Genua,  Liguria,  PODRÓŻE,  Włochy

Genua miastem Kolumba ? – Historycznie po Genui -zwiedzanie część 2

Tak jak już wspominałam w pierwszym  wpisie- Genua przesiąknięta jest historią wyglądająca z każdego zakątka niekiedy mrocznych i tajemniczych oraz malowniczych średniowiecznych często wąskich uliczek (caruggi). Jednak to takie klimaty sprawiają, że chcę  poznać miasto jeszcze bardziej . Historia i klimat miejsca które jest przesiąknięte historią i emocjami, Duża część historycznego centrum Genui została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego.

Co powinniśmy zwiedzić w  Genuii:

  • Cenrtum historyczne,
  • Pałace Rolli,
  • Pałac Książęcy w Genui,
  • Katedra San Lorenzo,
  • Piazza De Ferrari,
  • “Casa di Colombo”-dom Krzysztofa Kolumba,
  • Port Antico,
  • Galeon Neptun

Centrum historyczne

Na historycznych ulicach odnajdziemy same architektoniczne  perełki. Via Balbi, Via Giuseppe Garibaldi czy Via Cairoli to tylko początek do poznania Genui. Na Via Balbi odnajdziemy wiele zabytkowych budowli między innymi Palazzo Reale, Palazzo Durazzo, Palazzo Balbi Senarega czy Uniwersytet w Genui. Na Via Garibaldi odnajdziemy Palazzo Doria-TursiPalazzo Niccolò Grimaldi z 1565 roku ,Palazzo Bianco ( Biały Pałac) czy Palazzo Rosso (Czerwony Pałac).

Panorama Genui-widok z punktu widokowego w porcie-Bigo


Via Balbi i historyczne budynki 

Z Piazza Acquaverde udajemy się Via Balbi ( wcześniej Strada Balbi) w stronę portu, który znajduje się dosłownie niedaleko. Ulica została nazwana na cześć arystokratycznej genueńskiej rodziny Balbi. Ulica powstała w epoce renesansu i jest od 2006 roku wpisana na listę światowego dzedzictwa UNESCO.

Początek ulicy obejmuje siedem pałaców które należały do rodziny Balbi. Między innymi siedziba Uniwerytetu w Genui czy z kościołem San Girolamo e Francesco Saverio i kościołem karmelitów San Vittore i Carlo. Koniec ulicy liczył sobie aż osiem XVII-wiecnych klasztorów. Ta część miasta uległa przebudowie w XIX wieku i powstał tam dworzec kolejowy Genova Principe.

Pałac Durazzo Pallavicini Adres: Via Balbi 1, Genua
Pałac Balbi Cattaneo

Kościół Jezuitów

Dawny kościół Kolegium Jezuitów (poświęcony świętym Gerolamo i Francesco Saverio) został wybudowany w połowie XVII wieku. Budynek był siedzibą biblioteki Uniwersytetu w Genui do 2014 roku.

Saint Gerolamo and Francesco Saverio

Uniwersytet Genueński

Uniwersytet w Genueński został założony w 1481 roku i również znajduje się na liście zabytków -pałaców w Genui “ Le Strade Nuove i system pałaców Rolli”.Pałace z listy Rolli są położone przy ulicach Lomellini, Garibaldi i Balbi.


Rolli Genua

Strade Nuove („New Streets”) cóż to takiego ,chodzi  o grupę ulic wybudowanych w czasach największej świetności i potęgi finansowej Genui przez jej arystokratycznych mieszkańców. Są to Via Giuseppe Garibaldi powstała w XVI wieku -kończąca się na Piazza del Portello .Oczywiście Via Balbi powstała na początku XVII wieku dzięli rodzinie Balbi oraz  Via Cairoli powstała  w XVIII wieku jako „Strada Nuovissima” (najnowsza ulica).Wiele wspaniałych pałaców i reydencji z XVI i XVII wieku (Strade Nuove i Palazzi dei Rolli ) zostało umieszczonych wiele wspaniałych budynków renesansowych i barokowych na światowej liście UNESCO.


Palazzo Reale

Balbi Stefano – Museo di Palazzo Reale

Powstał dzięki arystokratycznej genueńskiej rodziny . Pałac rodu Balbi, a w XIX wieku również  w rękach dynastii sabaudzkiej w Genui, został zbudowany w latach 1643–1650 z inicjatywy Stefana Balbi.

Kim był Stefano Balbi -bankierem i wielkim finasistą w królestwie Mediolanu. W 1920 roku Palazzo Reale został przekazany Ministerstwu Edukacji. W budynku znajduje się muzeum gdzie znajdują się zbiory wlaścicieli rezydencji począwszy od Giovanniego Battisty Balbiego, znaczącego kolekcjonera i konesera sztuki, Znajduje się tam kolekcja ponad 100 obrazów głównie prace najlepszych artystów genueńskich XVII wieku.

Link do strony: B Balbi Stefano – Muzeum Pałacu Królewskiego


Czynne:

od środy do soboty 13.30- 19.00

(niedziela-wtorek) nieczynne

Home


Kościół Santi Vittore e Carlo

Kosciół w stylu barokowym należał do Zakonu Karmelitów Bosych. Ukończony w pierwszej połowie XVII wieku. Wewnątrz znajduje się bogate wyposażenie malarskie oraz liczne posągi.

Rzeźby obejmują drewniane dzieło ze szkoły Maragliano, posągi Alessandro Algardiego w kaplicy Franzoni . Na szczególną uwagę zasługuje XVII-wieczny drewniany posąg przedstawiający „Madonnę z Dzieciątkiem”, popularnie zwaną Madonną della Fortuna i czczoną przez Genueńczyków.


Pałac Balbi Senarega

Budynek Balbi Senarega to budynek przyVia Balbi  pod numerem 4 .Budynek powstał w latach 20. XX wieku, aby pomieścić dwa identyczne i odrębne mieszkania dla braci Giacomo i Pantaleo Balbi, których znaczne fortuny opierały się głównie na działalności finansowej.

Faculty of Literature and Philosophy-Szkoła humanistyczna

Bazylika Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny

Prosto od dworca docieramy do Bazyliki która tak naprawdę nie posiada oficjalnie tego tytułu ale jest tak przez wszystkich nazywana. Pierwotnie powstało oratoriumw XV wieku, następnie w XVII wieku kościół nabrał swojego barokowego wyglądu.

Docieramy tak naprawdę do  Chiesa della Santissima Annunziata del Vastato przez historyczną ulicę Via Balbi. Wnętrze bazyliki jest olśniewające ,bogato zdiobione złotem i wieloma malowidłami i freskami. We wnętrzu znajdują się obrazy namalowane przez czołowych malarzy genueńskich tamtego czasu. Lista dzieł jest naprwdę imponująca.


Tutaj Bazylika

Adres: Piazza della Nunziata, 4, 16124 Genova 

Bogato zdobione sklepienie od razu po wejściu rzuca się w oczy .Ciężko oderwać oczy od tych wspaniałych malowideł i zdobień.We wnętrzu znajdziemy kaplice poświęcone między innymi : Matce Boskiej Loretańskiej, Św. Dominikowi Soriano,Św. Antoniemu Padewskiemu, św. Piotrowi z Alkantary, Ludwikowi IX Świętemu, św. Janowi Chrzcicielowi, św. Bernardynowi ze Sieny. św.Bonawenturze. Kaplic jest aż osiemnaście jeśli dobrze policzyłam .

Sklepienie kopuły zdobi fresk Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Giulio Cesare Procaccini, Ostatnia Wieczerza, 1618

Palazzo Ducale

Pałac w Genui to dawna rezydencja Dożów od 1339 roku. Tu odbywają się odbywają się wystawy, spotkania, konferencje .Budowa Pałacu książęcego została rozpoczęta już w 1298 roku po zwycięskiej bitwie pod Melorią (1284 )nad Pizanami i bitwy pod Curzolą nad Wenecjanami. Wtedy też wzmociła się pozycja Genui jako potęgi gospodarczej na Morzu Śródziemnym.

Palazzo Ducale mieści również siedzibę Archiwum Historycznego Miasta , które przechowuje dokumenty związane z administracją miasta od XV do połowy XX wieku i szczyci się kolekcją rękopisów od XIV do XIX wieku.

Pod tym linkiem ↓

Genova Palazzo Ducale

odnjdziemy imprezy i wydaryenia oraz wystawy odbywające się w Pałacu.


Adres: Piazza Giacomo Matteotti, 9, 16123 Genova

Genova Palazzo Ducale


Kościół Jezusa(Gesù)w Genui

Wnętrze tego barokowego kościoła (Chiesa dei Santi Ambrogio e Andrea – kościół Świętych Ambrożego i Andrzeja) mieści dzieła RubensaObrzezanie Pańskie” i “Cud św. Ignacego ” oraz ” Wniebowzięcie” Guido Reni. Dodatkowo samo wnętrze  pełne złoceń i marmurów oraz zdobionych sufitów i fresków  braci Giovanniego i Giovana Battisty Carlone jest niesamowite. Dodatowo odnajdziemy wiele innych wspaniałych fresków malarzy szkoły genueńskiej,między innymi :Valerio i Bernardo Castello, Giovanni Andrea i Lorenzo De Ferrari.

Organy piszczałkowe pochodzą z 1391 roku.
Giovanni Batista -Rzeź niewiniątek

Adres: Via di Porta Soprana, 2, 16121 Genova


Katedra San Lorenzo

Na Piazza San Lorenzo w samym centrum miasta odnajdziemy oczywiście Katedrę San Lorenzo i jest ona najważniejszym miejscem kultu w mieście Genui. Została poświęcona w 1118 roku przez papieża Gelazjusza II. Powstała  już w IX wieku chociaż  podobno mogła powstać już w V wieku.

Bardzo interesująca jest fasada ozdobiona jest gotyckimi portalami w  czarno-białe pasy. W średniowieczu wskazywały one na  bogactwo i szlachetność.

W krypcie katedry znajduje się Muzeum Skarbu San Lorenzo eksponowane są arcydzieła złota i sztuki sakralnej z XI-XIX wieku, a także antyczne srebra o wyjątkowym znaczeniu artystycznym, związane z kultem katedry i historią Genui.

Muzeum Skarbu San Lorenzo

Bilety do Muzeum Skarbu
dorośli: 6 Euro/Ulgowy-5 Euro


Warto zajżeć do Muzeum Diecezjalnego (pomiędzy katedrą a pobliskim Palazzo Ducale).

Znajduje się tam bogata i różnorodna kolekcja, na którą składają się znaleziska archeologiczne, srebrne meble, grupy rzeźbiarskie, takie jak pomnik nagrobny ,ołtarze .Znajduje się tam również sekcja tekstylna z przykładami produkcji jedwabiu które rozsławiły miasto w całej Europie.

Obok Bazyliki znajduje się interesujący budynek ,obecnie jest tam powierzchnia sklepowa ,knajpka i szkoła jazdy. Majestatyczna fasada, zwrócona w stronę placu katedralnego, została wzbogacona dodatkowo maskami umieszczonymi nad oknami przypominają maski z Palazzo Tursi, „dwuznacznie stylizowane na człowieka i bestię”.Wzmianki o budynku pochodzą już z 1614 roku.


Adres: Piazza S. Lorenzo, 16123 Genova GE, Włochy

Home Page

 


Palazzo Bendinelli Sauli

Pałac Bendinelli Sauli stoi na wprost Katedry San Lorenzo i również został wpisany na listę budynków zarejestrowanych w Rolli w Genui . Budynek należał do jednej ze znanych rodzin w Genui już od XIV wieku – rodziny Sauli.

Adres: Via S. Lorenzo, 42, 16123 Genova


Piazza De Ferrari

Wspaniałe miejsce z okazałą fontanną z lat 30 XX wieku, przy którym mieszczą się ważne instytucje kultury. Ten ogromny centralny plac znajduje się w samym sercu historycznego starego miasta, niedaleko od rekreacyjnego i turystycznego centrum Porto Antico.Cały plac otaczają okazałe i wspaniałe budowle. Plac został nazwany na cześć Raffaele de Ferrari, który nosił tytuł księcia Galerii i był jednym z najbogatszych mieszkańców Genui w XIX wieku. Polityk i filantrop dorobił się w Paryżu iw 1875 roku przekazał miastu Genua dużą sumę, którą zainwestował w remont i rozbudowę portu.

Palazzo della Borsa Valori

Na placu dominuje okrągła fontanna zaprojektowana przez włoskiego architekta Cesare Crosa di Vergagni i zbudowana według jego planów w 1936 roku. Wokół placu pałace –Palazzo della Regione Liguria, Palazzo della Borsa Valori czy Opera Teatro Carlo Felice otwarta w 1828 roku.

po lewej Palazzo della Regione Liguria w tle- Biblioteca della Società Ligure di Storia Patria/ oraz Pałac dożów Genui-Palazzo Ducale. Centralnym punktem jest wystawa sztuki z dziełami malarzy liguryjskich od XIV do XIX wieku.
Palazzo della Borsa Valori

Od  Piazza De Ferrari prowadzi kilka ważnych ulic między innymi Via XX Settembre,którą udajemy się dalej . Jest ważna ulica handlowa na której znajdują się modne butiki, domy towarowe, księgarnie i jubilerzy. Via XX Settembre przecina dzielnicę Portoria od Piazza De Ferrari do Mostu Monumentalnego. Natomiast od Mostu do wylotu Via Cadorna -San Vincenzo. Ulica o niespełna kilometrowej długości łączy Piazza de Ferrari z Piazza della Vittoria (Placem Zwycięstwa).

 

 

Most wybudowany w latach 1893-1895 w miejscu, gdzie wcześniej istniało jedno ze starożytnych wejść do miasta.


“Casa di Colombo”- dom Krzysztofa Kolumba

Czy Genua jest miastem Kolumba?

Dom Krzysztofa Kolumba(Casa di Colombo) to zabytkowy budynek w  będący XVIII wieczną rekonstrukcją domu, w którym  swoją młodość podobno spędził Krzysztof Kolumb. Czy warto tam wejść ? Zazwyczaj zachęcam, że warto gdzieś zajrzeć .Tutaj jednak powiem nie ! Pamiątek tyle co kot napłakał. Jednak pomijając pamiątki ,zobaczymy tylko bardzo małe wnętrze i schody prowadzące na piętro (zdjęcie nr 4), pamiątkową tablicę,ksiągę .Są to ptaktycznie trzy pokoje w tym pomieszczczenie zaaranżowane na niby jadalnię. Wnętrze wydaje sią nijakie i  sztuczne , ja nie poczułam tam tego czegoś ,co przyciąga turystę . Zazwyczaj moje zwiedzanie trwa o wile dłużej ,a tu praktycznie weszłam ,zapłaciłam i wyszłam zawiedziona. Nie polecam wchodzić do środka ,chyba że sami chcecie się przekonać -wstęp 5 Euro dorosły /do 18 roku -za darmo. Lepiej popatrzeć na budynek z zewnątrz ,bo tu budynek prezentuje się o wiele lepiej.

Dom znajduje się przy Piazza Dante.

 

 


Kolumb  i Genua?

Czy Kolumb faktycznie spędził tutaj swoją młodość ,nie jestem pewna. Tak zostało powiedziane i kropka . Jednak wielu twierdzi trochę inaczej. Nawet tak naprawdę nie nazywał się Krzysztof Kolumb chociaż do histori przeszedł inaczej. Podobno nie pochodził z Genui tylko z greckiej wyspy Chios. Ukrywał się pod zmienionym nazwiskiem przed oprawcami wysyłanych za nim przez sułtana. Czy tak było? Nawet wcześniejsi kronikarze nie wspominali często o pochodzeniu Kolumba . Mówiono o nim jako o Włochu lub jako o Liguryjczyku „z genueńskiego narodu”. Jego ojcem był podobno biednym tkaczem z Genui , niejaki Domenico Colombo, który zmarł w nędzy i nawet historycy przyznają za dziwne ,że Kolumb by na to pozwolił będąc u szczytu swej sławy. Wskazywał na to sam fakt , że był zbyt związany z rodziną ,więc samo to już wskazuje na nijasną sytuację  z ojcem.

Jednak Krzysztof Kolumb urodził się w 1451 roku i być może jednak słynny żeglarz mógł pochodzić z greckiej wyspy Chios, która była w genueńskich rękach przez dwa wieki (1346–1566) i nazywano ją nawet „prawym okiem Genui”. Dlatego mówi się o nim jako o genuańczyku .

12 października jest obchodzone Święto Narodowe Hiszpanii – Dzień Kolumba(Columbus Day).Święto obchodzone jest w wielu państwach  Ameryki oraz w Hiszpanii.

zdjęcie nr 4-wnętrze Casa Colombo

Z boku znajdują się ruiny Chiostro di Sant’Andrea i to już jest ciekawsza atrakcja niż sam Dom Kolumba .Jest to krużganek był częścią kompleksu klasztornego,prawdopodobnie z z 1109 roku, kiedy to został powierzony męskiemu zakonowi San Benedetto .

Klasztor Sant’Andrea został zbudowany obok wschodniej ścianyPorta Soprana. Klasztor przechodził wiele przekształceń i zmian. Klastor został jednak zburzony w 1810 roku ,żeby zrobić miejsce pod budowę Via Dante. W 1905 roku krużganek rozebrano i przechowywano w Sant’Agostino, a następnie w Villetta Di Negro. Dopiero po wielu przepychankach postanowiono go odbudować obok domu Kolumba i Porta Soprano co znowu dodało dodatkowo nową atrakcję miastu.

Adres: Via di Porta Soprana, 16121 Genova

Porta Soprana – Była to jedna z bram wejścia do miasta


Uliczkami Genui

Natrafiamy na ciche i spokojne uliczki ukryte w cieniu budynków małe placyki i kościoły.Między innymi przy Piazza S. Giorgio tarfiamy na dwa kościoły obok siebie: Kościśł di San Torpete i Kościół di San Giorgio.

Kościół San Torpete został założony przez lokalnych kupców w XI wieku. Odbudowany w 1730 roku w stylu barokowym.


Palazzo Giustiniani znajduje się w samym sercu Genui, kilka kroków od katedry San Lorenzo .Pałac jest zabytkowym XVII wiecznym bydunkiem w którym jest hotel. Nazwa hotelu pochodzi od genueńskiej rodziny Giustiniani, która mieszkała tam w tamtych latach.

Welcome


Wszędzie możemy znaleść coś ciekawego ,ciekawe drzwi ,zdobione portale i portyki .Zdobione mury lub pozostalości po malowidłach, zdobione kolumny i filary. Wystarczy tylko się dobrze rozejrzeć i szukać ciekawych historycznych detali. Wiele uliczek jest dość zaniedbanych i mało odwiedzanych przez turystów.


Źródło: Wikipedia ,Oficjalna strona Ligurii, Genua

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!