Hamburg,  Niemcy,  PODRÓŻE

Atrakcje Hamburga – portowe miasto na weekend część 1

Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg 

Hamburg (Freie und Hansestadt Hamburg) to największy port morski w Niemczech oraz ogromny ośrodek przemysłowy. Trzecie co do wielkości miasto portowe w Europie po Rotterdamie i Antwerpii. Miasto ogromnych spichleży (Speicherstadt) jest głównym międzynarodowym i krajowym ośrodkiem turystycznym. Jest nie tylko ogromnym ośrodkiem przemysłowym, ale też gospodarczym i handlowym (tu znajduje się siedziba najstarszej niemieckiej giełdy papierów wartościowych oraz najstarszego handlowego banku na świecie). Miasto leży niedaleko ujścia Łaby do Morza Północnego z prawie dwoma milionami mieszkańców jest drugim co do wielkości miastem w Niemczech po Berlinie.

Molo St. Pauli Landungsbrücken

„Landungsbrücken” to przystanki dla wielu różnych statków: zarówno promy, jak i parowce HADAG cumują i odpływają tutaj – nie zapominając o statkach wycieczkowych pływających w porcie, a czasem także dużych luksusowych wycieczkowcach. Spacerując po zachęcającej promenadzie z uroczymi restauracjami rybnymi, barami z przekąskami i sklepami z pamiątkami możemy też tu zaobserwować największy ruch turystyczny.

Czy dwa dni wystarczy na zwiedzenie miasta ? Trochę to mało, ale na pewno pozwoli nam chociaż trochę zapoznać się z miastem i jego historią. Jeśli dobrze zaplanujemy zwiedzanie i wszystko pójdzie dobrze z naszym planem to uda nam się zwiedzić najważniejsze atrakcje Hamburga. W zależności co nas interesuje, czy będzie to zwiedzanie zabytków sakralnych i historycznych, czy miasto spichlerzy zaoferuje nam ciekawe atrakcje? Tak, jest to bardzo interesujące miasto, które miało swoją burzliwą i ciekawą historię i to nie tylko z powodu słynnej dzielnicy St.Pauli. Miasto było wielokrotnie nawiedzane przez katastrofy począwszy od wielkiego pożaru w 1842 roku,  powodzie i wojnę. Spichlerze Hamburga i dzielnica Kontorhaus zostały  wpisane na listę światowgo dziedictwa UNESCO.

Widok na „Landungsbrücken”
Widok na kopułę gdzie jest wejście do tunelu pod Łabą (Alter Elbtunnel)

Port w Hamburgu (Hamburger Hafen)

Zatrzymujemy się w Hotelu Pyjama w dzielnicy St. Pauli naprzeciwko Muzeum figur woskowych Panoptikum. Nasze zwiedzanie zaczynamy właśnie od tej dzielnicy, jednak na początku któtki spacer po głównej ulicy St. Pauli Reeperbahn. W ciągu dnia przypomina to raczej spacer po sennej ulicy. Pierwszego dnia udajemy się oczywiście w stronę portu gdzie zatrzymujemy się na dłużej, to stąd odpływają statki w stronę HafenCity oraz portu w Hamburgu, gdzie możemy z bliska podziwiać olbrzymie statki, transportowce i konterenowce z ogromnymi ładunkami. Sama byłam bardzo ciekawa tej wycieczki myśląc, że raczej mi się nie spodoba oglądanie ogromnych żurawi w porcie, ale warto zobaczyć taki kontenerowiec z bliska i samemu się przekonać.

Statkiem płyniemy w stronę Hafencity po drodze mijając wiele innych jednostek albo płynących  tam gdzie my lub w stronę spichlerzy, po drodze mijamy słynny tunel pod dnem rzeki Łaby (Alter Elbtunnel) oraz zabytkową Halę Aukcyją Ryb z 1895 roku oraz targ rybny (Altona Fischmarkt). Targ rybny ma długą tradycję i odbywa się od 1703 roku. Jeśli chcemy zajrzeć na taki targ to musimy niestety wstać wcześniej.

Targ rybny

Adres: Pauli Fischmarkt 2, 20359 Hamburg.

Czynny: w każdą niedzielę

(od listopada do marca) 7:00 – 9:30

(od kwietnia do października) 5:00 – 9:30

Hala Aukcyjna Ryb

Mijamy po drodze zacumowane statki wycieczkowe takie jak Hanseatic oraz statki straży pożarnej, czy jednostki naprawcze innych statków. Docieramy w końcu do ogromnych kontenerowców gdzie cały czas odbywają się ogromne załadaunki i rozładunki z różnych części świata.

Co roku odbywają się Urodziny Portu (Hafengeburtstag). Festiwal odbywa się głównie w pierwszy weekend maja z okazji obchodów rocznicowych .W 2019 roku była to 830 rocznica. Atrakcje związane z rocznicą rozciągają się na całej długości od Miasta Spichlerzy aż do Hali Aukcyjnej Ryb. Rocznica portu w roku 2022 powinna się odbyć w dniach od 6-8 Maja. Zostanie jednak prwdopodobnie przeniesiona na lato przez Covid-2019.

Informacje na stronie: Rocznica Portu w Hamburgu 

Ciekawostka : Kontenerowiec CMA CGM Jacques Saade to jeden z największych kontenerowców i statków na świecie, a dodatkowo został zaopatrzony w napęd na gaz. Ma 400 m długości oraz 61 m szerokości, a jego pojemność przekracza 23,1 tys. TEU (jednostki pojemności statków, odpowiadająca objętości jednego 6-metrowego kontenera). https://spidersweb.pl/bizblog/kontenerowiec-na-gaz-statek/


Tunel pod Łabą (Alter Elbtunnel)

Pod rzeką Łabą znajduje się tunel zbudowany w 1907 roku a używany jest od 1911 roku. Tunel znajduje się 24 metry poniżej poziomu wody i ma 426 metrów długości. Przy budowie tego tunelu zatrudniono dziesiątki tysięcy pracowników, aby wybudować ten tunel między innymi dla pracowników portowych i stoczniowych. Pod powierzchnią wody umieszczono dwie ogromne rury o średnicy 6 metrów, aby w ten sposób połączyć centralny Hamburg z dokami i stoczniami na południowym brzegu Łaby.

Adres: St. Pauli Landungsbrücken, 20359 Hamburg.

Wstęp jest darmowy. Można również przemieszczyć się rowerami.

Widok z drugiej strony Łaby po przejściu tunelem.

 Miasto spichlerzy 

Osobny wpis Zwiedzanie Hamburga w weekend – część 2 Miasto spichlerzy – a w nim Miasto Spichlerzy i jego atrakcje

Elbphilharmonie- Filharmonia nad Łabą

Zitronenjette

Niedaleko kościoła św. Michała w Hamburgu znajduje się rzeźba “Zitronjetty”. Jest ona również symbolem Hamburga. Była ona uliczną sprzedawczynią cytryn na ulicach Hamburga. Zmarła 8 lipca 1916 roku w wieku 74 lat. Kim była Zitronenjette ? Henriette Johanne Marie Müller, zwana Zitronenjette” urodziła się jako nieślubne dziecko 18 lipca 1841 roku w Dessau. Wraz z matką przeprowadziła się do Hamburga gdzie musiała zarabiać już jako dziecko sprzedając cytryny. Jako dorosąa kobieta miała tylko 130 cm wzrostu i ważyla tylko 35 kg przez co często była obiektem kpin i żartów nie tylko dzieci ale też dorosłych. Wpadła w alkoholizm, twierdzono nawet że oszalała. Zabrano ją prosto z ulicy do „Azylu Obłąkanych Friedrichsberg” w Barmbek. Pochowana została na Cmentarzu Ohlsdorf , gdzie kiedyś znajdował się jej grób, poświęconono kamień pamiątkowy ku jej pamięci.

„Twoje życie było kwaśne jak cytryny; czy warto o Tobie wspominać?

Twoje przeznaczenie wskazuje na wszystkich ludzi, dla których szczęście nie ma czasu”.

Palce Zitronenjetty są całkowicie wypolerowane, ponieważ dotyka ich wiele osób. Podobno uścisk jej dłoni przynosi szczęście – coś, czego ona sama nie miała.

Zitronenjette
Kościół Główny św. Michała w Hamburgu

Ratusz hamburski

Ratusz w Hambugu to niewątpliwie interesująca i przyciągająca wzrok budowla. Nie tylko fasada szeroka na 111 metrów i ale wieża umieszczona pośrodku budynku mierząca 112 metrów przyciąga z daleka nasz wzrok. Na fasadzie ratusza widoczne są pomiędzy oknami nisze w których ustawiono posągi dwudziestu cesarzy Świętego Cesarstwa rzymskiego (I Rzeszy Niemieckiej),począwszy od Karola Wielkiego do Franciszka II. Ten wspaniały budynek powstał w XIX wieku, wcześniejszy budynek stał przy Alsterhafen i do 1842 roku. Neoklasycystyczny budynek został zbudowany przez grupę architektów  w latach 1884-1897.

„Fontanna Hygieia”

Na dziedzińcu Ratusza znajduje się Fontanna Higieji, w mitologii greckiej bogini i uosobienie zdrowia. Posąg Higiei znajduje się również w Poznaniu. Fontanna upamiętnia ostatnią wielką epidemię cholery w Niemczech która rozprzestrzeniła się poprzez wodę pitną. Większość ludzi mieszkała w bardzo złych warunkach. W 1892 roku ponad 17 000 osób zachorowało na chorobę, a ponad 8605 straciło życie.

Ratusz posiada imponujące wspaniałe sale. Strefa wejściowa robi wrażenie dzięki masywnym kolumnom i jest dostępna dla mieszkańców i turystów. W ratuszu znajduje się duża sala balowa o długości prawie 50 metrów i ogromne malowidła ścienne. Łącznie w ratuszu znajduje się tam 647 pokoi. Można skorzystać z wycieczki z przewodnikiem  w języku niemieckim, angielskim i francuskim.

Arkady Alster (Alsterarkaden) to zabytkowe arkady w weneckim stylu położone nad wodą , mieszczą się tam ekskluzywne sklepy i restauracje. Arkady Alster wraz z pasażem Mellin należą do najstarszych ulic handlowych i promenadowych w Hamburgu.

Widok na Ratusz od strony Arkad

Dalej możemy się przejść uliczkami ze sklepami i restauracjami. Natkniemy się na zabytkową pocztę z 1847 roku wybudowaną po pożarze 1842 roku.


Dzielnica St. Pauli

Do dzielnicy St.Pauli trafiamy na samym początku. Okazało się ,że hotel na Reeperbahn wcale nie jest złym pomysłem. Hotel Pyjama był tego dowodem tym bardziej że znajduje się praktycznie na wprost Muzeum Figur Woskowych “Panoptikum”.  Do tego wszędzie tam gdzie chcieliśmy się udać było bardzo blisko i nie potrzebowaliśmy samochodu do przemieszczania się po mieście. Tętniące życiem bary i kluby nocne na słynnej dzielnicy St.Pali w dalszym ciągu przyciągają amatorów imprez na Reeperbahn. Lata świetności St. Pali ma już raczej za sobą jednak w dalszym ciągu jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów z całego świata w różnym wieku.
Obok Hans-Albers-Platz i Hamburger Berg, ulica Große Freiheit jest obecnie jednym z najpopularniejszych miejsc w okolicy. Ale dopiero w latach czterdziestych XX wieku narodził się mit Wielkiej Wolności. Niedaleko kościoła Polskiej Misji Katolickiej (tak, tak znajdziemy tu na końcu ulicy kościół St.-Joseph-Kirche przy Große Freiheit 41). Ta boczna ulica przy Reeperbahn charakteryzowała się kiedyś przede wszystkim rock’n’rollem. Kilku młodych muzyków z Liverpoolu przyjechało do Hamburga w 1960 roku. Występowali w klubie Indra(Große Freiheit 64), później w Kaiserkeller (Große Freiheit 36), a następnie w Star Club znajdującego się przy również na Große Freiheit 39 koło kościoła. Klub został zamknięty w 1969 roku , Beatlesi grali tam w 1962 roku.
Große Freiheit str.
Reeperbahn jest główną ulicą gwarnej dzielnicy czerwonych latarni St. Pauli. W ciągu dnia jednak St.Pauli było spokojne i senne, dopiero wieczorem otworzyło się wiele knajpek i restauracji. Alkoholu w sklepie po 21 nie kupimy nawet w “PENNY”, tylko w knajpkach i restauracjach możemy raczyć się alkoholem chyba, że zakupimy co nieco wcześniej. Znajdziemy tu również teatry takie jak Schmidts Tivoli i Operettenhaus, wystawiają przedstawienia kabaretowe i musicale. Natomiast pobliska dzielnica Karolinenviertel słynie z modnych butików i kawiarni.
Operettenhaus Tu znajduje się wjazd na podziemny parking
W tle widoczny 4- gwiazdkowy “ARCOTEL Onyx” Hamburg w którym również znajdziemy dobry nocleg.
Schmidts Tivoli
St. Pauli Theater

Panoptikum-Muzeum Figur Woskowych

Rodzinne muzeum figur woskowych,miejsce te istnieje już ponad 130 lat i jest najstarszym muzeum figur woskowych w Niemczech prezentujące podobizny znanych postaci historycznych i współczesnych. W gabinecie figur woskowych Panoptikum (Panoptikum Wachsfigurenkabinett) czeka na nas ponad 120 woskowych postaci aktorów ,polityków między innymi Trumpa czy gwiazd światowego show-biznesu.

Link do strony: Muzeum Figur Woskowych “Panoptikum”

Czynne:

Od poniedziałku do piątku od 10:00 do 20:00
Sobota od 10:00 do 22:00
Niedziela od 10:00 do 20:00

Cennik: Bilet kupisz tutaj

Dorośli- 7,50 Euro

Dzieci i młodzież do 17 lat – 6,00 Euro

Bilety można łączyć z innymi atrakcjami Hamburga. Wszystkie informacje na stronie “Panoptikum”


Zabytkowe kościoły Hamburga 

Wpis o sakralnej stronie Hamburga umieściłam osobno ,gdyż nie każdy lubi zwiedzać takie miejsca. Jednak warto zajrzeć do Kościóła św. Michała w Hamburgu gdyż znajduje się tam platforma widokowa. Natomiast historia ruin zbombardowanego Kościóła Głównego św. Mikołaja również może zaciekawić. Zachętą również jest taras widokowy w wieży.

Najlepsze punkty widokowe w Hamburgu


Gdzie zjeść 

Szybkie i smaczne przekąski różnych rybek w bułce to przysmak w mieście. W porcie znajdziemy pełno takich budek z bułkami ze świeżymi rybami ,a oprócz tego słynny Currywurst za którym przepadają Niemcy. Jest chyba najpopularniejszą niemiecką przekąską ,która powstała w 1949 roku dzięki restauratorce Hercie Heuwer, która opatentowała swój pomysł. Currywurst to podawana na gorąco grillowana lub pieczona kiełbasa wieprzowa posypana dużą ilością przyprawy curry oraz polana specjalnym sosem na bazie koncentratu pomidorowego.

Ciekawym miejscem żeby fajnie zjeść jest tak zwana “portugalska ćwiartka” – znajdująca się na ulicy Ditmar-Koel-Strasse. Znajdziemy tam wiele restauracji kuchni iberyjskieji i spróbujemy dań portugalskich i hiszpańskich.

Captain’s Dinner

Tu zjemy coś lekkiego na śniadanie lub na deser.

Home

Adres: Bei den St. Pauli Landungsbrücken, Brücke 3

Praca de Coimbra

Na obiad możemy się udać na ulicę Ditmar-Koel-Strasse, gdzie zjemy w tzw.”portugalskiej ćwiartce”. Znajdziemy tam wiele restauracji kuchni iberyjskieji i spróbujemy dań portugalskich i hiszpańskich.

Zupa rybna -4,60 Euro

Danie z ośmiorniczek -17,90 Euro

Danie z różnych ryb w warzywach-17,10  Euro

Sok – 3,80 Euro

Kawa-3,90 Euro

Praca de Coimbra znajduje się na Ditmar-Koel-Straße 17 Hamburg

Na ulicy Reeperbahn wiecorami odbawają się spotkania towarzyskie na kolację oraz możemy zatrzymać się w jednym z wielu barów na drinka ,koktajl czy piwo.

Klubhaus St. Pauli

Jest to klub dla fanów muzyki, nocnych marków i miłośników kultury.
Miłośnicy muzyki, nocne marki i miłośnicy kultury mogą doświadczyć wszystkich aspektów życia nocnego pod jednym dachem na sześciu piętrach. W klubie znajduje się kilka klubów muzycznych, bar na dachu, teatr Schmidtchen, restauracje i biura.

Klubhaus -strefa rozrywki-Spielbudenplatz 21/22 Hamburg

Polska Restauracja – Bei Teresa w Hamburgu z pysznym polskim i niemieckim jedzeniem

Bei Teresa


Zwiedzanie statkiem i autobusem

Jeziora Binnenalster i Aussenalster na rzece Alster

Tu możemy skorzystać z rejsu statkiem  po Jeziorze Alster i poznajemy urok miasta. Biały parowiec Alster zabierze nas  w okolice Outer Alster ,(większe z dwóch sztucznych jezior ) w pobliżu brzegu, skąd można z wody odkrywać popularne zabytki. Możemy podziwiać najlepszy widok na Hotel Atlantic i fontannę Alster.

Rejs statkiem↓

Alsterrundfahrten und individuelle Schiffscharter-Touren für Events in Hamburg

Możemy wybrać różne opcje wycieczek:

Bilety grupowe są tańsze ale od 20 osób

 • Wycieczka w obie strony po Alsterze

Dorośli: 18,00 €

Dzieci do 16 lat: 9,00 €

Bilet rodzinny (2 osoby dorosłe z maksymalnie 4 dzieci): 45,00 €

Wypływa z molo Jungfernstieg

Czas trwania : 1 godzina

 • Wycieczka kanałem
Dorośli: 23,50 €
Dzieci do lat 16: 11,50 €
Bilet rodzinny (dwie osoby dorosłe z maksymalnie czworgiem dzieci): 58,50 €
Wypływa z molo Jungfernstieg
Czas trwania : 2 godziny
 • Podróż śródlądową w stronę HafenCity
Dorośli: 23,50 €
Dzieci do 16 roku życia: 11,50 €
Bilet rodzinny (dwie osoby dorosłe z maksymalnie czworgiem dzieci): 58,50 €
Wypływa z molo Jungfernstieg
Czas trwania : 2 godziny
 • Rejs po Alster
Dorośli: 5,00 € | 11,00 € | 18,00 €
Dzieci do lat 16: 2,50 € | 5,00 € | 8,00 €
Bilet rodzinny (dwie osoby dorosłe z maksymalnie czworgiem dzieci): 44,00 €
Obowiązują ceny: 2 pomosty | 3 mola lub więcej | bilet dzienny
Z molo Jungfernstieg
 • Rejs o zmierzchu
Dorośli: 23,50 €
Dzieci do 16 roku życia: 11,50 €
Bilet rodzinny (dwie osoby dorosłe z maksymalnie czworgiem dzieci): 58,50 €
Wypływa z molo Jungfernstieg
Czas trwania : 2 godziny

Rejsy statkiem w Hamburgu -Hafenrundfahrt

 • Ceny biletów:

Dorośli 19,00 €
(w cenie: zabranie dziecka do 14 roku życia gratis)

Dzieci do 14 lat 9,50 €

Rejsy statkiem-strona główna

 • Adres: Stz.Pauli Landungsbrücken Hamburg
 •  Czynne:

-kwiecień – październik 10:00 – 17:00 co godzinę
-listopad – marzec od 11:00 do 13:00/ 14:00

Można skorzystać również z przeprawy promowej z doku Landungsbrücken 3 do Finkenwerder (terminal portowy).Rejs taki trwa około 30 minut i kosztuje

Dorośli 4 Euro
Dzieci (4-15 lat) 2Euro

Rejs zabytkowym statkiem

Hafenrundfahrten – XXL, Barkassen und Schiffe chartern / mieten in Hamburg

Rejs zabytkowym statkiem po jeziorach Binnenalster i Aussenalster – Alster Cruise.

Wypływa z: Jungfernstieg Pier 4

 • Ceny biletów:

dorośli: 12.00 €, dzieci od 3 do 17 roku życia: 6.00 €

Posiadacze karty Hamburg City Pass mogą skorzystać z darmowego rejsu — Alster Cruise. 

Godziny rejsów: 

25 marzec – 30 październik (poniedziałek- niedziela) : 10:45 – 16:45  co godzinę

31 październik – 31 grudzień(poniedziałek-niedziela) : 11:15, 12:45 i 14:15

od 01 styczenia do 4 marzeca- nie pływa

Można zakupić bilety łączone np. Rejs statkiem + Muzeum Figur Woskowych lub Rejs statkiem połączyć z Muzeum Moorskim.

Opcje tutaj:

Kombitickets


Zwiedzanie Autobusem

Skorzystaliśmy  z autobusu turystycznego  aby szybciej zwiedzić miasto. Wycieczka taka jest też dobrym rozwiązaniem jeśli mamy mało czasu a nie jesteśmy pewni czy wszystkie atrakcje warto zwiedzić. Każdego interesują różne rzeczy a tu mamy możliwość wsiadania i wysiadania na interesujących nas miejscach. W zależności ile chcemy spędzić czasu w jakimś miejscu , warto  sprawdzić kiedy mniej więcej odjeżdża następny autobus. Tak zrobiłam przy Ratuszu w Hamburgu i uwaga trzeba wziąć pod uwagę ,że inni turyści również będą chcieli wsiąść do tego samego autobusu w którym jest ograniczona liczba miejsc.

Lepiej podejść wcześniej na przystanek i ustawić się w kolejce. Najlepiej wybrać piętro autobusu bo będziemy mieli lepszy widok ,najlepiej bardziej z przodu lub z tyłu z uwagi na raobienie zdjęć. Nie można wstawać bo trasa przebiega w niektórych miejscach pod gałęziami drzew.

Linia A -(Hop on – hop off)

Dzięki karnetowi dziennemu masz możliwość przerywania i kontynuowania wycieczki na dowolnym z 20 przystanków przez cały dzień i tak często, jak chcesz

Bilet dla całej rodziny 2+2 – Linia A -36 Euro

Link gdzie kupisz bilet:

 Zwiedzanie Hamburga Linia A

 

Bilet: zakupimy przy Landungsbrücken Brücke 1 + otrzymamy plan miasta


Hamburg City Pass 

Można zakupić bilet który upowarznia nas do:

 • BEZPŁATNY WSTĘP do atrakcji i muzeów Hamburga
 • ZAWIERA wycieczkę po porcie i autobus hop-on hop-off
 • BEZPŁATNA wycieczka po Alster lub kanałem (piątek – niedziela)
 • WLICZONE wycieczki z przewodnikiem z informacjami o najważniejszych atrakcjach Hamburga
 • BEZPŁATNE PODRÓŻE autobusami, pociągami i promami (z transportem lokalnym)
 • DODATKOWE RABATY – Oszczędź do 50%

Jednak warto się poważnie zastanowić nad taką opcją i dobrze zaplanować swój pobyt aby wykorzystać jak najlepiej taki bilet. Lepiej wcześniej sprawdzić co chcemy zobaczyć w Hamburgu ,ile kosztują takie atrakcje i porównać sobie ceny. Sprawdzaj czy skorzystasz na pewno z atrakcji.

Dodatkowo tutaj zakupisz bilet : Hamburg City Pass

Bilety w Hamburgu: Kupuj online i drukuj w domu lub używaj na smartfonie

Tu kupisz wszystkie billety Online

Bilety komunikacji miejskiej hvv

Strona po niemiecku- Komunikacja miejska-bilety

Kupując Online uzyskamy zniżki.

 • bilet jednorazowy- strefa A-B 3,20 ( ceny mogą ulec zmianie)
 • bilet dzienny 7,60 Euro (Ganztageskarte)
 • możemy kupić bilety ważne od 9 rano -bilet dzienny-również grupowy z którego może korzystać nawet do pięciu osób

Na stronie Hamburg CARD

Bezpłatne przejazdy autobusami, pociągami i promami portowymi – ważne z/na lotnisko oraz we wszystkich odpowiednich dzielnicach Hamburga (obszar Hamburg AB). Dodatkowo do 50% rabatu na ponad 150 ofert turystycznych.

 • bilet dzienny 10,90 Euro /grupowy 18,90
 • bilet dwudniowy 19,90 Euro /grupowy 33,90
 • możemy również zakupić bilet trzy/cztero/pięciodniowe

Hamburg noclegi:

Polecam odnowiony hotel w którym się zatrzymaliśmy. HoteluPyjana na St. Pauli naprzeciwko Muzeum figur woskowych Panoptikum. Reeperbahn to jedna z najsłynniejszych hamburskich ulic i główna ulica dzielnicy St. Pauli i tu znajduje się hotel. Lokalizacja super, wszędzie blisko aby pozwiedzać najważniejsze atrakcje Hamburga. Na dole znajduje się bar. Nasze pokoje były z tyłu kamienicy,więc było cicho jak na tę okolicę.

Pyjama Park St. Pauli

Cena za 4 osoby ( 2 noce) 264 Euro

Hotel był odnawiany i remontowany wewnątrz. Pokoje bardzo czyste, pościel i ręcznki świeżutkie i pachnące. Łazienka z prysznicem .Poniżej zdjęcia z naszego pobytu. Pokoje mogą wydawać się duże ale nie wszystkie takie są, ale jest tam wszystko co jest potrzebne na nocleg. Minusem było to że mieszkaliśmy na wyższym piętrze i trzeba się było przedostawać niestety wąskimi i krętymi  korytarzami zanim trafiliśmy do pokoju. Obsługa bardzo miła, pracują tam również Polacy którzy w razie czego służą pomocą i jeszcze doradzą.

Pyjama Park St. Pauli

Adres: Reeperbahn 36, St. Pauli, 20359 Hamburg, Niemcy

Telefon: +49 40 314838
Koszt za dwie noce /2 pokoje /2 dorosłych i 2 dzieci do 14 lat- 264,60 Euro

Parking  podziemny znajduje się zaraz przy Panoptikum po drugiej stronie ulicy. Tutaj link :

Parking za dobę : 15 Euro

Startseite


Zwiedzanie Hamburga w weekend – część 2 Miasto spichlerzy


Źródło: Wikipedia , Oficjalne strona Hamburg

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!