Cap Canaille,  Francja,  PODRÓŻE,  Prowansja

Cap Canaille – najwyższy klif we Francji

Na najwyższy klif Francji Cap Canaille udaliśmy się przy okazji wycieczki do Marsylii. Jechaliśmy od strony  SAINT-TROPEZ  krętą drogą Route des Crêtes ciągnącej się od La Ciotat. Natrafimy na parę miejsc gdzie możemy się bezpiecznie zatrzymać i jeszcze przed dojechaniem  do tego wspaniałego klifu możemy rozpocząć podziwiać piękną i malowniczą okolicę.

Docieramy w końcu na Parking Du Belvédère z którego ujrzymy wspaniałe widoki  i mamy przedsmak tego co zobaczymy później. Miejsce jest zabezpieczone barierką ,chociaż zdarzają się śmiałkowie którzy robią zdjęcia w miejscach znajdujących się za barierką ,co jest po prostu nieodpowiedzialne.

Malownicza droga Corniche des Crêtes przecinająca Cap Canaille przez Parc Nationale des Calanques. W tle Massif des Calanques.

Cap Canaille to wspaniały klif wznoszący się nad Morzem Śródziemnym na wysokość 394 metrów.Odnajdziemy go pomiędzy dwoma miastami Cassis i La Ciotat. Klif ten jest nie tylko najwyższym we Francji ale jest też najwyższym urwiskiem morskim  w Europie . Znajduję sie tylko niecałe 30 km od MARSYLII

Trzeba tu naprawdę uważać ,bo nawet przy pięknej pogodzie potrafi nieźle wiać .Dlatego najlepiej nie zbliżać się za bardzo do samego urwiska i lepiej zachować ostrożność. Miejsce nie jest zabezpieczone żadnymi barierkami .Wielu śmiałków wychyla się ,siada na skałach itd. ,a to tylko krok do tragedii. To tak ma marginesie bo widziałam takie sceny .Niektóre miejsca wydają się nam niby takie bezpieczne bo są krzaczki ,ale uwaga za tymi kępami roślinności i krzaczkami jest też skarpa. Oczywiście pilnujcie również  swoich czworonożnych pupili.

Skała Cap Canaille nazywa się Falaises de Soubeyrannes i składa się w większości z piaskowca i wapienia .Canaille pochodzi od łacińskiego „Canalis mons” czyli  góra wody.

Można odbyć pieszą wycieczkę w stronę  Cap Canaille gdzie droga Route des Crêtes wije się przez 15 km przez cały masyw aż do La Ciotat. Z klifu ujrzymy wspaniałe widoki na Zatokę Cassis, Park Narodowy Calanques, archipelag Riou .Możemy to zrobić i pieszo i rowerem i również w ten sposób zwiedzić masyw ,Trasa w jedna stronę to 12 km.

Przez Calanques prowadzi Szlak Małego Księcia ,jest to specjalna droga stworzona na cześć zmarłego za Francję Antoine de Saint-Exupéry autora  jednego z najważniejszych utworów literackich XX wieku. Chodzi oczywiscie o “Małego Księcia “Antoine de Saint-Exupéry był nie tylko pisarzem ale też pilotem który zginął w 1944 roku w Marsylii .W czasie wojny był kapitanem francuskiego dywizjonu rozpoznawczego.Ostatnim jego lotem była misja wykonania zdjęć wojsk niemieckich nad Lyonem.Jego los pozostał nieznany przez wile lat jednak w 1998 roku w okolicach Marsylii rybak wyłowił z morza bransoletkę należącą podobno do pisarza.

Dopiero w 2003 roku odnaleziono szczątki samolotu na dnie morza w pobliżu wyspy Frioul, niedaleko Marsylii. Został zestrzelony prawdopodobnie  przez niemiecki myśliwiec. Archipelag Frioul  to wyspa koło wyspy z Zamkiem d’If


Źródło:
Wikipedia oraz oficjalna strona Cassis

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!