Baunatal,  Hessen,  Niemcy,  PODRÓŻE

Baunatal-Großenritte

Baunatal-Großenritte

Pierwsza wzmianka dokumentalna pochodzi z 775 roku. Wtedy to Arcybiskup Lullus przekazał  dobytek klasztoru Hersfeld Karolowi Wielkiemu, w tym nieruchomości w „Rittahe”, później „Ritte” („Breviarium Sancti Lulli”).

Grossenritter Kreuzkirche ma 500 lat.  Jubileusz był obchodzony w 2012 roku. Jednonawowy kościół z piaskowca, Kreuzkirche pochodzi z początku XVI wieku. Plebania została zbudowana na fundamentach starej plebanii w 1664 roku. Kościół stoi na skale i jest widoczny z daleka . Nie wiadomo jednak kto kazał zbudować ten kościół ,gdyż wszystkie dokumenty zostały spalone w trakcie  wojny trzydziestoletniej. Istnieją jednak wzmianki w dokumentach Breviarium sancti Lulli ,że można przypuszczać że kościół istniał już wcześniej. W Breviarium zawarto miejsca i ziemie należące do klasztoru Hersfeld i “Rittahe”zostało wymienione i było w zainteresowaniu kościoła. Wieża obronna z czterema wieżyczkami bocznymi  o wysokości 36 metrów została prawdopodobnie wybudowana w 1558 roku wraz z  kościołem.

Grossenritter Kreuzkirche

Kościół został odrestaurowany i odnowiony wewnątrz w 1959 roku. Wtedy też zostały zamurowane zachodnie drzwi i pod wieżę przeniesiono ołtarz znajdujący się wcześniej w galerii.

Grossenritter Kreuzkirche

Grossenritter Kreuzkirche z dziedzińcem
Tablica pamiątkowa Grossenritter Kreuzkirche

Budynki wokół Kreuzkirche  przypominają nam  o przeszłości jaka się tu ukształtowała przez handel i usługi.Przy samym murze  kościoła bardzo stare zabytkowe nagrobki.

Bardzo interesujące nagrobki przy kościele z jego drugiej strony . Na początku pomyślałam ,że to albo pomnik postawiony dla proboszcza sprawującego opiekę nad parafią ale okazało się ,że  upamiętniał  dzieci.

Pomnik upamiętniający dwie dziewczynki czteroletniej i pięcioletniej , dwie siostry Anna i Emilie.Urodzone w 1858 i 1859 rok -zmarłe w 1863 roku..Kim były i dlaczego zostały tutaj pochowane -w opracowaniu

 

Epifatium 

Natomiast tutaj odnalazłam pomnik/grób z 1512 roku   upamiętniający Proboszcza Josta Lampmanna wraz z jego dwunastoma dziećmi i ich matką Margarethe .Pięcioro dzieci zmarło na dżumę która wtedy panowała.

Epifatium

Zabytkowe pomniki

Zaraz obok stoją dwa zabytkowe pomniki chronione szybą.

Pierwszy pomnik:

Osoba urodzona 24 marca 1669 roku a zmarła w wieku 34 lat (prawdopodobnie mężczyzna ,jeszcze sprawdzam). Natomiast druga osoba Anna Maria zmarła w wieku 31 lat

Drugi pomnik: jest z roku 1695 roku .Upamiętnia on śmierć syna Johaniosa Henricha Adama urodzonego 24 września 1690 roku a zmarłego 12 stycznia 1694 roku . Na dole podany dodatkowo wiek dziecka -3 latka 3 miesięce i 18 dni. Pomnik postawiono w roku 1695 .

Krzyż z tyłu :Marie Sophie ….faff ur. Rampf 1791 roku -zmarła 1858

Pomnik ku pamieci proboszcza I. W .Kloefflera ur. 16 stycznia 1756 roku a zmarłego 29 kwietnia 1826 roku

“Gertrudenstift”

Dom opieki w którym obecnie pracuję ma również bogatą historię . Znajduje się za zachodnim krańcu miast Baunatal Großerritte na skraju lasa przy ulicy Prinzenstrasse i ulicy Vor der Burg.

Darczyńcą i  założycielką była GERTRUDE VON HANAU

Pierwotnie mąż Gertrudy -Książę Heinrich von Hanau, syn  Fryderyka Wilhelma I z Hessen-Kassel  rozpoczął budowę loży myśliwskiej( domku myśliwskiego) w 1866 roku . Budowa  została jednak ukończona w 1877 roku jednak już  jako dom starców i szpital. Budynek był  używany aż do jego rozbiórki w 1972 r. Powstał nowy dom , który został jednak rozebrany w 2003 roku ,następnie powstał budynek w obecnym stanie w latach 2006-2008 

Budynek z roku 1910

Źródlo zdjęcia : Zdjęcie archiwalne z roku 1910 – pocztówka https://de.wikipedia.org/wiki/Datei:Gertrudenstift_Jschloss-Gro%C3%9Fenritte_1910_Archiv-Stadt-Baunatal.PNG – archiwum miasta Baunatal Sieć 15 lipiec 2020

Źródło:
Wikipedia oraz strona mhk , documenta Stadt, Stadt,Regiowiki

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!