Beaulieu-sur-Mer,  Francja,  Lazurowe Wybrzeże,  PODRÓŻE,  Półwysep Cap Ferrat,  Saint-Jean-Cap-Ferrat

Spacer po Cap Ferrat

Wspaniały Półwysep Cap Ferrat leży w samym sercu Lazurowego Wybrzeża. między NICEA a MONACO. Półwysep Cap Ferrat to piękna i niezwykła zielona oaza . Jeszcze pod koniec XIX wieku półwysep zamieszkiwała mała grupa rybaków  i rolników. Półwysep to kolebka pięknych willi ukrytych za wysokimi ogrodzeniami pośród bujnej zieleni . Wszystko po to aby skrzętnie ukryć prywatność mieszkańców Cap Ferrat.

Saint-Jean-Cap-Ferrat to miejsce do wypoczynku i relaksu. Możemy spędzić czas w porcie lub udać się na pieszą wycieczkę wybrzeżem w stronę drugiego masteczka Beaulieu-sur-Mer. Całe wybrzeże jest niesamowicie malownicze z krystalicznie błękitną wodą i wspaniałymi widokami na góry. Malowniczą wędrówkę możemy zakończyć zwiedzeniem Villa Kerylos w Beaulieu. 

Widok na Villę Kérylos w Beaulieu-sur-Mer

Na samym końcu Cap Ferrat stoi latarnia morska . Jednak nie można się do niej dostać jeśli wybierzemy drogę do niej jadąc pomiędzy willami. Możemy dojechać do Plage Cros Dei Pin na Cap Ferrat lub z parkingu przy porcie. Stamtąd najlepiej dostać się do ulicy Chemin de la Carrière i dojdziemy do ścieżki przy samym brzegu  Chemin des Douaniers .Cały czas podążamy ścieżką aż dotrzemy do latarni.


Znani  na Cap Ferrat

Turystyka na Lazurowym Wybrzeżu zaczęła się rozwijać na początku XX wieku ,również na Cap Ferrat . Tak jak do wszystkich innych miast i miasteczek  na Lazurowym Wybrzeżu zaczęli przyjeżdżać zamożniejsi Anglicy i Rosjanie. Bywali tu również politycy tacy jak generał Charles  de Gaulle ( polityk, generał  i mąż stanu), Valéry Giscard d’Estaing ( polityk i minister oraz prezydent Francji w latach 1974-1981)ora wielu innych znanych polityków i przywódców  Winston Churchill, Georges Bush, Bill Clinton i Borys Jelcyn.

Widok na Cap Ferrat z Mont Boron
Widok na Cap Ferrat z Mont Boron
Magiczny widok na Cap Ferrat ze Wzgórza z Monaco -Tête de Chien
Magiczny widok na Cap Ferrat ze Wzgórza z Monaco -Tête de Chien
Magiczny widok z Avenue Bella Vista -Villefranche-sur-Mer

Chapelle de Saint-Hospice/Kaplica Świętego Hospicjusza 

Kaplica została zbudowana w Xi wieku na ruinach wcześniejszej świątyni, a od 1929 roku jest wpisana listę zabytków Około 575 roku mieszkał tam w wieży mnich benedyktyński ,który przebywał tam w całkowitym odizolowaniu. Wiódł pustelnicze życie aby w ten sposób zasłużyć na późniejsze życie w niebie. To właśnie od jego imienia Hospitius nazwana została kaplica. Relikwie świętego ( kość ręki) znajdują się w Katedrze świętych Marii i Reparaty w Nicei(Basilique-Cathédrale Sainte-Marie et Sainte-Réparate de Nice) Inne relikwie znajdują się w VILLEFRANCHE , LA TURBIE i San-Sospis.

Święty Hospicjusz ostrzegł mieszkańców o zbliżającym się najeździe Lombardów. Hospicjusz  został pojmany  przez tych najeźdźców, ale oszczędzono mu życie. Przewidział swoją śmierć ,został pochowany przez przyjaciela Austadiusza biskupa Cimiez .

Chapelle de Saint-Hospice/Kaplica Świętego Hospicjum

Świetemu Hospicjuszowi  przypisuje się kilka cudownych uzdrowień głuchoniemych, niewidomego mężczyzny oraz kobiety nękanej przez demony. Kaplica została odrestaurowana w XVII wieku przez księcia Sabaudzkiego Karola Emanuela II

Przy kaplicy stoi prawie dwunastometrowy posąg dziewicy . Został on zbudowany w 1903 roku na życzenie zamożnego kupca z NICEI po spełnieniu życzenia. Posąg został  stworzony przez włoskiego rzeźbiarza Tranquillo Galbusieri.


Modny kurort

Saint-Jean-Cap-Ferrat stało się  modnym  nadmorskim kurortem, który gościł wielu celebrytów z całego świata. A bywały  tu  takie sławy jak :

Charlie Chaplin(aktor i reżyser kina niemego-legenda i ikona kina), Elisabeth Taylor (jedna z największych gwiazd i aktorek Hollywood) i Richard Burton(aktor i wielka gwiazda kina powojennego), dwukrotnie żonaty z Elisabeth Taylor (raz 10 lat, później ponad rok).Bywała tu również wybitna artystka i ikona francuskiej piosenki Edith Piaf ( zmarła w GRASSE pochowana jednak jest w Paryżu na sławnym cmentarzu Père-Lachaise (Cimetière du Père-Lachaise).

Jean-Paul Belmondo (francuski aktor i producent), Roger Moore (znany oczywiście z serialu “Święty” oraz jako James Bond ,Tony Curtis(amerykański aktor filmowy,znany między innymi z filmów takich jak “Ucieczka w kajdanach” oraz w najgłośniejszej komedii kina“Pół żartem, pół serio” z Marilyn Monroe. David Niven (brytyjski aktor filmowy znany ,jedna ze słynnych kreacji sir Charlesa Lyttona, uroczego złodzieja klejnotów w serii filmów o Inspektorze Clouseau. Oczywiście nie tylko ta rola zasłużyła na uznanie i zapamiętanie aktora . Kto z nas nie pamięta z dzieciństwa Phileasa Fogga z filmu  “W 80 dni dookoła świata “. Niven zagrał również w słynnym “Casino Royale” z 1967 roku gdzie wcielił się w rolę Agenta 007 czy kaprala  w “Działach  Navarony”.

I oczywiście Romy Schneider – austriacka aktorka(wspaniała kreacja aktorska jako Elżbieta Bawarska -ukochana Sisi). Aktorka wzięła w Saint-Jean-Cap-Ferrat ślub z Harrym Meyenem(niemieckim aktorem)w 1966 roku .

 


Źródło:
Wikipedia oraz oficjalna strona Cap Ferrat

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!