Hamburg,  Niemcy,  PODRÓŻE

Zwiedzanie Hamburga w weekend – część 2 Miasto spichlerzy

Miasto Spichlerzy-HafenCity

HafenCity to nowoczesna portowa dzielnica, która obecnie słynie z wybudowanego ogromnego gmachu Elbphilharmonie widocznego z daleka. HafenCity to bardzo nowoczesna dzielnica Hamburga.

Co takiego ciekawego jest w tym miejscu. Na pewno specyficzna atmosfera ogromnych spichlerzy z czerwonej cegły zbudowanych w wilhelmińskim gotyku ceglanym. To największa przestrzeń magazynowa na świecie wybudowana pierwotnie  na grupie wąskich wysepek na Łabie w latach 1885-1927, następnie w latach 1949-1967 Speicherstadt zostało częściowo przebudowane. Była to wolna strefa gdzie przewożono towary bez płacenia cła. Miasto magazynów przyciąga wielu turystów chcacych zobacyzć te ogromne budynki służące kiedyś do przeładunków różnorodnych towarów z całego świata: zboża, herbaty, drewna ,przypraw czy tytoniu.

Speicherstadt zwany również Miastem Spichlerzy został  w 2015 roku umieszczony na liście UNESCO. Jest częścią HafenCity i jest to ogromna przestrzeń magazynowa, natomiast sąsiednia dzielnica Kontorhaus to ogromna dzielnica biurowa. Znajduje się tam Chilehaus dziesięciopiętrowy budynek biurowy zaprojektowanay przez niemieckiego architekta Fritza Högera. Sam budynek to tzw. przykład ekspresjonizmu ceglanego z lat 20 XX wieku. Jest to styl architektoniczny charakteryzujący się tym, że cegły czy płytki są głównym materiałem budowlanym i dekoracyjnym.

Obecnie  wiele magazynów zadaptowana na klimatyczne knajpki, restautracje, galerie sztuki, powstały muzea jak Miniatur Wunderland gdzie na 1300 metrach kwadratowych znajduje się największa na świecie makieta kolejarska i architektoniczna. Znajdują się tu również coraz to nowsze bardzo eksluzywne budynki oraz modne kawiarnie i inne strefy rozywki .


Atrakcje w Mieście Spichlerzy

1. Międzynarodowe Muzeum Morskie

Prywatne muzeum morskie z 40 tys. eksponatów i ponad milion fotografii w dzielnicy Hafen City. Prywatna kolekcja została zapoczątkowana w 1934 roku przez Petera Tamma. Znajdziemy tutaj kolekcję modeli statków, sztuki morskiej, marynarki wojenne świata, życie na okrętach, uzbrojenie statku a wszystko to na kilku piętrach i 12 000 m 2.

2. Miniatur Wunderlandnajwiększa makieta modelarstwa kolejowego na świecie. Miniatur Wunderland

Adres: Kehrwieder 2/Block D, 20457 Hamburg

3. Muzeum Przypraw wystawa poświęcona przyprawom świata

Startseite

Adres:
Spicy’s Gewürzmuseum GmbH
Am Sandtorkai 34
20457 Hamburg

Czynne : poniedziałek-sobota – od 10-17

4. Hamburg Dungeon historie Hamburga  Hamburg Dungeon

Adres: Kehrwieder 2, 20457 Hamburg

5. Harry’s Hamburger Hafenbasar świat skarbów marynarzy, podróż do odległych afrykańskich plemion, azjatyckich świątyń i ludów Ameryki Południowej. Harry’s Hamburger Hafenbasar

Adres: Sandtorhafen, Ponton, Nr. 2, 20457 Hamburg

6. Speicherstadtmuseum Muzeum portowe w starym magazynie SPEICHERSTADTMUSEUM

Adres: Am Sandtorkai 36, 20457 Hamburg

7. Chilehaus dziesięciopiętrowy budynek biurowy w Kontorhausviertel w Hamburgu

Hafenrathaus („Ratusz Portowy”) w Speicherstadt


Muzeum Miniatur Wunderland

To największa makieta modelarstwa kolejowego na świecie, znajdująca się w Hamburgu. W styczniu 2008 makieta posiadała 11000 metrów torów w skali H0, podzielonych na 9 sekcji: Niemcy Środkowe, Hamburg i wybrzeże, USA, Austria Skandynawia Szwajcaria. Knuffingen lotnisko Knuffingen Włochy Z 4.000 m² łącznej powierzchni makieta zajmuje 1.500 meteów.

Miniatur Wunderland

Muzeum Miniatur Wunderland


Hamburg Dungeon

Ciekawe opowieści ,przedstawienia i przerażające historie. Poznajemy tu 11 interaktywnych pokazów i ponad 600 lat historii z efektami specjalnymi. Opowieści o Inkwizycji, szpitalu zarazy, o komnacie tortur czy opowieść o zemście Marii Kathariny Wächtler. Inkwizycja trwała od XV do XVII wieku inkwizycja zatrzymała się w Hamburgu. Wystarczyła mała brodawka, pieprzyk, rude włosy lub zwykłe fałszywe oskarżenia ze strony mściwej sąsiadki, by zostać oskarżonym o czary. Szpital zarazy to opowieść o “czarnej śmierci” która spustoszała Hamburg w 1712 roku. Spośród 70 000 mieszkańców Hamburga zginęło 11 000 osób. Zemsta Marii Kathariny Wächtler to jedna z sensacyjnych spraw karnych w XVIII wieku .Maria została oskarżona o zamordowanie męża, pocięcie jego ciała na kawałki  a potem podczas podróży do Lubeki upuszczenie kawałków ciała męża aby nie było dowodów jej zbrodni. Torturowana ,oskarżona i skazana.

Hamburg Dungeon

Poznajemy mroczną dzielnicę  Gängeviertel  gdzie udajemy się na niesamowity spektakl i poznajemy lochy  oraz historię wielkiego pożaru Hamburga w maju 1842 roku. Pożar  zamienił się w płonące piekło, ponieważ w pobliskich magazynach przechowywano głównie łatwopalne towary, takie jak guma, spirytus, alkohol i olej.

Link do atrakcji turystycznej: Hamburg Dungeon

Adres: Dungeon Deutschland GmbH, Kehrwieder 2, 20457 Hamburg


Brooksbrücke

Most Brooks nad Kanałem Celnym łączy stare miasto Hamburga z Miastem Spichlerzy( Speicherstadt). Został zbudowany w 1887 roku, na krótko przed przystąpieniem Hamburga do Niemieckiego Związku Celnego. Most został ozdobiony czterema figurami na przyczółkach mostu, gdy wolny port został otwarty w 1888 roku. (Hamonia, Germania, St. Ansgar i Barbarossa). W czasie II wojny światowej most został zniszczony wraz z figurami.

BROOKSBRÜCKE HAMBURG


Elbphilharmonie– Filharmonia nad Łabą

Filharmonia nad Łabą została zbudowana na miejscu dawnego spichlerza cesarskiego zbudowanego w 1875 roku ,który został zniszczony podczas II wojny światowej. Majestatyczna budowla jest jednym z najwyższych budynków w mieście i mierzy 110 metrów. Budynek prezetuje się niesamowicie nie tylko z daleka ale również i z bliska. Przypomina ogromą morską falę lub ogromny żaglowiec. Ogromna szklana fasada budynku składa się łącznie z 1096 zakrzywionych szklanych elementów. Wewnątrz znajduje się sala koncertowa na 2100 miejsc a sam budynek to 26 pięter w których w dolnej części znajdują się sale konferencyjne, spa,restauracje  czy kawiarnie.

Elbphilharmonie-Filharmonia nad Łabą

Elbphilharmonie- Filharmonia nad Łabą

Możemy udać się na taras widokowyz którego spościera się na port i miasto z wysokości 37 metrów. W wewnętrznej części Plaza znajdują się schody i windy prowadzące do sal koncertowych, samoobsługowa kawiarnia »Deck & Deli« oraz lobby hotelu »The Westin Hamburg«

Czynne:

  • Plac: codziennie 10:00–24:00 (ostatnie wejście 23:30)
  • Sklep Elbphilharmonie na Plaza: codziennie 10:00–20:00
  • Punkt informacyjny w strefie wejściowej: codziennie 10:00–23:30
  • Centrum Turystyczne, Am Kaiserkai 62: codziennie w godzinach 10:00–19:00

Mahatma-Gandhi-Brücke- Hamburg

Panorama na miasto z tarasu Filharmonii.


Atrakcje Hamburga – portowe miasto na weekend część 1

 


Źródło: Wikipedia , Oficjalne strona Hamburg

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!