Baunatal,  Hessen,  Niemcy,  PODRÓŻE

Baunatal- miasteczko na trasie braci Grimm

 

Małe miasteczko 

Baunatal to małe miasteczko obok KASSEL w którym mieszkam . W jednaej z dzielnic Baunatal (Rengershausen) mieszkała tu kiedyś Dorothea Viehmann , gawędziarka która była głównym źródłem kolekcji baśni braci Grimm. Miasteczko znajduje sie na podróżniczym szlaku znanych na całym świecie braci Grimm. W Kassel znajduje się MUZEUM GRIMMWELT związne z twórczością braci Grimm gdy mieszkali w Kassel i nie tylko.

W KASSEL NIEDERZWEHREN znajduje się pomnik Dorothey Viehmann oraz dom w którym mieszkała aż do śmierci. Pochowana na dziedzińcu Kościoła św. Mateusza  (Matthäuskirche) znajdującego się obok.

Pomnik Dorothey Viehmann

Centrum Baunatal nie jest duże ,znajdziemy tu Urząd Miasta Rathaus ,Bank , sklepy i apteki .Wszystko w zasięgu ręki. Miasteczko powstało w 1966 roku po połączeniu gmin: Altenbauna , Altenritte , Großenritte , Guntershausen , Hertingshausen , Kirchbauna i Rengershausen . Gdy w 1957 roku  została zbudowana fabryka Volkswagenwerk Kassel ,pojawiło się coraz więcej pracowników tym samym okolica coraz bardziej się rozbudowywała . Dlatego  po połączeniu wszystkich gmin powstało miasto Baunatal .

Pomnik braci Grimm i Dorothey Viehmann znajdujący się w centrum Baunatalu. Przedstawia  Dorothee Viehmann opowiadającą baśnie braciom Grimm. W Baunatal odnajdziemy też inne rzeźby :

  • “Kot w butach ” w Rengershausen,
  • “Siedem kruków “w centrum Altenbauna,
  • “Jaś i Małgosia” w Kirchbauna 
  • “Żabi król” w Großenritte
  • “Gwiazdy dukaty” przy boisku sportowym w Guntershausen
Tablica upamiętniająca  Dorothee Viehmann opowiadającą baśnie braciom Grimm.
Dorothee Viehmann opowiada baśnie braciom Grimm.

W centrum Baunatal znajdziemy pomnik upamiętniający Baśń “Siedem kruków”
Na dole opis baśni w języku niemieckim
“Żabi król” w Großenritte
“Jaś i Małgosia” w Kirchbaunie

Historia Knallhütte – Historia pochodzenia piwa Hütt

Ponownie możemy zanurzyć się w bardzo ciekawej historii łączącej się z Dorotheą Viehmann. Uwielbiane piwo w Hesji. Aż od 9 pokoleń jest tutaj warzone piwo. W 1752 r. Johann Friedrich Pierson otrzymał prawa piwowarskie. To tutaj urodziła się córka  karczmarza Johanna Friedricha Isaaka Piersona (1734-1798) i jego żony Martha Gertrudy, ur. Spangenberg (1736-1804) . Dnia 8 listopada 1755 roku urodziła się Dorothea Viehmann w restauracji „Knallhütte” położonej między Niederzwehren i Kirchbauna. Mieszkała tutaj przez 32 lata, później mieszkała w KASSEL NIEDERZWEHREN

Link do Knallhütte:

Start

 

W latach 50 XX wieku odbywało się tutaj wspólne pieczenie chleba i ciasteczek. W okolicy nie było lokalnego piekarza a gospodarstwa były samowystarczalne.

Backhaus (Kirchbauna) -Piekarnia

Kościół z Kirschbauna w Baunatalu

Wcześniej była to wioska o której po raz pierwszy wspomniana o w zapiskach w 1123 roku, Prawdopodobnie był to kościół warowny. Średniowieczny budynek został zniszczony i na jego miejscu powstała budowla z wieżą zbudowana w 1773 roku.

Ufortyfikowany kościół Kirchbauna
Tablica upamiętniająca budowę i historię kościoła
Tablica informacyjna o dziejach kościoła

Kościół i dziedziniec  otacza mur obronny ,który kiedyś chronił mieszkańców na wypadek ataku. W scianach znajdują się do dzisiaj otwory i szczeliny z których mogli strzelać do wroga.

Odnajdziemy dwie bramy,północną  oraz gotycki spiczasty łuk („Hertingshaeuser Tor”) z boku .

Znajdziemy tam kilka starych  nagrobków i krzyży na cmentarzu . Z gotyckiego  cmentarza zachowała się wysoka ściana pierścieniowa z strzelnicami, wspornikowe kamienie wału i dwa spiczaste portale łukowe.

Tu również znajduje parę bardzo starych nagrobków
Tu również znajduje parę bardzo starych nagrobków

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Warowne ogrodzenie wokół kościoła


Menhir w Baunatal-Großenritte

Jest to olbrzymi stojący kamień Menhir składający się z kwarcytu   w dzielnicy Baunatal-Großenritte. Było to miejsce spotkań rytualnych w 4 i 3 wieku p.m.e. Kamień o wysokości 2,5 metra i średnicy 1,3 m. Stał na polu do 1911 roku, został jednak przez właściciela pola zatopiony . Został jednak ponownie odkryty w 1932 roku  przez Herberta Bohleya konserwatora zabytków i ponownie ustawiony .Podczas tych wykopalisk odnaleziono fragment kamiennego topora ,kilka kawałków potłuczonego szkła i bursztynową perłę. Jest to cenny zabytek epoki neolitu

Tablica informacyjna Hünstein w Baunatal-Großenritte

Olbrzymi stojący kamień Menhir składający się z kwarcytu

Pierwszym odkrywcą Menhiru był August Boley – miejscowy historyk i konserwator przyrody,

Tablica  go upamiętniająca:

August Boley
Urodzony 12 maja 1894 r. w  Riede
Zmarł 28 stycznia 1981 r. we Fritzlar


Legenda jaka jest związana z tym Menhirem opowiada o tym ,że jakiś gigant oderwał ten kamień  od pobliskiej góry  Hirzstein, wzgórza w lesie  Wilhelmshöhe. Chciał on zniszczyć  wieżę kościelną Kirchbauna. Jednak kamień wyślizgnął mu się z ręki i wylądował na polu. Niektórzy uważają że do dziś  można na kamieniu zobaczyć odciski palców giganta .


Baunsberg i dzielnica Altenbauna

Baunsberg (około 400 m,)wznosi się w parku przyrody Habichtswald. W lesie Habichtswald można spacerować wieloma alejkami i dróżkami, którymi można dostać się na sam szczyt .Wokół góry biegnie  szlak turystyczny, spacerowanie  i bieganie czy jazda na rowerze jest jak najbardziej wskazana.

Baunsberg składa się głównie z bazaltu i ma pochodzenie wulkaniczne. Znajdują się tam pozostałości fosy i musiał tam być kiedyś zamek.

W lesie Habichtswald
Prawdopodobnie pozostałości zamku na górze Baunsberg w lesie Habichtswald .
Baunsberg wiosną

Baunsberg jesienią


Źródło:
Wikipedia oraz strona mhk , documenta Stadt, Stadt,Regiowiki

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!