Francja,  Lazurowe Wybrzeże,  Menton,  PODRÓŻE

Menton-cytrynowe miasteczko

Menton -piękna historia cytrynowego miasteczka

Przeurocze miasteczko przy włoskiej granicy w którym można  zakochać się od pierwszego wejrzenia. Jest to perełka na Lazurowym Wybrzeżu “Perle de la France ” Miasto założone w XII wieku ,należało wcześniej do Włoch ,pierwsze wzmianki o Mentonie są z 1262 roku.W miejscu gdzie znajduje się cmentarz Vieux-Château został zbudowany zamek przez hrabiego Ventimiglia (włoskie  miasteczko położone w Zatoce Genua ,tylko 7 km od francuskiej granicy). Powstała wtedy droga łącząca włoskie miasto Piacenza z  francuskim miastem Arles .Droga została nazwana Via Julia Augusta. Zamek na Wzgórzu zapoczątkował rozbudowę miasta wokół niego a Menton została włączona do Republiki Genui.

Menton została nabyta przez Charlesa Grimaldi i była w posiadaniu władców MONACO od 1346 roku aż do samej rewolucji francuskiej czyli prawie  przez pięć wieków .Dopiero w 1848 roku Menton oraz miasteczko ROQUEBRUNE-CAP-MARTIN odłączyły się od Monaco i stały się oddzielnymi miastami. Miasta stały się częścią Francji dopiero od 1861 roku w zamian za pomoc finansową i militarną.

Miasto stało się popularnym miejscem dla osób chorych na gruźlicę ,to przyciągnęło głównie bogatą angielską, rosyjską oraz polską arystokrację na Lazurowe Wybrzeże .


Urocze stare miasto 

Oprócz Starego Miasta urzekł  mnie bardzo piękny  i interesujący  CMENTARZ ZAMKOWY – LE CIMETIÈRE DU VIEUX CHÂTEAU na Wzgórzu Zamkowym w Menton. Odnajdziemy tam wiele polskich grobów miedzy innymi jednym z najbardziej rozpoznawalnych pomników na cmentarzu jest pomnik  Janiny z Jełowieckich -Lewandowskiej. Młodej 27-latki która zmarła prawdopodobnie na gruźlicę . O tym jednak oczywiście później. Oprócz grobu Janiny znajdziemy również grób jej matki i ciotki( w innym miejscu) ,czy grób polskich malarzy Konstantego Przecławskiego i Władysława Hirszel.

Widok na miasto na Boulevard de Garavan przy cmentarzu LE CIMETIÈRE DU VIEUX CHÂTEAU
Widok na miasto z Promenade du Soleil
Widok na miasto z Promenade du Soleil

Museum Jean Cocteau-Bastion 

To pierwsze Muzeum które zostało otwarte w 1966 roku i poświęcone poecie Jean Cocteau.Powstało po tym jak Cocteau pracował w Mentonie nad dekoracja Sali Weselnej w 1957 roku. Cocteau zainteresował się wtedy Bastionem i powstało tam muzeum.

Sam Bastion został zbudowany w 1636 roku na żądanie księcia Monaco Honoré II ,aby bronić Menton od strony morza.Zachowała się wartownia , kuchnia prochownia .

Bastion Museum Jean Cocteau

Bastion – Muzeum Jeana Cocteau

Quai Napoléon III – Bastion du Vieux Port
Otwarte codziennie od 10:00 do 18:00, oprócz wtorków i 1 stycznia, 1 maja, 1 listopada i 25 grudnia.


Museum Jean Cocteau Collection Severin Wunderman

Nowoczesne muzeum zadedykowane artyście powstało dzięki zebranej kolekcji amerykańskiego biznesmena Séverina Wundermana. Zostało otwarte w 2011 roku  i jest to pomnik dla twórczości utalentowanego artysty. Séverin Wunderman podarował 1800 prac ,a zbierał je od 19 roku życia.W tym 990 prac samego Cocteau.

Historia muzeum Collection Severin Wunderman i muzeum Bastion na stronie : MUSEUM JEAN COCTEAU

Link do strony muzeum: https://www.museecocteaumenton.fr/

Museum Jean Cocteau-Mentona

Stare miasto

Zwiedzenie starego miasta to obowiązkowy punkt programu . Pięknie odnowiona Bazylika Świętego Michała Archanioła  przyciąga wzrok z daleka . Nazywana  klejnotem sztuki barokowej. Oczywiście jak zawsze  nie mogłam się oprzeć przed wejściem do środka .

Schody prowadzące do Bazyliki Świętego Michała w Mentonie
Widok na port w Mentonie


Bazylika Świętego Michała Archanioła

Piękna barokowa bazylika Świętego Michała Archanioła jest z XVII wieku.Ma dwie wieże jedną wysoką na 53 metry z XVIII wieku – dzwonnica .Obecnie jest pięknie odnowiona, druga wieża jest mniejsza i jest pozostałością dawnego kościoła .Przed bazyliką

wyłożone mozaiką układającą się w herb Grimaldich.

Bazylika Świętego Michała Archanioła
Bazylika Świętego Michała Archanioła-Dzwonnica

Wnętrze bazyliki jest bogato zdobione między innymi piękny barokowy ołtarz oraz sklepienie kościoła.


Kaplica Niepokalanego Poczęcia lub Białych Pokutników 

Kaplica została zbudowana w latach 1680-1687 .Ziemia została podarowana przez rodzinę Monléon i księcia Louisa I. Zabytek historyczny od 1947 roku .

W niszach znajdują się posągi Świętego Izydora i Świętego Elma (patrona marynarzy, piorunów, podróżujących  po morzu i żeglarzy.Nad drzwiami wejściowymi  znajduje płaskorzeźba Niepokalanego Poczęcia.Wyżej pomnik  Świętego Karola Boromeusza. Na samej górze posągi  Nadziei, Wiary i Miłosierdzia.

Dzwonnica ma 40 metrów wysokości.

La Chapelle des Pénitents-Blancs

Niestety akurat wokół panował bałagan prac remontowych przy bazylice Świętego Michała Archanioła.


Place du Cap -Menton

Wyzwolenie Mentony

Pomnik Deportowanych i Ruchu Oporu znajduje się na rogu spotkania się dwóch deptaków w Mentonie  Rue Saint-Michel i Rue Pieta. „Victorieuse et sereine la résistance sort de la clandestinite”  czyli „Zwycięski i spokojny, opór wychodzi z ukrycia”.

Raz w roku w Menton odbywają się uroczystości pod pomnikiem. Do wyzwoleniu Menton doszło 8 września 1944 roku.

Pomnik deportowanych i ruchu oporu-Menton
Rue Saint-Michel

Święto cytryn

Każdego roku w Mentonie (Menton) przez całe 3 tygodnie odbywa się Festiwal Cytryny . Całe miasto mieni się kolorem żółtym i pomarańczowym. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w Mentonie na które wszyscy wyczekują cały rok .W trakcie trwania festiwalu przedstawiane są wspaniałe rzeźby zbudowane z cytryn ,pomarańczy i grejpfrutów.Organizowane są wspaniałe pokazy i parady na platformach gdzie występuje wielu tancerzy i artystów. A na zakończenie wspaniałe pokazy sztucznych ogni. Początki święta znane są już od lat 30 XX wieku.

Można połączyć dwie świetne imprezy w tym czasie : Święto Cytryn w Mentonie i Karnawał w Nicei.

Karnawał w Nicei – od 15 lutego -28 lutego 2021

Święto Cytryn w Mentonie – od 15 lutego – 3 marca 2021

Można upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu i wspaniale spędzić czas nawet w lutym 🙂

W trakcie spaceru po uliczkach Menton możemy zaopatrzyć się w przetwory, dżemy i soki w wielu okolicznych sklepikach. Oprócz tego oczywiście zaopatrzymy się w mydełka ,płyny i różnego rodzaju zapachy.


Źródło:
Wikipedia oraz oficjalna strona Menton https://www.menton.fr/

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!