Hessen,  Melsungen,  Niemcy,  PODRÓŻE

Melsungen i Gęsiareczka

Historycznie

W dolinie Fulda w otoczeniu pięknej przyrody wśród lasów i łąk położone jest Melsungen. Miasteczko znajduje się niespełna 30 km od KASSEL . Miasteczko szczyci się ponad 350 odrestaurowanymi domami z muru pruskiego oraz jak wielu twierdzi jednym z najpiękniejszych mostów w Hesji . W samym sercu starówki stoi i imponujący, trzypiętrowy ratusz z muru pruskiego .

Dawniej wielu mieszkańców żyło tylko z lasu. Wielu z nich maszerowało codziennie do lasu po drodze ostrząc swoje siekiery na starym zabytkowym moście gdzie do dzisiaj pozostały ślady po ostrzach narzędzi.

Model starego miasta Melsung z brązu w skali 1: 500.


Zabytkowy Ratusz

Ratusz w Melsungen to dom z muru pruskiego wybudowany w latach 60. XVI wieku w centrum małego miasteczka w północnej Hesji. Budynek stoi na środku centralnego placu. W narożach ratusza znajdują się cztery wieloboczne wieżyczki narożne.

Mieszkańcy Melsungen są dumnymi Bartenwetzerami . Symboliczna postać Bartenwetzerów pojawia się na wieży ratuszowej dwa razy dziennie (o 12.00 i  18.00).


Stary kościół

Jest najstarszym istniejącym budynkiem w mieście. Z poprzedniej budowli romańskiej zachowała się jedynie wieża kościoła zbudowana około 1230 roku. Wokół całego kościoła rozmieszcyono stare średniowieczne  nagrobki upamiętniające zasłużonych dla Melsungen mieszkańców.

Znajduje się tutaj także wiele tablic upamiętnaijących również małe dzieci.


Historia aptekarza

Wielu usłyszało o Melsungen dzięki firmie B.Braun. Jest ona jednym z wiodących światowych producentów technologii medycznej i produktów farmaceutycznych, osiągając w 2020 roku ponad 80% sprzedaży za granicą. 14 000 talarów – taki był  kapitał na start, odwaga i wielki entuzjazm. Julius Wilhelm Braun miał wielkie plany,kiedy w 1839 roku mając zaledwie 31 lat, kupił aptekę na Brückenhofstrasse w Melsungen.

Bernhard Braun, zaczął w 1864 r. produkować plastry i pióra przeciwmigrenowe. W 1867 r. aptekę wydzielono z produkcji wyrobów farmaceutycznych, a firmę wpisano do rejestru handlowego pod obecną nazwą B. Braun.

W 1900 Carl Braun przejął aptekę i firmę od swojego ojca. W 1908 roku firma rozpoczęła współpracę z chirurgiem z Kassel Franzem Kuhnem przy produkcji szwów ze sterylnych, wchłanialnych jelit baranich. Po tym nastąpiła produkcja szyn do leczenia złamań kości.


Schloss Melsungen

Zamek Melsungen to budowla w stylu późnego renesansu wezerskiego. Został zbudowany w latach 1550-1557 przez landgrafa Wilhelma IV Hesji jako domek myśliwski dla jego ojca landgrafa Filipa Wspaniałego.

W latach 1627-1632 służył jako siedziba landgrafa Moritza Uczonego. Następnie zamek był garnizonem dla jeźdźców landgrafów, a w ostatnim stuleciu mieściła Heską Akademię Leśną. Dziś zamek służy jako siedziba administracji miejscowego sądu i urzędu skarbowego.

Od 1974 roku budynek jest siedzibą urzędu skarbowego, organu sądowego, a niekiedy także urzędu księgi wieczystej.

Kompleks składa się z budynku głównego, dawnej rezydencji burgrabiów i stajni królewskich. Budynki wykonane z nieotynkowanego kamienia. Sam zamek jest prostokątnym, trzykondygnacyjnym budynkiem.

Naprzeciw zamku jest dawna stajnia. Zbudowany w 1577 roku przez Landgrafa Wilhelma IV z Hesji-Kassel.

W czasie wojny trzydziestoletniej stajnie przyjmowały od 50 do 60 koni. Na budowli znajdziemy duży, kontrastujący kolorem herb Hesji z 1577 roku. Dziś jest to siedziba sądu okręgowego. Przed budynkiem “Gęsiareczka “która przypomina o tym, że Melsungen było kiedyś małym rolniczym miasteczkiem.Ale jest też nawiązaniem do baśni BRACIA GRIMM.

Baśń ludowa została spisana po raz pierwszy przez  braci i wchodzi w skład drugiego tomu ich zbioru Baśni wydanego w 1815 roku (tom 2, nr 89).

Heski herb pierwszego Landgrafa Landgraviate Hessen-Kassel Wilhelm IV.

Ogrody pałacowe i dziedziniec są często wykorzystywane do takich wydarzeń, jak „Zaczarowany Ogród Pałacowy” i „Festiwal Średniowieczny”.

Po minięciu niewielkiego dziedzińca dochodzi się do parku zamkowego ze starodrzewem i stawem zamkowym. Podczas wakacji letnich w Hesji ogród zamkowy zamienia się w ogródek piwny z programem kulturalno-muzycznym na kilka tygodni.


Kultur- & Tourist-Info Melsungen

Schlossstraße 10

34212 Melsungen

E-Mail: tourist-info@melsungen.de


Kamienny Most

Kamienny Most (Bartenwetzerbrücke) został zbudowany ponad 400 lat temu (1595-96). Niektórzy twierdzą, że zabytkowy most Bartenwetzer to jeden z najpiękniejszych mostów w Hesji. Melsungen zawdzięcza swoje istnienie korzystnej sytuacji komunikacyjnej na Fuldzie i ważnych szlakach handlowych we wczesnym średniowieczu.

Po raz pierwszy konstrukcję mostu udokumentowano w 1395 roku, została prawdopodobnie zbudowana w XIII wieku jednak uległa zniszczeniu podczas zimowych powodzi w 1552 roku. Most ma około 115 m długości i 7 metrów szerokości.

W przeszłości wielu mieszkańców utrzymywało się z pracy leśnej. Zanim poszli do pracy w lesie, spotykali się każdego ranka na starym kamiennym moście i ostrzyli siekiery w piaskowcu. Powstałe w ten sposób zagłębienia szlifierskie są nadal  widoczne. Dwa posągi Bartenwetzerów na moście przypominają o tej starej tradycji.


Kultur- & Tourist-Info Melsungen

Am Markt 5

34212 Melsungen


Ciekawostki:

  •  Festiwal Wina Melsungen w ostatni weekend sierpnia,
  • w październiku Festiwal Specjalności Północnej Hesji- Melsungen na jeden dzień stanie się kulinarną stolicą (północnej) Hesji

Źródło:
Wikipedia oraz strona mhk , Stadt Regiówiki ,Melsungen

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!