Bordeaux,  Francja,  Katedra i kościoły,  Muzeum,  Nowa Akwitania,  PODRÓŻE

Bordeaux- miasto wina i mostów

Magiczne miasto wina i mostów

Starówka to piękne miejsce z bogatą historią ,odnajdziemy tam mnóstwo niezwykłych historycznych budynków. XVIII-wieczne kamienice przyciągają nasz wzrok swoją niezwykłą architekturą. Miasto wokół okolone pozostałościami murów obronnych .W Boredeaux znajdziemy zabytki liczące sobie setki lat. Odnajdziemy tu nawet amfiteatr pamiętający czasy rzymskiego cesarstwa. Pomimo ,że Bordeaux znajduje sie prawie 100 km od Oceanu Atlantyckiego , nie przeszkadza to miastu być jednym z najważniejszych portów we Francji ,gdzie dostęp do portu mają nawet wielkie statki oceaniczne.Port w Bordeaux nazywany jest również Portem KsiężycowymPort de la Lune, przez kształt zakola rzeki Garonny.

Bordeaux to również miasto mostów , wspaniałego mostu Pont de Pierre, zbudowanego z kamienia na 17 łukach na początku XIX wieku, czy wiszącego Mostu Akwitańskiego – Pont d’Aquitaine.

Miasto najbardziej znane jako stolica i kolebka wina Bordeaux. Produkuje się tu aż 57 gatunków wina,które uważane są z jedne z najlepszych win na świecie. Najlepiej się o tym przekonać zwiedzając LA CITÉ DU VIN gdzie odnajdziemy wspaniałą opowieść o pochodzeniu i powstawaniu wina. Wina są w tym regionie wytwarzane od VIII wieku.

Degustacja wina w Bordeaux -La Cite du Vin

Bordeaux to również bardzo ważny ośrodek kulturalno -naukowy gdzie znajduje się Uniwersytet z 1441 toku Université de Bordeaux ,podzielony na cztery różne uczelnie –Université Bordeaux zajmujące się naukami ścisłymi i technicznymi , życie i zdrowi człowieka, naukami  humanistycznymi oraz ekonomia i prawem. Poza tym znajdziemy również Akademię Sztuk Pięknych,Szkoła Biznesowa , Morska,Szkoła specjalizująca się w kreatywności i multimediach E-Artsup oraz wile innych renomowanych uczelni. Starówka jest wpisana na światową listę UNESCO na obszarze 150 hektarów wszystkie zabytki podlegają ścisłej ochronie konserwatorskiej. Oprócz starówki wszystkie inne zabytki w Bordeaux, a jest ich aż 350 w całym mieście są wpisane są na światową liste UNESCO

Fontanna na Place du Parlement z 1866 roku w barokowym stylu stworzona przez architekta Louisa Garrosa.
Place du Parlement
Galeries Lafayette Bordeaux
Rue Porte Dijeaux
Porte Dijeaux (Porte Dauphine )z 1748.Z jednej strony herb Bordeaux z drugiej herb Francji. Zabytek historyczny

Place de la Bourse (Plac Giełdy)

Place de la Bourse został  zbudowany w latach 1730 do 1775 roku  i jest chyba najbardziej rozpoznawalnym symbolem miasta nie tylko poprzez samą architekturę nad którą miał pieczę  królewski architekt  Ange-Jacques Gabriel .Plac jest w kształcie podkowy  o powierzchni 3500 metrów kwadratowych. Plac jest dziełem sztuki klasycznej francuskiej architektury XVIII wieku. Palace de Bourse to obecna siedziba Izby Przemysłowo – Handlowej, znajduje się tam również muzeum po lewej stronie .

Link do Narodowego  Muzeum Celnego:

http://www.musee-douanes.fr/

Na placu znajduje się Fontanna Trzy Gracje z 1860 roku. Fontanna wykonana według projektu Louisa Viscontiego i przedstawia boginie wdzięku, piękna i radości.
Fontanna „córek Zeusa” Aglaé, Eufrozyny i Thalie

Lustro Wody(Le Miroir d’Eau) 

Lustro wody znajduje się na Placu Giełdowym i jest to super atrakcja dla całych rodzin na upalne dni .Właśnie w taki dzień trafiliśmy do Bordeaux, gdzie znaleźliśmy się na Place de la Bourse jak na otwartej patelni w czterdziestostopniowym skwarze. Wszyscy wyczekiwali w niecierpliwości na następny pokaz ,który odbywa się o ile się nie mylę co 15 -20 minut . Był niezmiernie  upalny dzień ,w końcu  nadszedł moment orzeźwienia i zostały włączone zraszacze i otuliła nas mgiełka wodna. Wszyscy spieszą sie wtedy do fontanny i momentami było ciasnawo. Najbardziej  brakowało mi w okolicy placu drzew, których nie ma zbyt wiele a znalezienie zacienionego miejsca graniczy z cudem.

Brama pałacowa (Porte Cailhau)

Piękna średniowieczna brama jest wysoka na 35 metrów i była częścią murów miejskich. Brama pochodzi z XV wieku (1494 rok), została sklasyfikowana jako zabytek w 1883 roku. Porte Cailhau upamiętnia zwycięstwo Karola VIII w Fornovo we Włoszech .Wizerunek Karola VIII zdobi niszę od strony rzeki.

Ciekawe miejsca

Gotycka Katedra Saint Andre to piękny kościół katedralny  KATEDRA SAINT-ANDRÉ de Bordeaux został konsekrowany w 1096 roku przez papieża Urbana II. Stoi na Place Pey Berland . Więcej o Kościele na BORDEAUX -KATEDRA I KOŚCIOŁY.Katedra znajduje się na liście zbytów  z 1862 roku następnie w 1998 roku została wpisana  na listę światowego dziedzictwa UNESCO

Dzwonnica z XV wieku 

(La tour Pey Berland) to niesamowity punkt widokowy na miasto Bordeaux, możemy stamtąd podziwiać panoramę miasta z wysokości 66 metrów na dwóch tarasach. Wspaniała gotycka dzwonnica z XV wieku stanowi cenne dziedzictwo miasta i od 2007 roku budynek znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Makieta miasta z  zabudową w okolicy Katedry Św. Andrzeja.

Kościół Matki Boskiej z Bordeaux

Krążąc uliczkami trafiliśmy na mały plac Place de Chapelet gdzie znajduje się barokowy  Kościół z XVII wieku ukryty miedzy budynkami.Jest zabytkiem od 1908 roku.Więcej o Kościele na BORDEAUX -KATEDRA I KOŚCIOŁY

Place de Chapelet -Église Notre-Dame

Kościół Świętego Piotra znajduje się na placu o tej samej nazwie. Został  zbudowany w XIV i XV wieku na miejscu XII-wiecznego budynku z którego nic się nie zachowało.Kościół Świętego Piotra jest częścią “Secteur du Port “wraz z Bazyliką Świętego Michała i Kościołem Saint Croix. Więcej o Kościele na BORDEAUX -KATEDRA I KOŚCIOŁY

Kościół Świętego Piotra

Hotel de ville-Ratusz odnajdziemy go na placu gdzie stoi KATEDRA SAINT-ANDRÉ Jest to Urząd miasta ale zasługuje na wspomnienie,  gdyż znajduje się w pięknym i imponującym  pałacu. Ratusz jest również znany pod nazwą Palais Rohan. Pałac został zbudowany w XVII wieku. W ogrodach za pałacem znajduje się jedna z najlepszych galerii sztuki w mieście z końca XIX wieku. Fasada budynku prezentuje się naprawdę imponujący.

Pomnik Żyrondystów

W Bordeaux znajduje się największy we Francji i w Europie  Place des Quinconces, na którym stoi przewspaniała i olbrzymia  fontanna z pomnikiem Monument des Girondins. Po drugiej stronie placu od strony rzeki Garonne stoją dwie 21-metrowe kolumny odnoszące się do zwycięstwa Rzymian nad ludem Kartaginy.Jedna z kolumn symbolizuje handel a druga nawigację.Plac powstał w 1820 roku w  miejscu gdzie wcześniej znajdował się zamek Château Trompette .Został on niestety wyburzony w 1818 roku.

Dotarliśmy do ogromnego  placu o powierzchni 12 hektarów .Idealne miejsce na różnego rodzaju imprezy, koncerty i pokazy.

Pomnik Żyrondystów jest hołdem dla Republiki i został zbudowany na cześć deputowanych Bordeaux straconych podczas reżimu terroru. Żyrondyści byli grupą mężczyzn z prowincjonalnej burżuazji którzy zostali straceni przez Jakobinów z Paryża w 1793 roku na tym placu. Statua na samej górze przedstawia wolność rozbijającą kajdany.Wzniesienie fontanny i jej kolumny zajęło 8 lat. Zainaugurowany w 1902 roku. Kolumna ma 43 metry a wraz z ze statuą na niej stojącą osiąga 54 metry wysokości.

Grand Theatre 

Grand Théâtre de Bordeaux jest  historycznym  arcydziełem znajdującym  się na Place de la Comédie. Ta wspaniała budowla została wybudowana w latach 1773-1780 przez przez paryskiego architekta Victora Louisa. Budynek przypomina świętą świątynię z 12 korynckimi kolumnami zdobiącymi fasadę. Każda kolumna jest zwieńczona kamiennym posągiem z dziewięcioma muzami i trzema boginiami  starożytnej Grecji . Posągi są w  nocy podświetlone. Teatr oferuje przez cały rok spektakle ,balety i koncerty symfoniczne również przez Opere Narodową w Bordeaux i Orkiestrę Narodową .

Kalendzarz operowy: https://www.opera-bordeaux.com/calendar

Znajduje się tu bardzo spokojne nowe centrum handlowe ale tylko  z około trzydziestoma sklepami . W sercu historycznego centrum Bordeaux wybudowano nową dzielnicę z ponad stu mieszkaniami. Nazwa Promenade Sainte Catherine nawiązuje swoją nazwą do pobliskiej Rue Sainte Catherine, jednej z głównych i najdłuższej ulicy Bordeaux i największym deptakiem we Francji.

Ulica ta jest ulicą handlową o ponad kilometrowej długości na której znajduje sie ponad 230 sklepów , restauracji i kawiarenek czy lodziarni i sklepów z pamiątkami.Nie wiedziałam tylko jednego ,że jest to też najbardziej zatłoczona ulica w Bordeaux ,W czterdziestostopniowym upale wśród napierającego tłumu z każdej strony i braku możliwości ukrycia się w cieniu , można było dostać szału i obłędu . Tak myślałam wtedy gdy znaleźliśmy się w paszczy lwa w tym przypadku była to lawa turystów głównie nastawionych chyba na shopping niż na samo zwiedzanie tego pięknego i uroczego miasta z bogatą historią.

 

Mosty w Bordeaux

Most Napoleoński “Pont de Pierre”wspaniały  kamienny most na 17 łukach o długości 490 metrów rozciąga się nad rzeką Garonne . Most otwarto  w 1822 roku, budowa ta była zaplanowana  jeszcze za czasów  Napoleona (1769-1821).  Most wybudowano dopiero rok po jego śmierci w 1822 roku. Siedemnaście łuków jest powiązanych z  literami imienia i nazwiska (Napoleon Bonaparte- 17 liter).  Na każdym z filarów znajduje się ozdobny element w kształcie medalionu. Pierwszy most który powstał w Bordeaux , został wybudowany na rozkaz samego Napoleona I . Było to ogromne wyzwanie dla budowniczych gdyż w tym akurat miejscu były silne prądy rzeczne. Most połączył zabytkową część miasta z nowoczesną zabudową po prawym brzegu Garonny.Co dwa lata w maju jest organizowany festiwal rzeczny Fête le Fleuve. Wzdłuż brzegu prezentowane są historyczne statki a pod koniec festiwalu na moście odbywa się pokaz fajerwerków.

Most Jacques Chaban-Delmas powstał w latach 2009-2012 nad rzeką Garonną i został nazwany na cześć byłego francuskiego premiera i długoletniego mera miasta Jacques’a Chaban-Delmas. Jego pomnik znajduje się na placu koło katedry KATEDRA SAINT-ANDRÉ Najbardziej charakterystyc zną cechą mostu jest to, że jego środkowe przęsło jest podnoszone pionowo na wysokość 53 metrów. Most połączył dzielnice Bastide i Bacalan. W momencie gdy duże jednostki potrzebują przepłynąć przęsło jest podnoszone. Cała długość mostu to 433 metry, szeroki na 43 metrów pomieścił cztery pasy do ruchu samochodowego i publicznego, do tego linie tramwajową, ścieżki rowerowe i chodniki dla pieszych. Naprawdę wspaniała i imponująca budowla a koszt tej budowy to 160 mln Euro. Most można również podziwiać z tarasu  LA CITÉ DU VIN oczywiście z lampką wina 🙂

Most Akwitania – Pont d’Aquitaine Wiszący most jest widoczny w oddali z LA CITÉ DU VIN długi na 1767 metrów.Budowę ukończono w 1967 roku

Pont Saint-Jean -Most Świętego Jana– nie tak imponujący  jak wcześniejsze mosty. Budowa mostu Pont Saint-Jean trwała dokładnie dwa lata i ukończono go w 1965 roku o długości 551 metrów.

 

Canelés de bordeaux

Francuskie ciasteczka „canelés” o smaku rumu i wanilii z ciemną karmelizowaną skórką są wizytówką Bordeaux. Podobno swoje pochodzenie zawdzięczają Klasztorowi Annonciades z 1520 roku  znajdującego się przy 54 rue Magendie w Bordeaux. Tradycyjnie „canelés” lub „cannelés z Bordeaux”  są sprzedawane zazwyczaj w pęczkach po 8 lub 16.

canelés de bordeaux

Oczywiście znajdziemy sklepy z winami , poniżej sklep koło Porte Cailhau

Sklep z winami koło Porte Cailhau

Restauracja Le Bordeaux (Le Bordeaux d’Argent Gordon Ramsay) to gastronomiczna świątynia Bordeaux wyróżniona gwiazdką przewodnika Michelin. Znajduje się przy hotelu na Place de la Comedie.Restauracje Gordon Ramsay

Hala Targowa w Bordeaux

(Les Halles Bacalan)znajduje się naprzeciwko LA CITÉ DU VIN i oferuje nam 23 stanowiska z  żywnością głownie produktów pochodzących z południowego zachodu. Wyselekcjonowani producenci oferują tu swoje produkty. Są tu stanowiska Handlarzy ryb i skorupiaków , rzeźników, hodowcy drobiu, producenta serów, trufli i wina. Oczywiście nie obyło by się bez specjalisty od  foie gras (specjalność kulinarna, która jest uzyskiwana z wątroby gęsi lub kaczek w wieku od pięciu do sześciu miesięcy). Oprócz tych specjałów są oczywiście warzywa, piekarnia, włoski catering, hiszpański i wegetariański.

Link do strony:Targ w Bordeaux

Bordeaux to miasto muzeów

  • Muzeum AkwitaniiHistoria Bordeaux i Akwitanii od prehistorii do dziś. Wstęp ok. 5 €, ulgowy 2,50 €.
  • Muzeum WinaLA CITÉ DU VIN
  • Musée d’Art Contemporain (Muzeum Sztuki Nowoczesnej)- wstęp bezpłatny na wystawę stałą.
  • Maison de Jean Moulin- kolekcje poświęcone Ruchowi Oporu, Deportacji i Wolnym Siłom Francuskim. Przedstawia rolę Francji podczas II wojny światowej i okresu kolonialnego -wstęp bezpłatny
  • Galerie des Beaux-Arts- GALERIA SZTUK PIĘKNYCH- w galerii odbywają się wystawy czasowe Muzeum Sztuk Pięknych.
    – godziny otwarcia – tylko wtedy, gdy jest wystawa  (Place du Colonel Raynal – 33000 Bordeaux)
  •  Musée des Beaux-Arts dla fanów sztuki klasycznej Muzeum Sztuki Klasycznej
  • Musée du Vin et du Négoce inaczej Musee des Chartrons ( od nazwy dzielnicy handlowej Bordeaux w jakiej sie znajduje). Jest to małe Muzeum Wina i Handlu. Znajduje się w jednym z najstarszych budynków w mieście – irlandzkim domu kupca z 1720 r. Zostało założone przez rodzinę Calvet. W sklepionych piwnicach o długości 33 metrów znajdują się dziesiątki artefaktów, w tym ręcznie wykonane dębowe beczki z klepek i butelki wina o różnych rozmiarach od Avion do Melchior. Wyświetlane są też między innymi stare butelki i etykiety wina, a także zdjęcia i modele statków którymi  eksportowano wino. Wizyta w muzeum  kończą się degustacją wina.

Ciekawostki:

  • Arcybiskup Pey Berland – był synem robotnika z Avensan i  chłopki z Moulis. Kształcony przez lokalnego notariusza został wysłany do Bordeaux i Tuluzy gdzie się kształcił. Został księdzem w Bouliac, później był sekretarzem arcybiskupa Bordeaux,aż w końcu został  mianowany przez papieża Marcina V  na Arcybiskupa Bordeaux 13 sierpnia 1430 roku. Jedna z najbardziej wpływowych postaci w średniowiecznym Bordeaux. Oprócz dzwonnicy  wybudował jeszcze Uniwersytet w Bordeaux ,szpital Saint Andre i wiele szkół .

City Pass – bilet 

oferuje  nam bezpłatny dostęp do wielu zabytków i atrakcji kulturalnych .Możemy korzystać ze zniżek i podróżować bezpłatnie transportem publicznym po mieście przez 48 lub 72 godziny.
Zakupisz tutaj : Karnet mieski

Źródło: Wikipedia oraz oficjalna strona Bordeaux

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!