Bergpark Wilhelmshöhe,  Hessen,  Kassel,  Niemcy,  PODRÓŻE

Muzeum Wilhelmshöhe w Kassel

W Kassel znajduje się wspaniały park wraz Zamkiem Wilhelmshöhe. Park ten jest wpisany na listę  światowego dziedzictwa UNESCO od 2013 roku i zachwyca od 300 lat kolejne pokolenia. Park został założony w 1696 roku z inicjatywy landgrafa Karola I Heskiego, który był władcą Hesji-Kassel. To własnie dzięki niemu po wojnie trzydziestoletniej miasto zostało odbudowane ze zniszczeń. Zamek Wilhelmshöhe zaprojektowany został  w stylu klasycyzmu budowany w kilku etapach począwszy od 1786 roku do 1798 i zbudowany dla landgrafa Wilhelma IX. Pałac.Wcześniej w tym miejscu stał klasztor augustianów, a później pałacyk myśliwski. Kiedyś były to trzy osobne budynki które później połączono w całość.

W muzeum zajdziemy bogate zbiory sztuki i kultury, ekspozycję stałę i czasowe.W centralnym budynku mieszczą się unikalna kolekcja antyków i Galeria Obrazów Starych Mistrzów. Muzeum w prawej części budynku (skrzydło Weißenstein) jest już jakiś czas odnawiane i prezentuje autentyczne historycznie urządzone pokoje landgrafów.

Landgraf Fryderyk II z Hesji-Kassel. W tle plan miasta Rzym z 1748 roku

Znajdziemy tu antyczne eksponaty starożytne kamienne rzeźby i nowoczesne repliki. Przniesiem się do dawnych kultur regionu śródziemnomorskiego. W XVIII wieku Rzym był popularnym celem podróży i edukacji szlachty. Landgraf Fryderyk II z Hesji-Kassel był wielkim pasjonatem starożytności i on również wybrał się na taką edukację chcąc zakupić antyczne dzieła sztuki do nowo planowanego Muzeum Fridericianum. Tak też antyki docierały do Kassel między innymi w bagażu podręcznym landgrafa.

Wystawa stała znajduje się na parterze i przedstawia 300-letnią historię. Znajdziemy tu eksponaty przywiezione przez heskie wojska z Aten oraz kopie antycznych rzeźb. Najbardziej znany jest posąg z białego marmuru Apollo z Kassel wykonany przez nieznanego rzymskiego rzeźbiarza. Jest to kopia zaginionego greckiego oryginału z brązu. Aollo przypłynął statkiem z Neapolu do Bremy w 1777 roku, a potem drogą lądową do KASSEL. Istnieje 26 innych znanych kopii ale głównie głów Apolla. Kopia z Kassel jest najbardziej kompletna. Landgraf Fryderyk II nabył marmurowy posąg podczas podróży do Włoch.Wystawa prezentuje kolekcję antycznych monet, eksponaty archeologiczne, rzeźby antyczne, rzymskie,greckie, etruskie.

Apollo z Kassel

Galeria Obrazów Starych Mistrzów

Kolekcja obrazów znajduje się na trzech piętrach gdzie zaprezentowane jest malarstwo europejskie od gotyku do klasycyzmu. Zawiera głównie malarstwo baroku flamandzkiego i holenderskiego (Rembrandt, Frans Hals, Rubens itp.), w tym jego słynny obraz Rembrandta „Błogosławieństwo Jakuba”. Obraz “Portret szlachcica”z około 1550 roku autorstwa Tiziano Vecelli znanego bardziej jako Tycjan. Malarstwo staroniemieckie (Albrecht Altdorfer, Albrecht Dürer), włoskie i hiszpańskie. Liczne obrazy niemieckiego malarza Johanna Heinricha Tischbeina Starszego.

Galeria Obrazów Starych Mistrzów

Najpierw możemy się zapoznać z najstarszymi dziełami niemieckich artystów: Albrecht Dürer –  uważany za najwybitniejszego artystę niemieckiego renesansu. (Grób artysty znajdziemy w Norymberdze). Obraz Dürer -Portret Elsbeth Tucher -1499 poniżej, jej twarz zdobiła niegdyś banknot 20-markowy. Była członkinią patrycjuszowskiej rodziny Tucherów w Norymberdze.

ALBRECHT DÜRER-Portret Elsbeth Tucher, 1499
Obraz Michaela Wolgemut- portret Ursuli Tucher 1478

W galerii znajduje się ogromny obraz o pawie siedmiu metrach szerokości „Menażeria Landgrafa Carla” Johanna Melchiora Roosa z XVIII wieku. Obraz przedstawia ponad 70 zwierząt, niektóre egzotyczne z menażerii landgrafa Karla.

Wystawy czasowe odbywają się tu regularnie. Ostatnia którą odwiedziłam dotyczyła między innymi dzieła “Jowisz i Ganimedes” Wilhelma Böttnera które zostało odrestaurowane.

Wilhelm Böttner  był malarzem późnego baroku i wczesnego klasycyzmu.  Został uczniem niemieckiego malarza  Johann Heinrich Wilhelm Tischbein -przyjaciela Goethego. Wilhelm Böttner tworzył piękne portrety i sceny mitologiczne. Skolił się w rysunku i malarstwie w Kassel, studiowałw Paryżu i wyjechał do Rzymie gdzie intensywnie studiował dzieła Rafaela. Poczas swojego pobytu w Paryżu stworzył portrety króla Ludwika XVI Francji i jego żony Marii Antoniny, królowej Francji. Zmarł w Kassel w 1805 roku a jego majątek został zlicytowany. Jego córka Marie poślubiła Ludwiga Emila Grimma w 1832 roku ,brata Jacoba i Wilhelma Grimm który był malarzem. Ona pochowana na starym cmentarzu na LUTHERPLATZona na HAUPTFRIEDHOF -CMENTARZgłówny w Kassel.

Wilhelm Böttner był tak pod wielkim wrażeniem, że stworzył obraz „Jowisz i Ganimedes”. Dzieło te zostało pochwalone przez samego Goethego. Wilhelm Böttner został nadwornym malarzem heskiego landgrafa.

Jowisz całuje Ganimedesa. Kopia z XIX wieku. Oryginał autorstwa Böttnera.

Wilhelm IX. Landgraf von Hessen-Kassel (um 1795) obraz namalowany przez Wilhelma Böttnera

Czynne:

Wtorek-Niedziela/ -10-17

święta 24-25/31.12 nieczynne

Bilety:

Dorosły 6 Euro/Ulgowy 4 Euro

do 18 lat/uczniowie -bezpłatnie


Źródło:
Wikipedia oraz strona mhk , documenta Stadt
Oficjalna strona mhk (Museumslandschaft Hessen Kassel)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!