Essen,  Nadrenia Północna-Westfalia,  Niemcy,  PODRÓŻE

Industrialne miasto i historyczne opactwo w Essen

Historycznie

Essen to miasto Zagłębia Ruhry niedaleko Dortmundu(około 30 minut samochodem).Zwiedzanie Essen było bardzo przypadkowe , bo głównym celem była Kolonia (KÖLN) Udało mi się jednak zwiedzić kilka atrakcji miasta.

W centrum miasta zachowało się dawne opactwo żeńskie,w jego skład wchodzi Katedra św. Kosmy i Damiana z  ottońską kryptą i Złotą Madonną z około 980 roku. W Essen znajdowała się huta żelaza rodziny Kruppów , był to jeden z największych  ośrodków węgla i stali w całych Niemczech. Byli również największą firmą w całej Europie i ogromnym producentem bronii dla Niemiec w obu wojnach. 400-letnia dynastia rodziny z Essen była znana z produkcji stali i uzbrojenia, artylerii i amunicji. Produkowali dosłownie wszystko włącznie z okrętami podwodnymi. Dodam, że firma wspierała Trzecią Rzeszę i miała nawet swój warsztat w pobliżu obozu koncentracyjnego Auschwitz.

W czasie wojny znajdowała się tu najważniejsza w kraju odlewnia zbrojeniowa w której pracowało wiele osób. Fabryka stała się jednym z najważniejszych celów dla brytyjskich bombowców. Rezultatem po nalotach brytyjskich 11 marca 1943 roku zostało całkowicie zniszczonych 3000 budynków,a kolejne 2000 poważnie uszkodzonych. Niemalże całe miasto zostało zniszczone. Miasto powstało mniej więcej w czasie powstania Opactwa w Essen około 845 roku.

Wilhelm I Hohenzollern, urodzony jako Wilhelm Friedrich Ludwig von Preußen. Cesarz niemiecki, król Prus, margrabia Brandenburgii, burgrabia Norymbergi, hrabia Hohenzollern, suweren i wielki książę Śląska oraz hrabstwa kłodzkiego, wielki książę Poznania.

Katedra Świętego Kosmy i Damiana

Klasztor dedykowany jest świętym męczennikom i powstał pod koniec IX wieku i znadowała się tu  świątynia historycznego żeńskiego opactwa. Katedra jest częścią dawnego opactwa i  jest cennym dziełem architektury ottońskiej, wczesnoromańskiej i wczesnogotyckiej. Wnętrze katedry jest skromne. Znajdziemy tam jednak cenne zabytki  sztuki ottońskiej – Złotą Madonnę i 1000-letni świecznik siedmioramienny.

Wnętrze jest bardzo skromne, po wejściu znajdziemy się na małym ciekawym dziedzińcu. Po lewej stronie obok wejścia do krypty znajdziemy zabytkową Złotą Madonnę z około 980 roku. Wykonana jest z drewna i pokryta złotem.

Autor: Alicja Grabowska, 2009 Fonoteka /Internet-blog 01.2023

Na środku katedry stoi ogromy 1000-letni siedmioramienny świecznik wykonany z brązu na polecenie przełożonej opactwa żeńskiego, a zarazem wnuczki cesarza Ottona I. Świecznik przypomina żydowask żwiecznik tzw. menorę.

Skarbiec katedralny

Obok katedry znajduje się katedralny skarbiec który  należy do najbogatszych zbiorów dawnej sztuki sakralnej w Niemczech. Znajdziemy tam zabytki z czasów Ottonów między innymi cztery zabytkowe krzyże. Krzyż procesyjny z X wieku ,, Krzyż Matyldy wykomny z drewna dębowego obitego złotą blachą. Krzyż z wielkimi emaliami, dziecięca korona Korona Ottona III, Miecz Kosmy i Damiana ze stali  damasceńskiej.

Adres: 2 BurgplatzStadtmitte – Frillendorf – Huttrop (Stadtkern)Essen

Atrakcje Essen

  • Kompleks przemysłowy kopalni i koksowni Zollverein- Kompleks powstał  w latach 1847–1890,a założycielem był niemiecki przemysłowiec Franz Haniel Pod koniec XX wieku zamknięto kopalnię a potem koksownię. Obecnie jest atrakcją szlaku Dziedzictwa Przemysłowego i od 2001 roku jest na liście dziedzictwa UNESCO.
  • Ruhr Museum, dawniej Ruhrland Museum, to różnorodne muzeum historii naturalnej i historii kultury Zagłębia Ruhry w Essen.

Adres: Gelsenkirchener Str. 181Südoststadt (Stoppenberg)45309 Essen

  • Muzeum Folkwang – muzeum sztuki nowoczesnej w Essen (Muzeum zostało założone w roku 1902 przez Karla Ernsta Osthausa w westfalskim mieście przemysłowym Hagen)

Adres: Museumsplatz 1Stadtmitte – Frillendorf – Huttrop (Südviertel)45128 Essen

  • Villa Hügel- to XIX-wieczna rezydencja zbudowana przez przemysłowca Alfreda Kruppa w latach 1870-1873 jako jego główna rezydencja  rodziny Krupp do czasu po II wojnie światowej. Nazywa ją się również  Villą Krupp, od nazwiska rodziny.

Adres: Hügel 15Werden – Kettwig – Bredeney (Bredeney)45133 Essen

  • Stara Synagoga w Essen – centrum kulturalne i miejsce pamięci zlokalizowane w centrum miasta.

Adres: Steeler Str. 29Stadtmitte – Frillendorf – Huttrop (Ostviertel)45127 Essen


Źródło: Wikipedia , strona regionalna Miasto Essen

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!