Köln,  Nadrenia Północna-Westfalia,  Niemcy

Nadreńska metropolia – Kolonia na weekend

Szczypta historii

Kolonia to największe miasto Nadrenii Północnej -Westfalii i czwarte co do wielkości w Niemczech. Miasto o bogatej historii nad Renem sięga jeszcze czasów starożytnego Cesarstwa Rzymskiego. Miasto założone w I wieku naszej ery, jako rzymska Colonia Claudia Ara Agrippinensium. Tu urodziła się cesarzowa rzymska Agrypina Młodsza -matka Nerona. Miasto nazwana właśnie na jej cześć.

Odwiedzając Kolonie obowiązkowo powinniśmy zwiedzić gotycką Katedrę w Kolonii (Kölner Dom), Most Hohenzollernów czy zabytkowy Targ Rybny. Kolonia to nie tylko słynna Katedra w Kolonii i sakralne budowle to również miasto wielu browarów i słynnej wody kolońskiej. Najwięcej browarów w mieście produkujących piwo Kölsch. Możemy zwiedzić niektóre z nich np. Browar Früh am Dom (zwiedzisz budynek od piwnic po ostatnie piętro), Browar Peters lub Gilden w Sims, Gaffel Haus na Starym Rynku oraz Bierhaus w Salzglass. 

Katedra w Kolonii
Stary rynek
Widok na katedrę z Mostu Hohenzollernów

W Kolonii odnajdziemy architekturę romańską i gotycką jak również nowoczesne budynki nad brzegiem Renu w kształcie portowych żurawi w Porcie Rheinau Rheinauhafen. Tam jednak znajdują się głównie różnego rodzaju firmy i kancelarie.

Miasto ma nam do zaoferowania wiele sakralych atrakcji dla fanów tego typu zwiedzania w tym oczywiście słynną Katedrę w Kolonii oraz aż dwanaście romańskich kościołów w tym między innami :Kościół Świętego Andrzeja ,Świętego Marcina ,Urszuli, Cecylii czy świętych Apostołów. Jeśli ktoś da radę oczywiście zobaczyć te wszystkie sakralne budowle czas na kościoły gotyckie w tym Kościół kartuzów w Kolonii z XIV wieku i Opactwo Deutz które kiedyś było opactwem benedyktyńskim.

Kultura i sztuka w Kolinii

 • Museum Ludwig i Filharmonia Kölner– zaraz za katedrą znajduje się muzeum sztuki nowoczesnej oraz filharmonia.
 • Muzeum sztuki sakralnej (Museum Schnütgen) ze zbiorami z IX -XV wieku znajduje się w kościele św. Cecylii (Adres: Cäcilienstraße 29, 50667 Köln). Znajduje się tutaj największa kolekcja sztuki średniowiecznej zaraz po Nowym Jorku i Paryżu.
 • Muzeum czekolady w Kolonii – nad brzegiem Renu słodkie muzeum przedstawi nam historię czekolady od czasów Azteków (Adres: Am Schokoladenmuseum 1A, 50678 Köln).
 • Muzeum perfum w Kolonii- tu  w 1709 roku wynaleziono wodę kolońską. Fabryka perfum nadal znajduje się naprzeciwko ratusza w Kolonii i obecnie mieści muzeum zapachów. Słynna Woda kolońska (Eau de Cologne) jest tu produkowana od XVIII wieku a pierwsza fabryka została założona przez wloskiego perfumiarza Farinę, który opracował formułę perfum (Adres: Obenmarspforten 21, 50667 Köln).

Willkommen

 • Wallraf-Richartz-Museum – kolekcją dawnego malarstwa kolońskiego Stefana Lochnera, malarstwo od średniowiecza do okresu międzywojennego z dziełami malarzy. Jedna z największych kolekcji w Europie.( Adres: Martinstr. 39  50667 Köln)
 • Muzeum Historii Lalek–  muzeum nie jest duże ,znajdziemy tu zabawki w tym zabytkowe lalki (Adres: Unter Goldschmied 3, 50667 Köln)
Museum Ludwig i Filharmonia Kölner


Most Hohenzollernów

Most wybudowano ponad 100 lat temu w miejscu starego Dombrücke. Prowadzi tam najruchliwsza trasa kolejowa w Niemczech,na drugą stronę możemy również przedostać siępieszo i na rowerach. Po obus stronach mostu na cokołach umieszczono po dwie statuy konne: te po stronie Kolonii .Od strony katedry umieszczono statuy cesarza Fryderyka III i Wilhelma II, a po drugiej stronie króla Fryderyka Wilhelma IVcesarza Wilhelma I. Na moście znajduje się ściana kilku tysięcy miłosnych kłódek zawieszanych przez zakochanych. Podobno ich waga obecnie to aż 60 ton.

Pomnik konny cesarza Wilhelma II .
Most Hohenzollernów


Stary targ rybny

Starówka rozpoczyna się bezpośrednio nad Renem. W historyczny klimat wprowadza nas już stary targ rybny z fontanną i kolorowymi kamienicami. Targ rybny odbywa się raz w miesiącu od kwietnia do października gdzie można kupić pyszne dania rybne i wiele innych przysmaków. Możemy zaszyć się w zakamrki kolońskich uliczek natrafiając na ciekae kamieniczki oraz natrafić na kamienne twarze z kłami o długości kilku centymetrów zdobiące liczne ściany domów na Starym Mieście w Kolonii. Warto przespacerować się nadreńską promenadą.

Dalej dojdziemy do Kościóła św. Marcina z imponującą wieżą widoczną z daleka. Wewnątrz dzieła rzeźby gotyckiej z XIV-XVI wieku.

Stary rynek w Kolonii

Udając się na rynek starego miasta natrafimy na zabytkowy gotycki ratusz z XIV wieku a na środku placu stoi ogromna statua niemieckiego generała kawalerii z wojny trzydziestoletniej Johanna von Werth. Jego życie stało się legendą krążęcą po Kolonii i Nadrenii co zresztą jest również odtwarzane podczas karnawału. Niejaka służąca Griet chcąc bogatego męża odrzuca propozycję zamążpójcia ze strony biednego służącego. Z rozpaczy poszedł na wojnę i został generałem dzięki swoim zasługom. Po powrocie witany przez wszystkich spotyka ukochną na targu lecz odwraca się od niej.

Karnawał zwany jako “piąta pora roku” rozpoczyna się każdego roku 11 listopada o godzinie 11:11 i kończy w Środę Popielcową następnego roku. Jednak główne uroczystoćci odbywają się Rosenmontag – Poniedziałek róż.

Historyczny plac miejski z różnymi sklepami, restauracjami i barami. Zimą odbywa się tu słynny targ świąteczny


Gotycki ratusz

Najstarszy niemiecki ratusz z renesansową loggią i wieżą w stylu gotyckim w Niemczech. Przed ratuszem ( sierpień 2022 ) trwały ponownie prace i wykopaliska archeologiczne. Podczas wcześniejszych prac konserwatorskich ujawniono pozostałości rzymskiego pretorium (czyli lokum rzymskich namiestników).

Na wieży ratusza znajduje się 130 kamiennych figur. Budowla składa się z kilku części w tym pierwsza z XIV wieku zwana jako Saalbau czyli zadaszona hala ma aż długość 30 metrów i wysokość praiw 10 metrów .Następna część to wieża z początku XV wieku i Loggia.

Niedaleko katedry naprzeciwko najstarszego browaru w Kolonii odnajdziemy bogato zdobionę XIX-wieczna fontanna z rzeźbami upamiętniające miejscową legendę o skrzatach. Opowiada ona o pracowitych pomocnikach, którzy  uwolnili każdego mieszkańca miasta od uciążliwej pracy, pracując w nocy.

Fontanna “Heinzelmännchenbrunnen”


Katedra w Kolonii

Katedra w Kolonii (Köln Dom) jest niezwykłą budowlą , ta wspaniała , ogromna i majestatyczna katedra przyciąga nas swoim kształtem, a jej wieże są widoczne już z daleka. Jest światowym  dziedzictwem Unesco  a jej budowa trwała ponad 630 lat. aż do 1880 roku. Największy i najważniejszy kościół w Kolonii o długości 144 metrów a wieże mają prawie 160 metrów wysokości.Wyższa jest tylko katedra w Ulm w Badenii-Wirtembergii. Trzecia co do samej powierzchni po katedrze w Sewilli i KATEDRA DUOMO  w Mediolanie. Katedra ma aż dwanaście dzwonów w tym  największy i najcięższy bijący dzwon na świecie zwany Dzwonem Św. Piotra.

Katedra to wspaniała i niesamowita budowla, która zaprasza nas już od samego wejścia wspaniałym łukiem nad wejściem ozdobionym figurami świętych. Ogromne zdobione drzwi figurami świętych i herbami. Wnętrze katedry tworzy cenny zbiór sztuki średniowiecznej, nowożytnej i nowoczesnej. Znajduje się tu ołtarz z XIII wieku z relikwiarzem Trzech Króli. Znajdziemy kilka pięknych kaplic z malowidłami ściennymi ,ołtarzami i obrazami i figurami świętych, nagrobków i epifatiów. i grobowców biskupów i arcybiskupów. Niesamowite witraże przedstawiają nam sceny biblijne w tym witraż z 1260 roku.

Wspaniała architektura i przestrzeń całej katedry jest olśniewająca. Wiele odwiedzających nie zwraca uwagi na wspaniałe posadzki zdobione mozaikami  biskupów i herbami. W katedralnej krypcie znajdują się grobowce biskupów i arcybiskupów .

W katedrze od 1871 roku znajduje się grób Rychezy/ Ryksa Królowej Polski , żony Księcia Mieszko II w kaplicy poświęconej św. Janowi Chrzcicielowi.

Możemy również udać się na wieżę -koszt takiej wizyty to 5 Euro za bilet normalny ,a za ulgowy 2 Euro. Wstęp do samej katedry jest bezpłatny, jednak do skarbca już nie. Wejściówka za cały bilet 6 Euro a ulgowa 4 Euro.

Relikwiarz Trzech Króli – dzieło Mikołaja z Verdun. Wewnątrz kryje relikwie Trzech Króli – patronów Kolonii.

Link do katedry: Katedra w Kolonii


Pociąg turystyczny w Kolonii

Wycieczki Zoo-Express odbywają się od kwietnia do października dla tych którzy mają mało czasu na zwiedzanie. Czekoladowy Ekspres kursuje od stycznia do listopada. Podróż prowadzi od katedry, obok wielu zabytków Kolonii, przez stare miasto z romańskimi kościołami do muzeum czekolady i nabrzeży żeglugowych. Wycieczka kosztuje 9 euro dla dorosłych i 5 euro dla dzieci.  W grudniu możemy zwiedzać ekspresowo na jarmarki bożonarodzeniowe w Koloni od 21 listopada do 23 grudnia 2022 roku. Ekspres Jarmarku Bożonarodzeniowego kursuje na cztery najpopularniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Kolonii ( jarmark przy Katedrze  ,na starym mieście i nowym rynku oraz przy Muzeum Czekolady.

Wsyzstkie informacje na stronie poniżej:

Startseite


Posumowanie

Podsumowując znajdziemy tu sporo atrakcji dla każdego . Fani turystyki sakralnej nie będą zawiedzeni . Warto zajrzeć rownież na stary zabytkowy Cmentarz Melaten o miejscu tym wspominano już w  XIII wieku . Znajdował się tu w XII wieku dom  dla chorych i trędowatych. W mieście odnajdziemy rzymski dziedzictwo i średniowieczne zaułki. Poznamy historię i kulturę w muzeach , galeriach sztuki i teatrach i filharmonia . Tu odbywa się lit.COLOGNE- jedno z największych międzynarodowych festiwali literatury w Europie. Miasto wody kolońskiej i piwa Kölsch (około 25 kolońskich rodzajów piw) i  Kolońskiego Karnawału. Odyseja to duży park przygodowo-naukowy na 5.500 m2 oraz Kolońskie Zoo trzecie najstarsze Zoo w Niemczech z powierzchnią 20.000 m2 i wycieczka kolejką linową Kolejka linowa -Rhein-Seilbahn.

Wspaniałe punkty widokowe : 

 1. Wieża katedry w Kolonii
 2. Most Hohenzollernów
 3. Kolejka gondolowa nad Renem
 4. Taras widokowy z wieżowca KölnTriangle
 5. Taras przy muzeum czekolady

 


Źródło: Wikipedia , strona regionalna Miasto Kolonia

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!