Francja,  Lotaryngia,  PODRÓŻE

Lotaryngia – miejsca które warto zobaczyć

Historycznie przez Lotaryngię

Jadąc dalej wzdłuż rzeki Mozela docieramy do Lotaryngii. Ten historyczny region w północno wschosniej Francji i graniczy między innymi również z Niemcami. Ogromne średniowieczne królestwo obejmowało ogromny obszar wraz z obecną Lotaryngią aż w stronę morza Północnego obejmując tym samym tereny Holandi, część Belgi i Niemiec oraz Luksemburg. Ogromny obszar Królestwa Środkowej Francji został nazwany na cześć syna Lotara I – ( króla Lotara II ). Potem teren podzielony został pośród trzech synów cesarza Lotara I w 855 roku gdy już był on na łożu śmierci. Najstarszemu synowi  Ludwikowi II przekazał Włochy, Lotar II otrzymał właśnie Lotaryngię, a najmłodszy Karol dostał Prowansję.

Lotaryngia od 2016 roku należy do regionu Grand Esta stolicą regionu jest Strasburg.


1. Linia Maginota

Odbijając trochę z trasy bo jechaliśmy głównie wzdłuż rzeki Mozeli, możemy zwiedzić Linie Maginota znajdującej się tylko 12 km od miasteczka Thionville.

Adres: allée des platanes, 57570 Cattenom 

Linia Maginota to zbudowane fortyfikacje w latach 1929–1934 i były to najsłynniejsze umocnienia – na granicach z Niemcami i Luksemburgiem. Fortyfikacje były wzmacniane na wschodnich granicach państawa do 1939 roku. Spora część Linii Maginota znajduje się właśnie na terenie Lotaryngii. Jeśli lubisz takie atrakcje to warto również pojechać do Fortu Hackenberg jest udostępniany dla turystów.

Komleks liczy 10 km korytarzy z podziemnym pociągiem dla zwiedzających, mieszczący dwadzieścia uzbrojonych pomieszczeń z oryginalnym wyposażeniem zachowały się niemalże w nienaruszonym stanie. Znajduje się tam kuchnia, szpital, sypialnie, magazyny a nawet pomieszczenia z wystawami uzbrojenia i umundurowaniem oraz pancerną wieżę.


2. Metz

Do 2015 roku Metz było stolicą Lotaryngii, jednak po utworzeniu regionu Grand Est w którego skład obecnie wchodzi Lotaryngia, Alzacja, Szampania-Ardeny (skrót ACAL) stolicą regionu został Strasburg. Niewątpliwie nie możemy pominąć tego miasta które w czasach rzymskich było ogromnym ośrodkiem Gali bogacąc się eksporcie wina. Miasto ma wspaniałą architekturę i zabytki między innymi jeden z najstarszych kościołów w Europie Bazylikę św. Piotra w której pochowano rzymskiego cesarza Ludwika I Pobożnego.

Miasto jest mieszanką francuską- niemiecką , raz region a w tym i miasto Metz należało do Niemiec a raz do Francji. Odnajdziemy tu wiele zabytków, architektonicznych perełek z w różnych stylach i epokach. Wspaniała katedra św. Szczepana w której znajdują się witraże wykonane przez Marca Chagalla. Znajduje się tż również najstarszy pochodzący z IV wieku kościół we Francji Kościół Saint -Pierre-aux-Nonnains. Dodatkowo kilka zabytkowych bram nawet z XIII wieku, Pałac Gubernatora, Opéra-Théâtre z połowy XVIII wieku, zabytkowy ratusz a nawet kaplica templariuszy z XIII wieku. I to jeszcze nie wszystkie atrakcje w Metz.


3. Verdun

Niedaleko od Metz znajduje się niezwykłe miasteczko Verdun gdzie rozegrała się historyczna bitwa w 1916 roku i była to jedna z najbardziej krwawych bitew w historii I wojny światowej. Znajduję się tam podziemna cytadela Vaubana składająca się z koszar i 7 km korytarzy zaprojektowanych dla 2 tysięcy żołnierzy. Część tej cytadeli została udostępniono zwiedzającym. W mieście znajduje się Muzeum Książęce w którym poznamy historię Verdun i okolic od czasów prehistorycznych do I wojny światowej. Muzeum Pamięci Bitwy (Mémorial de Verdun) muzeum wojskowe 4 km od Verdun w Fleury-devant-Douaumont na dawnym polu bitwy pod Verdun w 1916. Podróż samochodem  Metz do Verdun trwa godzinę (80km ).


4. Piękne zamki

Pomiędzy Metz a Nancy znajdziemy kilka interesujących zamków:

  • CHATEAU DE LANDONVILLERS- zamek znajduje się w rękach prywatnych, zwiedzanie zazwyczaj z przewodnikiem w okresie letnim

Adres: 30 All. des Tilleuls, 57530 Courcelles-Chaussy, Francja

  • Château de Mercy- zamek architektury eklektycznej u szczytu Belle Époque. Również należy do osoby prywatnej, warto jednak zjechać z trasy do Nancy i zobaczyć ten zamek.

Adres: 1 Rue du Jardin d’Ecosse, 57530 Ars-Laquenexy, Francja

  • Château d’Aulnois-sur-Seille

Adres: 57 Rue du Château, 57590 Aulnois-sur-Seille, Francja


5. Nancy

Miasto króla Stanisława Leszczyńskiego, nasz dwukrotny król Polski był związany z tym miastem. Po abdykacji z polskiego tronu został księciem Lotaryngii za sprawą Ludwika XV  który ożenił się z córką Stanisława Leszczyńskiego. W Nancy znajduje się główny plac miasta Place Stanislas gdzie znajduje się również jego pomnik. Plac znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odbywają się tam różnego rodzaju imprezy jak koncerty i sztuki głównie w okresie wakacyjnym. Plac otoczony budynkami z XVIII wieku między innymi piękny ratusz, Grand Hotel ,Opera Narodowa oraz Muzeum Sztuk Pięknych z dziełami Moneta, Matisse i wielu artystów. W Nancy znajdziemy wiel wspaniałych historycznych budynków i poznamy historię tego niebywale ciekawego miasta. Z Placu Stanisława warto udać się w stronę Place de la Carrière ,obok znajduje się park (Parc de la Pépinière) z barokowymi ogrodami. Koniecznie trzeba zajrzeć do Bazyliki St-Epvre i docieramy do Pałacu Książąt Lotaryngii ze złotymi bramami. Dodatkowo w Nancy znajdują się piękne bramy (Porte de la Craffe, Porte de la Citadelle,Porte Désilles). Niecałe 3 km od Placu Sztanisława w barokowym kościele Notre-Dame de Bon Secours znajduje się Mauzoleum Stanisława Leszczyńskiego.


6. Zamek Lunéville

Miasteczko Lunéville znajduje się tylko 30 km od Nancy i jest od XIII wieku rezydencją książąt Lotaryngii. Historia zamku na przestrzeni wieków była dość burzliwa, a zamek w obecnym stanie jest już czwartym wybudowynym na początku XVIII wieku. Renesansowy zamek powstał dzięki Leopoldowi I, krtóry uczynił Lunéville swoją główną rezydencją. Przepiękny kompleks pałacowo-parkowy nazywany jest „Wersalem Lotaryngii”.

“Wersal Lotaryngii” w Lunéville- rezydencja Stanisława Leszczyńskiego


7. Zamki za Nancy 

W okolicach Nancy warto pojechać do :

  • Chateau de Fleville- 11 km dalej -15 minut samochodem od centrum Nancy. Zwiedzanie z przewodnikiem, jest on własnością prywatną. Park i ogród są udostępnione do zwiedzania bez przewodnika. Na zamku przebywał również w 1758 roku Stanisław Leszczyński.

Adres: 5 Rue du Château, 54710 Fléville-devant-Nancy

Czynne: od maja do września (wt- niedz 14-19)

  • Château de Haroué- ( 20 km dalej -20 min. samochodem)

Adres: Pl. du Château, 54740 Haroué, Francja

W małej wiosce Haroué znajduje się piękny zamek epoki oświecenia nazywany „małym Chambord of Lorrain”.Zamek od ośmiu pokoleń należał do rodziny książęcej Beauvau-Craon . Rodzina Beauvau -Craon przybyła do Lotaryngii w XV wieku.


8. Domremy-la-Pucelle

W Wogezach na Lotaryngii znajduje się miasteczko Domrémy-la-Pucelle jest miejscem urodzenia Joanny d’Arc. Znajduje się tam dom średniowiecznym stylu w którym utworzono muzeum Joanny d’Arc. Joanna miała objawienia i słyszała głosy. Przyczyniła się do kilku ważnych zwycięstw armii francuskiej mówiąc, że jest kierowana przez Boga. Oskarżona o herezję została spalona żywcem w 1431 roku w Rouen. Joanna d’Arc i św. Dionizy są patronami Francji. Jest bohaterką narodową Francji i świętą katolicką nazywana Dziewicą Orleanu.

Adres: Dom Joanny d’Arc- 2 Rue de la Basilique, 88630 Domrémy-la-Pucelle, Francja

(we wtorki nieczynne)

9. Pustelnia Bermont

Kaplica z XI wieku w gotyckim stylu (Chapelle Notre-Dame de Bermont).To tu przychodziła Joanna d’Arc prawie w każdą sobote na modlitwy.

Adres: 88630 Greux, Francja

Przeczytaj wpis:

Orlean i Joanna d’Arc

 


Źródło: Wikipedia oraz oficjalna strona Lotaryngia

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!