Hessen,  Hessisch Lichtenau,  Niemcy,  PODRÓŻE

Hessisch Lichtenau i “Pani Zima”

Historycznie

Kolejne miasteczko na bajkowym szlaku bajek BRACIA GRIMM to Hessich Lichtenau oddalone 20 km od KASSEL.Miasteczko nie jest duże ,można je bardz szybko zwiedzić ,spokojne przejście miasteczkiem wytyczonym szlakiem o którym napiszę poniżej to około 2 godziny spaceru.

Hessisch Lichtenau leży  w powiecie Werra-Meißner-Kreis ,jest bramą do kraju Matki Huldy czyli Pani Zimy. Pierwsza wzmianka o osadzie pochodzi z 1289 r. odnotowano  jako „nowe miasto”.Miasteczko powstało 700 lat temu na rozkaz władcy z sześciu istniejących już rozproszonych  osad .Przed założeniem miasta teren ten należał do dóbr hrabiego Henryka III. von Reichenbach i jego synów. Zamek Reichenbach to romańskie ruiny zamku znajdujące się w Hessich Lichtenau tylko 4 km od centrum miasta.

Landgraf Heinrich I z Hesji zbudował miasto na starym szlaku handlowym („Leipziger Strasse”), który łączył Turyngię i Hesję oraz szlak solny „Sälzerstrasse”, którą transportowano sól z Sooden (miasto leży na południowych stokach Taunus, jako Reichsdorf  znane w średniowieczu z soli i gorących źródeł)

Obertor -Hessich Lichtenau


Ziemiański zamek-“Junkerhof”

Pierwotnie był to zamek ziemiański, dwór z szachulcową górną kondygnacją i mansardowym dachem. Obecnie budynki są własnością prywatną. Wybudowany za panowania landgrafa Hermanna von Hessen w latach 1385–1387 .Wybudowano zamek miejski wraz z wałami i fosami po przeniesieniu dawnych siedzib mieszczańskich i zamkowych. Pod koniec panowania landgrafa Hermanna zamek rozebrano w 1413 roku. Następnie w 1428 roku panowie Misenbug otrzymują teren zamku Lichtenau,który pozostaje w posiadaniu rodu do XX wieku.

Sowia wieża
Herb von Maysenburg
Junkerhof, dawna siedziba zamkowa panów z Meisenbug


Legenda założycielska miasta Lichtenau

Landgraf Heinrich I z Hesji zgubił się kiedyś w gęstym lesie i nie mógł znaleźć drogi do swojej twierdzy Reichenbach. Gdy zapadała zimna noc, spotkał małego chłopa z latarnią, który wiernie poprowadził swego pana na polanę, z której widać było zamek Reichenbach i drogę do niego. Wtedy landgraf postanowił założyć tu miasto – miasto na jasnych terenach zalewowych. Na pamiątkę małego farmera lew heski w herbie miasta trzyma teraz latarnię w swoich łapach.


Ścieżka “Pani Zimy”

W miasteczku znajduje sią szlak Pani Zimy o miasteczku  (Frau-Holle-Rundweg).Sercem miasteczka jest Holleum (Muzeum Frau Holle). Trasa prowadzi zwiedzających przez 12 stacji po historycznym starym mieście.

Ścieżka zaczyna się przy bramie do parku Frau Holle, którego centralnym punktem jest posąg Frau Holle. Po kilku przystankach w centrum miasta okrężna trasa kończy się przy bajkowej fontannie, która ma symbolizować wejście w zaświaty.

Frau Holle (znana również w różnych regionach jako Holla, Holda, Perchta, Berchta, Berta lub Bertha) była początkowo legendarną przedchrześcijańską postacią kobiecą, która w powszechnej wierze przetrwała do XIX wieku. Jakub  GRIMM podjął próbę ustanowienia jej życzliwą boginią starożytności niemieckiej.

Muzeum Pani Zimy znajduje się w starym Ratuszu
Gotycki kościół z XIV wieku w Hessisch-Lichtenau przy Landgrafenstrasse


Holleum

Bajka “Pani Zima”została opublikowana przez braci Grimm w pierwszym wydaniu  Bajek Braci Grimm z 1812 roku. Ich źródłem była przyjaciółka i przyszła żona Wilhelma Grimm.

W Hesji często mówi się, że „Hulda ścieli łóżko”, kiedy pada śnieg, to znaczy, że potrząsa łóżkiem, a z nieba spada śnieg. Podobnie jak wiele innych opowieści zebranych przez braci Grimm, historia Frau Holle miała uczyć moralności. W tym przypadku jest tak, że ciężka praca jest nagradzana, a lenistwo jest karane. Muzeum Matki Huldy w historycznym ratuszu Hessisch Lichtenau pokazuje cztery różne światy Matki Huldy: świat baśni, świat Meissnera, świat podziemny i świat ziół.

Stary ratusz z bogatym portalem został zbudowany w 1656 roku i jest jedną z atrakcji miasta. Trzykondygnacyjny budynek z muru pruskiego niesie symbol miasta z lwem i latarnią na szczycie.

W miasteczku znajdziemy kilka interesujących budynków z przeszłości.


Holle Park

Miasto bardzo ucierpiało podczas wojny trzydziestoletniej. Miasto było niemal cały czas okupowane przez wojska cesarskie i kilkakrotnie plądrowane. Gdy zostało zaatakowane przez chorwackie wojska,zginęła 1/3 mieszkańców a miasto zniszczono bardzo zniszcyone. Wzmocniono wtedy obwarowania miejskie. Następnie szalała zaraza . Podczas wojny siedmioletniej Hessisch Lichtenau było okupowane przez wojska francuskie,

Park to miejsce spotkań mieszkańców ,tutaj znajduje się figura Frau Holle czyli Pani Zimy z Bajki BRACI GRIMM

“Frau Holle” -“Pani Zima” lub “Pani Zamieć”


Bogini Freya 

Posąg nawiązuje do północnogermańskiej Bogini Freya. Jest boginią związaną z miłością, pięknem, płodnością, seksem, wojną, złotem.W przekazach ludowych dotyczących Frau Hölle przedstawia się ją jako opiekunkę tkaczek i kobiet w połogu. Posąg Freya nawiązuje do  Frau Holle. Hölle panowała nad zimą, zsyłała na świat śnieg i zamiecie. Jej święto obchodzono zimą, w okresie od Bożego Narodzenia do Trzech Króli (skandynawskie Yule).

Jul – święto zimowe, kojarzone z przesileniem zimowym, obchodzone w północnej Europie od czasów starożytnych. Po przyjęciu chrześcijaństwa, święto znane było pod nazwą „Boże Narodzenie”.

Freya-Statue
Kamienny herb dawnego dworu czynszowego późniejszego nadleśnictwa Langraf Friedrich II

Bardzo stara opuszczona stodoła .Tu możemy zobaczyć przakład wcześniejszego budownictwa.

Mur pruski (Fachwerk) – rodzaj ściany szkieletowej  wypełnionej murem z cegły(parter) ,natomiast na górze również jest mur pruski i część ściany szachulcowej. Jest to ściana (wypełniona gliną ze słomą ,trocinami czy wiórami).


Ciekawostki:

  • W 1879 r. otwarto linię kolejową z Kassel przez Hessisch Lichtenau do Eschwege. Połączenie kolejowe do Kassel zostało zamknięte w 1985 roku po 106 latach, ale od 2006 roku Hessisch Lichtenau zostało ponownie połączone z regionalnym centrum Kassel przez tramwaj Regio
  • Trzecią Rzeszą – zbudowano fabrykę materiałów wybuchowych w Hirschhagen w Hessisch Lichtenau, lotnisko i liczne magazyny dla siły roboczej

Źródło:
Wikipedia oraz strona mhk , Miasto Hessich Lichtenau, Stadt,Regiówiki

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!