Francja,  Lazurowe Wybrzeże,  Nicea,  PODRÓŻE

Nicea – atrakcje lazurowego miasta

Lazurowe miasto

W Nicei nie można się nudzić, zawsze możemy odkryć i poznawać coś nowego. Za każdym razem będąc w Nicei czuliśmy niedosyt zwiedzania. Postanowiliśmy następnym razem zatrzymać się w Nicei, aby mieć możliwość poznania lepiej miasta i jego historii. Miasto oferuje wiele atrakcji i każdy znajdzie coś dla siebie. Nie ma możliwości żeby się tu nudzić. Nasz kolejny przyjazd przypadł na luty w związku z organizowanym co roku Karnawałem w Nicei oraz ze Świętem Cytryny w MENTON . Lazurowe wybrzeże jest piękne o każdej porze roku, nawet w lutym pogoda była jak u nas nasza polska wiosna. Moim zdaniem podczas jednodniowego wypadu do Nicei nie ma możliwości zobaczenia całego miasta. Podczas jednodniowej wycieczki na pewno uda się zwiedzić tylko te najbardziej znane atrakcje w pobliżu Promenady Anglików. Jednak wszystko zależy od tego co chcemy zobaczyć i jak zwiedzamy. Przykładowo mnie interesuje architektura, muzea (nie wszystkie), zabytkowe sakralne budynki i cmentarze. Warto oczywiście wspiąć się na Wzgórze Zamkowe, aby podziwiać piękne widoki zapierające dech w piersiach czy spędzić czas na plaży. Wszystko zależy od tego ile czasu chcemy spędzić w mieście i co chcemy zwiedzić.

W Nicei znajdziemy nie tylko piękne widoki, odwiedzimy piękne okoliczne miejscowości. Zwiedzimy świetne muzea i galerie lub kościoły i zabytkowe cmentarze. Poznamy historię ciekawego regionu, rzymskie ruiny, historyczne stare miasto oraz mnóstwo knajpek i restauracji.

Widok na Lazurowe Wybrzeże podczys lądowania.
Plaża w Nicei

Nicea jest bardzo dobrze skomunikowana o czym przekonaliśmy się przemieszczając się po mieście tylko tramwajami i autobusami poza Niceę. Niektórzy uważają, że można zwiedzić miasto w jeden dzień albo nawet w kilka godzin. Na pewno zobaczymy tylko kilka atrakcji pobierznie, na szybko z wywieszonym językiem. Wiem o czym mówię bo byłam w Nicei kilka razy, a to na kilka godzin lub na cały dzień czy zatrzymywaliśmy się tam niekiedy przejazdem. I ani razu nie starczyło nam czasu na poznanie miasta tak jak chciałam.

Dlatego ostatnim razem przylecieliśmy do Nicei i tu spędziliśmy cały tydzień. Wyjazd był zaplanowany pod kątem odbywającego się w lutym Karnawału w Nicei oraz ze Święta Cytryn w MENTON. Zamieszkaliśmy w hotelu nieopodal słynnego Hotelu Le Negresco, mieliśmy od Hôtelu Villa Rivoli tylko 300 metrów do plaży i Muzeum Massena.

Restauracje na plaży
Promenada Anglików


1.Promenada Anglików 

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Nicei to oczywiście słynna Promenada Anglików, która jest chyba  jednym z najczęściej fotografowanych miejsc w Nicei. Sama promenada ciągnie się na długość aż 7 kilometrów. Odnosi się wrażenie, że deptak ciągnie się w nieskończoność, ma się ochotę iść po nim dalej i dalej. Samo miasto pamięta jeszcze czasy Rzymskie, miasto było ważnym portem i siedzibą biskupstwa. Historia miasta jest naprawdę bardzo ciekawa. W miejscu dzisiejszej Nicei swoje osady posiadali starożytni Grecy oraz Rzymianie (dzisiejsza dzielnica Cimiez). W XIII i XIV wieku Nicea wchodziła w skład Prowansji, jednak pod koniec XIV wieku dołączyła do Sabaudii. W trakcie panowania Napoleona III Nicea i okoliczne miejscowości zostały włączone w granice Francji dopiero w 1860 roku.

Jeśli zależy ci na poznamiu Nicei to zatrzymaj się na dłużej a nie pożałujesz. Osobiście lubię poznawać wszystko sama i chodzić swoimi ścieżkami, ale można skorzystać również z pomocy przewodnika i tu polecam szczerze Tomasza Bobrowskiego z Lazurowy Przewodnik, który mieszka właśnie w Nicei i o mieście oraz całym Lazurowym Wybrzeżu wie najwięcej. Sama korzystałam z przewodników Tomka po Lazurowym Wybrzeżu – Niecei, MONACO czy MARSYLII i szczerze polecam. Znajdziecie tam wszystkie informacje  potrzebne do zwiedzania Lazurowego Wybrzeża.

Warto odwiedzić miasteczko WZGÓRZE MONT BORON  czy VILLEFRANCHE-SUR-MER. Jeśli mamy czas to warto pojechać na  PÓŁWYSEP CAP FERRAT i przejść się pieszo wokół półwyspu lub udać się z miasteczka SAINT-JEAN-CAP-FERRAT w stronę BEAULIEU-SUR-MER drugiego równie malowniczego miasteczka. Na Saint Jean Cap Ferrat warto zwiedzić piękny pałacyk w stylu włoskiego renesansu oraz dziewięć ogrodów  VILLE EPHRUSSI DE ROTHSCHILD. Dodatkowo VENCE i SAINT PAUL DE VENCE

Olbrzymia kolumna z grecką boginią Nike stoi  przy Promenadzie Anglików ale na terenie Ogrodu Alberta I. Nicea została nazwana od imienia greckiej bogini Nike. Nicea została częścią Francji dopiero w  1860 roku.

Hotel Negresco

Ten niesamowicie reprezentacyjny hotel został wybudowany w 1912 roku w stylu śródziemnomorskim. Wybudowano go z myślą  o inwestorach oraz  dla światowej arystokracji i rodzin królewskich. Otwarto go w 1913 roku dzięki rumuńskiemu hotelarzowi Henri  Negresco. Teraz odwiedzany jest głównie przez zamożnych ludzi, biznesmenów, polityków czy gwiazdy muzyczne. Hotel jest wizytówką miasta, wieczorem prezentuje się jeszcze lepiej niż za dnia. Podobno każdy pokój w hotelu ma inny wystrój urządzony jest ze smakiem i unikalną francuską sztuką i unikalnymi meblami.

Negresco był pół-Żydem pochodzącym  z Bukaresztu który uczył się tam cukiernictwa. Jakiś czyas pomieszkiwał w Paryżu aż trafił do MONTE CARLO gdzie był kamerdynerem i wielu było pod wrażeniem jego opieki nad dostojnymi gośćmi którymi się zajmował. Po jakimś czasie dzięki poleceniu został kierownikiem restauracji w kasynie w Nicei, a potem samym dyrektorem kasyna. Dzięki swoim późniejszym znajomościom udało mu się wspólnie z francuskim inwestorem (producentem rowerów i samochodów) założyli spółkę Negresco & Cie. Wybudowano hotel Negresco niestety wybuchła I wojna światowa i hotel pełnił funkcję szpitala polowego. Po wojnie hotel podupadł a sam Negresco zmarł w Paryżu jako bankrut w 1920 roku na raka wątroby.

Potem hotel kupił Jean-Baptiste Mesnage (ojciec Jeanne Augier), która zarządzała hotelem przez 60 lat. Jeanne Augier mieszkała na ostatnim piętrze w hotelu, zmarła w 2019 roku w wieku 95 lat. Wielu chciało od niej odkupić hotel ale nigdy się na to nie zgodziła. Odmówiła zarówno sułtanowi Brunei, jak i miliarderowi Billowi Gatesowi twierdząc ,że nie stać ich na jej hotel. Gates podobno wręczył jej nawet czek in blanco. Niestety nie posiadała spadobierców i  zapisała swój majątek specjalnemu funduszowi aby jej dziedzictwo nie przepadło. Kochała zwierzęta i nawet w hotelu były one wyjątkowo traktowane.


2.Wzgórze Zamkowe

Obowiązkowym punktem widokowym jest Wzgórze Zamkowe z którego roztacza się cudowny widok na morze. Świetne miejsce na spacer z rodziną. Wzgórze oddziela Stare Miasto od portu w Nicei, aby dostać się do portu wystarczy obejść wzgórze. Na prawie 100 metrowe wzgórze możemy dostać się windą (za pierwszym razem nie wiedzieliśmy o windzie, a ostatnim razem niestety nie działała).Wejście po schodach jest dość męczące, ale możemy robić sobie postoje i podziwiać widoki.

Widok ze Wzgórza Zamkowego
Widok na Wzgórze Mont Boron
Wido na port w Nicei

Na wzgórzu najpierw zatrzymujemy się na Wieży Bellanda najbardziej znany punkt widokowy w Nicei. Dalej natkniemy się na piękny chociaż sztuczny wodospad. Trzeba uważać żeby się nie poślizgnąć bo woda spływająca kaskadami dość mocno pryska. Stamtąd i z góry nad wodospadem mamy kolejny piękny widok. Spacerując po wzgórzu znajdziemmy kilka zacisznych zakątków, gdzie można chwilę odpocząć. Z każdej strony znajdziemy kilka punktów widokowych na Niceę. Na promenadę ,stare miasto z pomarańczowymi dachami, na port i WZGÓRZE MONT BORON oraz na góry.

Na wzgórzu znaduje się duży plac zabaw dla dzieci. Spacerują tam wszyscy całymi rodzinami, widziałam też sporo osób malujących przepiękne widoki i pejzaże.Udajemy się w stronę wykopalisk archeologicznych, aż docieramy do starego żydowskiego cmentarza i cmentarza zamkowego.

Wodospad na Wzgórzu Zamkowym

3.CMENTARZ ZAMKOWY W NICEI

(osobny artuykuł)


 4.Stary Port w Nicei

Ze wzgórza zamkowego rozpościera się przepiękny widok na Port Lympia. Do portu możemy dojść spacerem naokoło wzgórza lub będąc już na wzgórzu zejść po drugiej stronie z niego. W porcie oczywiście stoi  wiele pięknych jachtów. W 1748 roku Król Emanuel III postanowił stworzyć port w Nicei w rejonie zwanym doliną Lympia, u podnóża starej cytadeli. Jego budowa trwała ponad półtora wieku.  W porcie znajduje się kościół Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia (1853-1896). Po bokach kościoła portowego stoją dwa bliźniacze budynki. Możemy albo udać się dalej na spacer wokół portu lub wrócić tramwajem lini L2 do centrum Nicei. Tak naprawdę do poruszania się po Nicei żeby zwiedzać wystarczy nam tylko tramwaj.

Widok na port w Nicei ze Wzgórza Zamkowego


5.Plac Masséna

Jest to historyczny plac w samym sercu Nicei. Odbywają się na nim różne imprezy jak np. w lutym Karnawał w Nicei czy w lipcu Dzień Bastylii. Plac Massena jest bardzo charakterystyczny, znajduje się tam piękna Fontanna Słońca (Fontaine du Soleil). Wokół plac jest otoczony wieloma kolorowymi budynkami. Na placu znajdują się dziwne na pierwszy rzut oka duże rzeźby postaci umieszczonych na słupach. Jest to specjalna  instalacja nawiązująca do siedmiu kontynentów. Wieczorem rzeźby są podświetlone w różnych kolorach. Od strony północnej placu znajduje się ulica handlowa miasta – Avenue Jean Médecin. Jeśli chcemy udać się na zakupy to możemy przejść się spacerem w górę ulicy lub pojechać tramwajem Lini 1.

Plac Masséna (Place Masséna)

Fontanna Słońca (Fontaine du Soleil) Wokół posągu Apolla są usytuowane rzeźby symbolizujące planety :Ziemie , Marsa, Merkurego, Wenus i Saturna.

Przy placu Massena znajduje się Promenada Paillon z różnorodną i bogatą roślinnością oraz z lustrzanym stawem z fontannami idealnym miejscem podczas upałów. Można tam spędzić miło czas odpoczywając lub spacerując wzdłuż promenady którą dojdziemy do Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Współczesnek MAMAC gdzie mieści się kolekcja awangardowej sztuki amerykańskiej i francuskiej.

Kościół św. Jana Chrzciciela

Możemy  udać się na zakupy ulicą handlową lub pojechać tramwajem w stronę Gare du Sud. Po drodze mijamy Bazylikę Wniebowzięcia NMP, okazały neogotycki kościół wzniesiony w 1864 roku słynący z imponujących bliźniaczych wież i kolorowych witraży. Gare du Sud była popularną halą z jedzeniem mieszcząca się w dawnym dworcu kolejowym. Niestety hala była nieczynna gdy tam byliśmy i podobno będzie nieczynna do odwołania. Obok hali znajduje się targowisko Liberation na którym można kupić ryby i owoce morza. Zaraz obok stoi Statua Generała de Gaulle.

Bazylika Wniebowzięcia NMP w Nicei
Gare du Sud w Nicei

6.Muzeum Massena

Mieszkając zaraz obok Villi Massena obowiązkowo trzeba było zwiedzić muzeum. Villa Massena znajduje się zaraz obok słynnego Hotelu Negresco. Villę  zbudowano w 1898 roku w stylu BELLE ÉPOQUE przez jednego z najlepszych architektów na Lazurowym Wybrzeżu w okresie Belle Epoque. Możemy poznać tutaj sztukę i historię Riwiery od przyłączenia Nicei do Francji aż do końca Belle Epoque. Budynek wzniesiono w modnym wówczas stylu neoklasycystycznym z silnymi wpływami włoskimi. Przed budynkiem od strony Promenady Anglików znajduje się park zaprojektowany na wzór angielski lecz z roślinnością śródziemnomorską.

W Villi Massena na dwóch piętrach prezentowane są malarstwo, rzeźba, sztuka dekoracyjna, biżuteria i meble z Belle Epoque. Wystawiona jest również pośmiertna maska Napoleona Bonaparte oraz diadem z masy perłowej pierwszej żony Napoleona, Josephine de Beauharnais.  W ogrodzie od strony Promenady znajduje się pomnik ofiar zamachu w Nicei z 14 lipca 2016 roku.

André Massén urodził się w połowie XVIII wieku, syn handlarza winem. Jako młody chłopaka zaciągnął się do francuskiego pułku. Jego kariera rozwijała się bardzo szybko, zostaje kapitanem, podpułkownikiem a potem został generałem całej dywizji. Był jednym z najbardziej utalentowanych marszałków Napoleona.

Wystawa czasowa

Oprócz wystawy stałej odbywają się również wystawy czasowe. Akurat w lutym 2023 w trakcie trawania Karnawału w Nicei odbywała się wystawa z okazji 150-lecia karwawału odbywającego się w Nicei. W muzeum mogliśmy zobaczyć i poznać historię karnawału w Nicei. Zorganizowano również wystawę pięknych oryginalnych strojów z wielkich szkół samby z Rio de Janeiro z Brazylii. Miasto chciało uhonorować karnawał w Rio, który został właśnie zainspirowany karnawałem w Nicei. Pod koniec XIX wieku przyjeżdżało tu wielu dostojnych gości, książęta i królowie. Przybyl również sam cesarz Brazylii Pedro II , któremu Karnawał tak bardzo się spodobał, że postanowił zorganizować taką paradę u siebie. Karnawał w Brazylii jest legalny tak naprawdę dopiero od 1932 roku.

Bilet:

Cena za wstęp na wystawę i zbiory stałe muzeum: 10 Euro
Wstęp bezpłatny dla mieszkańców Metropolii Nice Côte d’Azur.

Obok Muzeum Massena znajduje się kamienica na której wisi tablica upamiętnijąca mieszkającą tu kiedyś krótko Marię Konopnicką. Poetka przyjeżdżała niekiedy do Nicei i wspominala często o niej pisząc listy do córki. Konopnica przyjeżdżała kilka razy na wybrzeże i lubiła spędzać tam czas w październiku i spędzać tam święta Bo2ego Narodzenia, okres karnawalu i Wielkanoc. Jednym z ostatnich adresów było mieszkanie koło Muzeum Massena na 63 rue de France.


7.Stare miasto 

Historyczne stare miasto  zaczyna się od Placu Masséna aż do wzgórza zamkowego. Spacer po starym mieście wśród kolorowych kamienic wąskimi uliczkami wprowadzi nas w przyjemny klimat mijając po drodze sklepiki, resturacje i kawiarenki. Na starym mieście oprócz sklepików z pamiątkami,słodkościami czy jedzeniem odkryjemy ciekawe place, wąskie uliczki i zakamarki, katedrę, kapliczki i kościoły. Nie musimy wszędzie wchodzić, ale warto zajrzeć do Katedry św. Reparaty czy zwiedzić barokowe muzeum Palais Lascaris. Budynek Opery w Nicei jest również bardzo interesujący. Naprzeciw opery znajduje się Kościół Św. Franciszek z Paoli.

Rue Saint-François de Paule

  • Opera w  Nicei

Na początku w Nicei został założony teatr drewniany w 1776 roku, później sprzedany i ponownie otwarty w 1790 roku pod nazwą „Théâtre Royal”. Później został odkupiony przez miasto, zburzony i odbudowany. Otwarcie nastąpiło w 1828 roku. W 1881 roku  budynek spłonął podobno przez wyciek gazu. Zginęło tam wielu ludzi między innymi troje rodzeństwa szkockiej piosenkarki Marjory Kennedy-Fraser (rodzeństwo również zajmowało się śpiewem ). Teatr odbudowano w tym samym miejscu .

  • Kościół Św. Franciszek z Paoli

Kościół jest poświęcony Św. Franciszkowi z Paoli. Pochodził on z ubogiej rodziny, która czekała na dziecko od wielu lat. Imię otrzymał na cześć św. Franciszka z Asyżu do którego modlili się rodzice błagając o potomka. W klasztorze franciszkanów przebywał  tylko rok ,ale już wcześniej pobierał u nich nauki . Odbył wiele pielgrzymek z rodzicami ,gdzie po jednej z nich postanowił prowadzić życie pustelnicze. Jego samotnia zaczęła przyciągać uczniów i tak zaczął powstawać surowy i ascetyczny zakon minimitów  (braci najmniejszych)– zakon katolicki wzorowany na regule franciszkanów. Jednak w zakonie braci mniejszych panowała większą surowość. Mieszkał we Francji do śmierci .

Wnętrze Kościoła św. Franciszka z Paoli
Kościół św. Franciszka z Paoli
  • Targ kwiatowy

Na sporym placu na ulicy Cours Saleya odbywa się targ i możemy tu kupić kwiaty, owoce, warzywa, przyprawy i oczywiście pamiątki. Zjemy tu również coś na szybko z lokalnej kuchni. W poniedziałki odbywa się tu targ antyków i staroci. Można znaleść piękne stare książki oraz interesujące bibeloty. Unikatowe ramki z brązu, piękne lustra i rzeźby oraz wyroby ze srebra oraz srebrno podobne. Można znaleść piękną biżuterię w stylu Belle Epoque.

Targ przy ulicy Cours Saleya
Tu zaopatrzymy się w przyprawy i aromaty
Przyprawy na targu w Nicei

  • Kaplica Miłosierdzia 

Koło targu znajduje się Kaplica Miłosierdzia należąca do Zakonu Czarnych Pokutników. Arcydzieło architektury barokowej z 1740 roku. Zbudoana dla zakonu teatynów którzy zajmowali się kształceniem duchownych. Poświęcona została założycielowi zakonu. Założycielem Zakonu Kleryków Regularnych Teatynów był św. Kajetan z Thieny urodzonego w 1480 roku w Vicenzie we Włoszech. Zakon powstał w 1524 roku. Wnętrze kaplicy posiada bogate wyposażenie i dekoracje a cztery kaplice zostały poświęcone Filipowi Neri, Janowi Chrzcicielowi, Kajetanowi z Thiene i Augustynowi. Kaplica jest czynna tylko we wtorki. 

Kaplica Miłosierdzia przy targowisku

  • Kaplica Trójcy Przenajświętszej i Całunu

Kaplica należy do Zakonu Czerwonych Pokutników , została zbudowana w  połowie XVII wieku. Kaplica  jest poświęcona Całunowi, przypominając o czasie gdy całun był przeniesiony do Nicei na jakiś czas z  powodu działań wojennych.

Całun przebywał w Chambery , niestety w  1536 roku Francuzi  zajęli Chambery a później TURYN. W związku z zawirowaniami politycznymi Książę Karol III, książę Sabaudii (w latach 1504–1553) ścigany przez Francuzów uciekł z Całunem  porzucając swoje Państwo. Dotarł aż do MEDIOLANU,w tym samym roku relikwia została tam wystawiona. Pod koniec 1537 roku schronił się w Nicei. Były to ciężkie czasy dla państwa sabaudzkiego chylącego się już ku upadkowi. Większa część jego terytorium państwa sabaudzkiego została  podzielona miedzy Hiszpan i Francuzów. Karol II zmarł 1553 roku w Vercelli. Po śmierci został nawet okradziony z osobistych klejnotów.

Całun został natomiast umieszczony w bocznej kaplicy katedry w Vercelli. O mały włos zostałby ukradziony przez francuskich żołnierzy, którzy zaskoczyli miasto. Relikwia ocalała dzięki odwadze kanonika katedry Giovanniego Antonio Costy a całun powrócił do Chambery w  1561 roku.


8.Katedra św. Reparaty

Kolejnym miejscem gdzie warto zajrzeć jest barokowa katedra z XVI wieku na place Rossetti. Jest to najstarszy, istniejący od 1200 roku kościół, został odbudowany i przekształcony w katedrę, a od 400 lat jest katolickim sercem miasta. W 1060 roku do Nicei przybyły relikwie młodej chrześcijańskiej męczennicy świętej Reparaty, która poniosła męczeńską śmierć w Palestynie w III wieku. Ołtarz główny zawiera relikwie św. Reparaty i jest zwieńczony obrazem świętej męczennicy.

Na placu znajdziemy również kilka knajpek gdzie możemy zjeść. Jest tam dość drogo, zresztą jak wszędzie w Nicei, chociaż wydaje mi się, że ceny są tam wyższe, ale być może wpływ na to ma samo miejsce. Nie ukrawam, że miło spędziliśmy tam czas pomijając nawet wysokość rachunku.

Plac przed Katedrą


9.Muzeum Palais Lascaris

Kolejnym interesującym miejscem do zwiedzenia jest XVII-wieczny barokowy pałac z freskami sufitowymi, gobelinami i wiekowymi instrumentami muzycznymi. Muzeum odnajdziemy w wąskiej uliczce wciśnięte pomiędzy inne kamienice na 15 Rue Droite. Z zewnątrz nie wyróżnia się specjalnie i łatwo można je minąć jeśli tam nie planujemy wizyty. Wnętrze jest bogato zdobione ,wchodzimy po okazałych schodach jak na starych klatkach schodowych w zabytkowych kamienicach. Okazała klatka schodowa z marmurowymi balustradami zdobiona freskami i posągami zaprowadzi nas na piętro ,wewnątrz znajduje się mały dziedziniec nad którym jest przejście łączące tak jakby dwie osobne kamienice w całość.

Ten barokowy pałac został zbudowany na początku XVII wieku dla najbogatszej i najpotężniejszej rodziny w mieście, rodziny Vintimille-Lascaris. Rodowy herb znajduje się zaraz po wejściu na suficie. Piękne wnętrza, łuki, stare żółte zniszczone drzwi specjalnie pozostawione otwarte tak jakby mieszkańcy mieli wrócić. Drzwi wyglądają jakby miały wyłamane dole zawiasy jednak jest to specjalny system powodujący zamykanie się drzwi samoistnie.

W Pałacu znajduje się prestiżowa kolekcja europejskich  instrumentów muzycznych, a mianowicie Antoine Gautier, która stanowi drugą co do wielkości kolekcję we Francji po Musée de la Musique w Paryżu i jedną z najważniejszych w Europie. Znajduje się tu kolekcja ponad 500 instrumentów. Cenne okazy jak piękne XVIII – wieczne harfy , bardzo rzadkie barokowe gitary z połowy XVII wieku, flety, klarnety, skrzypce i inne instrumenty smyczkowe.


10.Plac Garibaldiego 

Na placu znajduje się monument twórcy zjednoczenia i odrodzenia Włoch. Wielkiego rewolucjonisty, żołnierza i bohatera narodowego Włoch. Plac został zbudowany w 1773 roku i jest najstarszym placem w  Nicei. Nazwa placu zmieniała  się kilkukrotnie, jednak  w końcu  zdecydowano go nazwać na cześć urodzonego w Nicei w 1807 roku Giuseppe Garibaldi’ego.

Place Giuseppe Garibaldi
Kaplica Świętego Grobu -Chapelle du Saint-Sépulcre

11. Sobór św. Mikołaja

Cerkiew została wybudowana w 1912 roku w miejscu gdzie kiedyś stała willa w której zmarł w 1865 roku młody carewicz Mikołaj Aleksandrowicz Romanowsyn Aleksandra II.


12.Cimez

W Nicei  każdy znajdzie coś dla siebie obojętnie czy będzie to pażowanie czy podziwianie pięknych widoków. Możemy odwiedzać piękne okoliczne miejscowości. Zwiedzimy świetne muzea jeśli nas interesują lub kościoły i zabytkowe cmentarze. Wieża św. Franciszka– dominuje nad całym starym miastem i oferuje 360-stopniową panoramę od morza do lądu w Nicei. Poznamy historię ciekawego regionu, rzymskie ruiny.

Cimez jest obecnie dzielnicą Nicei gdzie znajdziemy ruiny rzymskiegi miasta. Znajdziemy tam kościół franciszkanów z XVI wieku i klasztor Cimiez otoczony cmentarzem, na którym pochowano malarzy Matissa i Dufy’ego. Znajdziemy tam Muzeum Marca Chagalla i Muzeum Matisse’a. Ruiny amfiteatru antycznego i rozległy park z dużym gajem oliwnym oraz eleganckie budynki mieszkalne i eksluzywny hotel w którym zatrzymywała się między innymi Królowa Wiktoria. 

Podczas twania pięknej epoki BELLE ÉPOQUE Cimez było ulubionym kurortem europejskich rodzin królewskich.


Oczywiście ciekawych miejsc jest więcej do zwiedzenia w zależności co nas interesuje. Oprócz Muzeum Marca Chagalla i Muzeum Matisse’a są jeszcze inne muzea- Muzeum Sztuk Pięknych, Muzeum Sztuki Naiwnej, Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej (MAMAC)

Możemy również zajrzeć do Parku Phœnix. Na siedmiu hektarach znajduje się 2500 gatunków roślin ,ogród botaniczny i zoo z ogromną tropikalną szklarnią,


Poruszanie się po Nicei

Bilet Solo kosztuje 1,50 Euro. Jest to 1 przejazd z przesiadkami trwającymi 74 minuty (z wyjątkiem linii z określonymi cenami). Podróż w obie strony jest zabroniona. Osobiście woleliśmy wykupić bilet na 10 przejazdów bo bardziej się opłaca.

Bilet Multi-na 10 przejazdów ważny jest przez 74 minuty. Może być użyty jednocześnie przez kilku pasażerów.

Przykładowo ja jeździłam z mężem na jednym bilecie – kasowaliśmy go dwa ray (za dwie osoby). Mieszkaliśmy niedaleko Muzeum Massena i najbliżej mieliśmy przystanek tramwajowy Alsace-Lorraine skąd jechaliśmy do jakiegoś miejsca Linią L2 (linia z lotniska do Portu Lympia). Część trasy przebiega pod ziemią. Tramwaje jeżdżą bardzo często, jak nam jeden ucieknie to i tak zaraz będzie drugi.

Potem wsiadaliśmy np. do drugiego tramwaju ponownie kasując bilet 2 razy za dwie osoby. Warto sprawdzać czy nabiło się na odwrocie nasze skasowanie biletu. W przeciągu 74 minut możemy się przemieszczyć jednak tylko dalej nie wracając się do punktu początkowego. Przykładowo: przyjechaliśmy na Plac Massena i trochę pospacerowaliśmy po czym po godzinie chcieliśmy pojechać dalej w stronę portu (nasz bilet nadal był ważny po piewrwszym skasowaniu, oczywiście bilet kasowaliśmy ponownie, ale nie nabija się nowe skasowanie biletu). Rewelacyjne rozwiązanie za poznanie i zwiedzanie miasta.

Linia L1 – od przystanku Henri Sappia do Szpitala Pasteura

Linia L3 (Saint Isidore na lotnisko)

Ticket Azur (Lazurowy bilet) cena 2,50 Euro na jeden przejazd  w jedną stronę  w sieci Lignes d’Azur w ciągu 2.30 godzin na
linii międzymiastowej Alpes-Maritimes do opuszczania terytorium metropolii Nice Côte d’Azur np. do MENTON Linią 608 (dawna linia 100) za 2,50 Euro lub pociągiem,trochę drożej ale szybciej lub do VENCE i SAINT PAUL DE VENCE Linią 655 ( dawna linia 400)

Możemy również dojechać do ANTIBES  i CANNES -Linia 620

GRASSE -Linia 650 ( kiedyś Linia 500 )

MONACO -Linia 602

Do EZE dojedziemy autobusem Lini 82 (przystanek początkowy Vauban), my przyjechaliśmy najpierw tramwajem Lini 2 do Portu Limpia i piechotą przeszliżmy do przystanku Terra Amata oddalonego niedaleko od portu o jakieś 500 metrów.

Z Eze możemy dojechać Linią 82 BEAULIEU-SUR-MER a potem Linią 15 jedziemy do VILLI EPHRUSSI DE ROTHSCHILD. Do Nicei wracamy Linią 15.

Wszystkie informacje znajdziesz Tutaj ↓

Se déplacer en bus dans les Alpes-maritimes

Wyszukiwanie rozkładu jazdy w Nicei

Mapa jazdy tramwajów

Warto skorzystać z tej strony Wszystkie informacje na stronie lignesdazur


Co zjeść w  Nicei

Na Starym Mieście znajdziemy wiele restauracji i knajpek oraz stoiska z regionalnymi produktami i potrawami. Zacznę o słynnej sałatki Nicejskiej, którą często przygotowywałam na szybko. Sprawdzony i prosty przepis. Sałata ,ogórek , pomidorki, karczochy prowansalskie małe cebulki, anchois lub tuńczyk, czarne oliwki, ząbek czosnku i posiekana bazylia oraz jajko na twardo pokrojone na ćwiartki. Całość polewamy  oliwą, sol i pieprz i gotowe. Ja zawsze trochę unowocześniam sałatkę po swojemu.

Socca – to po prostu placek przygotowywany z mąki z ciecierzycy, wody i oliwy z oliwek i smażony na patelni lub w piecu.

Kulki z dorsza (Accras de morue ) – francuska specjalność kuchni karaibskiej.Danie ma formę niewielkich kulek z dorsza lub ewentualnie innych ryb. Dodaje się do nich lokalne warzywa, jajka, mąkę i przyprawy: czosnek, pieprz, pietruszkę i cebulę. – Porcja 4,50 Euro

Dodatkowo faszerowane sardynki z czosnkiem i pietruszką, grillowane sardynki czy placki z sardynek (zapiekane sardynki w cieście).Kwiaty cukinii w cieście opiekane we frytkownicy. Ogromny wybór oliwek, przypraw i ziół.

Tapenada to pasta z zielonych lub czarnych oliwek.

Pissaladière- rodzaj tarty cebulowej, anchois i czarnych oliwek.

Petits farcis-to klopsiki w grillowanych warzywach.

Zupę bouillabaisse przyrządza się z różnych gatunków ryb morskich wzbogaconych o owoce morza, takie jak langusty, krewetki, mule czy przegrzebki. Tradycyjnym dodatkiem jest szafran oraz dodatekowo czosek i świeża pietruszka.

Zupa Pistou – czyli francuska zupa jarzynowa z ziołowym sosem

Ratatouille – kolorowe lekkie danie z przysmażonych i podduszonych warzyw, przyprawionych ziołami prowansalskimi. Można podawać je zarówna na zimno, jak i na ciepło. W skład Ratatouille wchodzi: bakłażan, cukinia, pomidor, papryka, cebula i czosnek. Warzywa krojone są na kawałki i smażone na oliwie z oliwek.

Dodatkowo możemy zamówić garnek pysznych Moule w sose własnym ,śmietanowym z frytkami lub makarony z owocami morza.


Źródło: Wikipedia oraz oficjalna strona Nicei

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!