900-letnie miasteczko Immenhausen
Niedaleko KASSELznajduje się małe niepozorne 900-letnie miasteczko Immenhausen. W 1123 roku miasteczko zostało wzmiankowane po raz pierwszy w formie pisemnej. 1298 – 725 lat temu – Immenhausen otrzymało prawa miejskie. Powstała tu pierwsza huta szkła w 1898 roku.
Powstanie miejscowości kronikarze udokumentowali dzięki niejakiemu Dudo von Immenhausen od 1123 roku chociaż była już wzmianka jakoby w 1015 roku w Immenhausen zatrzymał się cesarz Henryk II. Dodo był adminiastratorem obszaru oraz komornikiem klasztoru Bursfelde – HANN. MÜNDEN
Do dzisiaj zachowały się fortyfikacje miejskie, dawniej trzy bramy miejskie (Udenhäuser Tor na północy, Kasseler Tor na południu i Mündener Tor na wschodzie).
Zamek został zniszczony i do końca nie wiadomo kto był jego budowniczym. Rodzina Dudo wymarła pod koniec XII wieku. Prawa miejskie miasteczko otrzymało w 1298 roku dzięki ówczesnemu landgrafowi Heinrichowi I z Hessen, który ufortyfikował i odnowił zamek. Jednak w pod koniec XIV wieku wojska Moguncji zdobyły miasto i zniszczyły zamek. Miasto i mury miejskie zostały odbudowane, ale sam zamek pozostał w ruinie i został później całkowicie zburzony.
W małym centrum miasteczka znajduje się kościół i imponujący zabytkowy Ratusz to XVII-wieczna barokowa budowla. W miasteczku znajduje się Muzeum szkła które prezentuje techniki wytwarzania i wykańczania szkła oraz prezentuje warunki pracy i życie szklarzy w hutach leśnych w północnej Hesji. Muzeum zajmuje się tradycją szklarską północnej Hesji i południowej Dolnej Saksonii w średniowieczu i wczesnej epoce nowożytnej.
W XV wieku na miejscu zniszczonego kościoła romańskiego zbudowano kościół św. Jerzego. Bartholomaeus Rieseberg wygłosił tu kazanie w XVI wieku. Był on uczniem Marcina Lutra.
Znajduje się tu ciekawy,nieduży i stary cmentarz z XVII wieku. Jest on w formir parku ,znajdują się tam stare i chronione drzewa. Znajdziemy tam niewiele zabytkowych pomników barokowych i klasycystycznych z XVII-XIX wieku osobistości zasłużonych miasteczku-burmistrzowie czy księża.
Podobne artykuły:
Marburg -zakon krzyżacki, św. Elżbieta Węgierska i powstanie Hesji
Źródło:
Wikipedia oraz strona mhk , Stadt,Regiowiki Immenhausen