Hessen,  Immenhausen,  Niemcy,  PODRÓŻE

900-letnie miasteczko Immenhausen

Niedaleko KASSELznajduje się małe niepozorne 900-letnie miasteczko Immenhausen. W 1123 roku miasteczko zostało wzmiankowane po raz pierwszy w formie pisemnej. 1298 – 725 lat temu – Immenhausen otrzymało prawa miejskie. Powstała tu pierwsza huta szkła w 1898 roku.

Powstanie miejscowości kronikarze udokumentowali dzięki niejakiemu Dudo von Immenhausen od 1123 roku chociaż była już wzmianka jakoby w 1015 roku w Immenhausen zatrzymał się cesarz Henryk II. Dodo był adminiastratorem obszaru oraz komornikiem klasztoru Bursfelde – HANN. MÜNDEN

Do dzisiaj zachowały się fortyfikacje miejskie, dawniej trzy bramy miejskie (Udenhäuser Tor na północy, Kasseler Tor na południu i Mündener Tor na wschodzie).

Kasseler Tor

Zamek został zniszczony i do końca nie wiadomo kto był jego budowniczym. Rodzina Dudo wymarła pod koniec XII wieku. Prawa miejskie miasteczko otrzymało w 1298 roku dzięki ówczesnemu landgrafowi Heinrichowi I z Hessen, który ufortyfikował i odnowił zamek. Jednak w pod koniec XIV wieku wojska Moguncji zdobyły miasto i zniszczyły zamek. Miasto i mury miejskie zostały odbudowane, ale sam zamek pozostał w ruinie i został później całkowicie zburzony.

Wieża Sowa z murami miejskimi

W małym centrum miasteczka znajduje się kościół i imponujący zabytkowy Ratusz to XVII-wieczna barokowa budowla. W miasteczku znajduje się Muzeum szkła które prezentuje techniki wytwarzania i wykańczania szkła oraz prezentuje warunki pracy i życie szklarzy w hutach leśnych w północnej Hesji. Muzeum zajmuje się tradycją szklarską północnej Hesji i południowej Dolnej Saksonii w średniowieczu i wczesnej epoce nowożytnej.

W XV wieku na miejscu zniszczonego kościoła romańskiego zbudowano kościół św. Jerzego. Bartholomaeus Rieseberg wygłosił tu kazanie w XVI wieku. Był on uczniem Marcina Lutra.

Ewangelicki kościół miejski św. Jerzego z niezwykłymi malowidłami ściennymi z połowy XV wieku

Znajduje się tu ciekawy,nieduży i stary cmentarz z XVII wieku. Jest on w formir parku ,znajdują się tam stare i chronione drzewa. Znajdziemy tam niewiele zabytkowych pomników barokowych i klasycystycznych z  XVII-XIX wieku osobistości zasłużonych miasteczku-burmistrzowie czy księża.

Podobne artykuły:

Marburg -zakon krzyżacki, św. Elżbieta Węgierska i powstanie Hesji

 


Źródło:
Wikipedia oraz strona mhk , Stadt,Regiowiki Immenhausen

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!