Bad Arolsen,  Hessen,  Niemcy,  PODRÓŻE

Landau-Bad Arolsen

Zamek Landau

Landau to bardzo malutkie miasteczko jest dzielnicą Bad Arolsen w północnoheskim powiecie Waldeck-Frankenberg. Ponad 700 lat praw miejskich ma tylko 1000 mieszkańców. Landau to zamknięte i chronione zabytkami miasto z muru pruskiego. Zabytkowa starówka, której ulice i zaułki są nadal takie, jak w średniowieczu.Najstarszym budynkiem jest gotycki kościół  będącej wizytówką górskiego miasteczka i pochodzi z czasów założenia miasta ok. 1294 roku.

Zamek Landau to dawny zamek hrabiowski pochodzi z XIII-wiecznego zamku, który został przekształcony w zamek około 1330 roku. Starsza linia Landau z domu hrabiowskiego Waldeck rezydowała tu w XV wieku . Zamek służył również jako dom opieki nad starszymi.Zamek jest wąasnością prywatną.


Historyczna studnia

Oprócz  historycznych budynków w miasteczku znajduje się tutaj bajkowa fontanna żabiego księcia z XIII wieku. Ogród zamkowy jest otwarty przez cały rok, a szlak turystyczny wzdłuż starych murów miejskich zaprasza na odkrywczy spacer po zamku Landau. W dniu zamków i pałaców bramy zamku są otwarte.

“Żabi książe” lub Żabi król – popularna baśń ludowa występująca w różnych wersjach w wielu krajach. Najbardziej znaną wersję niemiecką spisali bracia Grimm i opublikowali w 1812 roku w zbiorze Baśni (tom 1)
Herb miasteczka

Dom pod Bramą

Brama to punkt orientacyjny miasta. Została zbudowana w 1563 roku przez hrabiego Johanna von Waldeck zu Landau i jego żonę Annę z domu hrabiny zu Lippe. Na przestrzeni wieków budynek bramny służył różnym celom. Początkowo budynek służył jako dostęp do zamku i mleczarni (z salą więzienną i mieszkaniem portiera), później jako kancelaria, schronisko młodzieżowe a nawet muzeum historii lokalnej.

W 1676 roku w Landau urodził się przyszły książę Fryderyk Anton Ulrich, pierwszego panującego księcia Waldeck-Pyrmont. Panował od 1712 do 1728.


Źródło:
Wikipedia oraz strona mhk , Miasto Bad Arolsen i Landau, Stadt,Regiówiki

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!