Hamburg,  Niemcy,  PODRÓŻE

Zabytkowe kościoły Hamburga

Hamburger Hauptkirchen

Nieodłącznym elementem mojego zwiedzania są również często budynki sakralne (oczywiście nie wszystkie). W Hamburgu również znajdziemy kilka interesujących kościołów znajdujących się w centrum Hamburga i nazywa się je Hamburger Hauptkirchen (główne hamburskie kościoły). Najbardziej znanymi są wlaśnie te w centrum Hamburga (św. Piotra ,św. Katarzyny, św. Michała, św. Jakuba i św. Mikołaja).

Jeden z punktów widokowych z piękną panoramą na miasto ze strzelistymi wieżami kościołów znajduje na 8 piętrze Filharmonii.

Kościół św. Michała w Hamburgu

Kościół św. Michała jest najważniejszym i najpiękniejszym kościołem barokowym w północnych Niemczech. Kościół jest rekonstrukcją z 1912 roku wcześniejszego kościła, który został spłonął w 1906 roku. Wieża kościoła zwana pieszczotliwie „Michel“ mierzy ponad 134 metry , natomiast na 82 metrze znajduje się punkt widokowy. Możemy dostać się tam schodami lub windą.Wieża kościóła jest widoczna od strony morza i jest to również symbol miasta dla przybywających drogą morską. Obecny budynek jest już trzecim w tym miejscu. Na początku msze odbywały się w kaplicy cmentarnej którą przebudowano w 1606 roku na mały kościółek. Dopiero po wojnie trzydzoestoletniej wybudowano pierwsz duły kościół który nazywano “Duży Michał“ (Große Michel), natomiast kościółek cmentarny „Mały Michał”( Kleine Michel). W 1750 spłonął od uderzenia pioruna,odbudowano go jednakw stylu barokowym. Potem spłonął w 1906 roku , odbudowany i ponownie 1945 roku zbombardowany.

Kościół św. Michała w Hamburgu

Adres: Englische Planke 1, 20459 Hamburg

Opłaty za wstęp:
Wieża
Dorośli: 6,00 euro (ulgowe 5,00 euro)
Dzieci od 6 do 15 lat: 4,00 euro (ulgowe 3,00 euro)

Krypta z filmem „Historia Hamburga”
Dorośli: 5,00 euro (ulgowy 4,00 euro)
Dzieci od 6 do 15 lat: 3,00 euro (ulgowe 2,00 euro)

Wieża ,krypta i film „HISTORIA Hamburga”
Dorośli: 8,00 EUR (ulgowy 7,00 EUR)
Dzieci od 6 do 15 lat: 5,00 euro (ulgowy 4,00 euro)

Posiadacze karty Hamburg City Pass- bilet wstępu do kościoła i wyjazd na wieżę w cenie karty.Jednak krypta jest dodatkowo płatna. 

Kościół św. Piotra w Hamburgu

Pierwsze wzmianki o pierwszym kościele św.Piotra wskazją na koniec XII wieku. Wspomniano  o nim jako o kościele targowym w 1195 roku. Obecny powstał w 1480 roku. Na drzwiach kościoła św.Piotra umieszczono ogromne kołatki z brązu w kształcie głowy lwa. Jest tam wyryta inskrypcja o położeniu kamienia węgielnego w 1342 roku. Na drugiej znajduje się data 1842 rok ,to data upamiętniająca wielki pożar Hamburga ,gdy kościół również spłonął . Z pożaru ocalały ozdobne kołatki w kształcie głowy lwa. Są one najstarszym zachowanym dziełem sztuki w Hamburgu. Wieża wznosi się na wysokość 132 metrów, a na wysokości 123 metrów znajduje się punkt obserwacyjny z którego rozciąga się doskonały widok na całe centrum miasta.

Kościół św. Piotra w Hamburgu

Kościół Główny św. Mikołaja 

Kościół bardzo ucierpiał podczas bombardowań w 1943 roku. Postanowiono pozostawić ruiny kościoła i ku pamięci tych wydarzeń pozostawiono wieżę i resztki prezbiterium. Później wybudowano nowy kościół św. Mikołaja w innym miejscu. Los nie oszczędzał budowli już wcześniej i na przestrzeni wieków spłonęła w 1589 roku, by po odbudowaniu ponownie po piędziesięciu latach wieża runęła wieża podczyas gwałtownej burzy. Przez 200 lat panował spokój ,aż do pamiętnego pożaru Hamburga z 1842 roku trwającego trzy dni. Zginęło wtedy 51 osob, a wiele straciło dachy nad głowami oraz spłonęł wiele budynków ,kościoły i ratusz.

Kościół jednak odbudowano i tak dotrwał do II wojny światowej. Był on idealnym punktem orientacyjnym dla pilotów sił alianckich podczas nalotów na miasto. Został zbombardowany 28 lipca 1943. Na ścianach kościoła do dzisiaj są widoczne ślady po odłamkach. Kościół ma status pomnika ofiar wojny. W wieży zamontowano przeszkloną windę która zawiezie nas 75 metrów wyżej na platformę widokową skąd moóemy podziwiać kolejny panoramiczny widok na miasto.

W podziemiach znajduje się niewielka wystawa upamiętniająca zniszczenia Hamburga podczas II wojny światowej oraz  ekspozycja o zniszczeniach Warszawy.

Kościół św. Mikołaja w Hamburgu

Rzeźba „Prüfung”

Rzeźba jest dziełem hamburskiej rzeźbiarki Edith Breckwoldt. Dzieło upamiętnia ofiary obozu jenieckiego w Sandbostel (Dolna Saksonia). Był jednym z największych obozów jenieckich założonych przez nazistów w którym zginęło 50 000 ludzi. Podstawą rzeźby są prawdziwe cegły z obozowych baraków.

Adres: Willy-Brandt-Straße 60, 20457 Hamburg

Można zwiedzić muzeum i platformę widokową na wieży.

Bilety wstępu:

Dorośli: 5,00 Euro/ulgowy 4 Euro

Dzieci od 6 do 17 lat: 3,00Euro.

Posiadacze karty Hamburg City Pass bilet wstępu w cenie karty.

 

Kościół św. Katarzyny w Hamburgu

Najstarsza wzmianka pochodzi z 1256 roku ,przebudowany w XV wieku w stylu północnoniemieckiego gotyku. Kościół znajduje się tuż nad Kanałem Celnym  w bezpośrednim w sąsiedztwie Miasta Spichlerzy i portu,tradycyjnie uważany za kościół ludzi morza.

Zdęcie -Tapetus.pl

Kościół św. Jakuba w Hamburgu

To piąty z pięciu głównych kościołów w centrum Hamburga na Starym Mieście .Powstał w miejscu wcześniejszej kaplicy znajdującej się na szlaku pielgrzymkowym zwanym Drogą św. Jakuba. Pierwsza wzmianka o tej budowli pochodzi z połowa XIII wieku.

Kościół św. Józefa w Hamburgu

Kościół ten był wybudowany jako pierwszy katolicki kościół w Europie po reformacji i jest najstarszą katolicką parafią w północnych Niemczech. Kościół znajduje się na ul. Große Freiheit 41 .Kaplica powstała 1660 roku ,jednak ta pierwsza spłonęła płodczas pożaru Altony w 1713 roku podczas wielkiej wojny północnej. Była to wojna pomiędzy Królestwem Danii i Norwegii,Rosją ,Saksonią,Prusami i Hanowerem a Szwecją po  drugiej stronie. Wybudowano kościół dedykując go św. Józefowi. Podczys wojny również zbombardowany, fasada budynku jednak ocalała pomiwo wielu zniszcueń.

Home

Znajduje się tu Polska Misja Katolicka w Hamburgu.


Przeczytaj artykuły:

Atrakcje Hamburga – portowe miasto na weekend część 1

 


Zwiedzanie Hamburga w weekend – część 2 Miasto spichlerzy


Źródło: Wikipedia , Oficjalne strona Hamburg

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!