Francja,  Lazurowe Wybrzeże,  Menton,  Museum Jean Cocteau,  PODRÓŻE

Museum Jean Cocteau-Menton

Museum Jean Cocteau-Bastion 

To pierwsze Muzeum które zostało otwarte w 1966 roku i poświęcone poecie Jean Cocteau.Powstało po tym jak Cocteau pracował w Mentonie nad dekoracja Sali Weselnej w 1957 roku.Cocteau zainteresował się wtedy Bastionem i powstało tam muzeum.

Kolekcja obejmuje 102 dzieła wybrane przez samego artystę -obrazy , rysunki,ceramika i litografia.Po otwarciu drugiego muzeum dzięki zbiorom amerykańskiego biznesmena oba muzea zostały ze sobą połączone.

Jean Cocteau Muzeum / Severin Wunderman Collection zawiera aż 1000 grafik , a także 240 oryginalnych odbitek fotograficznych związanych z twórczością Cocteau.Znajdują się tam również książki i czasopisma o artyście .

Museum Jean Cocteau-Menton
Pomnik Jean Cocteau przy Muzeum-Promenade du Soleil

Bastion został zbudowany w 1636 roku na żądanie księcia Monaco Honoré II ,aby bronić Menton od strony morza.Zachowała się wartownia , kuchnia prochownia .

Muzeum było akurat w remoncie ,ale można było przejść na drugą stronę od morza .


Bastion – Muzeum Jeana Cocteau

Quai Napoléon III – Bastion du Vieux Port
Otwarte codziennie od 10:00 do 18:00, oprócz wtorków i 1 stycznia, 1 maja, 1 listopada i 25 grudnia.


Museum Jean Cocteau Collection Severin Wunderman

Nowoczesne muzeum zadedykowane artyście powstało dzięki zebranej kolekcji amerykańskiego biznesmena Séverina Wundermana. Zostało otwarte w 2011 roku  i jest to pomnik dla twórczości utalentowanego artysty. Séverin Wunderman podarował 1800 prac  ,a zbierał je od 19 roku życia.W tym 990 prac samego Cocteau.

Jedna z prac Jeana Cocteau

Jean Cocteau – Jean Marais (signé par lui) – 1951 -strona cetawiki.de

Cocteau artysta o wielu talentach ,był poetą,dramaturgiem,prozaikiem,malarzem, filmowcem i projektantem.W wieku 15 lat opuścił dom ,a pierwszy tomik wierszy opublikował już  w wieku 19 lat.

Przedstawiciel sztuki awangardowej ,współpracował z wieloma artystami , między innymi z Pablo Picasso (MUZEUM PICASSA znajduje się w ANTIBES).Oprócz Picassa w kręgu jego znajomych były również artystki i aktorki jak  Marlene Dietrich, Coco Chanel czy Edith Piaf.

Museum Jean Cocteau Collection Severin Wunderman

( Muzeum jest zamknięte do odwołania przez burzę z 2018 roku ,wtedy piwnice muzeum zostały zalane.Niestety podobno znajdowały się tam również przechowywane prace artysty. Prawdopodobnie zostało zniszczonych wiele prac ale o tym będzie można się przekonać po otwarciu muzeum.) 


Edith Piaf i Jean Cocteau-przyjaciele aż po grób

Wielka francuska piosenkarka była jego muzą .W 1940 roku napisał dla niej sztukę w jednym akcie Le Bel Indifférent .Sztuka została wystawiona Le théâtre des Bouffes-Parisiens w Paryżu w 1940 roku. Opowiada ona historię dwojga kochanków . Trafiając na takie historię wczytuję się w wiele artykułów i publikacji wyszukując ciekawostki. Oczywiście pomyślałam ,że byli kochankami tym bardziej ,że jest bardzo dużo ich wspólnych zdjęć.Tu jednak okazało się ,że była to wielka przyjaźń.Oboje mieli zresztą ten sam problem uzależnienie ! Ona od morfiny a on od opium ,razem się wspierali między jednym a drugim pobytem w szpitalu. Sam Cocteau był homoseksualistą i się z tym nie krył . Był związany z wybitnym francuskim aktorem lat 40 i 50 Jeanem Marais przez 25 lat . Marais pomagał mu wyjść z uzależnienia od opium i był z nim do samej śmierci.Stworzyli klasykę ,piękną baśń Piękna i Bestia” ( Belle et la bête) z 1946 roku.

Edith Piaf i Jean Cocteau

Jean Cocteau umarł na atak serca 11 października 1963 roku. Sześć godzin po tym jak dowiedział  się o śmierci przyjaciółki Edith Piaf. Piaf zmarła dzień wcześniej 10 października w swojej willi w okolicach GRASSE Została jednak pochowana w Paryżu na Cmentarzu Père Lachaise (wraz z ojcem ,drugim mężem i obok swojej zmarłej dwuletniej córeczki Marcelle, którą urodziła w wieku 17 lat).

Cocteau został pochowany 16 października w Saint-Blaise-des-Simples. Czy był to przypadek czy zbieg okoliczności ,tego już się nie dowiemy . Jednak  Jean Marais ,który był wieloletnim przyjacielem Jeana Cocteau twierdził  ,że śmierć przyjaciela nie była spowodowana śmiercią Edith Piaf.


Kim był  Jean Marais ?

Był wspaniałym aktorem lat 40 i 50 XX wieku a prywatnie od  ponad 25 lat przyjacielem i kochankiem Jeana Cocteau .Przyjaciel  miał wielki wpływ na jego karierę. Jego kariera rozpoczęła gdy zagrał w sztukach Cocteau , w tym w tragedii Król Edyp Sofoklesa z 1937 roku.

Jean Marais (Studio Harcourt) Pinterest
Jean Cocteau and Jean Marais, 1939 -zdjęcie Pinterest pino lieto

Jak już wcześniej wspomniałam stworzyli klasykę .Piękną baśń Piękna i Bestia (Belle et la bête) z 1946 roku w której zagrał główną rolę Bestii/Księcia. Inną bardzo znaną kreacją była rola Edmonda Dantèsa w  filmie Hrabia Monte Christo z 1954 roku .Kto z nas nie zna tych filmów , chyba każdy z nas słyszał chociaż te tytuły. Człowiek w żelaznej masce (fr. Le Masque de fer) jako d’Artagnan -film z 1962 roku. Słynny Fantomas ( zagrał we wszystkich trzech filmach o Fantomasie ) oczywiście główną rolę Fantomasa u boku słynnego LOUIS DE FUNÈS  który oczywiście był komisarzem policji. Filmów można było by wymieniać bez końca , niektóre bardziej na znane inne mniej.Wspomnę jeszcze tylko o innej baśni Księżniczka w oślej skórze (fr. Peau d’âne)z 1970 roku gdzie Marais zagrał króla.


Tutaj w filmie “Orfeusz ” w reżyserii Jeana Cocteau

Jean Cocteau, Orphée (Orpheus), 1950, 35 mm, czarno-biały, dźwięk, 95 min. Heurtebise (François Périer) i Orfeusz (Jean Marais).Zdjęcie Artforum.com /Internet 03 września 2020

Jean Marais zmarł w wieku 84 lat w CANNES na atak serca i został pochowany w małym miasteczku Vallauris na Lazurowym Wybrzeżu. Jean Marais został odznaczony Krzyżem Wojennym 1939-1945 oraz odznaczeniem Oficera Legii Honorowej.


 Sala Weselna – Cocteau

Cocteau namalował piękną dekorację w 1957-1958 roku Sala Weselna . Stało się to dzięki ówczesnemu burmistrzowi, który postanowił w trakcie przebudowy ratusza ,że przekształci nieużywaną salę sądową na salę ślubną. Prace zostały zlecone właśnie  Cocteau i tak powstała dekoracja ścienna znana pod nazwą -Sala Weselna-Salle des Mariages. Praca jest inspirowana starożytna mitologią  (Orfeusz i Eurydyka).Cała kompozycją wypełniona jest grafikami i arabeskami.

Sala weselna 

Ratusz
17 rue de la République
06500 Menton


Ciekawostki

  • Cocteau był sądzony po wojnie za kolaborację z Niemcami. Dlaczego do tego doszło. Na początku wojny Cocteau oskarżał wielu swoich przyjaciół za niezrozumienie Hitlera ,którego uważał  za pacyfistę. Wszystko zaczęło się jednak od jego przyjaciela rzeźbiarza Arno_Breker, który na nieszczęście stał się ulubieńcem III Rzeszy.Natomiast Cocteau zawzięcie bronił swojego przyjaciela. Został uniewinniony ale wiele osób we Francji nigdy mu tego nie wybaczyło.
  • Kolekcja pochodzi od amerykańskiego biznesmena Séverina Wundermana ,który ocalał z Holokaustu.
  • Willa Edith Piaf w Grasse została w 2017 roku została wystawiona za 4,5 miliona Euro na sprzedaż. https://www.domiporta.pl/poradnik/7,157743,22616947,tak-mieszkala-edith-piaf-nad-lazurowym-wybrzezem-posiadlosc.html

Źródło:
Wikipedia oraz oficjalna strona Menton

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!