX wieku i od tego czasu odbywają się tam targi.


Wycieczki nad Fuldą

W Kassel i wokół miasta znajduje sią wiele tras rowerowych. Niezależnie od tego, czy wzdłuż Fuldy, czy wokół miasta możemy pieszo lub rowerem zwiedzać miasto. Możemy spędzić czas nad rzeką spacerując lub jeżdząc na rowerze przez Park Karlsaue – Oranżeria. Odbywają się tam również różnego rodzaj imprezy plenerowe.

Park Karlsaue – Oranżeria

 

 Trasa Fulda R1  biegnie przez Hesję z południa na północ przez 255 kilometrów. Między Rhön a południową Wyżyną Wezery można znaleźć wiele unikalnych doświadczeń przyrodniczych i kulturowych. Kontemplacyjne, spokojne odcinki rzeki przeplatają się z romantyczną scenerią z muru pruskiego i wielkomiejską atmosferą.Ścieżka rowerowa biegnie przez łagodne, niskie pasma górskie, prawie bez pochyłości. Dlatego wycieczka po ścieżce rowerowej Fulda jest odpowiednia również dla rodzin i rowerzystów

Trasa rowerowa

Ścieżka rowerowa Fulda jest idylliczną i urozmaiconą ścieżką rowerową i prowadzi bezpośrednio wzdłuż Fuldy.

Zaplanuj trasę:

Map

W ramach jubileuszu miasta „Kassel 1100” w 2013 r. nagrodzony został do realizacji projekt utworzenia trasy rowerowej wokół Kassel. Trasa ta ma na celu połączenie aktywności sportowej w czasie wolnym z informacjami o przeszłości i teraźniejszości miasta i okolic oraz podniesienie atrakcyjności turystycznej Kassel. Trasa rowerowa to około 48 km okrężna trasa biegnąca wzdłuż granic miasta Kassel, którą można rozpocząć i zakończyć w dowolnym miejscu.

Plan ze strony Kassel Documenta Stadt 2020.07.02_ERK-Flyer-3-Auflage

Zaplanuj trasę:

Map

Inne artykuły o Kassel:

KASSEL
WASSERSPIELE IM BERGPARK WILHELMSHÖHE
BERGPARK WILHELMSHÖHE
SCHLOSS WILHELMSHÖHE
HERKULES
ZAMEK LOWENBURG
MUZEUM GRIMMWELT
BRACIA GRIMM
HISTORIA
MUZEUM FRIDERICIANUM
PARK KARLSAUE I ORANŻERIA
ZAMEK I PARK SCHÖNFELD

Ciekawe miejsca do zwiedzenia w Kassel


Źródło:
Wikipedia oraz strona mhk , documenta Stadt, Stadt,Regiowiki
Oficjalna strona mhk (Museumslandschaft Hessen Kassel)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!