mazowieckie,  PODRÓŻE,  Polska,  Łomża

Łomża – miasteczko nad Narwią

Historycznie po Łomży

Małe miasteczko w środkowym biegu Narwi ma bardzo bogatą historię i często bardzo burzliwy przebieg. Po raz pierwszy gród był zlokalizowany około 5 km od obecnego centrum na nadnarwiańskiej skarpie już IX/X wieku  i istniała tam do XIV wieku.

Łomża była stolicą dawnej ziemi łomżyńskiej na historycznym Mazowszu. Tu miały miejsce obrady sejmików ziemskich ziemi łomżyńskiej prze dwa stulecia( XVI-XVIIIwieku). Do Łomży trafiam przypadkowo i był to całkowicie niezaplanowany przyjazd podczys krótkiego pobytu w Ostrowii Mazowieckiej. Praktycznie moje informacje o Łomży kończyły się na kilku zdawkowych informacjach. Okazuje się jednak że te małe miasteczko ma badzo bogatę historię. Trafiam w okolicę Katedry św. Michała Archanioła w Łomży ,po drugiej stronie ulicy znajdziemy wspaniały mural przy Muzeum Północno – Mazowieckie w którym znajdziemy jedną z największych w Polsce kolekcję lamp naftowych o różnorodnych stylach i formach, najstarsze pochodzą z 1860 roku.

Muzeum Północno – Mazowieckie w Łomży

Mural 1418 – Nadanie Łomży Praw Miejskich

Ten ogromny mural przedstawia Nadanie Łomży Praw Miejskich w 1418 roku przedstawiając łomżyńskich mieszczan witających orszak księcia Janusza I. Ponad dwadzieścia postaci w strojach z epoki rozdziela kartusz z datą 1418 i herb miasta. Inne murale historyczne to 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości na Polowej 35 w Łomży. Inne cztery murale nazwano “Ku Niepodległej” nawiązują do historycznych wydarzeń ,między innymi mural kapitana Mariana Raganowicza i żołnierzy 33. pułku piechoty z bitwy z bolszewikami w 1920 r., nazwanej “Cud nad Narwią”.

Stary rynek

Kawałek dalej znajduje się rynek ,który akurat latem 2022 był w wielkiej przebudowie. Po prawej ratusz z XIX wieku w stylu klasycystycznym. Stary Rynek podczas prac odkrył kilka wiele tajemnic. Natrafiono na fragmenty średniowiecznych murów, ceramikę oraz narzędzia z różnych epok  co wstrzymało prace na jakiś czas.

Zaraz przy rynku znajduje się deptak znajduje się na ulicy Farna na której postawiono nowe ławeczki i piękne lampy. Jedna z ławeczek poświęcona na cześć wielkiej aktorki i najbardziej znanej mieszkanki Hanki Bielickiej. Aktorka mieszkała tu niemal całe dzieciństwo i młodość.

Ławeczka Hanki Bielickiej w Łomży


Katedra św. Michała Archanioła 

Przy zabytkowej ulicy Dwornej w Łomży znajduje się Katedra powstała w około 1526 roku.oczątkowo była to budowla w stylu gotyckim, potem jej charakter zmineił się na barokowy. Warto wspomnieć ,że pierwszy kościół powstał około roku 1000 miała swój kościół farny (kilometr od obecnej katedry) na wzgórzu św. Wawrzyńca w Starej Łomży. Nowa świątynia została zbudowana dzięki Księżnej Annie Mazowieckiej , jej synów i mieszczan oraz ks. Jana Wojsławskiego, proboszcza od 1519 roku.

Na dziedzińcu znajduje się Pomnik Stefana Wyszyńskiego.Honorowym obywatelem Łomży jest również Kardynał Stefan Wyszyński


Atrakcje Łomży

  • Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi – obejmuje swoim zasięgiem szesnasto kilometrowy odcinek rzeki Narew
  • Forty i twierdza Łomża
  • Carskie koszary w Zambrowie
  • Muzeum Przyrody i Dwór Lutosławskich w Drozdowie Muzeum Lutosławskich w Drozdowie
  • Kamienne schodki – prowadzą bezpośrednio nad rzekę Narew
  • Cmentarz wielowyznaniowy przy ulicy Kopernika i Stary cmentarz żydowski

Źródło: Wikipedia , Miasto Łomża , Historia miasta

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!