Awinion,  Francja,  PODRÓŻE,  Prowansja

Awinion – Papieskie miasto na prowansji

Papieskie miasto

Awinion to urocze miasteczko słynne z kilku  ważnych atrakcji turystycznych, których nie powinno zabraknąć na naszej liście do zwiedzenia. Najważniejszymi i najbardziej znanymi to oczywiście Pałac Papieski, Katedra w Awinionie i Most w Awinion – Most św. Benedykta z Awinionu. Awinion ze starożytnym centrum miasta otoczonym średniowiecznymi murami zostało wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. To tutaj podczas Niewoli awiniońskiej papieży w latach 1309–1377 przebywało tu siedmiu kolejnych papieży.

Trochę się zawiodłam na Awinion, ale nie jest to wina miasteczka tylko całej otoczki zakazów i nakazów związanych z maseczkami ,testami itd. Wiele miejsc było dostępnych z ograniczeniami wejść dla określonej ilości osób a, że jestem necierpliwa jeśli chodzi o czekanie na swoją kolej wejścia to po prostu sobie odpuszczałam zwiedzanie. Zastanawiałam się na którym miejscu powinnam umieścić te prowansalskie miasteczko, jeśli miałabym oceniać to tak naprwdę trudno jest mi to zrobić. Jedym może się podobać innym nie. zależy czego oczekujemy.

Awinion jednak nie zauroczyło mnie tak jak oczekiwałam. Pytanie dlaczego ? Może to tylko zbyt mało czasu na zwiedzenie najważniejszych atrakcji Avinion i to po pierwsze w czasie pandemii (mimo ,że obostrzenia zostały już poluzowane i wchodziło się tylko wszędzie w maseczkach pomijając otwartą przestrzeń). Po drugie manifestacje i protesty które akurat wtedy odbywały się na ulicach miasteczka o czym nie wiedzieliśmy wsiadając do turystycznego pociągu. Jednak szybko się o tym przekonaliśmy słysząc w oddali manifestujących udających się w stronę dworca w Avinion (Dworzec ). Postanowiliśmy wtedy opuścić “ciufcię ” po długim oczekiwania na możliwość dalszej jazdy i udać się jednak na zwiedzanie miasteczka pieszo. Miasteczku trzeba poświęcić na pewno chociaż cały pełny dzień , a my mieliśmy tylko kilka godzin bo po drodze na nocleg w MONTPELLIER chcieliśmy jeszcze zwiedzić Arles i Nimes. A na drugi dzień ruszać dalej do CANET-EN-ROUSSILLON gdzie mieliśmy spędzić urlop.


Pałac Papieski w Awinion

Pirwszym punktem zwiedzania to oczywiście Pałac Papieski (Palais des Papes). Budowla ta została wzniesiona w stylu gotyckim z XIV wieku podczas niewoli awiniońskiej ,gdy Avionion był tymczasową siedzibą Stolicy Apostolskiej. Jest największym gotyckim zamkiem w Europie. Obok znajduje się romańska Katedra Notre Dame w Avinion.

Rezydowali tutaj Klemens V, Jan XXII -w Katedrze Notre-Dame w Awinionie jest jego grobowiec. To on kanonizował w 1323 roku Tomasz z Akwinu. Benedykt XII również pochowany w katedrze. Klemens VI podczas okresu „niewoli awiniońskiej” był dobrym administratorem i politykiem. Uznawany przez historyków za jednego z lepszych papieży. Pomagał ubogim i bezdomnym podczas trwania “czarnej śmierci”w 1347 roku w Awinion. Niestety jego grób został zniszczony i zbeszczeszczony  prze hugenotów. Innocenty VI w celu obrony miasta Awinion przed grupami zbójców, zbudował fortyfikacje otaczające miasto. Urban V – 1 września 1364  wydał bullę powołującą do życia  Akademię Krakowską (jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie). Grzegorz XI  ostatni z papieży “niewoli awiońskiej”(bratanek papieża Klemensa VI ).

Ogromny plac przed Pałacem Papieskim to także miejsce wielu wydarzeń kulturalnych i gospodarczych, w tym wystaw, pokazów i zjazdów. Odbywają się tu również tagki i jarmarki z produktami lokalnych sprzedawców. Tu wsiądziemy również do pociągu turystycznego który obwiezie nas po całym miasteczku.

Pałac papieski w Awinionie- bilety

Pałac papieski w Awinionie jest otwarty codziennie przez cały rok.

Ostatnie wejście 30 minut przed zamknięciem: 1 godzinę przed w Palais / 30 minut przed wejściem na most

TU kupisz bilet i zarezerwujesz swoje wejście

Dorośli– 12 Euro
Bilet ulgowy -10 Euro (studenci uniwersytetów – duże rodziny – osoby z mniej niż 80% niepełnosprawnością – seniorzy powyżej 60 lat,posiadacze karty Cézam)

Bilet ulgowy – 6,50 Euro (dzieci 8-17 lat)
Bezpłatnie: dzieci do lat 8, osoby z niepełnosprawnością 80% i więcej + osoba towarzysząca, mieszkańcy Awinionu i mieszkańcy Montfavet w każdą niedzielę od 1 września do 30 czerwca po okazaniu dowodu zamieszkania, kuratorzy-przewodnicy, dziennikarze.

Informacje : Tutaj

 

Katedra Notre-Dame des Doms w Awinionie

To XIII-wieczna romańska z kaplicami z XIV-XV wieku  gdzie znajdują się grobowce papieży Jana XXII i Benedykta XII. Katedra powstała o wiele wcześniej po 1150 roku ,jednak jej znaczenie wzrosło po przeniesieniu do Awinion w 1305 roku  do siedziby papieża. Odbyły się tutaj kanonizacje Tomasza z Akwinu oraz Ludwika z Tuluzy.

Więcej informacji na stronie Katedra Awinion

Mury obronne Avinion

Mury obronne w Awinion (Les Remparts d’Avignon) o długości 4,3 km zostały zbudowane w latach 1350–1368. Do dzisiaj zachowało się 8 bram i 39 wież. Powstały podczas panowania papiestwa w Awinion.


Pont Saint Bénezet – zabytkowy most

Most jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. XII-wieczny most nad Rodanem zwany Pont Saint Benezet – Most św. Benedykta z Awinionu. św.Benedykt był pasterzem i podczas zaćmienia słońca w 1177 roku doznał wizji i głosu z nieba nakazujący mu zbudowanie mostu nad Rodanem. Później miało miejsce kilka cudów między innymi( przywrócenie wzroku osobie niewidomej, przywrócenie słuchu osobie głuchej, uleczenie osoby z garbem oraz osoby kulejącej). św.Benedykt jest patronem i budowniczych mostów. Z mostu o długości 900 m, wybudowanego w latach 1171–1185, zostały tylko 4 przęsła i romańska kaplica, resztę zniszczyły liczne powodzie.

Most w Awinionie – Cennik:

Bilet normalny-5 Euro
Bilet ulgowy-4 Euro

Bezpłatnie dla dzieci poniżej 8 roku życia.

Cały kompleks o znacznej wartości historycznej został w 1995 r. wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Most w Awinion -do dziś zachowały się tylko 4 łuki z 22 pierwotnych.


Uliczkami Awinion

Architektura Awinion jest bogata w zabytkowe budynki zdobione wieloma detalami architektonicznymi. Miasteczko ma liczne budynki sakralne kościoły i kapliczki. Pałac papieski w Awinionie ,BAZYLIKA ŚW. PIOTRA z 1358 roku, Chartreuse z Val de Bénédiction z trzema krużgankami otoczonymi 40 celami i ogrodami jest jednym z największych we Francji. Znajdziemy kilka ciekawych kapliczek jak ta na moście w Awinion – Kaplica Saint-Bénézet,  Kaplica Pokutników Gris ,Kaplica Pokutników Noirs- bractwo zostało założone w 1586 roku, aby pomagać więźniom. Znajduje się tutaj 26 parków i ogrodów.

Festival d’Avignon -coroczny festiwal sztuki odbywa się w lipcu  na dziedzińcu Pałacu Papieskiego jest najstarszym istniejącym festiwalem we Francji oraz jednym z największych na świecie.

Link do strony festiwalu: Festiwal w Awinionie

Ratusz w Awinionie
Opéra Grand Avignon
  • Muzeum Calvet

Muzeum powstało na cześć francuskiego lekarza i kolekcjonera Esprita Calvet .Był on pierwszym profesorem medycyny w Awinion na uniwersytecie. Sporządził testament w którym podarował on miastu swój gabinet osobliwości ,biblotekę i kilka obrazów.

Muzeum Calvet jest otwarte od 10:00 do 13:00 i od 14:00 do 18:00.

Zamknięte we wtorki.

Zwiedzanie stałych kolekcji jest bezpłatne dla każdego.

Adres: 65 Rue Joseph Vernet, 84000 Avignon, Francja

  • Muzeum Lapidaire

Mieści klasyczne greckie, etruskie, rzymskie rzeźby i posągi ,urny nagrobne i pomniki. Stałe kolekcje to starożytność grecka ,rzymska , etruskie zabytki czy sztuka galijska.

Muzeum Lapidaire

Adres: 27 Rue de la République, 84000 Avignon

  • KOLEKCJA LAMBERT – MUZEUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ

KOLEKCJA LAMBERT

  • MUZEUM LOUISA VOULANDA – KOLEKCJA SZTUKI DEKORACYJNEJ Z XVII I XVIII WIEKU

MUZEUM LOUISA VOULANDA

ZABYTKI/MUZEA – Tu kupisz bilety łączone na atrakcje Awinion

 


Villeneuve-lès-Avignon

Średniowieczna miejscowość leżąca nad rzeką Rodan, znajduje się u stóp fotru St.-André na wzgórzu. Osobny artukuł tutaj: Villeneuve-lès-Avignon i Fort St. Andre

Fort Saint-André – Rue Mnt du Fort, 30400 Villeneuve-lès-Avignon, Francja

Pociąg turystyczny

Możemy udać się na przejażdzkę po mieście Pociągiem turystyczny po Awinion gdzie przejedziemy przez miasteczko mijając naciekawsze atrakcje. Minus jednak jeśli chodzi o taką wycieczkę po Awinion jest taki ,że w niektórych uliczkach jest bardzo wąsko i nie można w pełni cieszyć się widokiem.

Jeśli chodzi o bilety namini -pociąg to koszt za bilet normalny 9,50 Euro. Trochę drogo jeśli porównać bilety w innych turystycznych miejscowościach jak w SETE za 6 Euro, PERPIGNAN 8,50 Euro czy MARSYLIA za 8 Euro bilet norlalny ( od 14 roku życia)


Gdzie zjemy :

HALA TARGOWA-Les Halles d’Avignon

Tu zaopatrzymy się w zdrową żywość od lokalnych producentów.

18 Pl. Pie, 84000 Avignon, Francja

http://www.avignon-leshalles.com/

otwarte codziennie rano(oprócz poniedziałków)
od poniedziałku do piątku 6:00 – 13:30
6:00 – 14:00 (weekend)

Restauracje blisko atrakcji turystycznych:

Adres: 10 Rue de Mons, 84000 Avignon

  • Restaurant Le Cèdre – Kuchnia libańska ( 150 metrów od mostu w Awinionie )

Adres: 6 Rue Rem du Rhône, 84000 Avignon

  • Restaurant L’Épicerie Avignon– kuchnia francuska

Adres: 10 Pl. Saint-Pierre, 84000 Avignon


Przeczytaj również:

Villeneuve-lès-Avignon i Fort St. Andre


Źródło: Wikipedia , Oficjalne strona Awinion

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!