Francja,  Lazurowe Wybrzeże,  PODRÓŻE,  Półwysep Cap Ferrat

Półwysep Cap Ferrat

Wspaniały Półwysep Cap Ferrat leży w samym sercu Lazurowego Wybrzeża. między NICEA a MONACO. Półwysep Cap Ferrat to piękna i niezwykła zielona oaza . Jeszcze pod koniec XIX wieku półwysep zamieszkiwała mała grupa rybaków  i rolników.

Półwysep to kolebka pięknych willi ukrytych za wysokimi ogrodzeniami pośród bujnej zieleni . Wszystko po to aby skrzętnie ukryć prywatność mieszkańców Cap Ferrat.

Na samym końcu Cap Ferrat stoi latarnia morska . Jednak nie można się do niej dostać jeśli wybierzemy drogę do niej jadąc pomiędzy willami. Możemy dojechać do Plage Cros Dei Pin na Cap Ferrat lub z parkingu przy porcie. Stamtąd najlepiej dostać się do ulicy Chemin de la Carrière i dojdziemy do ścieżki przy samym brzegu  Chemin des Douaniers .Cały czas podążamy ścieżką aż dotrzemy do latarni.

Widok na Cap Ferrat z Mont Boron

Znani  na Cap Ferrat

Turystyka na Lazurowym Wybrzeżu zaczęła się rozwijać na początku XX wieku ,również na Cap Ferrat . Tak jak do wszystkich innych miast i miasteczek  na Lazurowym Wybrzeżu zaczęli przyjeżdżać zamożniejsi Anglicy i Rosjanie.

Saint-Jean-Cap-Ferrat stało się  modnym  nadmorskim kurortem, który gościł wielu celebrytów z całego świata. A bywały  tu  takie sławy jak :

Charlie Chaplin(aktor i reżyser kina niemego-legenda i ikona kina), Elisabeth Taylor (jedna z największych gwiazd i aktorek Hollywood) i Richard Burton(aktor i wielka gwiazda kina powojennego), dwukrotnie żonaty z Elisabeth Taylor (raz 10 lat, później ponad rok).Bywała tu również wybitna artystka i ikona francuskiej piosenki Edith Piaf ( zmarła w GRASSE pochowana jednak jest w Paryżu na sławnym cmentarzu Père-Lachaise (Cimetière du Père-Lachaise).

Jean-Paul Belmondo (francuski aktor i producent), Roger Moore (znany oczywiście z serialu “Święty” oraz jako James Bond ,Tony Curtis(amerykański aktor filmowy,znany między innymi z filmów takich jak “Ucieczka w kajdanach” oraz w najgłośniejszej komedii kina“Pół żartem, pół serio” z Marilyn Monroe. David Niven (brytyjski aktor filmowy znany ,jedna ze słynnych kreacji sir Charlesa Lyttona, uroczego złodzieja klejnotów w serii filmów o Inspektorze Clouseau. Oczywiście nie tylko ta rola zasłużyła na uznanie i zapamiętanie aktora . Kto z nas nie pamięta z dzieciństwa Phileasa Fogga z filmu  “W 80 dni dookoła świata “. Niven zagrał również w słynnym “Casino Royale” z 1967 roku gdzie wcielił się w rolę Agenta 007 czy kaprala  w “Działach  Navarony”.

I oczywiście Romy Schneider – austriacka aktorka(wspaniała kreacja aktorska jako Elżbieta Bawarska -ukochana Sisi). Aktorka wzięła w Saint-Jean-Cap-Ferrat ślub z Harrym Meyenem(niemieckim aktorem)w 1966 roku .


Bywali tu również politycy tacy jak generał Charles  de Gaulle ( polityk, generał  i mąż stanu), Valéry Giscard d’Estaing ( polityk i minister oraz prezydent Francji w latach 1974-1981)ora wielu innych znanych polityków i przywódców  Winston Churchill, Georges Bush, Bill Clinton i Borys Jelcyn.

Widok na Cap Ferrat z Mont Boron
Magiczny widok na Cap Ferrat ze Wzgórza z Monaco -Tête de Chien
Magiczny widok na Cap Ferrat ze Wzgórza z Monaco -Tête de Chien
Magiczny widok z Avenue Bella Vista -Villefranche-sur-Mer

Chapelle de Saint-Hospice/Kaplica Świętego Hospicjusza 

Kaplica została zbudowana w Xi wieku na ruinach wcześniejszej świątyni, a od 1929 roku jest wpisana listę zabytków Około 575 roku mieszkał tam w wieży mnich benedyktyński ,który przebywał tam w całkowitym odizolowaniu. Wiódł pustelnicze życie aby w ten sposób zasłużyć na późniejsze życie w niebie. To właśnie od jego imienia Hospitius nazwana została kaplica. Relikwie świętego ( kość ręki) znajdują się w Katedrze świętych Marii i Reparaty w Nicei(Basilique-Cathédrale Sainte-Marie et Sainte-Réparate de Nice) Inne relikwie znajdują się w VILLEFRANCHE , LA TURBIE i San-Sospis.

Święty Hospicjusz ostrzegł mieszkańców o zbliżającym się najeździe Lombardów. Hospicjusz  został pojmany  przez tych najeźdźców, ale oszczędzono mu życie. Przewidział swoją śmierć ,został pochowany przez przyjaciela Austadiusza biskupa Cimiez .

Chapelle de Saint-Hospice/Kaplica Świętego Hospicjum

Świetemu Hospicjuszowi  przypisuje się kilka cudownych uzdrowień głuchoniemych, niewidomego mężczyzny oraz kobiety nękanej przez demony. Kaplica została odrestaurowana w XVII wieku przez księcia Sabaudzkiego Karola Emanuela II

Przy kaplicy stoi prawie dwunastometrowy posąg dziewicy . Został on zbudowany w 1903 roku na życzenie zamożnego kupca z NICEI po spełnieniu życzenia. Posąg został  stworzony przez włoskiego rzeźbiarza Tranquillo Galbusieri.

 

Źródło:
Wikipedia oraz oficjalna strona Cap Ferrat

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!