Nadrenia-Palatynat,  Niemcy,  PODRÓŻE

Traben-Trarbach winna stolica nad Mozelą

Winna stolica nad Mozelą

Miasteczko nad rzeką Mozela jest znane jako miasteczko uzdrowiskowe. Położone po obu stronach rzeki Mozeli, wystarczy się przejść przez most na drugą stronę rzeki. Otoczone jest jedną z największych i najpiękniejszych pętli Mozeli. Znajdziemy tam wiele architektonicznych perełek z okresu secesji i „Belle Epoque”. Na przełomie XIX i XX wikeu było głównym i najważniejszym miejscem handlu winem nad Mozelą i  drugim co do wielkości miastem handlu winem w Europie po BORDEAUX

Doskonałe warunki dla upraw oraz idealne położenie sprawiły idealne warunki do handlu winem oraz eksporowaniem go nawet do sąsiednich krajów europejskich. Panowało tu bogactwo winem płynące.

Możemy przespacerować się promenadą nad Mozelą, przejść mostem pod Bramą Mostową która jest bardzo charakterystycznym elementem w Traben-Trarbach. Nad miasteczkiem górują ruiny zamku Grevenburg, a po drugiej stronie rzeki około 4 km od mostu znajdują się ruiny twierdzy Mont Royal zbudowanej dla Ludwika XIV pod koniec XVII wieku którą po krótkim użytkowaniu zrównano z ziemią w 1698 roku praktycznie zaraz po kilku latach od zakończenia budowy. Pozostały tam pozostałości murów i piwnic. Zwiedzanie odbywa się tylko z przewodnikiem.


Secesyjna architektura 

Brama Mostowa została ona wybudowana w 1899 rpku aby połączyć miasteczko znajdujące się po obu stronach rzeki Mozel w czasie bumu gospodarczeko związanego z winem. Gospodarka ożywiła się tak bardzo że trzeba było wybudować most . Tak też się stało i most został wybudowany przez berlińskiego architekta Bruno Möhringa. Gdy tam przybył zakochał się w okolicy i dzięlki niemu powstał nie tylko most ale też kilka wyjątkowych budowli w moim ulubionym stylu Belle Epoque.

Architektura secesyjna rozwijała się w latach 1890–1925. W różnych krajach nazywano ją różnie, w Polsce była to oczywiście secesja.W Niemczech “Jugenstil”, a we Francji Art nouveau („nowa sztuka”) a w Hiszpanii i Włoszech modernismo”. W tym czasie pojawiła rozwijała się epoka Belle Epoque czyli Piękna Epoka, która rozpoczęła się po wojnie francusko-pruskiej i trwała do wybuchu I wojny światowej.

W Traben -Trarbach odnajdziemy tu architekturę secesyjną jak Villa Nollen wybudowana przez Bruno Möhringa w 1905 roku  dla handlarza winem Dr. Gustava Breuckera. Hotel Bellevue w secesyjnym stylu z restauracją Belle Epoque wybudowany również dzięki temu samemu architektowi w 1903 roku. Villa Huesgen również została wybudowana według projektu Bruno Möhringa dla właściciela winnicy Adolpha Huesgena. To ciekawy budynek secesyjny WILLA HUESGEN gdzie znajduje się rodzinna winiarnia kontynuowana przez kolejne pokolenia. Rodzinna winnica została założona w 1735 roku. Natomiast w dawnej winnicy Julius Kayser mieści się obecnie Muzeum Buddy. Budynek pochodzi z 1906 roku.


Ruiny Grevenburg

Nad miasteczkiem górują ruiny zamku pochodzącego z około 1350 roku. Zachowały się dwa łuki kazamatowe z wąskich koszar i łuk nośny. Zamek został on zniszcony przez Francuzów w  pierwszej połowie XVIII wieku. Rozpościera się stamtąd niesamowity widok na Mozelę. Z parkingu do ruin dojdziemy piechotą 400 metrów zajmie nam do 10 minut. Możemy też dojechać krętą drogą na parking na samej górze, jest tam restauracja i toalety. Na początku była to siedziba rodowa hrabiów Sponheim aż do 1437 roku. Potem w ielokrtnie przechodził z rąk do rąk aż został zdobyty i zniszczony przez Francuzów.


Okoliczne winnice 

Traben-Trarbach jak i w wielu innych miasteczkach nad Mozelą możemy idealnie spędzić czas. Może to być wypoczynek na lądzie, wodzie a nawet w powietrzu. Możemy spędzić czas na łonie natury spacerując między winnicami wędrując po wzgórzych podziwiając piękne widoki. Możemy udać się do winnic na degustację, a nawet możemy posłuchać o historii winnicy. Znajdziemy tu idealne warumki do wędrówki. Odbywają się festyny i coroczny festiwal wina z okazji Dnia Świętego Jakuba oraz nocny targ wina w Mosel.

  • Weingut Louis Klein – Enkircher Str. 20, 56841 Traben-Trarbach

    Home

  • Przy Bramie Mostowej znajduje się sklep z winem Weinkiste Beth-Bauer Strona sklepu

Kolejny sklep z winem jest 100 m.(Weingut Caspari, Familie Eggert)

Start

 

Adres: Schottstraße 12-14, 56841 Traben-Trarbach

Adres: Rißbacher Str. 13, 56841 Traben-Trarbach

  • Unterwelt Traben-Trarbach– wycieczka do podziemnego świata po piwnicach winnych Traben-Trarbach. Piwnice z winami. Odbyawa się tam również „Nocny targ wina w Mosel” – jarmark bożonarodzeniowy

Adres: Am Bhf. 5, 56841 Traben-Trarbach


Inne atrakce:

  • Museum-Mittelmosel

Dom patrycjuszowski został zbudowany około 1750 roku przez bogatego kupca i skarbnika stanu Johanna Adolfa Böckinga. Znajduje się tu sala muzyczna z ręcznie malowanymi tapetami i zbytkowym fortepianem. Gościli tu  Johann Wolfgang von Goethe i król pruski Fryderyk Wilhelm IV.

Adres: Casinostraße, 56841 Traben-Trarbach

Start

  • Buddha Museum

Muzeum Buddy mieści się w budynku z 1906 roku ,dawnej winnicy Julius Kayser. Zostało założone przez przedsiębiorcę i kolekcjonera unikatowych eksponatów. Zakupił on i odnowił stary secesyiny budynek i stworzył muzeum w którym znajdują się figurki pochodzące z Birmy, Chin, Indii, Kambodży, Laosu i Tajlandii z różnych epok.

Adres: Bruno Möhring Platz 1, 56841 Traben-Trarbach

  • Twierdza Mont Royal – od piwnic z winami Unterwelt Traben-Trarbach dojedziemy (samochodem 4 km).  Najlepiej wędrować po wzgórzych nad Mozelą. Znajdują się tam pozostałości  murów i piwnic po ogromnej twierdzy wybudowanej dla 12 tysięcy ludzi i 3 tysięcy koni z nakazu Króla Słońce-Ludwika XIV. Najlepiej  skorzystać z doświadczonego przewodnika który przeprowadzi nas po 3 kilometrowej trasie.

Polecam wpis:

Winny szlak w Dolinie Mozeli


Źródło:
Wikipedia oraz oficjalna strona Mozel,Traben-Trarbach

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!